Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmiana mocy przyłączeniowej i zmiana metody pomiaru energii

radek_bu 23 Jan 2011 18:23 11611 15
Ochrona Domu
    radek_bu
    Level 9  
    Witam,
    Sprawa wygląda następująco : w przedszkolu był niedawno przeprowadzony audyt elektryczny. Panowie stwierdzili że w ramach oszczędności należy zmienić taryfę z C21 (enea) pomiar półpośredni o mocy przyłączeniowej 45 kW (zabezpieczenie przedlicznikowe 100A) na taryfę C12a pomiar bezpośredni moc przyłączeniowa 27 kW (zab. przedlicznikowe do 63A).

Po wysłaniu odpowiednich pism do enei z prośbą o zmianę taryfy przedszkole otrzymało odpowiedź że musi przerobić rozdzielnice żeby móc zastosować pomiar bezpośredni. Firma która to robiła stwierdziła że: żeby wszystko działało należy przebudować całą instalację elektryczną (obecnie jest ok 20 letnia w układzie TN-C) koszt ok 30 000 zł. Więc trochę dużo.

I teraz co trzeba zrobić po kolei żeby wszystko było zgodnie z prawem??
    Z tego co się dowiedziałem to najpierw trzeba iść do biura projektowego który zaprojektuje schemmat zasilania od przyłącza (granicy stron) do układu pomiarowego włącznie. Ale chyba samego przyłącza nie będzie trzeba drugi raz projektować ?

Następnie jak będzie już projekt zaakceptowany przez ENEA. To wystarczy tylko zdjąć przekładniki prądowe ? Żeby przewody "szły" bezpośrednio do licznika. I zmienić wielkość zabezpieczeń przedlicznikowych?

Jest również licznik mocy biernej ? Jego też trzeba w jakiś sposób zmodernizować ? Czy można go zostawić w spokoju?

I ostatnie pytanie jak się sprawa przedstawia z pomiarami odbiorczymi? Czy do ich wykonania potrzebne są uprawnienia budowlane - w końcu dosyć konkretna modernizacja instalacji ? Czy wystarczą E,D pomiary ?
  • Ochrona Domu
    romoo
    User under supervision
    Panowie stwierdzili.
    A są tam nocne odbiorniki, piece akumulacyjne boilery?

Oczywiście wszystko zakończone pomiarami.
    radek_bu
    Level 9  
    Nie ma takich odbiorników.

Chodzi mi jak to wygląda w praktyce taka zamiana pomiaru pół pośredniego na pomiar bezpośredni.
  • Ochrona Domu
    norbert4104
    Level 12  
    Witam.

Jak się domyślam pismo które otrzymałeś od ENEI to warunki techniczne jakie musisz spełnić aby zmienić sposób pomiaru z pół pośredniego na bezpośredni i to ENEA powinna określić co należy wykonać a nie firma która wykonywała audyt.
    Nie znając tych ustaleń mogę tylko powiedzieć że rozdzielnice trzeba będzie na pewno przebudować tak aby była przystosowana do pomiaru bezpośredniego i możliwy był rozdział z układu TN-C na układ TN-C-S, jak również potrzebny będzie schemat jedno kreskowy zasilania i pomiaru w naszym rejonie nie musi robić tego projektant.
  • Helpful post
    zbich70
    Level 43  
    Nie wiem jak Enea ale Energa nie stawia wielkich wymagań odnośnie zmniejszenia mocy przyłączeniowej i zmiany układu na bezpośredni. W przeciwieństwie do zwiększenia mocy.

Jak przebudować rozdzielnicę to zależy od jej konfiguracji. Trzeba zlikwidować przekładniki i połączenia z licznikiem oraz przygotować mostki z szyn do licznika i być może listwę zaciskową i następne mostki (bo wlz pewnie będzie za krótki - obecnie przychodzi na przekładniki - chyba że starczy do licznika).

Druga sprawa - robotę trzeba dobrze uzgodnić i zsynchronizować z ZE, bo po likwidacji pomiaru półpośredniego odbiorca zostanie bez zasilania (potrzebny jest licznik bezpośredni).

O tym czy pomiar energii biernej zostaje czy nie decyduje ZE.

radek_bu wrote:
    Firma która to robiła stwierdziła że: żeby wszystko działało należy przebudować całą instalację elektryczną (obecnie jest ok 20 letnia w układzie TN-C) koszt ok 30 000 zł. Więc trochę dużo.

Totalna bzdura. Co ma instalacja odbiorcza do taryfy? Do mocy przyłączeniowej ma, ale przy jej zwiększaniu. Nigdy przy zmniejszeniu! Wygląda mi to na próbę "nagrania" sobie roboty.

romoo wrote:
    A są tam nocne odbiorniki, piece akumulacyjne boilery?

Taryfa C12a to szczyt i reszta a nie dzień i noc.
    radek_bu
    Level 9  
    Mam jeszcze takie pytania.

1) Licznik dostarcza ZE czy w własnym zakresie kupuje a ZE tylko go podpina ?
    2) Jak podłączyć licznik do pomiaru bezpośredniego jeżeli przekrój kabla zasilającego wynosi 16 mm2 albo więcej ?
    kkas12
    Level 43  
    Witam!

Ostatnie dwa pytania nie są twoim problemem.
    Wkraczają one bowiem w kompetencje ZE. Chociaż warto dowiedzieć się jaki przekrój można maksymalnie przyłączyć do zacisków licznika.
    User removed account
    User removed account  
    radek_bu
    Level 9  
    A proszę powiedz mi wystarczy, że ja narysuję ten schemat. Czy on musi być zrobiony przez projektanta ?
    User removed account
    User removed account  
    radek_bu
    Level 9  
    Jeszcze jedna sprawa.

I jak sobie policzyłem jaki prąd popłynie przy poborze mocy 27 kW (moc odczytana z licznika) to wyszło w przybliżeniu 67,5 A.
    Korzystałem z poniższego wzoru
    P=U*I*cos(fi)
    P=2700 W
    U= 400 V
    cos(fi) = 1 - tak przyjąłem
    Czyli teoretycznie przy takim poborze powinno być zabezpieczenie przedlicznikowe przynajmniej 80 A. Czy ja coś źle rozumuje? Moje pytanie rodzi się stąd, że znalazłem taką tabelkę Link. A może dla przedszkoli (firm) jest jakaś inna tabela?
    zbich70
    Level 43  
    radek_bu wrote:
    I jak sobie policzyłem jaki prąd popłynie przy poborze mocy 27 kW (moc odczytana z licznika) to wyszło w przybliżeniu 67,5 A.
    Korzystałem z poniższego wzoru
    P=U*I*cos(fi)
    P=2700 W
    U= 400 V
    cos(fi) = 1 - tak przyjąłem
    Czyli teoretycznie przy takim poborze powinno być zabezpieczenie przedlicznikowe przynajmniej 80 A. Czy ja coś źle rozumuje?

Źle rozumujesz.
    P=27000W / U=230V (400 to międzyfazowe) / 3 fazy = 39,1A na fazę przy cos fi=1
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    radek_bu wrote:
    Witam,
    Sprawa wygląda następująco : w przedszkolu był niedawno przeprowadzony audyt elektryczny. Panowie stwierdzili że w ramach oszczędności należy zmienić taryfę z C21 (enea) pomiar półpośredni o mocy przyłączeniowej 45 kW (zabezpieczenie przedlicznikowe 100A) na taryfę C12a pomiar bezpośredni moc przyłączeniowa 27 kW (zab. przedlicznikowe do 63A).

Ktoś się zna na rozliczeniach i zna taryfy? Bo rozumiem, że zużycie energii się nie zmienia. Duże te oszczędności wyjdą?

Dodano po 3 [minuty]:

Quote:
    Inwestor ma przygotować miejsce do zamontowania licznika, do zamontowania i podłączenia licznika.
    Licznik daje i podłącza ZE. Do ciebie należy przygotowanie wszystkiego aby ten licznik można było podłączyć.
    Do starych liczników np. C52 wchodził przewód 25mm tylko nie sektor, nie wiem jak jest teraz w tych elektronicznych.
    Do niedawna ZE życzyło sobie podejścia do licznika wykonane przewodem 10mm. Nie wiem czy jeszcze tak jest.
    Najlepiej jak narysujesz schemat i pójdziesz uzgodnić go w ZE, lub dasz do zatwierdzenia w ZE. Jeżeli coś nie będzie pasowało to ci schematu nie zatwierdzą i napiszą dlaczego. Jednak lepiej jest iść ze schematem i uzgodnić ewentualne zmiany od razu. Zawsze jak pogadasz twarzą w twarz to jest lepiej.

Miałem sytuację odwrotną, czyli zamianę pomiaru bezpośredniego (do 40A na fazę) na półpośredni. Ale procedura była podobna. Również radzę po prostu wszystko uzgadniać z ZE. Oni nie gryzą.
    zbich70
    Level 43  
    retrofood wrote:
    Ktoś się zna na rozliczeniach i zna taryfy? Bo rozumiem, że zużycie energii się nie zmienia. Duże te oszczędności wyjdą?

Link
    C21 - 8,63zł/kW/m-c * 45kW = 388,35zł +VAT = 477,67zł/m-c
    C12a - 0,67zł/kW/m-c * 27kW = 18,09zł +VAT = 22,25zł/m-c
    A to tylko "składnik stały stawki sieciowej". Na opłacie abonamentowej kolejne 25zł/m-c oszczędności.
    rafal.rymarczyk
    Level 9  
    jeszcze można zaoszczędzić dosyć sporo zmieniając sprzedawcę energii mógłbym takową zmianę przeprowadzić średnio w roku można zaoszczędzić 1 rachunek..
    =Grzegorz=
    Level 23  
    rafal.rymarczyk wrote:
    jeszcze można zaoszczędzić dosyć sporo zmieniając sprzedawcę energii mógłbym takową zmianę przeprowadzić średnio w roku można zaoszczędzić 1 rachunek..

Albo całkiem sporo stracić.

Quote:
    2) Jak podłączyć licznik do pomiaru bezpośredniego jeżeli przekrój kabla zasilającego wynosi 16 mm2 albo więcej ?

Nowe wytyczne dla nowych układów to 16mm (zależy jednak od ZE i konkretnych przypadków), kiedyś były liczniki bezpośrednie z zaciskami nawet na 35mm (C520-100A)