Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Indesit NBAA 33 NF NXD-słabo chłodzi.

30 Gru 2010 17:18 20038 11
  • Poziom 20  
    Witam.
    Posiadam lodowke jak w temacie. Zamrazarka na dole dziala poprawnie. Problem jest z gora czyli chlodziarka. Słabo chlodzi. W srodku temperatura jest ok 12-14stopni, wiec cos chlodzi ale nie tak jak jest ustawione na panelu kontrolnym na dzwiach. Zamieszczam zdjecie tylu lodowki gdzie jest agregat opisalem poszczegolne elementy jesli trzeba by bylo okreslic poszczegolne elementy czy rurki. Nr 3 na zdjeciu to oslona pod ktora sa jakies zlacza moze serwisowe. Pokazalem je na drugim zdjeciu.
    Mam pewna hipoteze co do powodu niesprawnosci, ale moze ktos moglby potwierdzic czy jest to mozliwe:
    Lodowka jest w systemie No frost. System ten chyba dziala na zasadzie ciaglego obiegu powietrza. Powietrze z wnetrza przechodzi przez "chlodnice", jest nastepnie osuszone i jakims wiatraczkiem jest wtlaczane do wnetrza lodowki, a nastepna porcja powietrza jest chlodzona i tak w kolko. Wlasnie podejrzewam ze ten wiatraczek przestal przepompowywac powietrze i dlatego jak lodowka stoi zamknieta to temperatura spada, a powietrze miesza sie samoistna bezwladnoscia.
    Czy moze byc taka przeczyna problemu?
    Prosze o jakies wskazowki co mozna sprawdzic, zeby znalezc przyczyne problemu.
    Dziekuje za kazda pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Mam problem z podobną lodówkę (INDESIT BAN 33 ps) . W ogóle nie działa. Uszkodzony moduł. Na takim samym module z innego egzemplarza lodówki - działa czyli - (uszkodzony) moduł. W module stwierdziłem zimne luty procesora SP101655CFUE 3L31R. W module brak kwarcu(!?) - czy w twoim module też brak kwarcu? - taktowania generatora procesora brak(?).

Koniecznie sprawdź (tzn. przelutuj!) zimne luty na płycie głównej, płytce procesora i płytce przetwornicy 230AC V /12DC V (wymień dwa kondensatory 10U/400V)
    W załączeniu zdjęcie:
    Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4130426#4130426
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Witam.
    Moj problem poczesci rozwiazalem. Nie jest to raczej problem elektroniczny.
    Przyczyna slabego chlodzenia w lodowce okazal sie zamarzniety kanal doprowadzajacy zimne powietrze z zamrazarki do lodowki, a wlasciwie to kanal powrotny. Z tego powodu powietrze nie moglo swobodnie cyrkulowac po lodowce i dlatego zamrazarka dziala bez problemu a w lodowce bylo cieplo. Po zdjeciu obudowy w zamrazalniku okazalo sie ze cala przestrzen w okolicach parownika byla skuta szronem. Nie wiem skad on sie wzial bo niby jest to ;lodowka typu No frost. Po rozmrozeniu zamrazarki i ponownym uruchomieniu powietrze znow moglo swobodnie cyrkulowac i wszystko wrocilo do normy. Niestety sytuacja powtorzyla sie po ok 1,5 miesiacu. Rozwiazanie juz znalem, ale ciagle nie znam przyczyny zamarzania parownika. Na razie lodowka znow dziala i obserwuje temp. wewnatrz. Moze w koncu problemy ustana.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    witam,
    czy lodówka jest na gwarancji? jeśli nie to mam złe wieści.
    moim zdaniem padła sonda NTC odpowiadająca za rozmrażanie (ta na parowniku zamrażarki) i dlatego mocno szroni się parownik. w takim przypadku możesz jedynie wypiąć sondy z płytki elektronicznej i lodówka zacznie pracować według tabeli czasów. nie wiem jednak jakie temperatury uzyskasz.
    pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Witam.
    Problem z lodowka nie ustepuje. Co jakies 3-4tyg lodowka przestaje chlodzic bo zatyka sie szronem kanal laczacy lodowke i zamrazarke.
    Gdzie znalezc ta sonde? W zamrazarce na parowniku? Obok parownika, jak dobrze pamietam jest cos takiego jak sonda. Maly bialy element z kabelkiem z napisem "SENSOR". Czy to o to moze chodzic? Jaki moze byc koszt takiej sondy? Lodowka nie jest juz niestety na gwarancji.
  • Poziom 2  
    Witam,
    Sonda znajduje się na parowniku w zamrażarce.
    Ile kosztuje taka sonda niestety nie wiem. Poza tym wymiana sond nie jest taka prosta ponieważ przewody idą w pianie.
    Zrób tak jak napisałem wcześniej i zobacz jaki będzie efekt.
    wypnij sondy z płytki elektronicznej (po prawej stronie jest kostka z trzema parami przewodów czerwono-niebieskich - to są sondy NTC).
    pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Witam.
    Znalazlem ta kostke na plytce. Wchodza do niej trzy pary przewodow niebiesko-bordowych. Pary przewodow sa oznaczone nastepujaco:niebieska opaska, czerwona opaska i bez opaski. Zauwazylem ze z odlaczona kostka w zamrazarce jest ok ale w lodowce ok 10 stopni. Zastanawialem sie co by bylo jakby tylko odlaczyc sonde od zamrazarki ale nie wiem jakie ma oznaczenie. Ktos moze zna oznaczenia tych przewodow?
  • Poziom 12  
    Z tego co jest na forum, to oblodzenie wymiennika często wynika z braku sterowania grzałką. Ta biała kostka, z 4 przewodami, wygląda na to że jest czymś na zasadzie termobezpiecznika .

Ktoś wie może czy pomiędzy którąkolwiek parą przewodów nie powinno być przejście? Ja mam wszędzie przerwę.

sam zestaw naprawczy z grzałką jest dosyć drogi
    Link do przykładowego zestawu

może da się czymś to zastąpić

(ale nie licą !!)

czy przybrudzenie na rynnie odwodnienia pod wymiennikiem nie pochodzi od jakiejś grzałki ? Szczegóły na zdjęciu

• Poziom 1  
    U mnie w tej lodówce padł damper,a objawy miałem identyczne-góra ciepła a zamrażalnik ok.W chłodziarce zdjąłem panel (4 śrubki -dwie pod lampkami) i okazało się że dumper się nie otwiera.Po odtworzeniu klapki ręcznie i ponownym uruchomieniu lodówki silniczek zamykał klapkę i po chłodzeniu.Dumper kosztuje 300 zł więc go wypiąłem i cały czas chłod leci.Może komuś się przyda...też kombinowałem z sondami i nic.Ciekawe tylko co zamyka i otwiera ten dumper?Jakiś termostat ale gdzie?
  • Poziom 2  
    U mnie z tą lodówką też są jaja ! Zamrażarka działa poprawnie a w lodówce tyle ile w kuchni...raz na rok rozmrażanie... ale i dziś 9.04.2017 muszę rozmrażać. O co chodzi z tą sondą NTC gdzie ją szukać gdzie wypina się to ustrojstwo? Pomocy .
    Dodano po 2 [minuty]:
    wahoo napisał:
    Witam.
    Moj problem poczesci rozwiazalem. Nie jest to raczej problem elektroniczny.
    Przyczyna slabego chlodzenia w lodowce okazal sie zamarzniety kanal doprowadzajacy zimne powietrze z zamrazarki do lodowki, a wlasciwie to kanal powrotny. Z tego powodu powietrze nie moglo swobodnie cyrkulowac po lodowce i dlatego zamrazarka dziala bez problemu a w lodowce bylo cieplo. Po zdjeciu obudowy w zamrazalniku okazalo sie ze cala przestrzen w okolicach parownika byla skuta szronem. Nie wiem skad on sie wzial bo niby jest to ;lodowka typu No frost. Po rozmrozeniu zamrazarki i ponownym uruchomieniu powietrze znow moglo swobodnie cyrkulowac i wszystko wrocilo do normy. Niestety sytuacja powtorzyla sie po ok 1,5 miesiacu. Rozwiazanie juz znalem, ale ciagle nie znam przyczyny zamarzania parownika. Na razie lodowka znow dziala i obserwuje temp. wewnatrz. Moze w koncu problemy ustana.
    Pozdrawiam.

Kolego ale to nie rozwiązanie problemu i tylko znalezienie przyczyny dlaczego lodówka nie chłodzi.Problem masz dalej nierozwiązany... jak ja.Te problemy nigdy nie ustaną.... no może jak zmienimy lodówkę. Wyobraź sobie jak organizujemy święta i lodówka cała zapchana i 23.12.2014 wysiada !!!
  • Poziom 2  
    Kolego dzięki za radę sprawdzę bo dostałem się do parownika jak kolega conehead , są tam dwie sondy czyli z zamrażarce a trzecia w lodówce za pionowym panelem z oświetleniem.
    Rozumiem ,że ten otwór na dole z tyłu za parownikiem to jedyna droga dla wyprowadzanej na zewnątrz wilgoci?

Dodano po 21 [minuty]:

WojtasInny napisał:
    U mnie w tej lodówce padł damper,a objawy miałem identyczne-góra ciepła a zamrażalnik ok.W chłodziarce zdjąłem panel (4 śrubki -dwie pod lampkami) i okazało się że dumper się nie otwiera.Po odtworzeniu klapki ręcznie i ponownym uruchomieniu lodówki silniczek zamykał klapkę i po chłodzeniu.Dumper kosztuje 300 zł więc go wypiąłem i cały czas chłod leci.Może komuś się przyda...też kombinowałem z sondami i nic.Ciekawe tylko co zamyka i otwiera ten dumper?Jakiś termostat ale gdzie?

Kolego i ja też zrobiłem to co Ty :-) zobaczymy co to da jak włączę lodówkę bo to pewnie jedyna droga wyprowadzania wilgoci z lodówki a jak jest zamknięta to lipa.