Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung LE40M73 brak obrazu

25 Lut 2011 22:37 4080 7
  • Poziom 12  
    Witam,

Prosiłbym o pomoc w naprawie telewizora jak w temacie.
    W telewizorze działa podświetlenie działa dżwięk, reaguje na pilota lecz brak obrazu.
    Matryca: LTA400WH-LH1
    MB: BN94-01077a
    T-con: 400WHC8LV1.3
    Dokonałem pomiarów napięć na płycie głównej i T-con i wszystkie sa obecne i stabilne. Po użyciu opcji szukaj wiem że często przyczyną (innych usterek) był T-con lecz nie jestem tego pewien w mojej sytuacji. Na podmiane raczej nie mam co liczyć bo to dość rzadki telewizor i częsci trudno dostępne. Mam zamiar puścić ten T-con przez piec u siebie w firmie. Wpierw chciałbym spytać szanownych forumowiczów czy ma ktoś może inny pomysł?
    Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam Marek
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 33  
    Cytat:
    Dokonałem pomiarów napięć na płycie głównej i T-con i wszystkie sa obecne i stabilne.

Podaj te pomiary
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 12  
    Na T-con nie mogłem znaleść oznaczeń na PCB tych napięć wiec podaje z datasheet przetwornicy:
    napiecie zasilania Vin:13,5V
    VGH: 20,5V
    Vlogic: 3,39V
    Inne stabilne napięcia znalezione na płycie to:
    1,63V zasilanie układu Altera
    2,55V zasilanie pamięci

Na płycie głównej znalazłem podobne wartości napięć, nie zapisałem ich niestety.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Ostatnio naprawiałem tą matrycę z tym samym tcon, w TV LE40M91B co prawda ma ta matryca trochę inną obudowę bo ma zamontowane podświetlenie LEDowe zamiast świetlówek. Czytałem te i inne metody naprawy tego Tcon na rosyjskim forum Monitor i przy modelu co podałem są dużo ciekawsze i dokładniejsze opisy sposobu naprawy. Te naprawy dotyczyły przelutowania tego dużego IC BGA. Mnie się udało to zrobić i od m-ca matryca działa idealnie. Najpierw pod tym ic przemyłem spirytusem potem wpuściłem pod niego flux aż wyszedł z drugiego brzegu, nagrzałem płytkę dookoła tego ic aż flux zaczął lekko dymić i dogrzałem ten ic lutownicą na gorące powietrze. Naprawiając parę tych tcon zauważyłem że ten IC przed naprawą potrafi być b. gorący po chwili parzy lub lekko ciepły po naprawie jest mocno ciepły ale nie parzy.
  • Poziom 12  
    satgal napisał:
    Ostatnio naprawiałem tą matrycę z tym samym tcon, w TV LE40M91B

Czy objawy były podobne?
  • Poziom 40  
    Ta z LE40M91B smużyła na pomarańczowo i na kontrastowych obrazach pojawiały się błyszczące fragmenty obrazu. Ten IC był ledwo ciepły. Jeżeli u kogoś są inne objawy to nie koniecznie te same kulki nie kontatują. Kiedyś w LE40M71B miałem uszkodzoną matrycę w ten sposób że pewne fragmenty obrazu były ciemniejsze patrząc z prawa na lewo z łagodnym przejściem. Miałem możliwość sprawdzenia na tconie ze zbitej, tamto zjawisko się nie zmieniło ale na nim było dużo gorzej bo były pionowe kolorowe paski w pewnej nie dużej części obrazu. Tego tv już nie mam bo osobie która go odkupiła odemnie to nie przeszkadzało a podobno że używa tunera sat to mówi że ma dobry obraz. Ja w tamtym tconie nic nie robiłem a parzył ten ic mocno.
  • Poziom 12  
    Z powodu braku dostępnych części telewizor spredany jako uszkodony.
    Temat zamykam