Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Którą książkę do programowania uC wybrać?

bartus 28 Feb 2011 19:12 2777 12
    bartus
    Level 11  
    witam.
    Którą książkę wybrać do programowania mikrokontrolerów dodam tylko że nigdy nie miałem styczność z mikro kontrolerami.

1 Programowanie mikrokontrolerów AVR w języku BASCOM Marcin Wiązania o tej troche czytałem

ale na temat tej nic nie znalazłem
    2 AVR i ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego Paweł Borkowski
  • Helpful post
    sourceman
    Level 11  
    bartus wrote:

Witam.
    Którą książkę wybrać do programowania mikrokontrolerów dodam tylko że nigdy nie miałem styczność z mikro kontrolerami.

Najlepiej gdybyś zapomnial o BASCOM'ie i kupił sobie książkę o C++ i mikrokontrolerach AVR.
    Kiedyś naukę programowanie każdy zaczynał od BASIC'u bo jest łatwy. Obecnie jest dużo kursów C++ zarówno w necie jak i w księgarni.
    Mikrokontrolery AVR są bardzo wydajne a przy tym mają przyjazny interfejs.
    rradi
    Level 19  
    Polecam tą drugą pozycję. Wszystko jest przejrzyście opisane, do wszystkiego są instrukcje krok po kroku, oraz, co najważniejsze wiadomo zawsze, co z czego wynika. W książce opisane są języki: Asembler, Bascom, C, oraz Pascal, więc każdy może znaleźć coś dla siebie.
    Sam dopiero zaczynam się uczyć programowania mikrokontrolerów i z tą książką nie natrafiłem jeszcze na żadne problemy.
    chablak
    Level 11  
    Witam

Ja dla odmiany polecę książkę nr. 1. Ktoś napisał żeby lepiej zapomnieć o bascomie... Ja pytam dlaczego? Każdy język jest dobry a to czy jeden jest lepszy od drugiego to kwestia gustu i dogadania. Nie przeczę że bascom może niektóre "rzeczy" robi na około i marnuje pamięć no ale na początek to jakiś prostych projektów jest wystarczający. A w miarę rozwijania projektów zmiana na inny język to już kwestia tylko zapoznania się z nazwami funkcji, procedur itp. Tej drugiej pozycji nie polecam ponieważ jej nie znam (zakupiłem przed wydaniem tej drugiej książki). W Książce nr. 1 są przykłady ciekawych projektów i są dobrze opisane co z czym i dlaczego.
    Wizer
    Level 11  
    napisz więcej o swoich założeniach... książkę dobiera się do procesora który będziesz programować...

Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanego procka to szczerze mogę Ci polecić ARM SAM7S - jest to bardzo popularny procesor np. większość telefonów komórkowym na nim działa i jest świetna książka gdzie jest wszystko ładnie opisane... największym problemem będzie na początku nie tyle co pisanie kodu a sama jego kompilacja i wgrywanie do procesora, jeśli będziesz kodować inne procki to zwróć na to uwagę bo szybko się zniechęcisz...

moja propozycja to: "Projektowanie systemów wbudowanych na przykładnie rodziny SAM7S z rdzeniem ARM7TDMI" napisana przez Jacka Augustyna - pracownika AGH w krakowie i PWSZ w Tarnowie. Książka zawiera dokładny opis urządzeń peryferyjnych oraz wszystkich ważnych portów. Na początku książki jest opisany proces konfigurowania IDE i kompilatora oraz programu wgrywającego pliki do procka. Na stronie firmowej autora książki są do pobrania materiały do nauki: przykłady działania wszystkich opisywanych urządzeń i portów oraz biblioteka która definiuje wyprowadzenia

pozdrawiam
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Jeśli twoja wiedza ma być szersza, to lepiej weź tą drugą, tym bardziej, że ARM-y są coraz tańsze, a AVR-y coraz droższe.
  • Helpful post
    piotrva
    jeśli z nimi nigdy nie miałeś styczności to polecam http://atnel.pl/wydawnictwo
    na prawdę dobra pozycja dla rodziny AVR 8bit w C.
    Oczywiście jakieś podstawy zwykłej elektroniki trzeba mieć :D
    Pozycję numer 1 z listy i cały język bascom odpuść sobie
    co do procesorów arm nie mogę się niestety wypowiedzieć na podstawie osobistych doświadczeń
  • Helpful post
    dondu
    Moderator on vacation ...
    Jak sugerują koledzy, BASCOM to strata czasu, złe nawyki na przyszłość i ograniczenia, które wcześniej czy później i tak zmuszą Ciebie do przechodzenia na C.
    Dodatkowo C to standard na praktycznie każdy procesor czy komputer - wielka zaleta.

Książka kolegi Mirekk36 czyli http://atnel.pl/wydawnictwo to pozycja, z której szybko nauczysz się C, a w razie pytań będziesz miał wsparcie autora na forum.
    Zobacz fragmenty: http://atnel.pl/fragmenty.pdf

A co do poziomu trudności C w porównaniu do Bascom - jest iluzoryczna.
    Na poziomie podstawowym C jest równie prosty.
    hotdog
    Level 26  
    Moim zdaniem poprawna droga, to najpierw nauczanie się C normalnie na komputerach. Zrozumienie wszystkich mechanizmów, instrukcji, tablic, wskaźników itd.

Zabieranie się do uC bez tej wiedzy, to jak wsiadanie na ścigacza, kiedy się na rowerze jeździć nie umie.

Nie twierdze że nie idzie od razu zacząć programować uC w języku C, ale moim zdaniem to nie jest poprawna droga. Nauka samego C zajmie Tobie jakieś 2 tyg przy odrobinie zapału. Przynajmniej będziesz później rozumiał kod który skopiujesz od kogoś (bo generalnie na początku to tak właśnie wygląda), a nie tylko cieszył się że działa :)
  • Helpful post
    dondu
    Moderator on vacation ...
    hotdog wrote:
    Moim zdaniem poprawna droga, to najpierw nauczanie się C normalnie na komputerach ...

Idąc tym trybem niech najpierw spróbuje nauczyć się BASCOMA na komputerze - powodzenia!

Innymi słowy, co za różnica, czy będzie uczył się C zapalając diody na AVR czy wyświetlając cyfry na ekranie komputera?

W czym pomoże mu uczenie się pętli FOR na ekranie kompa, w porównaniu z miganiem diody?

... albo tablic (banalnie proste w C).

itd.

Do autora tematu:
    Oczywiście sam zadecydujesz, BASCOM także jest językiem, który można śmiało stosować, jeśli stać Cię na stratę czasu lub masz taki kaprys.

To tak jakbyś uczył się hiszpańskiego pod kątem czytania datasheet procesorów - można, ale nauka angielskiego i tak Cię nie minie.
    elektro155
    Level 26  
    Ja mam ksiażkę o BASCOMie Marcina Wiązani i naprawde polecam, bo jest świetna, dobrze wyjaśnione wszystko.
  • Helpful post
    piotrva
    wiem, ze kolega jest zwolennikiem BASCOMA, książkę też na oczy widziałem i nie uważam jej merytorycznie za złą, ale uważam iż skoro kolega bartus zaczyna naukę, to lepiej od razu od C, bo przesiadka z BASCOM na C może stwarzać problemy i późniejszą niechęć do C. A książka Mirka o C jest na prawdę bardzo sympatyczna i na chwilę obecną nie czuję już żadnej trudności w sprawie wykonania czegoś w C. Poza tym przypomnę tylko temat obsługi dwóch wyświetlaczy LCD. W bascomie trzeba się bawić w jakieś biblioteki, szperać, grzebać. A w C? modyfikacja dosłownie paru linijek jednej z bibliotek dołączonych do książki i po problemie.
    bartus
    Level 11  
    Bardzo dziękuje za wypowiedzi wszystkich kolegów.
    tak jak proponowaliście postanowiłem kupić tę książkę Mikrokontrolery AVR język C podstawy programowania.