Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z dyskiem - Samsung HM640JJ -Calibration Retry Count

28 Sty 2011 00:51 61273 68
  • Poziom 8  
    Witam. Kilka dni temu nabyłem nowy dysk HM640JJ. Generalnie na początku wszystko poszło jak z płatka. Bezproblemowa instalacja Win7, itd. Niepokój we mnie wzbudził moment, w którym odpaliłem HD Tune'a Pro (wersja 4.60) pod kątem testów dysku. Po kliknięciu na zakładkę "Health" nagle widzę żółty pasek ze statusem "warning". Chodzi o parametr "0B Calibration Retry Count". Początkowa wartość w polu "Data" wynosiła 1 (wtorek, 26.01), obecnie ta wartość już wynosi 7. Trochę mnie to zaczyna martwić, zwłaszcza że status tego parametru jest oznaczony jako "warning". Co dziwne, inne programy do monitorowania pracy dysku (m. in. Active Hard Disk Monitor czy CrystalDiskInfo w analogicznych zakładkach przy tym parametrze nie pokazują żadnego ostrzeżenia, status przy tym parametrze jest OK.
    Nie wiem, co mam z tym robić. Czy wierzyć HD Tune, czy też może to problem typu "HD Tune gryzie się z Samsungami". Do samej pracy systemu nie mam zastrzeżeń (wszystko działa stabilnie, żadnych zwisów resetów itp.).

Innym jeszcze problemem jest - w moim odczuciu - dziwne "buczenie" dysku - tak jakby wprawiał całą obudowę laptopa w drgania. Po dociśnięciu obudowy w miejscu, gdzie znajduje się twardy dysk problem właściwie znika - to "buczenie" praktycznie wtedy jest niesłyszalne. Nie wiem, czy te dyski już tak mają, czy to jakaś fabryczna wada czy może jeszcze inna przyczyna. Czy można w jakiś sposób to "buczenie" wyeliminować bądź też maksymalnie wyciszyć? Bo nie powiem, jest to dosyć irytujący dźwięk:)

Z góry dzięki za sugestie i odpowiedzi.
  • PCBway
  • Poziom 43  
    1. Daj tu cały SMART - będzie wiadomo coś więcej.
    2. O ile wartości każdy program pokaże takie same o tyle interpretacja, w postaci komunikatów diagnostycznych, podkreślenia żółtym czy czerwonym kolorem, szacowania kondycji dysku itp, zależą od programu, tego jak autor to w nim ustalił.
    3. Opisywany dźwięk to wibracje obudowy. Jeśli masz możliwość - poluzuj śrubki, przesuń nieco dysk w poziomie, dokręć i zobacz (posłuchaj właściwie) czy pomogło.
  • Poziom 10  
    Witam. Mam podobny problem, tyle że ja kupiłem dysk Samsung HM642JI. Ten miał iść do laptopa, a stary z laptopa Hitachi mam zamiar używać jak dysk przenośny do TV LCD.

Dysk przyszedł do mnie pocztą w kieszeni USB, zgrałem sobie film i chciałem sprawdzić czy ruszy podłączony do TV. Na przedłużce kabla USB o długości ok. 0,5 m dysk nie wystartował. Potem podłączyłem go tylko za pomocą oryginalnego kabla USB (0,5) od kieszeni. Dysk wystartował, nie ma problemu. Następnie podpiąłem dysk w kieszeni do laptopa i sprawdziłem sobie zapisy SMART - patrzę a tu "Calibration Retry Count" podkreślone w HDTune Pro na żółto. Ten akurat parametr rośnie za każdym razem kiedy dysk ma problemy z zasilaniem. Jak protestowałem sobie trochę dysk postanowiłem zrobić za pomocą programu Acronis True Image Home klonowanie partycji. W laptopie dysk już startuje za każdym razem normalnie. Następnie znowu dysk przełożyłem do kieszeni USB i puściłem mu test File Benchmark to też nie wystartował za pierwszym razem. Więc to akurat sobie mogę wytłumaczyć - dysk nie staruje bo USB nie daje dobrego prądu. Teraz w laptopie dysk chodzi i parametr nie wzrasta.

Tylko niepokoją mnie dwie inne sprawy:
    1. G-sense Error Rate - rośnie, i co najlepsze nawet kiedy laptop pracuje na biurku! W godzinach od 7.30-15.30 laptop jeśli używany wyłącznie na biurku. A kiedy był w kieszeni to też jak pracował to leżał nieruchomo. Stary dysk po kilku latach ma wartość w smart =0. I tez kilka godzin był w kieszeni i nic mu się nie stało.

Smart 27-stycznia-2011_15-13

28-stycznia-2011_07-33

2. Przeskanowałem dysk programem MHDD i jest kilka sektorów z długim czasem odczytu. Nie wiem czy to może być wina klonowania partycji ze starego dysku, czy są to błędy fizyczne dysku, które za jakiś czas w ogóle padną. No i dodatkowo są dwa błędy na dysku.

Nie wiem co robić, bo dysk nowy, a tutaj wrażliwy jak porcelana. Nie muszę nadmieniać że dysk był używany normalnie, bez żadnych sytuacji ekstremalnych. I to w sumie w trzy dni tyle błędów wywala. Dysk na gwarancji, tyle że dzwoniłem na infolinię Samsunga - jak nie ma Bad sektorów to serwis nie uzna gwarancji.

Dodaje informacyjnie SMART starego dyski w którym nie ma żadnych błędów. Tyle, że nie mogłem uruchomić na tym dysku skanowania programem MHDD - po wybraniu "dwa razy F4" program tak jakby się zawieszał i non stop było "BUSY" w prawym górnym rogu.

• PCBway
  • Poziom 8  
    Wrzucam SMART dysku z programu HD Tune:

Później spróbuję poluzować te śrubki i zobaczę, jak to wpłynęło na wibracje. Dam znać, czy to pomogło.
  • Poziom 10  
    Jak pisałem w swoim poście błędy związane z 0B Calibration Retry Count pojawiały się u mnie kiedy dysk nie mógł wystartować, pewnie miał za słaby prąd z USB. Tylko że dysk mam teraz w laptopie, laptop z zasilaczem, na biurku (!) i w smart mam już:
    0B Calibration Retry Count =5.
    BF G-sense Error Rate =81

Więc teraz już nic nie czaje. U ciebie "milu86" też widzę masz G-sense Error Rate=54, więc nie wiem może samsung tak ma? W pozycji pierwszej Raw Read Error Rate masz jakieś błędy i to chyba już nie jest za dobrze, ale niech się ktoś wypowie bardziej biegły w te klocki.

EDIT:
    Napisałem maila do serwisu Samsunga i do sprzedawcy z załączonymi zrzutami SMART i z MHDD - zobaczymy co odpiszą. W sumie dysk na razie chodzi....
  • Poziom 8  
    Dzwoniłem dziś do Samsunga. No i niestety jestem rozczarowany całym podejściem firmy Samsung do omawianego w tym temacie problemu. Zacząłem wyjaśniać konsultantowi zaistniały kłopot z dyskiem. SMART status "warning" przy parametrze Calibration Retry Count, tłumaczę że wartość Data regularnie wzrasta. Konsultant mi na to, że gwarancja nie obejmuje statusu parametrów SMART dysku. Jedyne, co obejmuje gwarancja, to bad sektory na dysku ewentualnie ogólna awaria dysku (nie wykrywanie go po podłączeniu itd.). No później jeszcze tłumaczę, że inne parametry dysku również mnie niepokoją (G-Sense i Raw Read Error Rate). Konsultant mi jedno i to samo w kółko, gwarancja nie obejmuje statusu parametrów SMART dysku. No to cholery po co została opracowana cała ta technologia SMART?? Chyba właśnie po to, by wcześniej ostrzegać o potencjalnej utracie danych i uszkodzeniu dysku, czy nie tak? Nie jestem w stanie zrozumieć idei jaka przyświeca serwisowi w tej kwestii nie obejmującej gwarancją parametrów SMART dysku.
    Czy w takim razie mam jak na zbawienie wyczekiwać dnia, w którym dysk już się nie podniesie, odmówi posłuszeństwa i wtedy dopiero odesłać go na gwarancję??
    A może sam mam ukrócić jego cierpienia i upuścić go ze stosownej wysokości, tak by ledwo chodził po takim upadku??

Przemoprzem, czy Ty również dostałeś podobną odpowiedź z serwisu Samsunga??
    Dla mnie jest to zwykłe olewanie klienta, zostawianie go sam na sam z tym problemem. Do tej pory zawsze miałem dobre zdanie o tej firmie i jej podejściu do czynności związanych z reklamacjami swoich produktów, ale po dzisiejszym telefonie już nigdy więcej nie kupię dysku z tej firmy.
  • Poziom 43  
    Owszem, gwarancja nie obejmuje statusu SMART. Ale problemy z dyskiem już tak. - zawieszanie się, błędy - cokolwiek. Poza tym w MHDD znalazł dwa błędy. Testów to im nie dołączaj bo się jeszcze czepią że coś z dyskiem było robione. Jak się oddaje gwarancję i tłumaczy na poziomie fachowości wyższym niż osoba z którą rozmawiamy to zmniejszamy swoje szanse. Z fachowym językiem i dowodami wychodzimy gdy straszymy sądem.
  • Poziom 8  
    Cytat:
    Jak się oddaje gwarancję i tłumaczy na poziomie fachowości wyższym niż osoba z którą rozmawiamy to zmniejszamy swoje szanse.
    Co rozumiesz przez wyższy poziom fachowości niż osoba z którą rozmawiamy? NIE TRZEBA być fachowcem, żeby rozumieć znaczenie słowa "warning", zwłaszcza że komunikat o tym ostrzeżeniu wyskakuje mi nie tylko w sekcjach SMART poszczególnych programów diagnostycznych (oprócz HDTune Pro teraz Active Disk Monitor również wyświetla ostrzeżenie przy wcześniej wspomnianym parametrze) ale też w poście, jeszcze zanim uruchomi się system: treść tego ostrzeżenia jest mniej więcej taka (przy następnym takim ostrzeżeniu spiszę dokładną treść): SMART status warning: immediately backup your data and replace your hard disk drive. Press F1 to continue. Nie dzieje się to przy każdym uruchomieniu, ale z reguły co czwarte, co piąte uruchomienie. Nie ma w tym przypadku regularności. To również konsultanta nie ruszyło.

Czyli uważasz, że powinienem za każdym razem, kiedy odpalam kompa, robić kopię zapasową swoich danych, tylko dlatego, że nie jestem pewny "jutra" swojego dysku, tak? Nie mam czasu na takie co kilku-godzinne zrzuty moich danych.

Jasne, mógłbym też podejrzewać kontroler dysków w laptopie, że jest uszkodzony, ale po włożeniu dwóch innych dysków podobnego ostrzeżenia nie ma. Odczyt parametrów SMART przy użyciu kilku różnych programów nie wyświetlał żadnych ostrzeżeń. Ba, jeden z tych dysków to też Samsung, model HM640IJ - także odpada ewentualny konflikt na linii Samsung-Acer (producent laptopa). Skoro Samsung olewa parametry SMART swoich dysków, to po co w ogóle implementował to w swoich dyskach? Tylko po to, by ewentualnie zdołować swoich klientów podobnymi ostrzeżeniami (pewnie nieraz już przy starcie kompa)? Z tego co widzę, nie jestem jedynym odosobnionym przypadkiem z tym konkretnym modelem dysku, więc mogę się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to jakaś wadliwa partia tych dysków.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Witam.Mam to samo co poprzednicy-takie same błedy na dysku samsunga HM 500IJ.Na poczatku nie mogłem spac przez to bo w koncu nowy laptop-2 mc.Instalowałem programy min. CristalDiscInfo-oczywiscie nic nie pokazał inne tez nie pokazywały błedów tylko oczywiscie słynny HD Tune walił błed jak krowa.Po rozmowie z czlowiekiem ktory zajmuje sie profesjonalna obsługa i naprawa komputerków i do ktorego mam zaufanie dalem sobie spokój.Dysk chodzi stabilnie zadnych zwieszen, zadnych dziwnych odgłosów,zadnych błędów w dzienniku zdarzen,zadnych bad sektorow.Mysle ze jestesmy troszke przewrazliwieni Panowie.Pozdrawiam.J
    P.S.Oczywiscie zaraz mi sie dostanie za tego posta ale coz...
  • Poziom 10  
    Witam ponownie. U mnie obie wartości rosną, ale chyba też już na razie nie pozostaje nic innego jak obserwować co się dzieje. Dysk raczej normalnie nie daje żadnych obaw do niepokoju, za kilka dni wezmę jeszcze raz przeskanuje MHDD.

Napisałem maila do samsunga, ale oni nic mi nie powiedzieli, jedynie odesłali do firmy do Warszawy która orzeka o sprawności lub nie dysków Samsunga.

Zadzwoniłem do nich i Pan przez telefon powiedział, że jak chce to żebym dysk przysłał. Ale sobie myślę - po co mam wysyłać dysk, niech mi Pan powie co kwalifikuje dysk jako dobry a co jako zły. No i Pan z rozbrajającą szczerością powiedział, że on nie zna wartości ani parametru SMART który kwalifikuje dysk do wymiany. Dopiero jak go trochę dopytałem to po rozmowie z kimś z firmy poprosił o maila z raportami SMART i MHDD. Wysłałem w piątek, mam nadzieje że niebawem dostanę odpowiedz.

Generalnie z rozmowy wynikło, że dla nich wiarygodnym jest program Samsunga - ES Tool do testowania dysków - jeśli tam pojawi się błąd to dysk idzie do wymiany. Wyniki SMART i inne mogą pomóc w uznaniu gwarancji, ale jednak nie są dla nich wiążące.

Wklejam ostatni raport SMART

Błędy w SMART są w każdym programie takie same, tyle że w HD Tune PRO pokazuje "warning". W HD Tune i innych programach już alertu nie ma, po prostu kwestia interpretacji wyników przez program.

Ja na razie trochę wyluzowałem z tym dyskiem, chodzi teraz non stop bo zasysam trochę filmów i nic się nie dzieje. W sumie dysk jest bardzo cichy, poprzedni Hitahi jak mielił to było to wyraźne chrupanie, tutaj trzeba przyznać że jest chicho. Mam nadzieje że już tak będzie.

No i tak z ciekawości - jakie macie prędkość kopiowania plików z jednej partycji na drugą? U mnie plik mkv ok 2,5 GB kopiuje maksymalnie z prędkością 27 MB/s. Interfejs w laptopie to SATA 1. A kopiując plik z laptopa na dysk zewnętrzny (stary dysk z laptopa - Hitahi w obudowie USB 2.0) mam maks ok 23 MB/s.
  • Poziom 10  
    Ten dysk na dodatek wkurzająco "skwierczy"! Myślałem, że to coś innego w laptopie, ale teraz zauważyłem, że oprócz cykania - bardzo cichego, dysk tak skwierczy/piszczy. Powiem szczerze że jest to wkurzające. Czy Wy w swoich też macie takie dźwięki?
  • Poziom 43  
    Ja tak (dysk WDC WD2500BEVS-00UST0).
  • Poziom 10  
    Witam ponownie. Dostałem odpowiedz z firmy TELMARK SERWIS Sp. z o.o.:

"Przesłałem Pańskiego maila do saportu Samsung Polska i otrzymałem odpowiedz że G-sense error rate wskazuje że dysk został poddany silnemu przeciążeniu.
    Jeśli obawia się Pan że dysk może w pewnym monecie odmówić posłuszeństwa co może wiązać się z utratą danych sugeruje oddać go do serwisu."

W następnym mailu Pan jednoznacznie napisał, że jeśli dysk nie ma uszkodzeń zewnętrznych fizycznych to zostanie podobno wymieniony na nowy. W tym tygodniu odsyłam go do sprzedawcy bo to on ma realizować gwarancję, zobaczymy czy będzie nowy dysk. Parametry ciągle rosną, dysk co prawda pracuje, ale dla świętego spokoju wolę wymienić go na inny, oby już nie tak "wrażliwy" jak obecny. Jak coś będę wiedział więcej to dam znać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam. Odnośnie skwierczenia/piszczenia - ja również zaobserwowałem takie... hmm, ja nazwał bym to prędzej buczeniem. Dokręcenie śrubek, zastosowanie gumowych podkładek pod każdą śrubkę nie pomogło. Co do parametrów SMART - przemoprzem - czy Tobie również zdarza się, że już w poście przed załadowaniem Windowsa wyskakuje ostrzeżenie "SMART status warning...............press F1 to continue"?
  • Poziom 10  
    U mnie żadne błędy nie wyskakują, laptop pracuje normalnie. W sobotę muszę od nowa zgrać wszystko i na starym dysku zrobić system. W poniedziałek mam nadzieje wysłać dysk do sprzedawcy, zobaczymy co będzie.
  • Poziom 12  
    Witam!
    Również posiadam ten dysk w laptopie i z dnia nadzień jestem coraz bardziej zawiedziony tym dyskiem.

Czy takie błędy podlegają gwarancji ?
    Od czasu do czasu jeszcze mam problem z odczytem pojedynczego pliku, Windows wywala błąd urządzenia wyjścia wejścia czy jakoś tak.

Pozdrawiam
    Mcgiver
  • Poziom 10  
    Przeskanuj dysk programem samsunga ES Tool który pokaże błędy z bad sektororami i na tej podstawie Samsung kwalifikuje ostatecznie dysk do wymiany. Najlepiej puścić ten test dłuższy (chyba test odczytu z dysku), a nie ten kilkusekundowy (chyba to jest tylko test dostępu). Możesz wydrukować też raporty SMART z HD Tune - im więcej tym lepiej.

Ja nie mam bad sektorów, ale jak przeczytałeś też mam problemy z dyskiem Samsunga, co prawda inny trochę model. Sam nie mam czasu na wysyłkę dysku, ale też będę reklamował. Jak coś to napisz maila do firmy TELMARK SERWIS Sp. z o.o.: z opisem problemów, ale uważam że nowy dysk powinieneś dostać bez problemów.
  • Poziom 43  
    A ten to może coś nie tak ma z płytką PCB?
  • Poziom 12  
    Nie wiem co to były dokładnie za błędy w Error Scan ale HDD Regenerator również je wykrył i naprawił.
    Jutro przeskanuje jeszcze raz dysk HD Tune pod kontem błędów i uszkodzonych sektorów, zobaczymy czy coś się zmieniło.

Paragon mam, w razie czego dysk będę reklamował i jak uznają reklamacje to wymienię chyba na jakiś WD.
    WD miałem w Laptopie prawie dwa lata i dysk w HD Tune wygląda jak nówka :)
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Mcgiver i co, reklamowales ten dysk?
    Pytam bo bylem zdecydowany go kupic plus do tego jakas obudowe i uzywac dysku jak zewnetrznego/przenosnego. Po opiniach na tym forum i innych okazuje się ze z tym HDD nie dzieje się najlepiej... Moj dysk po 1,5 roku w lapku nie ma rownież żadnych nieprawidlowosci w SMART
  • Poziom 22  
    Witam!

Mam dysk Samsung HM501II w laptopie Della i zauważyłem też dziwne skwierczenia.
    Zdarza się co jakiś czas że dysk jakby się zawiesił (programy korzystające z HDD w OS się zawieszają na pół minuty), lampka prawie ciągle świeci, głowic nie słychać.
    Po czymś takim wzrasta mi o jeden "Calibration Retry Count". W tej chwili wynosi 3. Czym to jest spowodowane, co się dzieje z tym dyskiem? Nigdy wcześniej nie miałem problemów z jakimkolwiek sprzętem Samsunga.
    Czy ktoś ma ten problem od dłuższego czasu i czy dysk uległ awarii?
    Włączenie S.M.A.R.T. w BIOSie nie powoduje wyświetlania jakichkolwiek ostrzeżeń.
  • Poziom 8  
    No i stało się. Dzisiaj tj. 21 lutego 2011 r. o godzinie 7:31 włączając laptopa z włożonym dyskiem [HM640JJ] słyszę jakieś niepokojące zgrzyty wydobywające się z okolic miejsca, w którym zamontowany był dysk. Po parunastu sekundach okazuje się, że nie wykryto dysku twardego. Tak więc w moim przypadku (czyli autora tego wątku) S.M.A.R.T przepowiedział śmierć dysku poprzez wczesne "warningi" w HD Tune i w poście. Tak właśnie czułem, że prędzej czy później to nastąpi. Tak więc proszę wszystkie inne osoby, które mają podobne problemy z tymże dyskiem o jak najszybszą reklamację jeżeli nie chcecie utracić ważnych dla Was danych i nie sugerowanie się opiniami co po niektórych osób o "ignorowaniu" tychże jakże istotnych parametrów S.M.A.R.T. Niech mój pech będzie przestrogą dla innych użytkowników tego dysku (podejrzewam, że to jakaś cała seria wadliwych dysków, gdyż mój znajomy kupił sobie identyczny model dysku i już po instalacji systemu Win7 w HD Tune wartość parametru Calibration Retry Count wynosiła "2" oraz Raw Read Error Rate "2" - oczywiście ogólny status dysku określony jako "warning"). Tak więc ja doczekałem się tego "nie pewnego jutra" swojego dysku o którym wcześniej pisałem. Mam nadzieję, że to jeden z bardziej skrajnych przypadków, w którym tak szybko pada dysk na amen. Jutro odsyłam dysk do serwisu Samsunga z załączoną dodatkową opinią o tym, w jaki sposób konsultant "spławił" mnie, gdy mu opisywałem cały problem i czym to całe jego olewactwo i "moje wyolbrzymianie problemu" - jak to ujął konsultant podczas rozmowy się skończyło. Podejrzewam, że dysk jest już nienaprawialny także o danych jakże dla mnie ważnych mogę zapomnieć. Jedyne co dostanę to albo nowy dysk albo zwrot pieniędzy - bez żadnego wahania skorzystałbym z tej drugiej opcji.

Żeby było wszystko jasne, laptop nie był przenoszony, nie upadł ani nic z tych rzeczy. Póki co pełnił rolę kompa stacjonarnego. Dysk sprawdzałem w dwóch innych laptopach, oczywiśnie także go nie wykryły. Obecnie używam WD Scorpio Black (WD5000BEKT - 500 GB) i nie ma najmniejszych problemów z parametrami SMART, wszystkie parametry OK. Dysk pomimo swoich "7200 RPM" cichutki, rzekłbym nawet że bardziej cichy niż Segate (model ST9500325AS) ze swoimi 5400-obrotami. Żadnych zgrzytów, przycięć etc. Temperatura nigdy nie przkroczyła 45 stopni co jest całkiem niezłym rezultatem jak na dyski WD o takich parametrach. Polecam ten model, cena 219 zł jak na dysk o tej pojemności i o takiej prędkości obrotów talerzy jest wręcz rewelacyjna.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Szanowny Panie

Diagnostyka PSA sprawdza prawidlowosc dzialanie twardego dysku. Dodatkowo podczas diagnostyki 32 bit twardy dysk jest sprawdzany szczegolowo. Jesli testy nie wykazaly zadnych bledow, oznacza to, ze dysk jest sprawny.

Z powazaniem / Kind Regards

- z pomocy technicznej firmy DELL (kontakt przez telefon, potem przez maila), przy której zlecili mi kilka testów w BIOSie. G-sense error rate po tym teście wzrosło z 550 do 755. Chyba nie zainteresowało ją że dysk wydaje dziwne dźwięki.
    Co jakiś dłuższy czas zdarza się że z głośników systemowych wydobywa się głośny pisk trwający około sekundy, po czym słychać uderzenie(głowicy?) pochodzące z okolic HDD. Poradźcie mi co mam robić:(

Właśnie odpalam rozszerzony test S.M.A.R.T.
  • Poziom 2  
    Witam zakupilem WD Scorpio Black WD5000BEKT - 500 GB Zainstalowalem Windows 7. Zauwazylem ze dysk dziwnie pracuje Pojawia sie jakis cykliczny dzwiek. Wiec zainstalowalem Hard Disk Sentinel i HDune W obu wypadkach jeszcze rano pokazalo mi G-sense Error Rate Current 99 Worst 99 Threshold 0 Data 1 Dzis wieczorem juz G-sense Error Rate Current 95 Worst 95 Threshold 0 Data 5 Niby status jest jako ok. Skanowalem nie ma Bad sektorow ale skads te przeciazenia chyba sie biora? Ma ktos moze jakis pomysl. Widzialem powyzej ktos niedawno zakupil ten dysk... jezeli mozna to prosze o informajci o jego pracy. Dodam ze stary Hitachi mial bad sectory ale pracowal dobrze. Dysk ma pare dni dlatego zastanawiam sie nad gwarancja.

Pozdrawiam i prosze o podpowiedz
  • Poziom 38  
    Dołączę do niezadowolonych użytkowników SZAJSUNG'a :evil:

Dysk SAMSUNG HM640JJ zakupiony pod koniec listopada czyli ma jakieś niespełna 4 miesiące i co :?:

W dodatku przy kopiowaniu plików lub instalacji programów coś w nim piszczy, trzeszczy, skwierczy, jak kto woli ale raczej taki dźwięk nie powinien wydobywać się z dysku.
    Czy jest to powód do reklamacji :?:

• Poziom 38  
    Gdzieś na zagranicznym forum przeczytałem, że na "Calibration Retry Count" pomogło zerowanie dysku programem MHDD
    Wyzerowałem i od 4 dni liczba nie wzrasta, a praktycznie nabijało codziennie o 1 i miałem już 68 także na razie jest OK.

Diagnostyka i test narzędziem Samsunga ESTOOL oraz czynność LOW LEVEL FORMAT nie pomogło, MHDD okazał się lepszy.

--------------------------------------------------------------------------------
    Dodano 09-04-2011

Po dwóch tygodniach wzrosło do 71 czyli więcej o 3, problem pozostał ale w mniejszym stopniu.
    Myślę o ponownym zerowaniu + remap dysku.
  • Poziom 11  
    Mam Samsunga HM500JI i Calibration Retry Count 100 100 0 14 i komunikat WARNING.

Dysk ma dopiero 4 dni i jest zainstalowany w laptopie Dell Vostro 3300.

Zauważyłem, że podana wartość SMART rośnie o jeden przy każdorazowym ruszeniu laptopa(podniesieniu) w górę. Nadmieniam, iż nie jest to gwałtowne szrpnięcie tylko takie standardowe "złapanie i podniesienie urządzenia" :-)

Zastanawiam się tylko czy ten parametr ma jakieś istotne znaczenie dla użytkownika?

• Poziom 10  
    Heh, widzę że temat się powiększa. Ja ze swoim dyskiem nic nie zrobiłem w końcu. Miałem reklamować, ale laptop wykorzystuję w pracy i nie mam czasu w sumie na zgranie wszystkiego.

U mnie, oprócz błędów z obrazka poniżej,

wkurzające jest "piszczenie" czasem dysku - nie słychać pracy głowicy w ogóle, ale właśnie takie "skwierczenie". Jak jest cicho to jest to denerwujące. Często jak się laptop uruchamia lub system się zamyka to niestety tak jakby dysk się "przywieszał", na 2-3 sekundy nic się nie dzieje.

Może się w końcu zbiorę do reklamacji, bo jak się sypnie to będzie "musztarda po obiedzie".

Jeśli nie masz nic na dysku, lub możesz sobie pozwolić na oddanie dysku to raczej reklamuj. Sam jestem ciekaw jakie stanowisko zajmie serwis samsunga, no i czy "nowy" dysk nie będzie miał takich samych felernych odczytów w SMART.