Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klucz pneumatyczny Einhell DSS 260/2

17 Maj 2011 15:32 7504 10
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie wszystkich

Kupiłem kompresor 230V 50L o wydajności efektywnej około 130 l/min w ogólnym zamierzeniu do przedmuchiwania i pompowania. Jednakże później przeglądając znany portal aukcyjny natrafiłem na klucz pneumatyczny o zapotrzebowaniu 115 l/min i momencie 312 Nm w komplecie z nasadkami w dość okazyjnej cenie 150 zł.

Rodzi się pytanie jak ten klucz będzie współpracował z kompresorem. Drugie pytanie czy moment 312 Nm będzie odpowiedni by odkręcić śruby od koła samochodu osobowego.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Proszę poprawić tytuł. Zdanie zaczyna się wielką literą.
    Proszę o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni nazw własnych, jednostek, symboli i nazw technicznych. [retrofood]
  • Poziom 19  
    Witam Osobiście radził bym kupić klucz elektryczny, jest bardziej ekonomiczny jeśli chodzi o dorywcze prace. A sprężarka wydaje się za mała do klucza udarowego.
  • Poziom 23  
    Na domowe warunki to uda ci się dokręcić koła tym kluczem z tą sprężarką ciśnienie robocze to około 6,4bara (klucza). Sprężarka pompuje zapewne do 8 także masz około 2atmosfer. kluczem będziesz dokręcał krótko czyli pewnie jedno koło no i 5 lub 4 śruby to pociągnie. Następnie nim kolejne zaczniesz robić to sprężarka znów podładuje się do 8atm jak nie to poczekasz. Osobiście bym nie dokręcał kluczem pneumatycznym kół. czytałem gdzieś iż śruby przy felgach aluminiowych dokręca się z siłą 75-110Nm .
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowanie.

Jest to mój pierwszy kompresor i pierwsze doświadczenia ze sprężonym powietrzem.
    Felgi w samochodzie mam stalowe, więc nie grozi im, że coś za bardzo dokręcę.

Proszę jeszcze o podpowiedź jaką średnicę wewnętrzną powinien mieć wąż łączący kompresor z narzędziem.
  • Poziom 23  
    Najlepiej 10-12mm. Felgom może się nic nie stanie ale przeciążysz śruby i możesz je urwać a wtedy trochę pracy będzie przy ich wykręceniu stalowe dokręcają coś koło 110-130Nm
  • Poziom 9  
    Jeśli mało profesjonalny klucz ma 312 Nm i może urwać śruby, to jak wytłumaczyć zastosowanie w serwisach wulkanizacyjnych kluczy np. Chicago Pneumatic CP 7733 1/2" z momentem roboczym: 34-542 Nm a , moment maksymalnym: 746 Nm.

Rozumiem, że przykładając zbyt dużą siłę po prostu ukręcę śrub, ale jak zmieniają mi koła z letnich na zimowe i odwrotnie nie zauważyłem by mechanik coś urwał.
  • Poziom 23  
    Mimo wszystko gwint się nadciąga. Osobiście nie zlecam dokręcania kół wulkanizatorom kluczem pneumatycznym. Wożę swój klucz którym jestem wstanie to uczynić. Nigdy nie było sprzeciwu ze strony pracownika:)
  • Poziom 43  
    Do pracy ciągłej kompresor oczywiście za mały dla tego klucza. Śrub nie przekręcisz klucz ma 300Nm na papierze w rzeczywistości 2-3 razy mniej. Poza tym każdy klucz ma regulację, więc spokojnie nie ukręcisz mój amatorski kluczyk na pierwszej pozycji ma 80-120Nm zależnie od ciśnienia i jak długo go przytrzymam. A momenty dokręcania kół podaje producent samochodu, często felgi aluminiowe dokręca się mocniej niż stalowe, mają szersze kołnierze śrub.
    Ja kręcę delikatnie pneumatem potem biorę dynamometr i dokręcam na wartość prawidłową. Ogólnie praca pneumatem to czysta przyjemność a zawsze można zastosować coś takiego.
    Ogranicznik momentu dokręcania
  • Poziom 9  
    Pracy ciągłej nie zakładam. Pomyślałem, że skoro już jest kompresor to może nie będzie trzeba jeździć na wymianę opon (2 samochody). Na razie znalazłem klucz, który ma zużycie powietrza mniejsze niż wydajność kompresora i dlatego się zainteresowałem.
    @kkknc napisz proszę jaki masz klucz i do do jakiej sprężarki podłączasz.
  • Poziom 43  
    Mam zwykły marketowy klucz kupiony za 250zł. W komplecie były 2 klucze, młotek udarowy, nasadk,i naolejacz, przejściówk,i szybkozłącza, ciśnieniomierz. Ogólnie na kluczu też pisało 312Nm, ale jak pisałem rzeczywistość inna. Kompresor marketowy o teoretycznej wydajności 138 l/min butla 50l
    Tym kluczem będziesz pracował z przerwami na dobicie powietrza, bo kompresor ma mniejszą wydajność niż zapotrzebowanie klucza na powietrze
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki za odpowiedź. Na razie wstrzymam się z zakupem, ale sądzę, że na typowo amatorski użytek to ten klucz wystarczy.