Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta/mała ładowarka baterii Li-Ion

radioda 23 Paź 2004 22:02 10967 9
  • #1 23 Paź 2004 22:02
    radioda
    Poziom 15  

Witam!
    Zastanawiam się nad prostą tzn jak najmniejszą ładowareczką akumulatorów (głównie) Li-Ion.

Moja sytuacja wygląda tak: kupiłem dwie baterie od Nokii 6510 Li-Ion 3,6V 1250mAh. Chce je połączyć szeregowo aby uzyskać napięcie 7,2V z którego to z kolei po przejściu przez stabilizator mam uzyskać 5V. Z takiego pakietu będzie zasilany układ elektroniczny w którego muszę wbudować jakąś małą łądowareczkę.

Stawiał bym w związku z tym na jakieś specjalizowane układy ładowarek. Co ważne muszą obsługować do 6 ogniw Li-Ion (6*1,2V = 7,2V - dobrze rozumuje?).
    Szperając po sieci znalazłem takowy - MAX846A . Odpowiada mi on, ponieważ może pracować samodzielnie - bez pomocy zewnętrznego mikroprocesora i obsługuje od 1 do 6 ogniw LI-Ion.
    Wszystko było by OK gdybym nie zaczął wgłębiać się w jego dokładniejszy opis (co było konieczne ;)). Mianowicie w specyfikacji pisze, że liczbę ogniw wybiera się podłączając pin CELL2 do GND lub VL - 1 lub 2 ogniwa do ładowania... A miało być 6 ogniw max! I tu nie wiem o co chodzi...
    Właściwie teraz zastanawiam się czy dobrze zrozumiałem ten cytat ze strony

Cytat:
    No. of Li+ Cells - 1 to 6
    Czy to rzeczywiście znaczy że ładowarka może ładować od 1 do 6 ogniw Li-Ion???

1 9
  • #2 24 Paź 2004 09:16
    gacoperz
    Poziom 10  

Witam,
    Chcę zwrócić uwagę na pewną niekonsekwencję. Najpierw wspominasz o dwóch celach Li-ion czyli 2*3,6 V i to jest prawda. Dalej piszesz , iż ładowarka ma obsługiwać do 6-ciu ogniw Li-on po 1,2V każde a przecież Li-Ion ma nie 1,2 a 3,6V na ogniwo. Może układ o którym piszesz obsługuje do 6-ciu ogniw po 1,2V (Ni-Cd, Ni-Mh)czyli sumarycznie 7,2V lub 2 Li-Ion - tez 7,2V.
    Tak na marginesie to najważniejszą sprawą w Li-Ion jest nie przeładować powyżej 4,2 V i nie rozładowac poniżej 3V w stanie nieobciążenia ogniwa

Pozdrawiam

0
  • #3 24 Paź 2004 12:37
    radioda
    Poziom 15  

Moja niekonsekwencja wynika pewnie z niewiedzy. Bowiem ja rozumiem ogniwo jako część podstawową każdej baterii/akumulatora. Wg mnie dla baterii np alkalicznej jedno ogniwo ma 1.5V. Czyli bateria paluszek AA składa się z jednego ogniwa, a bateria 9V (RL6) składa się z 6 ogniw.

W przypadku akumulatorów wg mnie jedno ogniwo ma 1.2V, czyli taki akumulatorek od komórki o napięciu 3.6V składa się z trzech ogniw po 1.2V.

Dlatego pisze że chce ładować dwa akumulatorki szeregowo po 3.6V czyli w sumie 7.2V czyli w przeliczeniu jest to 6 ogniw po 1.2V połączonych szeregowo.

Czy dobrze myśle?

0
  • #4 24 Paź 2004 12:54
    gacoperz
    Poziom 10  

hej,
    ogniwo Li-Ion i Li-Poly ma 3,6 V samo w sobie tak jak 1,2V ma ogniwo Ni-Cd czy Ni-Mh(po naładowaniu też mają więcejniż 1,2V). W pełni naładowane Li-Ion ma ok. 4,2V. Z tkich ogniw składa sie dopiero pakiety 2*Li-Ion=2*3,6V=7,2V , w pełni naładowane 2*Li-Ion=8,4V
    Przy osiąganiu napięcia 4,2V na ogniwo prąd ładowania musi być zmniejszony do 100mA- jest to prąd spoczynkowy ogniwa nie powodujący przeładowania , a co za tym idzie zniszczenia ogniwa Li-Ion czy Li-Poly.

Pozdrawiam

0
  • #5 24 Paź 2004 14:34
    radioda
    Poziom 15  

Ha! Wielkie dzięki za rozjaśnienie mi sprawy!
    To teraz takie pytanie: co oznacza ten cytat w pierwszym moim poście? Ładowarka jest w stanie ładować 1 do 6 ogniw Li-Ion połączonych szeregowo czy równolegle? I co ustawia się za pomocą CELL2 - jedno lub dwa ogniwa szeregowo czy równolegle? Tu sie jeszcze gubie...

0
  • #6 24 Paź 2004 22:46
    gacoperz
    Poziom 10  

Nie mam przed sobą specyfikacji ale rozumując logicznie musi chodzić o połączenie szeregowe - przy równoległym potrzebny jest tylko większy prąd do naładowania dwóch cel w tym samym czasie co jednej a o pojemności a co za tym idzie maksymalnym prądzie ładowania takich cel(powinien być równy z reguły nie więcej niz 1C gdzie dla ogniwa o pojemnosci 800mAh 1C=0.8A czyli prąd ładujący ogniwo w godzinę) pewnie nie ma tam mowy. Znaczenie ma maksymalne napięcie jakie może układ podać bo musi być ono większe niż 6*4.2V plus spadki w układzie by prąd płynął do ogniw a nie w druga stronę

0
  • #7 30 Paź 2004 15:51
    radioda
    Poziom 15  

Hmm już sam nie wiem co robić...

Jako ładowarke zastosowałbym MAX745. ALE: Moje urządzenie pobiera ok 500mA prądu. I teraz jak podłączyć zasilanie główne z zasilacza wtyczkowego??? Czy ma ono iść bezpośrednio do układu i ładowarki połączonych równolegle? Czy może tylko do ładowarki a urządzenie cały czas niech sie zasila z baterii, ale wtedy prąd ładowania będzie wykorzystywany także przez to urządzenie. Czy moze tak być? Czy musze stosować klucz przełączający bateria/zasilanie uwzględniający wyższe napięcie??? Bo z tego co widze (może źle widze) MAX745 nie ma żadnego wyjścia zasilania urządzenia głównego...

Po tych rozmyślaniach i poszperaniu po necie stwierdziłem, że potrzebny mi jest chyba taki system ochrony baterii Li-Ion jak np. MAX1665. Czy moge go zastosować zamiast ładowarki i będzie mi on ładował baterię gdy podłącze zasilacz wtyczkowy? Wiem że musiał bym zastosować jeszcze jakiś dodatkowy stabilizator, bo w tym układzie go nie ma - tam jest tylko ochrona baterii.

0
  • #9 06 Maj 2005 18:39
    Jogesh
    Poziom 28  

gacoperz napisał:
    hej,
    ogniwo Li-Ion i Li-Poly ma 3,6 V samo w sobie tak jak 1,2V ma ogniwo Ni-Cd czy Ni-Mh(po naładowaniu też mają więcejniż 1,2V). W pełni naładowane Li-Ion ma ok. 4,2V. Z tkich ogniw składa się dopiero pakiety 2*Li-Ion=2*3,6V=7,2V , w pełni naładowane 2*Li-Ion=8,4V
    Przy osiąganiu napięcia 4,2V na ogniwo prąd ładowania musi być zmniejszony do 100mA- jest to prąd spoczynkowy ogniwa nie powodujący przeładowania , a co za tym idzie zniszczenia ogniwa Li-Ion czy Li-Poly.

Pozdrawiam

Ciekawe, ja niedawno rozebrałem baterię od telefonu TRIUM i składa się ona z trzech ogniw...

0
  • #10 06 Maj 2005 22:02
    tomeeh
    Poziom 23  

kociątko napisał:

Ciekawe, ja niedawno rozebrałem baterię od telefonu TRIUM i składa się ona z trzech ogniw...

Można zatem wnioskować, że owy akumulator Li-Ion był tylko takim na naklejce, a nie w rzeczywistości...

0