logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Radiostacja R-173 – dane techniczne, zastosowanie w PT-91 Twardy i T-72

dj_volt 03 Lis 2004 22:08 10840 6
REKLAMA
  • #1 959056
    dj_volt
    Poziom 26  
    Posty: 847
    Pomógł: 77
    Ocena: 171
    Witam!

    Poszukuje informacji na temat wojskowego odbiornika (czy radiiostacji - nie wiem) R173.
    Z tego co wiem jeszcze niedawno sprzet byl tajny.
    Wyglad: w przyblizeniu szescian, wyswietlacz cyfrowy LED, pamieci. Uzywany w PT91 Twardy i w niektorych T72 (sprzet czolgowy)
  • REKLAMA
  • #2 959512
    Jacu$
    Poziom 27  
    Posty: 730
    Pomógł: 119
    Ocena: 26
    Będę zgadywał:
    Radiostacja pokładowa na zakres 30MHz - 75,999MHz
    Moc wyjściowa 2W (low) lub 40W (high); 2 tranzystory 2T950A
    Modulacja FM (F3E); dewiacja 5kHz
    Rodzaj pracy simplex.
    Napięcie zasilania 27V
    Podwójna przemiana częstotliwośći:
    pierwsza p.cz. - 11,5MHz
    druga p.cz. - 1,5MHz
    Pasmo przenoszenia 18kHz przy spadku o 6dB
    Pamięć dla 10 "fal przygotowanych"
    Powinno Ci chyba wystarczyć. Po dokładniejsze dane wybierz się do czołgu :wink:

    Do moderatorów: jeśli te dane są tajne to proszę o ich usunięcie.
  • REKLAMA
  • #3 960660
    Piort
    Poziom 13  
    Posty: 45
    Pomógł: 1
    Witam!
    W komplecie roboczym był jeszcze odbiornik, pozwalał na jednoczesny
    odbiór 2 częstotliwości.
    Sprzęt chyba nie jest już tajny bo trafia się na ... złomowiskach.
    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • #4 960835
    morph13
    Poziom 25  
    Posty: 987
    Pomógł: 25
    Ocena: 32
    Jacu$ napisał:
    jeśli te dane są tajne to proszę o ich usunięcie.


    Te dane nie są tajne, lecz to co sie przez nie przekazuje. Radiostacje te obecnie zastępowne są powoli w szeroko pojętym MON-ie nowszymi konstrukcjami cyfrowymi.
  • REKLAMA
  • #6 4663939
    mradamf1985
    Poziom 12  
    Posty: 84
    Pomógł: 1
    Ocena: 4
    Na 99% to jest ten schemat proszę :D
    Załączniki:
    • paR173.zip (428.27 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Radiostacja R-173 to wojskowy odbiornik pokładowy stosowany w czołgach PT-91 Twardy oraz niektórych T-72. Pracuje w zakresie częstotliwości 30 MHz do 75,999 MHz z modulacją FM (F3E) i dewiacją 5 kHz, oferując moc wyjściową 2 W (tryb niski) lub 40 W (tryb wysoki). Urządzenie działa w trybie simplex, z podwójną przemianą częstotliwości (pierwsza p.cz. 11,5 MHz, druga p.cz. 1,5 MHz) oraz pasmem przenoszenia 18 kHz przy spadku 6 dB. Zasilanie radiostacji wynosi 27 V. Posiada pamięć na 10 zaprogramowanych kanałów ("fal przygotowanych"). W komplecie roboczym znajduje się także odbiornik umożliwiający jednoczesny odbiór dwóch częstotliwości. Radiostacja R-173 była wcześniej sprzętem tajnym, obecnie jest stopniowo zastępowana przez nowsze, cyfrowe konstrukcje w MON. Dostępne są schematy techniczne, które umożliwiają uruchomienie i serwisowanie urządzenia. Linki do schematów i dokumentacji znajdują się na stronach specjalistycznych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA