Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć kuchenkę indukcyjną nutid hin4t i piekarnik?

czajnik12 06 Sty 2011 13:04 10021 3
  • #1 06 Sty 2011 13:04
    czajnik12
    Poziom 9  

Witam
    Proszę o pomoc w tej sprawie: Kupiłem kuchenkę indukcyjną Nutid HIN4T w Ikei. Ma takie oznaczenia: 230V/400V 3N~ 50Hz 6,0kW. Piekarnik elektryczny mam dopiero w planie więc jeszcze nie wiem jaką będzie miał moc, ale będzie jakiś standardowy.
    Mieszkanie jest nowe z przygotowanym wyjściem na podłączenie kuchenki - ze ściany wychodzi przewód z 5-oma żyłami (czarny, brązowy i szary - pod napięciem, niebieski - zero i żółtozielony - uziemienie). Wejście w kuchence i instrukcja pokazane są na załączonych zdjęciach. Wiem, że najlepiej zawołać elektryka, ale nawet jak kogoś wezmę to wcześniej chciałbym wiedzieć jakie najlepsze będzie rozwiązanie? Czy wykorzystać wszystkie 5 żył tylko pod indukcję a piekarnik dać na normalne gniazdko (będzie tam też lodówka, mikrofala i czajnik) czy też podłączyć indukcję z piekarnikiem do tego jednego gniazdka (tak bym wolał)?

Czy kolory żył czarny, szary i brązowy mają jakieś znaczenie przy podłączaniu do L1, L2 i L3?

0 3
  • Pomocny post
    #2 06 Sty 2011 13:40
    ziomus90210
    Poziom 35  

Oczywiście że wszystkie 5 żył ! Kolejność faz nie ma znaczenia .
    Piekarnik ma być jedno fazowy? Jakiego przekroju są przewody?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeżeli pozwalają na to przewody (przekrój) to oczywiście że piekarnik razem z płytą indukcyjną do tego jednego gniazda.

0
  • #3 06 Sty 2011 13:44
    Miniax
    Specjalista elektryk

W tej sytuacji najlepiej podłączyć płytę pod 3 Fazy czyli wykorzystać wszystkie 5 żył. Podłączenie kolejności faz w tym wypadku nie ma znaczenia, jednak należy uważać aby nie pomylić żyły fazowej z PE, lub N. Sugerowanie się samą kolorystyką przewodów, bez sprawdzenia podłączenia nie jest dobrą praktyką. Jednak podłączenia musi wykonać elektryk z uprawnieniami, inaczej nie ma gwarancji.
    Co do piekarnika, jeżeli będzie miał zwykłą wtyczkę podłączasz normalnie do gniazdka, jeżeli nie będzie miał wtyczki, to musisz go podłączyć (a konkretniej elektryk) na stałe.

0
  • #4 06 Sty 2011 13:52
    ROBSON33
    Moderator AGD

czajnik12 napisał:
    Wiem, że najlepiej zawołać elektryka, ale nawet jak kogoś wezmę to wcześniej chciałbym wiedzieć jakie najlepsze będzie rozwiązanie?

Kolego tu masz wszystko
    Jeżeli dla ciebie to mało lepiej zawołaj fachowca, na pewno będzie taniej i bezpieczniej.
    Z praktyki wiem ponieważ trafia do mnie na warsztat sporo sprzętów po błędnym podłączeniu.
    Fachowiec zadecyduje jak najlepiej podłączyć dane urządzenie, to on zobaczy w jakim stanie jest instalacja, zabezpieczenia itp.
    Czytając twój post wnioskuję że twoja wiedza w temacie jest praktycznie zerowa.
    Temat zamykam.

0