Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwa napędy w bramie wjazdowej składającej się z dwóch bram przesuwnych

22 Kwi 2011 16:53 5531 19
  • Poziom 9  
    Witam, posiadam bramę jak w temacie. Są to dwie małe bramki przesuwne które dojeżdzają do siebie. Pytanie brzmi jakie napędziki do tego zastosować i jak je zgrać(podłączyć) żeby pracowaly synchronicznie z jednego przycisku pilota?:)
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 12  
    Raz tylko robiłem coś takiego na siłownikach CAME, zamontowane i działa już 3 latka bez zarzutu. Był do połączenia tego schemat.
    Do poprawnego połączenia najważniejsze jest wyregulować odpowiednio krańcówki, użyć jednego odbiornika żeby obsługiwał obydwa siłowniki.
    Na jedną bramę założyć chwytak, żeby się równo schodziły.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 18  
    Beninca ma centralki które obsługują napedy dwóch bram dojeżdżających do siebie. Mogę wysłac szczegółowe informacje, proszę pytać na PW.
  • Poziom 24  
    Osobiście także polecam napęd firmy CAME .Doba i sprawdzona marka.
  • Poziom 15  
    2 razy robus 350 Nice.polecam.Jest to szybkie to zamontowania i wystarcza jeden radioodbiornik do sterowania dwoma.Jeden jest master a drugi slave.
  • Poziom 18  
    Nice dobrze się reklamuje ale z jakością to już trochę gorzej.
  • Poziom 15  
    Ostatnio z kolegą dorabialiśmy pilota właśnie do podobnej bramy. Tam były dwa siłowniki FAAC. Tylko,że nie my tą bramę z napędem montowaliśmy. Ale rozwiązane to było tak,że do każdego napędu była włożona płytka przekaźnikowa od pilota. Przez to od jednego pilota dało się sterować obydwoma napędami. Problem jest tylko z synchronizacją.
    Daliśmy na zamknięcie jedną bramę, a potem nie pamiętam,ale chyba z napięcia ją odłączyliśmy. Potem daliśmy zamkniecie drugiej bramy tak, aby obydwa skrzydła były zamknięte. Wtedy włączyliśmy ten pierwszy napęd i bramy już otwierały się i zamykały razem. Do tej pory działają równocześnie, choć zawsze jest ryzyko "rozjechania" się skrzydeł i wtedy będzie trzeba zsynchronizować od nowa.

Doczytaliśmy w DTR-ce,że da się dwa napędy sprzężyc razem za pomocą kabla. I jest to o wiele łatwiejsze od dwóch radiówek, ale wiąże się to z rozbieraniem np. kostki pomiędzy napędami. Dlatego pewnie tamci monterzy odpuścili sobie i dali 2 radia.
  • Poziom 15  
    Da się da montuje napędy prawie 10 lat.Jak kolega nie lubi nice to niech Bennince założy.Z Nice nie mam problemów.

• Poziom 19  
    takie opcje ma nice, faac, beninca, came i wiele innych, najlepiej jest podłączyc styk z radia pod wejscia open i ustawic automatyczne zamykanie, nie ma wtedy możliwości, żeby nie pracowały prawidłowo. Pamiętaj jeszcze żeby podłączyc fotobariery szeregowo przez 2 napędy
  • Poziom 11  
    Ja polecam coś z enkoderami wtedy mamy pewność ze bramy nie rozjadą się
    Robiłem kiedyś coś podobnego na DITEC-u
  • Poziom 15  
    To życzę powodzenia z enkoderami.Robus z magnetycznym wył. krańcowym.
  • Poziom 11  
    Bouli2009 napisał:
    To życzę powodzenia z enkoderami.Robus z magnetycznym wył. krańcowym.

Kolego Ja wiem o tym ze Robus ma magnetyczne krańcówki ;) ale do twojej wiadomości są też takie Robusy z mechanicznymi .. he he

A enkoder ma być po to aby zadziałał wtedy jak np. pies albo ktoś inny uszkodzi krańcówkę;)

I nie zmuszam do stosowania moich "pomysłow" przez Ciebie kolego Bouli2009;)
  • Użytkownik obserwowany
    I jak temat dwóch bram biegnie?
  • Poziom 9  
    polecam skupić się na nice robus bądź came któryś z modeli bk. byłem serwisantem obu tych firm i wiem że came jest troszkę mniej awaryjne i z tego co pamiętam jak dobrze znajdziesz to też tańsze. po drugie w tym wypadku jest je bardzo łatwo podłączyć. wystarcza jeden radio-odbiornik standardowy wpinany na płyte. jedna centrala steruje drugą.
  • Poziom 11  
    Rozwiązań jest kilka i zasadniczo prawie wszystkie zostały wymienione. jedno z najlepszych jest ustawienie sterowników napędów w systemie master-slave czyli jeden sterownik steruje drugim. Nie ma wówczas problemów z synchronizacją i wystarczy jedno radio o ile nie jest już zintegrowane ze sterownikiem. Problem w tym, że tą funkcję posiadają tylko niektóre modele sterowników (zależy od napędu i producenta) no i oczywiście komunikacja miedzy sterownikami po kablu oraz przy niektórych typach trzeba dokupić karty komunikacyjne które z reguły najtańsze nie są.
    Nie polecam podłączania równolegle radia czy też przycisku do obydwu sterowników (jak robią niektórzy) bo jak pokazuje praktyka wcześniej czy później bramy się rozjeżdżają (o ile w ogóle system zadziała) w różnych kierunkach i zaczynają się niepotrzebne telefony.
    Ja z powodzeniem zastosowałem parokrotnie metodę wymiany sterowników: demontuję oryginalne sterowniki i zastępuję je jednym do bramy dwuskrzydłowej. Pozbywamy się w ten sposób jakichkolwiek problemów z synchronizacją czy też komunikacją miedzy sterownikami, podłączeniem fotokomórek itp. innych akcesoriów i innych problemów związanych ze sterowaniem dwóch napędów równocześnie bo mamy jeden sterownik i jedno radio. Poniekąd wadą jest większa ilość okablowania jaką trzeba ułożyć między napędami czy też napędami a sterownikiem, bo często (zależy od modelu napędu) sterownik do bramy dwuskrzydłowej nie mieści się już w napędzie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety i zależy od miejsca i możliwości instalacji oraz chęci wydania dodatkowych pieniędzy przez inwestora, ale to już tak jest, że nieco nietypowe rozwiązania wymagają droższych rozwiązań.
  • Poziom 21  
    Ale wy macie problemy z ta synchronizacja. Jak jedna brama sie zamyka a druga otwiera to dajecie zamykanie jednej i zaslaniacie foto. Problem rozwiazany. Ta co sie otwierala otworzy sie do konca a ta zamykajaca zrobi zwrot.
  • Użytkownik obserwowany
    2 razy Robus 1000
  • Poziom 7  
    Witam
    Czy masz moze ten schemat do podlaczenia
  • Użytkownik obserwowany
    Mam takowy schemat.Zapytaj na pw.