Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB

vixy 18 Maj 2011 15:31 5469 16
  • #1 18 Maj 2011 15:31
    vixy
    Poziom 12  

Witam serdecznie,

Temat programatora mikrokontrolerów PIC, był poruszany wielokrotnie. Wielu użytkowników borykało się z rozmaitymi problemami podczas uruchamiania układu, wielu też przedstawiało swoje metody, mające spowodować, że programator wreszcie zadziała poprawnie.

Zaintrygowany tym układem poświęciłem 3 dni od świtu do zmierzchu, efektem czego jest działający bezproblemowo układ elektroniczny, którego zdjęcia zamieszczam poniżej:

PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB

Samo wykonanie płytki drukowanej i zapełnienie jej elementami jest relatywnie najprostszą rzeczą którą trzeba wykonać. Problemy zaczynają się w momencie zaprogramowania mikrokontrolera PIC18F2550, z użyciem portu LPT. Od razu mówię, że to się NIGDY NIE UDA DOBRZE, ale może udać się na tyle, żeby móc tymczasowo (jednorazowo) użyć programatora w celu zaprogramowania kolejnej sztuki PIC18F2550, w celu późniejszej podmiany.

Może po kolei. Trzeba zacząć od zbudowania programatora ART2003. Schemat dostępny jest w internecie. Następnie należy, przy użyciu programu WinPic800 wczytać plik bootloadera boot_0_20mhz.hex, zmienić ustawienia konfiguracyjne w sposób następujący:
    - zaznaczyć opcję LVP
    - Oscillator zmienić na: HS oscillator, HS used by USB
    - vbor zmienić na: 2.0V
    Następnie wydać rozkaz zaprogramowania mikrokontrolera i nie dziwić się jeśli wyskoczy błąd. Nie zrażamy się, kasujemy procka i próbujemy znowu. Jeśli 5 próba się nie uda, znaczy to że coś jest nie tak. Sprawdzamy połączenia fizyczne, restartujemy komputer i próbujemy znowu. Warto też w BIOS-ie zmienić tryb pracy LPT na Normal lub ECP (EPP nie zadziała).

Jeżeli uda nam się wgrać bootloader umieszczamy zaprogramowany procesor w programatorze, podłączamy całość pod USB, instalujemy sterowniki, następnie uruchamiamy US-Burn, wgrywamy firmware (b8_fw13.hex). Kombinujemy z kalibracją do czasu aż uda nam się zaprogramować drugą sztukę PIC18F2550 (kalibracja w tym miejscu nigdy nie będzie prawidłowa, warto - wbrew instrukcji - ustawić PWM-em napięcie >14V oraz trzeba uzyskać graf w którym obie linie kontrolne przecinają zieloną strefę, nie przejmować się złymi odczytami z przycisków kontrolnych kalibracji). Warto robić to z dala od urządzeń elektrycznych, gdyż programator jest tak wrażliwy że byle pole e-m powoduje jego reset (MA TO MIEJSCE TYLKO W WERSJI Z uC ZAPROGRAMOWANYM PRZEZ LPT - PROBLEM ZNIKA PO UŻYCIU POPRAWNIE ZAPROGRAMOWANEJ SZTUKI PROCESORA). Jeżeli udało nam się i z sukcesem (nie wystąpił żaden błąd) wgraliśmy przez USB bootloadera do drugiego mikrokontrolera z użyciem naszego programatora to... jesteśmy w domu :) wystarczy teraz podmienić procka w naszym programatorze, po czym wgrać firmware, skalibrować już zgodnie z instrukcją i... cieszyć się działającym programatorem :-)

Trochę o wersjach oprogramowania, których użyłem:
    - WinPic800 v3.64f
    - US-Burn 110a5 (zawiera sterowniki, bootloader i firmware v13)

Odnośnie programatora LPT (ART2003). Można uzyć wersji alternatywnej z dodatkowym rezystorem 10k - przedstawiany był na forum - nie zaszkodzi, ale w mojej opnii też niewiele pomoże ;)

Jeśli macie jakieś pytania - chętnie udzielę odpowiedzi. Wszystkim polecam zbudowanie tego programatora - wykonanie go daje radość i satysfakcję :)

Na koniec chciałbym podziękować użytkownikowi Urgon za jego porady i wsparcie.

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 27 Maj 2011 12:55
    maniek1818
    Poziom 22  

Czyli, w układzie docelowym, powinien siedzieć procek z wyłączoną opcją LVP :?:
    Bawiłem się już ART2003 w układzie na pająka, i nawet udało mi się rozwiązać problem nie zawsze programującego się procesora na kompie z procesorem intel 400MHz. Po prostu do połączenia wtyku LPT z płytką stykową użyłem taśmy, w której linie sygnałowe były oddzielone linią masy.
    Wracając do tematu, zaintrygował mnie do wykonania Brennera, w najbliższym czasie pochwale się osiągnięciami.
    Posiadając taki programator (Brenner8mini-P) można zbudować klon IDC2?
    Pozdrawiam serdecznie.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 27 Maj 2011 17:07
    blue_17
    Poziom 32  

Raczej kolona ICD2 niemożna na tej bazie zrobić bo siedzą w nim bufory 2 procesory które programują się wzajemnie i przetwornica napięcia jak tu widać aż tak rozbudowany programator to nie jest

0
  • #4 27 Maj 2011 17:20
    maniek1818
    Poziom 22  

blue_17 napisał:
    Raczej kolona ICD2 niemożna na tej bazie zrobić[...]

Chodzi mi o wstępne zaprogramowanie procesorów w ICD2.

0
  • #5 27 Maj 2011 17:34
    Mat_91
    Poziom 25  

Mając brennera możesz zaprogramować układy dla clona ICD2. Aczkolwiek jeżeli nie potrzebujesz debugowania to brenner Ci wystarczy.

0
  • #6 27 Maj 2011 17:39
    vixy
    Poziom 12  

maniek1818 napisał:
    Czyli, w układzie docelowym, powinien siedzieć procek z wyłączoną opcją LVP :?

dokładnie :) docelowo procek powinien być zaprogramowany z konfiguracją pobraną z pliku HEX bootloadera :)

0
  • #7 27 Maj 2011 18:43
    maniek1818
    Poziom 22  

Mat_91 napisał:
    [...]brenner Ci wystarczy.

Ale z tego co zdążyłem doczytać IDC2 obsługuje prawie wszystkie układy, i funkcjonalnie jest lepszy od PICkit'ów. Brenner8 obsługuje mikrokontrolery pracujące przy 5V: PIC18Fxxxx (bez PIC18FxxJxx lub PIC18FxxKxx), wszystkie PIC16Fxxx PIC12Fxxx PIC10Fxxx i dsPIC30Fxxxx.
    A co do konstrukcji widzę, że autor tematu zastosował standardowy dławik (blok przetwornicy), bo na stronie autora zamontowany jest większy odpowiednik.
    Porównywałem schemat ze zdjęciami kolegi i zastanawiam się skąd wziął się przylutowany od strony druku dławik 470µH, czy on jest połączony równolegle z górnym 220µ :?:

0
  • #8 27 Maj 2011 20:03
    vixy
    Poziom 12  

maniek1818 napisał:
    zastanawiam się skąd wziął się przylutowany od strony druku dławik 470µH, czy on jest połączony równolegle z górnym 220µ :?:

nie inaczej ;)

0
  • #9 27 Maj 2011 20:20
    Mat_91
    Poziom 25  

maniek1818 napisał:
    Mat_91 napisał:
    [...]brenner Ci wystarczy.

Ale z tego co zdążyłem doczytać IDC2 obsługuje prawie wszystkie układy, i funkcjonalnie jest lepszy od PICkit'ów. Brenner8 obsługuje mikrokontrolery pracujące przy 5V: PIC18Fxxxx (bez PIC18FxxJxx lub PIC18FxxKxx), wszystkie PIC16Fxxx PIC12Fxxx PIC10Fxxx i dsPIC30Fxxxx.
    A co do konstrukcji widzę, że autor tematu zastosował standardowy dławik (blok przetwornicy), bo na stronie autora zamontowany jest większy odpowiednik.
    Porównywałem schemat ze zdjęciami kolegi i zastanawiam się skąd wziął się przylutowany od strony druku dławik 470µH, czy on jest połączony równolegle z górnym 220µ :?:

Obsługuje również wersje 3V3. Na stronie autora jest schemat przystawki "bufora" dzięki którym rozszerzają się możliwości programatora. Podpinasz tą przystawkę, zmieniasz bootloaderem soft na brenner9 i juz możesz programować PIC24, dsPIC33 oraz PIC18FxxJxx.

Oczywiście że tamte programatory są lepsze. Pytanie tylko z jakich TY będziesz korzystał układów i czy potrzebujesz debugowania.

0
  • #10 28 Maj 2011 11:59
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 28 Maj 2011 16:53
    maniek1818
    Poziom 22  

Wracając do programatora ART2003, to chciałem przedstawić swój układ, który podłączyłem do starego komputera z LPT. Tak jak widać na fotografii, rezystor 220Ω przylutowałem bezpośrednio do wtyczki DB25, zaś przewody biały i niebieski podłączone do masy służą do eliminacji zakłóceń transmisji (oddzielają linie danych). Zasilanie nie pochodzi z linii D0...D7, ale zapożyczone jest bezpośrednio z zasilacza ATX (należy przy tym bardzo uważać by nie podpiąć się do linii +12V).
    Układ powinien zaprogramować się bez żadnych komplikacji.
    PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB
    PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB PIC Brenner8mini-P - DZIAŁAJĄCY programator na USB
    Pozdrawiam.

0
  • #12 20 Cze 2011 17:15
    7week
    Poziom 1  

vixy napisał:
    maniek1818 napisał:
    zastanawiam się skąd wziął się przylutowany od strony druku dławik 470µH, czy on jest połączony równolegle z górnym 220µ :?:

nie inaczej ;)

witam!
    mam pytanie odnośnie powyższego... jaka jest zastępcza indukcyjność tak połączonych dławików? wg mojej wiedzy jakieś 150uH, a na schemacie jest 680uH. pewnie czegoś nie rozumiem:)
    z góry dzięki za odp.

0
  • #13 25 Cze 2011 20:46
    maniek1818
    Poziom 22  

Cytat:
    wg mojej wiedzy jakieś 150uH, a na schemacie jest 680uH

Kolega ma rację, też popełniłem błąd. I zwracam się do autora o sprostowanie. Być może i programator bez tych 680uH daje radę.
    Po drugie autor wykonał płytkę bez polecenia Ratsnest :|
    Pozdrawiam

0
  • #14 12 Lip 2011 12:18
    vixy
    Poziom 12  

Macie racje, mój błąd. Tak czy inaczej używam tego programatora ciągle, również zasilając nim układy i nie było nigdy żadnego problemu, tak więc pewnie i bez tej cewki też by było dobrze - jak ktoś mądrkuje to komplikuje układy zamiast dążyć do prostoty (mam na myśli autora projektu programatora).

0
  • #15 12 Lip 2011 12:52
    maniek1818
    Poziom 22  

Już prawie skończyłem ten programator, ale musze ściągnąć podstawkę pod PIC'a i kwarc 20MHz.
    Chciałbym się dowiedzieć autora tematu o tranzystor BF959, czy można zastosować inny np. BF495?

0
  • #16 12 Lip 2011 16:03
    vixy
    Poziom 12  

Oczywiście, można zamienić na odpowiednik o podobnych parametrach. Tranzystor to tranzystor - przynajmniej w tego typu układach. Sam stosowałem zamienniki, ponieważ te tranzysotry trudno zdobyć, ale ten jeden akurat mi się udało.

Dodano po 1 [minuty]:

pragnę też poinformować, że odlutowalem ten dławik ze spodniej strony - oczywiście na nic to nie wpłynęło

0
  • #17 12 Lip 2011 17:11
    63404
    Użytkownik usunął konto