Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny, zamknieta komora spalania ferroli econcept - awaria

Radek3103 10 Mar 2011 13:26 6426 23
  • #1 10 Mar 2011 13:26
    Radek3103
    Poziom 9  

Witam.
    Pozwoliłem sobie napisać tutaj ponieważ niewykluczone, iż będę zmuszony zakupić nowy kocioł gazowy na skutek awarii jakiej doznał mój obecny kocioł marki Ferroli Econcept 25A.jest to kocioł jednofunkcyjny, kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania współpracujący ze zbiornikiem wody użytkowej 250 litrów.
    Jest na elektrodzie troche fachowców imoze ktos będzie mógł mi pomóc. Otóż mój kocioł po 4 latach eksploatacji uległ, w moje ocenie, całkowitemu zniszczeniu. Otóż w nocy z 8-9 marca przestał pracować. Okazało się, iż uszkodzony, przepalony i stopiony został wymiennik ciepła. Palniki stopiły obudowę z aluminium, uszkodziły okablowanie, interfejs wyświetlacza. Płomienie w mojej ocenie wydostały się z obudowy(dekla) zamkniętej komory i wypaliły nawet gąbkę wytłumiającą obudowy zewnętrznej kotła. W mojej ocenie przedmiotowy kocioł nie jest urządzeniem bezpiecznym. Serwisant Ferroli nie był w stanie jednoznacznie stwierdzić przyczyny tej eksplozji. Stwierdził jedyni, iż nie zadziałał elektronika gdyż powinna ona odłączyć dopływ gazu, co uchroniłoby kocioł od tak dużych uszkodzeń.
    Zaznaczam, iż kocioł przed sezonem był przeglądany tj. Czyszczony (myty i płukany) był wymiennik ciepła przez serwisanta.

Proszę, o Państwa zdanie jaka mogła być przyczyna takiej awarii. Próbuje załadować jakies zdjęcia.

Dodano po 2 [minuty]:

Oto zdjęcie wypalonego wymiennika, widoczne elektrody (też spalone)

0 23
  • #3 10 Mar 2011 13:32
    Radek3103
    Poziom 9  

A to z kolei dekiel zamykający komorę spalania, ogień prawdopodobnie wydostał się wziernikiem. Piec się wyłączył chyba na skutek przepalenia kabla sondy kominowej.Inaczej w mojej ocenie mógłby spowodować pożar.

0
  • #4 14 Mar 2011 20:15
    wentyl100
    Poziom 12  

Moim skromnym zdanie to wygląda na zanieczyszczony wymiennik , a czy misa kondensatu też była wypalona ??

0
  • #5 14 Mar 2011 22:05
    zybie
    Poziom 30  

Mi to wygląda na rozszczelnienie komory spalania, może została wydmuchana uszczelka.

0
  • #6 15 Mar 2011 17:02
    Radek3103
    Poziom 9  

Nie sądzę, płomień wydostał się pod uszczelką. Uszczelka była instalowana przez serwisanta po przeglądzie kotła, była wręcz wklejona na silikon - jak stwierdził serwisant. Uszczelka po zdjęciu , jest tylko nadpalona , po złożeniu jej składa się w całość także trzymała. Uszczelka została rozerwana przez serwisanta, przy demontażu płyty palnika, płomień stopił komorę spalania w okolicy wziernika a cała komora spalania jest zdeformowana - musiało dojść do eksplozji .

Dodano po 4 [godziny] 34 [minuty]:

wentyl100 napisał:
    Moim skromnym zdanie to wygląda na zanieczyszczony wymiennik , a czy misa kondensatu też była wypalona ??

Tak misa kondensatu była wypalona, były tak jakieś popioły, chociaż nie dużo, ale jest okopcona. Kondensat natomiast odpływał caly czas, wiem bo zbierałem wodę do naczynia.

0
  • #7 15 Mar 2011 18:50
    wentyl100
    Poziom 12  

miałem taki sam przypadek, dlatego myślę że to zanieczyszczony wymiennik

0
  • #8 15 Mar 2011 19:23
    pawel_i
    Poziom 20  

zanieczyszczony odpływ kondensatu i/lub uszkodzenie uszczelki palnika.
    Każdy producent zabezpiecza się przed takimi wydarzeniami pisząc że uszczelkę należy wymienić przy każdym demontażu palnika.
    Na chłopski rozum jeżeli została rozerwana należałoby ją wymienić, może nie doszłoby do takich uszkodzeń.

0
  • #9 15 Mar 2011 21:07
    zybie
    Poziom 30  

Może uszkodzona uszczelka na wzierniku.

0
  • #11 18 Mar 2011 11:40
    ogi4
    Poziom 16  

To nie wina uszczelki lecz zanieczyszczony wymiennik a uszczelka została wypalona. W tym kotle palnik jest od góry a czujniki poniżej palnika. Płomień palnika dogrzewa komorę do temp. topnienia aluminium z którego wykonane są osłony wymiennika. Jeżeli był serwisant to nie wyczścił dokładnie wymiennika i nie było przepływu spalin do komina,więc taki efekt. Takie przypadki bywają wówczas gdy powietrze do spalania zasysane jest z szachtu kominowego w którym są pozostałości zapraw budowlanych i innych zanieczyszczeń ponieważ taki kocioł przcuje jak odkurzacz i w połączeniu z kondensatem i z płomieniem palnika tworzy na wymienniku idealnie wypaloną zaprawę. Taki wymiennik można naprawić wymienijąc płytę czołową i izolację od środka. Wziernik raczej nie konieczny pod warunkiem rewizji komory wraz z wymianą uszczelki raz do roku.
    Koszt takiej naprawy to ok. 350 PLN. KOszt nowego wymiennika to ok. 2700 PLN.
    Mógł ulec awarii wentylator to koszt ok 600PLN. Czyli naprawa tańsza od nowego kotła.

0
  • #12 18 Mar 2011 12:07
    Radek3103
    Poziom 9  

ogi4 napisał:
    To nie wina uszczelki lecz zanieczyszczony wymiennik a uszczelka została wypalona. W tym kotle palnik jest od góry a czujniki poniżej palnika. Płomień palnika dogrzewa komorę do temp. topnienia aluminium z którego wykonane są osłony wymiennika. Jeżeli był serwisant to nie wyczścił dokładnie wymiennika i nie było przepływu spalin do komina,więc taki efekt. Takie przypadki bywają wówczas gdy powietrze do spalania zasysane jest z szachtu kominowego w którym są pozostałości zapraw budowlanych i innych zanieczyszczeń ponieważ taki kocioł przcuje jak odkurzacz i w połączeniu z kondensatem i z płomieniem palnika tworzy na wymienniku idealnie wypaloną zaprawę. Taki wymiennik można naprawić wymienijąc płytę czołową i izolację od środka. Wziernik raczej nie konieczny pod warunkiem rewizji komory wraz z wymianą uszczelki raz do roku.
    Koszt takiej naprawy to ok. 350 PLN. KOszt nowego wymiennika to ok. 2700 PLN.
    Mógł ulec awarii wentylator to koszt ok 600PLN. Czyli naprawa tańsza od nowego kotła.

Wielkie dzięki za odpowiedź, w takim razie serwis był nierzetelny, wydaje się że powinni pokryć całość kosztów naprawy, a proponują mi 50% rabatu na części. Koszt naprawy z robocizną będzie w mojej ocenie ok. 3,5- 4 tys. serwisant w protokole napisał że uszkodzeniu uległ:
    1wymiennik ciepła
    2palnik (został zdeformowany od wybuchu chyba)
    3.okablowanie
    4.dekiel komory spalania
    5. pokrywa zewnętrzna ( spalona gąbka )
    taki kocioł na allegro nowy znalazłem za 2200, tylko już boje się ferroli

0
  • #13 18 Mar 2011 15:29
    ogi4
    Poziom 16  

Zrób zdjęcia każdego elementu. Ferroli to bardzo dobre kotły. Każdy kondensat (nie tylko Ferroli) musi byś odpowiednio zamontowany (komin) i odpowiednio serwisowany wtedy będzie pracował lata. Palnik i pokrywa są niedrogie, wymiennik do naprawy, gąbka na obudowie jest niepotrzebna.

0
  • #14 18 Mar 2011 16:33
    wentyl100
    Poziom 12  

Powiedz Kolego jak jest zamontowany przewód powietrzno-spalinowy ??
    sprawdź czy przewody (kominowy i powietrzny )są szczelne , jeśli przewód powietrzny był nieszczelny i np były robione międzyczasie jakieś roboty budowlane (zacieranie gładzi itp) to to może być przyczyna zanieczyszczonego wymiennika

0
  • #15 20 Mar 2011 17:58
    Radek3103
    Poziom 9  

witam, kocioł pracował na kominie rura w rurze (125/80), jak pisałem uprzednio we wrześniu był serwis, wymiennik był wyjęty wyczyszczony chemicznie i ponownie włożony, w domu nie było żadnych prac budowlanych.

0
  • #16 28 Mar 2011 12:37
    prawnik 333
    Poziom 2  

prawdopodobną przyczyną uszkodzenia kotła były powyginane lamele wymiennika co zmiejszyło odbiur temperatury przez wymiennik i rozszczelnienie przy uszczelce palnika

Proszę poprawić błędy pisowni. Regulamin: 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo

0
  • #17 28 Mar 2011 17:02
    akwedukt
    Specjalista - systemy grzewcze

A analiza spalin była, choć mi to wygląda na opóźniony zapłon, tzn. wentylator podał mieszankę na palnik, a generator zbyt późno podał iskrę i było wielkie buuuuum.

0
  • #18 28 Mar 2011 22:34
    vitus3k
    Poziom 18  

NO NO, nieźle. Jaki kocioł zamontowałeś w chwili obecnej?

0
  • #19 29 Mar 2011 08:18
    Radek3103
    Poziom 9  

Analiza była owszem, tez podejrzewam że elektronika nie zadziałała. Po podaniu mieszanki do komory spalania w przypadku braku zapłonu kocioł powinien był się wyłączyć - a wentylator powinien rozdmuchać mieszankę a tutaj czujniki nie zadziałały i wybuchło.
    Teraz kupiłem Junkersa Cerapur Smart 22Kw - nie ukrywam że ze względu na cenę za kocioł z czujnikiem cwu zapłaciłem 4 tys. bez 2 zł. Rozważałem Buderusa Gb02 ale ostatecznie padło na junkersa który ma 3 lata gwarancji. Poczytałem trochę i opinie o tym junkersie są przyzwoite, zresztą podobno w grupie Boscha Junkers wiedzie w kotłach gazowych.

0
  • #20 10 Kwi 2011 19:56
    prawnik 333
    Poziom 2  

w jakim stanie była izolacja termiczna wymiennika czy była popękana albo obsunięta

Proszę poprawić błędy pisowni. Regulamin: 3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    mod - mirrzo

0
  • #21 11 Kwi 2011 08:17
    Radek3103
    Poziom 9  

Witam , izolacja była popękana, pokruszona na wymiennik od górnej strony był cały w białym osadzie z tej izolacji. Dlaczego pytasz?

0
  • #22 11 Kwi 2011 22:26
    prawnik 333
    Poziom 2  

bo to było przyczyną wypalenia uszczelki palika i uszkodzenia wymiennika i reszty podzespołów czy masz zdjęcia z przegłądu w jakim stanie była izolacja wymiennika

Ponawiam:
    mod - mirrzo

0
  • #23 14 Kwi 2011 08:58
    Radek3103
    Poziom 9  

zdjęć niestety nie mam, zdjęcia robił serwisant. płukał wówczas jakimś środkiem chemicznym - ale jak napisałem wcześniej osłona była w stanie fatalnym, spękana .

mod - mirrzo

0
  • #24 15 Kwi 2011 22:55
    prawnik 333
    Poziom 2  

zdjęcia pozwoliły by na ocenę izolacji podczas przeglądu,czy podczas przeglądów poprzednich palnik był demontoany a wymiennik czyszczony środkiem chemicznym i czy serwisant wpisał jakieś uwagi w protokole przegłądu BESPIECZNA WIOSNA(zwróć się do serwisanta lub do FERROLI o dokumętacje fotograficzną z przegłądu)

OSTRZEŻENIE
    mod - mirrzo

0