Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat radioodbiornika Siemens club RM714

05 Mar 2011 21:49 1992 8
  • Poziom 8  
    Witam

Na projekcie z Elektroniki Przemysłowej dostałem zadanie "przestrojenia" starego radioodbiornika firmy Siemens model Club RM714, tak aby odbierał UKF.
    Niestety w zadaniu tym nie mogę wykorzystać "mieszacza częstotliwości" tylko ma to być zrobione poprzez wymianę konkretnych elementów układu.
    W tym celu potrzebny byłby schemat serwisowy, bo podobno istnieje taki "dwusystemowy" w którym jest zaznaczone jakie elementy należy wymienić w celu konwersji.
    Schemat ogólny mam, gdyż był on dołączony do instrukcji i udało mi się wykonać jego kopię. Nie jest jednak tam zaznaczone, które elementy należy wymienić przy konwersji.
    Jeśli to możliwe to prosiłbym o pomoc w tej sprawie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam

PS. Dodam jeszcze, że szukałem już na kilkunastu stronach ze schematami i akurat tego modelu nigdzie nie ma.
  • IGE-XAO
  • Warunkowo odblokowany
    Przecież on odbiera UKF.
    Słabo szukałeś. Wystarczy wpisać model w google i wyskakuje jako drugi wynik schemat z Radiomuseum.
  • IGE-XAO
  • Poziom 8  
    zgadza się, był w radiomuseum, z tym że tam jest obowiązek płatnej rejestracji (wpisowe). Bez rejestracji są tylko części schematów w nieodczytywalnej rozdzielczości.

czy odbiera UKF .. ? podobno nie, stąd ten problem z wymianą elementów :|
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Tych odbiorników nie sprowadzano do nas. Czyli ma UKF CCIR.
    Owszem jest pewne ale pasmo 87.5 - 108MHz nie od razu i nie we wszystkich krajach było w pełni dostępne.

Najpierw tylko pasmo 87,5 - 100MHz - szczególnie w części kontynentalnej Europy zachodniej. Potem je rozszerzono do 104MHz. W RFN bardzo późno przekazano ostatni kawałek 104 - 108 MHz do cywilnej radiofonii UKF.

Radio bez przeróbek (chyba ze naprawa) zagra na UKF'ie. Pytanie tylko o zakres.
    87.5 - 100 będzie trudno poszerzyć do 108MHz. Niektóre głowice łatwo się poszerza ze 100 do 104 lub ze 104 do 108. Ale są egzemplarze ze ciężko jest poszerzyć o 2Mhz. Zależy to do użytego kondesatora, i indukcyjności cewek, długości ich karkasów i rdzeni. Łatwiej będzie Tobie przesunąć zakres abyś objął interesujące Ciebie stacje. Tym bardziej że istotnymi są współczynniki temperaturowe a niestety obecnie w tej kwestii wyboru z oferty na rynku brak.
  • Poziom 8  
    no ten konkretny odbiornik ma do 104 MHz. jeśli chodzi o elementy to ich wartości mam, bo schemat który był w instrukcji posiadam już. Nie mam natomiast tego serwisowego w którym PODOBNO było wskazane, które elementy wymienić i na jakie żeby dokonać przestrojenia.
    Jeśli trzeba to wartości mogę podać.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Na schemacie ideowym nie będzie takich informacji.
    Jak robiono to radio to nie miało ono odbierać innego zakresu UKF.
    Inny zakres (eksport) to inne wykonanie czyli inny model (kody cyfrowo literowe...).
    Kto Tobie takich bzdur naplótł?

W czym filozofia? W głowicach lampowych szczególnie krytycznym jest obwód strojowy w.cz. Zakres przestrajania heterodyny jest szerszy przy identycznych sekcja kondesatora zmiennego. Do zmiany kondesator podłączony równolegle do cewki obwodu w.cz. (lub nawet usunięcie...) i cewki heterodyny.
    Strojąc obwód w.cz. na dole zakresu musisz koniecznie mieć dwa maksima. Jeśli nie to nie masz zestrojonego poprawnie tego obwodu a wymagany zakres przestrajania jest za szeroki - ta cewka ma za małą indukcyjność. Trzeba dowinąć 1/4 - 1/2 zwoja - może jeden cały zwój. Inny rdzeń - odpada w praktyce.

Raczej nie będzie problemu z uzyskaniem pełnego zakresu przestrajania heterodyny. Jedynie obwód wzmacniacz w.cz. będzie miał za mały zakres przestrajania - wynika on ze zmiana pojemności kondesatora, pojemności trymera, , wypadkowych z dołączonych elementów (np. neutralizacja wzmacniacza w.cz. kondesatory sprzęgające z mieszaczem), montażowych i lampy)

Powyższe stwierdzenia nie dotyczą głowic strojonych wariometrycznie!!! (rzadkość w przypadku odbiorników lampowych z RFN).
  • Poziom 8  
    Nieźle. To że głupot mi nagadał zlecający projekt już wiem. No, ale na to nie mam wpływu :)

Z tego wynika że wystarczy usunąć te dwa kondensatory przy w.cz. i określając granice pasma UKF określić wartość cewki indukcyjnej. Zgadza się?

Mam nadzieję że nie będę jednak musiał tego robić praktycznie, tylko może wystarczy mu jak wytłumaczę co trzeba zrobić, bo praktyki w tym nie mam żadnej.

Poza tym mam za zadanie znać każdy element schematu, do czego służy itp. (na wyrywki), ale to już postaram się doczytać samodzielnie z literatury, więc nie chcę nikogo tu zadręczać pytaniami o podstawy. Natomiast jeśli by ktoś dysponowałby szczególnie przydatnymi do tego celu linkami lub materiałami to byłbym bardzo wdzięczny, ale i tak będę szukał samodzielnie :)

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    Multitool napisał:

Z tego wynika że wystarczy usunąć te dwa kondensatory przy w.cz. i określając granice pasma UKF określić wartość cewki indukcyjnej. Zgadza się?

Poszerzasz tylko zakres. Nie będzie jakichś dramatycznych zmian w pracy heterodyny. Ew, jeśli w konstrukcji głowicy przewidziano regulację, zostanie dobrać optymalne odtłumienie filtru p.cz. pozycji odczepów itd nie ma potrzeby zmieniać. Zostanie tylko dostroić obwód antenowy na max dla nowej środkowej częstotliwości (mniej więcej ma ona mała dobroć).

Jedyny kłopot to stabilność temperaturowa heterodyny. Długości wyprowadzeń (względem podstawki lampy jako źródła ciepła), właściwy typ kondesatora (współczynnik temperaturowy) było tak dobrane aby zmiany temperaturowe były minimalne. Dziś nie ma wyboru w przypadku kondesatorów jeśli chodzi o współczynnik temperaturowy. W RFN kolorem malowania kodowano materiał dielektryka ceramicznego czyli współczynnik temperaturowy.

Do testów możesz użyć dowolnego kondesatora ceramicznego w obwodzie heterodyny. Potem wśród kondesatorów z epoki dobierz taki przy którym jak najmniej się radio odstroi podczas nagrzewania.
  • Poziom 8  
    ehhh. . wyszło na to że problem okazał się być psychologiczny, nie techniczny.

Jednak nie miałem "zmieniać zakresu odbieranego pasma" tylko zamienić system na "zachodni" UKF. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt że ten radioodbiornik JUŻ JEST w zachodnim UKF, bo było z importu.

Niemniej za pomoc dziękuję zwłaszcza Studisatowi za dokładne opisy, a także osobie, która pomagała mi znaleść odpowiednie materiały ( i nie tylko) na priv.

Pozdrawiam

Moderowany przez Futrzaczek:

Problem rozwiązany, temat zamykam.