Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

President Jackson przemodulowanie , charcząca modulacja w AM

06 Mar 2011 20:41 5886 17
  • Poziom 24  
    Witam.
    Mianowicie posiadam radyjko jak w temacie z następującym problemem.
    Na modulacji AM występuje przemodulowanie- mój głos u odbiorcy jest przemodulowany, charczący, ochrypnięty. Obojętnie jak ustawię pokrętło mic gain, testowałem to z różnymi mikrofonami. Usterka występuje tylko na modulacji AM , na SSB i FM modulacja poprawna. Prądy spoczynkowe ustawione poprawnie , moc nadajnika tak jak fabryka przykazała, końcówka i driver oryginał.
    Odbiór na wszystkich modulacjach poprawny.
    Dodatkowa wskazówka to taka , że na modulacji AM potencjometr AMC nic nie zmienia , natomiast ALC działa w bardzo zawężonym położeniu praktycznie to jak skręcę na minimum to nie ma modulacji , a jak przekręcę potencjometr o milimetr czy dwa w drugą stronę to odrazu jest przemodulowanie.
    Proszę o podpowiedź .
    Grzegorz
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak AMC nie działa to może być limiter wypruty.
    Michał
  • Poziom 24  
    Tranzystory TR26 i TR28 sprawne. Radio działało poprawnie aż do pięknego dnia kiedy przestało działać :)

Dodano po 49 [sekundy]:

Tranzystor T41 też sprawny.
  • Poziom 24  
    Ponowienie pytania dla znawców tematu.
    Jakim tropem iść?
    Jeszcze jedna wskazówka to taka, że na funkcji PA modulacja jest poprawna.
    Narazie nie podmieniałem IC4 , gdyż można podejrzewać że jest sprawny ponieważ na ssb i fm modulacja jest poprawna.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tr501 i 33, zwłaszcza napięcia przy TX.
  • Poziom 24  
    Jutro sprawdzę poziomy napięć na poszczególnych tranzystorach na różnych modulacjach i napiszę o wynikach pomiarów. Patrząc na schemat to TR501 bierze udział w stabilizacji napięcia 8V , a TR33 to tranzystor podający napięcie na tor TX zgadza się?
    Tylko czy jest możliwość aby na AM był problem z napięciami a na pozostałych modulacjach nie?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Witam!
    A co Ci pokazuje wskaźnik modulacji - czy też wykazuje tendencje do "wyginania" wskazówki podczas modulacji?.
    A w ogóle o jakim modelu Jacksona my tu mówimy ?.
  • Poziom 24  
    Mówimy o modelu 5 bandowym. Wskaźnik modulacji pokazuje poprawnie na wszystkich modulacjach, wskazanie wskaźnika modulacji daje się regulować potencjometrem MOD.M to potencjometr umiejscowiony na płytce obok tranzystora TR501.
  • Poziom 24  
    Niestety napięia na TR501 i TR33 poprawne , mianowicie na wyjściu z TR501 mamy 8,5v a na wyjściu z TR33 mamy 8,2V .
    Npiecia na każdej modulacji mają taki sam poziom wtrakcie nadawania.
  • Poziom 24  
    Zacząłem od wymiany ponad 20 letnich kondensatorów , niektóre elektrolity nie miały już pojemności takiej jaką powinny mieć.
    Wymieniłem kondensatory od C122 do C145 oraz C156 do C161 i C214.
    Niestety żadnej poprawy nie odnotowałem. Wszystko zachowuje się tak jak wcześcniej.

Czy nadal stawiacie na to , że może być coś nie tak ze stopniem końcowym mocy ?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    A najlepsze jest to, że w SM jest schemat blokowy jacksona. Nabazgrany odręcznie jak kura pazurem, ale jest.
    Grzesiek pisz konkrety, bo nie idzie się połapać. Generator, oscyloskop, pisz co widzisz na zegarach
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Tak sobie na spokojnie myślę i myślę
    Cytat:
    Dodatkowa wskazówka to taka , że na modulacji AM potencjometr AMC nic nie zmienia
    i teraz wyszło Grześku że należało by się jednak na tym skupić. Pojemności wymienione, prześledź linię sprzężenia zwrotnego na Mod control i detect TR41, D77 i D78. Jednak ciągle mi chodzi po głowie MRF.
    Blokowy czytelny :!: President Jackson przemodulowanie , charcząca modulacja w AM
  • Poziom 24  
    Dziękuję koledzy. Jutro będę się tym zajmował. Prześledzę linię sprzężenia zwrotnego, TR41 sprawny i D77 , D78 tez sprawne, to juz sprawdzałem te elementy o których pisałeś. Prześledzę te sprzężenie i dam znac jutro popołudniu co w trawie piszczy. Odnośnie sprzętu- niestety nie mam generatora i oscyloskopu :( , mam częstotliwościomierz ale w tym przypadku niewiele pomoże.
    Jest jeszcze jeden drastyczny krok , do którego chyba sie posunę- mianowicie mam drugiego Jacksona , skoro proponujecie podłożyc końcówke , to przełożę z jednego do drugirgo i już wszystko będzie jasne.
    Tak na ucho u odbiorcy , czy też jak odsłuchuję sie na drugim radiu wygląda to tak jakby właśnie pętla sprzężenia zwrotnego była rozwarta, bo wzmocnienie wręcz wynosi nieskończoność. A jak wszyscy wiemy wzmocnienie jest ogromne zawsze przy rozwartej pętli sprzężenia zwrotnego.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    Jest jeszcze jeden drastyczny krok , do którego chyba sie posunę- mianowicie mam drugiego Jacksona , skoro proponujecie podłożyc końcówke , to przełożę z jednego do drugirgo i już wszystko będzie jasne.
    Nad czym się jeszcze zastanawiasz, a dwa jesteś w domu bo możesz metodą porównawczą pomierzyć punkty pracy poszczególnych stopni.
  • Poziom 24  
    Witam szanownych kolegów.
    Radio naprawione :)

Dziękuję za podpowiedzi.

Brak reakcji urządzenia na potencjometr AMC był spowodowany
    "sprawnymi diodami " D77 i D78. Na mierniku diody miały poprawny odczyt , tranzystor TR41 również, postanowiłem wymienić te trzy elementy na nowe. Po wymianie w/w elementów radio zaczęło poprawnie nadawać w AM .

Wymieniłem te elementy , gdyż w praktyce nie raz spotkałem się z diodami , które mierzone przez miernik wskazywały poprawne parametry , a w urządzeniu nie działały tak jak powinny. Ale to można już tylko wywnioskowac z praktyki , nie ma co bezgranicznie wierzyć pomiarom pokazywanym przez miernik :) .

Dodam , że oczywiście multimetr mam sprawny , zresztą mam dwa multimetry i oba pokazują tak samo :)

Podsumowując :

Czasem warto wymienić " sprawny " element na sprawny :)

Jeszcze raz bardzo dziękuję za okazaną pomoc :)

Pozdrawiam

Grzegorz.

Dodano po 3 [minuty]:

Informacja dla moderatora. Temat zamknę za dwa dni- wrazie gdyby któryś z pomagających chciałby się jeszcze wypowiedzieć :).
  • Poziom 31  
    Nawiązując do "sprawnego" sprawnego elementu pozwolę sobie zacytować złośliwą uwagę kol.Alpaczino którą dostałem na PW.
    Cytat:
    "Talent z elektrody" "
    Może MRF jest po zawale i nie wydala mu komora,gratuluje wiedzy."
    W tym przypadku akurat okazały się inne elementy ''sprawne" niesprawne, ale nie zmienia to faktu że technika w.cz. właśnie taka jest że ujawnia ''subtelne" niedoskonałości podzespołów. Kiedyś pisałem o 2sc2078 i DZ9,1V w dwóch różnych radiach które to zachowywały się conajmniej ''dziwnie" przy niedopasowanej antenie spędzając sen z powiek przez kilka wieczorów.
  • Poziom 33  
    Załatw sobie oscyloskop, nawet taki do 1MHz, byle - jeśli tani - to nie-cyfrowy.
    Grzesiek nie wiem czy masz na myśli to samo radio COBRA 19 DX IV.
    PLEXI napisał:
    Brak reakcji urządzenia na potencjometr AMC był spowodowany
    "sprawnymi diodami " D77 i D78. Na mierniku diody miały poprawny odczyt
    Kol. Grzesiek 2 "gratki" dla Was obu, że radio działa. Ale jest jeden mały problem.

Pomiar złącza p-n na mierniku w trybie "dioda" nie jest do końca wiarygodny.
    Chłopaki możecie się ze mną nie zgodzić dlaczego tak jest.
    Taki miernik nie pokaże tunelowania elektronów powyżej 2000mV, bo przeważnie na tym kończy mu się zakres
    I tutaj może być (tkwił) problem "sprawności" niesprawności elementów AMC Det.
    Takie moje zdanie.
  • Poziom 24  
    Witam.
    SP8JZ masz rację z tym pomiarem złącz p-n. Jeśli chodzi o to co pisałem , że kiedyś już w innym urządzeniu wymieniłem diody " sprawne " na nowe , to miałem na myśli sterownik kotła c.o.

Podsumowując jeszcze raz , dziękuję za pomoc i gratuluję wiedzy :)

Grzegorz.