Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
EuroPol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana przyłącza,z 1f na 3f kilka małych pytań związanych z rejonem :)

fotzsyzrk 14 Maj 2016 00:29 1770 8
  • #1 14 Maj 2016 00:29
    fotzsyzrk
    Poziom 11  

Witam!

Mam mam kilka pytań o wymianę przyłącza.
    Znajomy z babcinej wsi zawołał mnie że mu coś tam nie działa, okazało się brak ciągłości, przerwa na połączeniach, instalacja aluminiowa w opłakanym stanie, zgadaliśmy się że mam mu ją wymienić. I powstało pytanie o przyłączę, obecnie jest to od słupa doprowadzone asxsn 2x16mm, od zacisków na domku do licznika w środku, 2x4 al z linką nośną. zabezpieczenie przedlicznikowe 20A, właściciel chciałby trochę więcej i nie pogardziłby układem 3 fazowym.

I teraz mam pytanie jak to jest z tym przyłączami teraz?, w sumie to z rejonem nie miałem nic wspólnego, wiem że rejon, ma listę osób uprawnianych do takich zleceń, nwm jakie wymagania stawiają tym ludziom.
    Czy mógłbym zając wyniesieniem układu pomiarowego na zewnątrz, i przygotowaniem wszystkiego pod przyłączę? czy jest to tak samo rozpatrywane jak nowe przyłączę i potrzebowałbym UB ?

Dodam tylko tyle że na wsi planują wymienić sieć zasilającą, i wszystkie układy chcą wynieść na granicę posesji, ale to dopiero za jakiś czas :)
    Pozdrawiam!

0 8
  • EuroPro
  • #2 14 Maj 2016 07:39
    elvis13
    Poziom 18  

Jaki rejon?

Gdybyś był lokalnym elektrykiem to byś wiedział jakie są lokalne procedury. Wiec domniemam że nie jesteś elektrykiem?
    Przyłączenia do sieci napowietrznej wykonywane są bardzo często w technice Prac Pod Napięciem.

U mnie - Energa Operator - przeniesienie układu pomiarowego, zwiększenie mocy procedura taka sama jak dla nowego przyłącza. http://www.energa-operator.pl/uslugi/przylaczenie_do_sieci/odbiorcy_1.xml

Wystąpienie o Warunki Przyłączenia -> Umowa o przyłączenie -> przetarg celem wyłonienia najkorzystniejszej oferty -> budowa -> odbiór techniczny -> podpisanie nowej umowy o dostawę energii.

Jeżeli jest to gospodarstwo rolne gdzie korzysta się z prądu również do produkcji rolnej to powinny być dwa układy pomiarowe (liczniki) w taryfach G i C (chyba że za prąd zużyty w gospodarstwie domowym klient chce płacić po cenach w taryfie C (dużo drożej)). Energa ciśnie o to bardzo.

1
  • EuroPro
  • #3 14 Maj 2016 07:40
    mawerix123
    Poziom 36  

fotzsyzrk napisał:
    wiem że rejon, ma listę osób uprawnianych do takich zleceń

Jeka lista :?:

fotzsyzrk napisał:
    Czy mógłbym zając wyniesieniem układu pomiarowego na zewnątrz, i przygotowaniem wszystkiego pod przyłączę?

A jakie pojecie kolega posiada :?: są warunki z ZE na taki zabieg :?:

0
  • #5 14 Maj 2016 10:18
    fotzsyzrk
    Poziom 11  

elvis13 napisał:
    Jaki rejon?

Gdybyś był lokalnym elektrykiem to byś wiedział jakie są lokalne procedury. Wiec domniemam że nie jesteś elektrykiem?
    Przyłączenia do sieci napowietrznej wykonywane są bardzo często w technice Prac Pod Napięciem.

Zależy w jakiej definicji, i kogo możemy nazwać elektrykiem? :) wg. wikipedii
    Spoiler:
    Elektrykiem może zostać osoba, która ukończyła:

szkołę zawodową;
    szkołę ponadgimnazjalną (technikum)
    studia wyższe
    kwalifikacyjny kurs zawodowy
    lub zdobyła odpowiednie uprawnienia w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych np. SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich). Szczegóły zdobycia tych uprawnień określa Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.

Na razie spełniam wg. wiki podpunkt 2, i ten śmieszny 5 :)

Pod napięciem nic tam nie zamierzam robić, miałem zamiar zamontować skrzynkę na układ pomiarowy i poprowadzić wlz do rozdzielnicy. A przyłączę od słupa do tego rzekomego licznika to już chyba kwestia rejonu lub podwykonawcy.

elvis13 napisał:

Jeżeli jest to gospodarstwo rolne gdzie korzysta się z prądu również do produkcji rolnej to powinny być dwa układy pomiarowe (liczniki) w taryfach G i C (chyba że za prąd zużyty w gospodarstwie domowym klient chce płacić po cenach w taryfie C (dużo drożej)). Energa ciśnie o to bardzo.

W sumie to nie wiem czy tam jakakolwiek jest produkcja rolna.

mawerix123 napisał:

A jakie pojecie kolega posiada :?: są warunki z ZE na taki zabieg :?:

Warunków jeszcze nie ma nikt, o nie występował, spróbuję jakoś w tygodniu podejść do siedziby.

0
  • #6 14 Maj 2016 12:04
    mawerix123
    Poziom 36  

elvis13 napisał:
    Wystąpienie o Warunki Przyłączenia -> Umowa o przyłączenie -> przetarg celem wyłonienia najkorzystniejszej oferty -> budowa -> odbiór techniczny -> podpisanie nowej umowy o dostawę energii.

Przetarg :?: chyba nie o tą części sieci autor ma na myśli.

Na południu przy takiej modernizacji jak wyniesienie TL inwestor występuje o warunki a elektryk działający na zlecenie inwestora wykonuje instalację na podstawie warunków, po zakończeniu pracy wypełnia się protokół ZI i z tym do ZE.

Jeśli przyłączany jest nowy obiekt to inwestor występuje o warunki a operator uruchamia procedurę przetargową, dana firma na zlecenie ZE wykonuje przyłącze zakończone tablica licznikową a elektryk na zlecenie inwestora podłącza WLZ, wypełnia ZI i z tym do ZE.

Z reszta pierwsza podstawowa sprawa to warunki przyłącza tam będzie zawarty cały zakres prac.

0
  • #7 14 Maj 2016 12:18
    elvis13
    Poziom 18  

Autor tematu nie podał jaki rejon a ja szklanej kuli nie mam wiec napisałem w odniesieniu do: Energa-Operator, przeniesienie licznika i przejścia z zasilania 1-faz. do 3-faz - co u tego operatora jest rozumiane jako nowe przyłącze.

Tu przykładowe ogłoszenie o przetargu: http://bip.energa-operator.pl/upload/przetargi/kalisz/ZAM_ENERGA_560707_13052016_00.pdf

Szkoda że Autor śmieszkuje w #5 bawiąc się definicją pojęcia elektryk zamiast podać więcej szczegółów.

0
  • #8 15 Maj 2016 15:03
    fotzsyzrk
    Poziom 11  

Przepraszam za post#5 cóż ja pocznę, jak zemnie wesoły człowiek :)

Mój dystrybutor to PGE, jeśli to potraktują jako nowe przyłączenie zażądają UB, ale z drugiej strony, jeśli mają, zmodernizować przyłącze na kablowe, to praca na darmo. Tylko ciekawe kiedy to oni zrobią, plany planami, a rzeczywistość swoją drogą :) Przejdę się w tyg. To operatora, tylko żeby chcieli zemną rozmawiać :)

0
  • #9 15 Maj 2016 22:45
    maxiec
    Poziom 9  

Witam,

Niedawno zmieniałem układ 1 fazowy na 3 fazowy na wiosce pod Szczecinem (rejon Enea) i wyglądało to tak:

1) Napisanie wniosku do rejonu energetycznego Enea o wydanie warunków. We wniosku piszesz ile mocy chciałbyś mieć. Skoro masz bezpiecznik 20A to zapewne obecnie masz 4kW. Minimalna wnioskowana moc 3 fazowa to 3x4KW=12kW. Jak klient planuje jakieś prądożerne urządzenie, np kuchnię indukcyjną o typowej mocy 7kW, to Enea zaleca minimum 16kW mocy przyłączeniowej. Odpowiada to bezpiecznikowi 3x25A. Wniosek rozpatrują w kilka dni do kilka tygodni za darmo.
    Potrzebny będzie akt własności domu lub odpis z Księgii Wieczystej

2) Dostajesz warunki przyłączenia, w których np żądają projektu instalacji, wykonania nowego WLZ (czyli kabel od przyłącza do rozdzielni. W
    Enei polecali kabel 4x16mm AL, bo AL w przyłączu nie będzie korodować z AL ze słupa. Oczywiście można tu dać kabel Cu, i sprytnie połączyć żeby przewody Al i Cu się nie dotykały)
    Musisz przygotować miejsce na nowy licznik 3 fazowy. Będzie to zapewne mała rozdzielnica z Estroduru, montowana na zewnątrz budynku lub na granicy posesji. Ja zamówiłem taką rozdzielnicę w firmie robiącej takie coś. Rozdzielnia miała rozłącznik 3x40A, zabezpieczenie przedlicznikowe 3x25A, miejsce na licznik, okienko na odczyt i szyny przyłączeniowe. Koszt ok 700 zł.
    Projekt, czyli schemat elektryczny na podstawie warunków zrobił mi elektryk z uprawnieniami za 250zł. Na podstawie projektu firma wykonała rozdzielnicę. Schemat musiał być jeszcze zaaprobowany przez Eneę oczywiście.

3) Dostajesz do podpisania umowę z kwotą do zapłaty za zwiększenie mocy. W moim przypadku to 16kW-4kW=12kW. 12kW x 55zł = 670 zł. Na razie tylko podpisujesz umowę, jeszcze nie musisz płacić.

4) Kupujesz co potrzeba wg schematu i podłączasz. Trzeba wykonać uziemienie punktu PEN, ja wbiłem 2 sondy w ziemię, tak aby rezystancja uziomu była poniżej 10 Ohm. Montujesz rozdzielnię, prowadzisz do niej kabel z przyłącza, wymieniasz kabel od przyłącza do słupa, przenosisz stary licznik tymczasowo w nowe miejsce. I tu mała uwaga - w tym etapie prac pewne rzeczy jak np przeniesienie / rozplombowanie licznika trzeba zgłosić w swoim Rejonie Energetycznym. Mi to robił elektryk jak wspominałem więc sam ogarniał te tematy z kierownikiem RE.
    Elektryk kosztował mnie 1500 zł z materiałami

5)Dzwonisz do Enei że jesteś gotowy na przełączenie i wystawiają Ci fakturę na te 670 zł.

5a) Jednocześnie kierownik rejonu energetycznego musi podjechać, odebrać robotę. Wypisać protokół odbioru.

6) Protokół odbioru, opłaconą fakturę 670zł i akt notarialny domu właściciel wiezie do Enei żeby podpisać umowę. Enea wysyła ekipę do wymiany licznika na 3 fazowy, zaplombowanie itp.

7) Cieszysz się nową mocą. Jak do tej pory schudłeś:

670 zł zwiększenie mocy
    250 zł projekt
    1500 zł elektryk z materiałami
    700 zł rozdzielnia
    Razem 3120zł.
    Oczywiście powinieneś se kupić jeszcze RCD 3 fazowe (100-200 zł), ochronnik przepięciowy (200-400 zł), bezpieczniki (100-200zł)

A i jeszcze jedna uwaga - nie wiem jaką modernizację linii planuje tam energetyka, ale sugerowałbym wykonanie linii od słupa do domu pod ziemią i skrzynkę energetyczną przed posesją. Gdyby nawet likwidowali słupy na kabel podziemny będziesz przygotowany.

1