Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5102 TE - zmiany napięcia strojenia

27 Paź 2004 10:14 3188 11
 • Poziom 12  
  Witam
  Mam problem z tym sprzetem jest po przestrojeniu, objawia się to że po jakimś czasie od chwili włączenia zmienia się napięcie strojące głowice (lekko odstraja się od stacji), póżniej po dłuższej pracy ok 5 min jest OK (dostraja się sam). Pomierzyłem napięcie strojenia zaraz po włączeniu i po jakimś czasie, są różnice.
  Głowica jest w porządku, wymienione były kondensatory oraz stabilizator UL1550 w bloku programatora, czyszczone były również potencjometry i nic nie pomogło nadal jest to samo.
  Pozdrawiam
  Gzesiek
 • Poziom 15  
  Moze kondenator sprzegający od ARCZ ma za duza pojemnosc? Nie mam schematu przed soba ale poszukaj i poeksperymentuj. Moze Ul1550 zamieniony tez jest do kitu?
 • Poziom 12  
  Sprawdzam to przy wyłączonym ARCz, jak jest włączony to dostraja się. Co do stabilizatora Ul1550 to dałem nowy, sprawdze jeszcze napięcia wyjściowe na stabilizatorze.
 • Specjalista AGD
  Sprawdź czy napięcie na ul1550 się zmienia to że był wymieniany o niczym nie świadczy możesz mieć za małe napięcie dochodzące do ul1550 i stabilizacja żle działa jak to napięcie jest dobre nie zmienia się to sprawdź napięcie warikapowe które idzie na diody pojemnościowe czy się nie zmienia jak się zmienia to w którą stronę w górę czy w dół posprawdzaj też napięcia z zasilacza 18v i 40v czy się nie zmieniają
 • Admin grupy audio
  Powiedz czy przestroiłeś starą głowice czy poprostu wstawiłes nową.
  jesli wstawiłeś nową to jest to wina głowicy ( u mnie było to samo ).

  Pozatym na płytce programatora jest jeszcze taka dioda BAP812 i ona też ma wpływ na napięcie strojenia. Siedzi w takim dziwnym układzie z dwoma tranzystorami.

  pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Wstawiłem nową głowicę, ale chyba wstawienie jej nie ma wpływu na napięcie warikapowe. Zmierzyłem napięcie które w momencie włączenia było 5,01 V był lekko odstrojony natomiast po jakimś czasie dostroił się napięcie wzrosło do 5,03 V. Czy da się coś z tym zrobić ?
 • Poziom 21  
  i poco było się pakować w koszty generalnie odbiorniki przestraja poprzez zmianę pojemności i indukcyjności w tym przypadku usunięcie kondensatorów równoległych do diód warikapowych ewentuaalną zmiane kondensatora od ARCZ i piczka między emiterem a masą w obwodach heterodyny o około 20%(gdyby cheterodyna się nie wzbudzała dla wyższych częstotliwosci)
  powiem krótko generalnie jestem wrogiem przestrajania głowicy w taki sposób uważam że te płytki są nieselektywne i do du....... przestrajam odbiorniki w zakładzie RTV i jeszcze nigdy nie korzystałem w tego typu sprzętach z opcji "wymiany głowicy" dodam jeszcze że niepraktykuję się tego w praktycznie żadnym sprzęcie rodzimej produkcji.

  PS przepraszam za błędy jestem dysortografem
 • Poziom 12  
  Próbowałbym przestrajać starą głowicę, lecz niestety była ona niekompletna, braki w elementach, coś było z nią robione.
 • Poziom 14  
  W/g katalogu czas stabilizacji temperaturowej ul1550 to około 1 minuta.
  W ostatnim Radmorze do którego zaglądałem był na nim jeszcze radiatorek - a w takim przypadku ( w/g mnie ) ten czas może się jeszcze zwiększyć.
  sprawdź zasilacz z którego jest zasilany ten ul1550 - w tamtym podawał zamiast 40V aż 53....
  Jeżeli po około 10 minutach pracy nie ma już efektu odstrajania to masz do czynienia najprawdopodobniej z efektem niestabilności temperaturowej.
  Przyczyna może leżeć również w oscylatorze głowicy a nie tylko w stabilizatorach.

  Pozdro
 • Poziom 12  
  Tak stabilizator jest z radiatorem, pomierzyłem i jest to wina niestabilności temperaturowej stabilizatora. Po upływie ok 5 minut stabilizacja działa jak trzeba, może zastąpie go UL7523 taki jak jest w Radmorze 5412 tylko nie wiem czy ten układ będzie lepszy.
 • Poziom 14  
  Nie sądzę by to było opłacalne - może lepiej zdjąć radiatorek i dobrać punkt pracy ( ewentualnie inny egzęplarz ul1550 ? ) Zazwyczaj te stabilizatory nie sprawiają kłopotów.... Drobne początkowe odstrojenie powinno skorygować ARC.
  Ja sprawdził bym jednak oscylator w głowicy - być może to on sprawia największe kłopoty.

  Pozdro.
 • Admin grupy audio
  Na 100% to głowica sprawia problemy. UL1550 były stosowane własciwie w każdym sprzęcie z tamtej epoki i nigdy nie było kłopotów. Ja miałem ten sam problem w swoim radmorze, w efekcie przestroiłem starą głowice i problem zniknął. Z tego co zauważyłem to w tych nowych głowicach sa kłopoty z ARCZ i to dlatego się odstraja, zresztą one wogóle sa niestabilne.
  Ja w tym momencie spróbowąłbym dostac gdzieś w starociach głowice od radmora i ja przestroić.

  pozdrawiam