Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LED w samochodzie - jak sie ma prawo do tuningu wizualnego?

04 Jan 2011 13:16 12125 15
  • User removed account  
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 37  
    Tysiące razy, przy różnych okazjach.
    Zanim trafi temat do kosza, krótko: jest coś takiego jak homologacja. Każdy element pojazdu powinien mieć oznakowanie homologacji - przejścia badań. Każdy element musi być w takim stanie, kolorze, przejrzystości i o takim źródle światła - jak był na badaniach homologacyjnych. To dotyczy istotnych, mających wpływ na bezpieczeństwo na drodze częśći. Niehomologowany może mieć Kolega uchwyt do otwierania maski.
    Wszystko.
  • Level 28  
    Wnętrze możesz sobie oświetlić nawet stroboskopami.
  • Level 33  
    Niebieskie diody LED w podświetleniu tablicy rejestracyjnej nie mogą takie być co innego białe.

Dodano po 4 [minuty]:

Samochód to nie choinka.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    I BARDZO DOBRZE SIĘ STAŁO! Twój kolega NIE JEST jedynym użytkownikiem dróg i jego auto nie jest wyjątkiem i MUSI podlegać wymogom kodeksowym. W tym wymogom oświetlenia, które stanowi o bezpieczeństwie pojazdu i innych. Przyciemnianie szyb, kloszy, montaż diod i żarówek diodowych, zestawów HID w miejsce klasycznych żarówek i wszelkich innych świecidełek jest zabronione i zagrożone restrykcjami. Pozostaje jedynie pogratulować policjantowi zdecydowania.
  • Level 22  
    rafbid wrote:
    Niebieskie diody LED w podświetleniu tablicy rejestracyjnej nie mogą takie być co innego białe.

Białe bez homologacji?
  • Level 37  
    To bezcelowe: formalnie żadna LED-a nie spełnia warunków technicznych, gdyż lampka była badana z żarówką KONWENCJONALNĄ, nie LED. Tak więc, dywagacje typu że niektóre LEDy świecą silniej (co jest prawdą) nie mają znaczenia dla przepisów.
  • Moderator of Cars
    Na lampce jest napisane W5W i tylko taka żarówka może tam siedzieć, proste.
  • Level 21  
    Wnętrze auta oświetlaj do woli:D Tylko nie rób jak Twój kolega, który sam skręca kable i wstawia diody a nie wozi gaśnicy:D Być może ten policjant uratował jego auto przed pożarem który mógłby wkrótce nastąpić...

Co do prawa...W Polsce nie ma prawa tylko jest jeden wielki zakaz:D Nie możesz oświetlać auta diodami gdzie Ci się to podoba. Ja oświetliłem tablice rejestracyjna białymi diodami i fakt do tego narazie się nie przyczepiają. Neony-szkoda że to też zabronione;/

Co do folii na kloszach to totalna lipa i wiocha;/ Ja sam chciałem przyciemnić folia bo niby tego nie widać ale ...podczas wypadku od razu masz problemy;/
    Co do oklejania szyb to jestem za, ponieważ w wielu przypadkach podnosi to komfort jazdy, jednak w Polskim prawie opisane jest że przednia szyba ma być przyciemniona bardzo delikatnie i właściwie to folia bezbarwna ledwo mieści się w tych wymaganiach.

Są reflektory LED, trzeba zainwestować ponad 200zł za komplet ale to już zgodne z prawem i ma homologację...
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    :RAV AUDIO - jesteś pewny, że ma homologację? Bo prawdziwe homologacje mają produkty takich producentów, jak Hella, Valvo, Bosch. Zalewające rynek produkty z Chin są zazwyczaj oklepane wszelkimi możliwymi znaczkami, tylko nie maja one nic wspólnego z realnością. Popatrz sobie na artykuł o fałszowaniu przez chińczyków znaków CE.
    A wszelkie przeróbki typu polerowanie szkieł, wstawianie soczewek, zaszczepianie całych mechanizmów bixenonowych z innych aut oraz wszelkie przyciemniania są nielegalne. Źródło światła ma spełniać określone normy, zostało pod te wymagania zaprojektowane i wykorzystuje dopasowaną do niego żarówkę (diodę, jeśli jest to oświetlenie diodowe). Dowolne zamienianie, przeróbki, przyciemnianie i inna radosna twórczość nie są dozwolone.
    Nie tylko w Polsce obowiązują te zakazy. Chyba nigdy nie byłeś w Niemczech...
  • Level 21  
    Może tak, nie mogę być na sto procent pewny. Do swojego auta kupiłem czarne lampy z homologacją od "Hella". Na przodzie zaś mam także wstawione inne reflektory i one również maja certyfikaty i literkę "E" mimo że są firmy "x". Kto wie , może jakiś Chińczyk majstrował przy tym znaczku (bardzo tanie reflektory) ale policja się póki co nie czepia. Na ten artykuł na pewno zerknę, byłem pewny że jak jest "E" to jest i to niepodważalnie.

Za granicą byłem jednak nigdy nie miałem jakiś szczególnych przypadków kontaktu z policją. W Niemczech neony są dozwolone do użytku na drogach publicznych?
  • Level 33  
    wojtek2812 wrote:
    rafbid wrote:

Białe bez homologacji?

Przynajmniej policja się nie czepia o białe...
  • Level 22  
    Tylko o brak homologacji. Przez taką pierdółkę mogą zrobić z Ciebie współwinnego, niestety. Miałem kiedyś ledy biel neutralna w przednich reflektorach jako pozycyjne ale wywaliłem je stamtąd bo jednak nie warta skóra wyprawki.
  • Moderator of Cars
    Nie wiem, czemu tak ludzi ciągnie do diod LED, ani nie świeci jak powinno, ani to ładne...
  • Level 36  
    carrot wrote:
    Nie wiem, czemu tak ludzi ciągnie do diod LED, ani nie świeci jak powinno, ani to ładne...
    A dlaczego ciągnie ich do jazdy jak na wyścigach wiedząc, ile to powoduje wypadków? Mózg ludzki jest niezbadany...
  • User removed account