Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z niedogrzaniem silnika 1.9 TDi

Michalt1 29 Dec 2010 12:39 16230 17
Wago
    Michalt1
    Level 2  
    Witam, mam zimą problem z dogrzaniem silnika w Seacie Toledo 1.9 TDi. Temperatura płynu przy włączonym nawiewie na trzecim stopniu (klimatronik) nie idzie do góry. Dopiero po wyłączeniu nawiewu zaczyna się podnosić i dochodzi do 90 stopni ale co z tego, jak po włączeniu ogrzewania w środku znowu spada. Ostatnio wymieniłem termostat i ciągle to samo więc chyba nie on był winny. Proszę o pomoc bo już niewiem co z tym zrobić a serwis milczy na ten temat...
  • Wago
    kameleo12
    Level 13  
    Kolego na jaki termostat wymieniłeś? jeżeli na podróbkę made in china to wymieniałeś na darmo. Polecam jedynie firme Wahler, albo oryginalny.
  • Wago
    tatra-mario
    Level 10  
    Chyba nie miałeś wcześniej auta na ropę- silniki diesla mają niska sprawność energetyczną wiec zimą na mrozie na wolnych obrotach i na włączonym nawiewie wątpię w to by się nagrzał do 90stopni C. A skoro bez nawiewu łapie 90 to termostat sprawny- aczkolwiek można sprawdzić czy węże od chłodnicy są zimne czy ciepłe - jak ciepłe to termostat puszcza.
    Pozdrawiam
    anaba255
    Level 26  
    Dokładnie, dlatego w TDI stosuje się świece dogrzewajace układ chłodniczy, jak ich nie ma warto dołożyc, a jak sa może nie grzeją.

Mała poprawka co do sprawnosci, diesle maja ja wyższą niz silniki benzynowe, dlatego słabiej sie grzeja miej energi jest tracone w postaci ciepła.
    ernest_1978
    Level 2  
    Za kolegą Kameleon raczej obstawiam termostat jak już rozgrzany to temperatura nie powinna spadać ,fakt diesel wolniej łapie temperaturę od benzyny ale jak złapie to termostat ma za zadanie utrzymać właściwą
    mój kiedyś dochodził do 70 a po zmianie na wahlera trzyma 90
    pawliszon1981
    Level 16  
    A doraźne uzdrowienie sytuacji to zasłonięcie chłodnicy :) Sprawdź jeszcze profilaktycznie poziom płynu w zbiorniczku wyrównawczym.
    Michalt1
    Level 2  
    Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. No termostat wydaje się być dobry bo auto jak idzie bez włączonego nawiewu kabiny to się grzeje bardzo dobrze i temperatura trzyma się na poziomie 90 stopni to jedno a drugie to wymieniłem go kilka dni temu na nowy (jakiś fMade in France). Problem pojawia się kiedy jadę na dość niskich obrotach lub też stanę w miejscu i mam włączone ogrzewanie kabiny (klimatronik ok 23 stopnie na trzecim - czwartym stopniu intensywności nadmuchu). A gdzie mniej więcej znajdują się te świece dogrzewające?. Dziękuję i pozdrawiam
    sharkey
    Level 12  
    Nawet jezeli posiadasz (a watpie) swiece dogrzewajace plyn chlodniczy to jednym z warunkow ich wlaczenia jest skierowanie nawiewu na szybe, poniewaz sluza do szybkiego jej rozmrozenia.
    Sprawdz pompe wody, moze juz czas ja wymienic.
    kameleo12
    Level 13  
    Michalt1 wrote:
    Witam, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. No termostat wydaje się być dobry bo auto jak idzie bez włączonego nawiewu kabiny to się grzeje bardzo dobrze i temperatura trzyma się na poziomie 90 stopni to jedno a drugie to wymieniłem go kilka dni temu na nowy (jakiś fMade in France). Problem pojawia się kiedy jadę na dość niskich obrotach lub też stanę w miejscu i mam włączone ogrzewanie kabiny (klimatronik ok 23 stopnie na trzecim - czwartym stopniu intensywności nadmuchu). A gdzie mniej więcej znajdują się te świece dogrzewające?. Dziękuję i pozdrawiam

Tak będziesz miał 90 podczas jazdy bo termostaty wbrew wszystkim opiniom psują się na 3 sposoby: otwarty, zamknięty i częściowo otwarty
    Jeżeli będzie się nagrzewał do 90° ale temp spadnie podczas włączenia nawiewu to na 80% obstawiam termostat.
    Sprawdź dolny wąż chłodnicy, jak będzie on ciepły jak masz 70° to czeka cie powtórna wymiana termostatu.
    szumi21
    Level 2  
    Może nagrzewnica jest zapchan sprawdzałeś
    misiekk666
    Level 11  
    ludzie co za dyrdymały wypisujecie?
    Sorry ale nie mogłem się powstrzymać - jakie świece dogrzewające wodę mają diesle? Może żarowe?

Kolego z problemem - może to być termostat, ale raczej po prostu dogrzewacz Ci nie działa (takie webasto nie postojowe ale dogrzewające układ wodny). Standardowa objaw usterki tego urządzenia - zazwyczaj jest ono w komorze silnika ale np w Sharan jest pod siedzeniem pasażera i woda pompowana do tyłu pod podwoziem stygnie jak dogrzewacz jest uszkodzony. Wyłączasz nawiew - jakoś silnik daje radę zagrzać wodę i tyle.

Pompa wody jak już ktoś zauważył gdyby nie działała nie byłoby ogrzewania tylko gotowanie wody w silniku. Nagrzewnica zapchana? To nie byłoby ogrzewania tylko 90C non stop na silniku. Świece do grzania wody aby odmrozić szybę? Bzdura - ustawienie SZYBA w klimatroniku powoduje nawiew z włączeniem klimy aby osuszyć powietrze w aucie. Odmrozić szybę to może najwyżej grzana szyba (jak w Galaxy).
    inginio
    Level 15  
    Jeśli to tdi na VP to oczywiście że może mieć świece żarowe dogrzewające płyn i nic w tym nadzwyczajnego niema. Chyba że to PD to już inna sprawa. Jak masz tam silnik?
    skylark
    Level 25  
    misiekk666 wrote:
    ludzie co za dyrdymały wypisujecie?
    Sorry ale nie mogłem się powstrzymać - jakie świece dogrzewające wodę mają diesle? Może żarowe?

Kolego z problemem - może to być termostat, ale raczej po prostu dogrzewacz Ci nie działa (takie webasto nie postojowe ale dogrzewające układ wodny). Standardowa objaw usterki tego urządzenia - zazwyczaj jest ono w komorze silnika ale np w Sharan jest pod siedzeniem pasażera i woda pompowana do tyłu pod podwoziem stygnie jak dogrzewacz jest uszkodzony.... .

Dołączyłeś kolego z następnymi dyrdymałami.
    Ten akurat Seat nie był wyposażany w dogrzewacz
    marex59
    Level 10  
    Mnie mocno dziwi fakt że non stop czepiacie się tego nieszczęsnego termostatu.On wogóle nie ma znaczenia w tym przypadku.Poprostu jeśli jest mocno zimno na dworze a dmuchawa jest prawie na full no to przecież jest normalne że ona schłodzi płyn w nagrzewnicy co z kolei odzwierciedla się spadkiem temperatury w całym obiegu.Poprostu moja rada jest taka ,zmniejsz szybkość nawiewu i będzie po problemie.
    jakobi1964
    Level 1  
    co to za brednie na tym forum??? nie wiadomo czy płakac czy śmiac się....
    po pierwsze: disel dłużej się nagrzewa niż benzyniak,
    po drugie: galaxy,sharan, alhambra ze względu na kubaturę nadwozia ,wyposażane sa w dogrzewacze układu chłodzenia, właśnie z powodu słabo i wolno nagrzewającego się silnika, urzadzena te występują, bądź nie w zależności na jaki rynek przeznaczone jest konkretne auto (w krajach np skandynawskich dogrzewacz to standard)
    po trzecie: w w/w modelach występuje wariant z dogrzewaczem rozbudowanym i pełniącym rolę niezależnego ogrzewania postojowego (dodatkowy akumulator,zmodyfikowana instalacja elektryczna i sterowanie...)
    po czwarte jeśli masz "ubogą" wersję jedyne "lekarstwo" - po odpaleniu staraj się wentylację ustawic na najwolniejsze obroty lub w ogóle je wyłącz jeśli nie musisz ich używac, jak silnik osiągnie swoje 90, wtedy możesz je włączyc tyle że przy duzym mrozie właczenie na maxa ogrzewania z przodu i z tyłu (bo są dwie nagrzewnice) niemal na 100% szybko doprowadzi do wychłodzenia silnika

nie wiem jakie dokładnie masz auto, ale wiem jedno "filozofowie" bredzący coś o świecach dogrzewających, tych samochodów pewnie nawet na zdjęciach nie widzieli o budowie disla mają takie pojęcie że pozostawię to bez komentarza (wiedzą, że gdzieś coś, dzwoni, z tym że nie za dokładnie, i w którym kościele)

Dodano po 34 [minuty]:

do kameleo12-mechanika samochodowa???, anaba255, ernest_1978, sharkey-suuper brednie, marecki360 , szumi21 mechanik???Jasior2000 - elektromechanika hehe doobre!!inginio-mechanika pojazdowa???skylark-samochodowe klimatyzacje i ogrzewania postojowe....kto jak kto, ale taki "expert" z postawieniem diagnozy w tym przypadku nie powinien miec najmniejszych problemów,.....Panowie WSTYD!!!! jak już chcecie doradzac wypadałoby coś wiedzie w temacie....więc jedyna rada wrócic do książek. malutki plusik za poświęcony czas i powiedzmy chęci....tyle że po takich poradach Michalt1 kompletnie przepraszam za słowo "zbaranieje"