Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NE 096 Wykrywacz gazu

gulson 23 Feb 2006 13:24 3619 0
Altium Designer Computer Controls
 • Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus<br/><br/>NE 096 Wykrywacz gazu
  <br/>
  <br/>Korzystanie z urządzeń zasilanych gazem jest dzisiaj powszechne: występujące niemal pod każdą „strzechą” kuchnie, podgrzewacze wody a nawet grzejniki czy piece c.o. bywają urządzeniami gazowymi. Dzięki taniej i dostępnej butli, gaz dociera nawet tam, gdzie nie ma stosownych instalacji (np. na wieś) oraz towarzyszy nam na weekendach i urlopach; ostatnio staje się nawet alternatywą dla benzyny w pojazdach samochodowych, łodziach motorowych itp. Wszystko to jest zrozumiałe zważywszy, że używanie gazu jest wygodne a sam gaz jest paliwem względnie tanim. Jednak używanie gazu może być niebezpieczne. Oprócz dbania o dobry stan techniczny instalacji warto zaopatrzyć się w alarm gazowy wykrywający ewentualne wycieki. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest takie urządzenie.
  <br/>
  <br/>Opis urządzenia
  <br/>Proponowany moduł jest urządzeniem alarmowym, wykrywającym niebezpieczne stężenia metanu, propanu oraz mieszanki propan-butan, przeznaczonej do ciągłej pracy w kuchniach, łazienkach, garażach, piwnicach, domkach letniskowych, przyczepach kempingowych, w samochodach itp. Proponowany model, dzięki wykorzystaniu nowoczesnego czujnika półprzewodnikowego typu TGS812;813 odznacza się dobrymi parametrami użytkowymi: wysoką czułością, krótkim czasem odpowiedzi oraz długim, przeciętnie ponad 3-letnim okresem eksploatacji. Moduł zmontowany jest na dwóch płytkach drukowanych: mniejszej, przeznaczonej na czujnik gazu oraz drugiej, bazowej, na której umieszczono wszystkie pozostałe elementy elektroniczne. Całość zamknięta jest w plastikowej obudowie typu KM35BN, której elementy boczne wykonane są z metalowej siatki zapewniającej swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia. Układ pobiera niewiele prądu (ok. 250mA), a dzięki możliwości zasilania napięciem niestabilizowanym z szerokiego zakresu 9÷16V nie sprawia żadnych kłopotów z zasilaniem: można użyć zarówno zwykłego zasilacza wtyczkowego jak i akumulatora samochodowego. Zaleca się stosowanie atestowanego zasilacza firmy „Tatarek” o symbolu ZN 9V.
  <br/>
  <br/>Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)
  <br/>
  <br/>Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
  <br/>NE 096 Wykrywacz gazu

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson wrote 21877 posts with rating 2675, helped 71 times. Been with us since 2001 year.
 • Altium Designer Computer Controls