Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

52 Diody zasilanie spadek napięcia

MIT42 21 Maj 2011 11:40 2327 7
  • #1 21 Maj 2011 11:40
    MIT42
    Poziom 2  

Witam
    A więc bawię się elektroniką bardzo amatorsko
    lajk totalny.
    Zrobiłem lampkę do kamery wideo na diodach Led 52 szt. 9V nawet działa tylko że czas świecenia,to makabra około 5/8 min. do zera bateria pada.
    Zwykła latarka na diodach jest zasilana 2/4 paluszkami i długo świeci a tu 9V i klapa
    proszę doradzicie co zrobić żeby wydłużyć czas świecenia.
    Dzięki wielkie za pomoc
    Opis:
    Diody 5 mm białe
    20000-23000 mcd
    3.0-3.4 V
    20 mA

Akumulator:jako 9V bateria
    NiMH 170 mAh 8,4 V
    Diody są podzielone na dwie grupy po 26 szt.użyłem wyłącznika 2 pozycyjnego, jak potrzebuję mniej światła to zapalam 26 szt. a jak więcej to 52 szt.
    Schemat
    Na początku świeci tak jak powinno ale z biegiem czasu 5/8min. diody gasną,
    chodzi mi o to żeby świeciły tak samo bez utraty mocy świecenia.
    Tak jak zwykła latarka diodowa tylko że na 52 Diody
    Akumulatorek 9 V jest nowy bo kupiłem drugi i jest to samo.
    Jakie elementy muszę dodać żeby działało poprawnie.

0 7
  • Pomocny post
    #2 21 Maj 2011 12:13
    Czubeq15
    Poziom 16  

Bo pobierają one ponad 1A, a ten akumulatorek ma tylko 170mAh więc to normalne, że poświecą jakieś 10 minut. Jeśli ma świecić dłużej musisz kupić akumulator większej pojemności lub zmniejszyć ilość diód.

0
  • Pomocny post
    #3 21 Maj 2011 12:13
    Artur k.
    Admin grupy audio

Twój układ zawiera całe mnóstwo błędów.
    Diody białe mają spadek napięcia w kierunku przewodzenia ok. 3.5V i nie można ich podłączyć bezpośrednio do baterii 9V. Przy innym niż bateria 9V źródle zasilania, diody uległyby szybkiemu uszkodzeniu. Tutaj nic się nie dzieje, ponieważ prąd ograniczony jest przez rezystancję wewnętrzną baterii.
    Według schematu masz 15 diod połączonych ze sobą równolegle (a piszesz o 26). Prąd konieczny do ich zasilenia to ok. 300mA (standardowe 20mA na diodę), czego bateria 9V nie jest w stanie dostarczyć (dlatego diody nie ulegają uszkodzeniu).
    Inaczej mówiąc - nie da się w prosty sposób poprawić Twojego układu. Trzeba zastosować przetwornicę i inne źródło zasilania. Wbrew pozorom baterie, czy akumulatory typu paluszek mają dużo większą pojemność niż bateria/akumulator 9V - dlatego działają dłużej.
    Sprawdź sobie w sklepach - ogniwa AA mają pojemności rzędu 3000mAh, zaś Twój akumulator 9V ma tylko 170mAh.

0
  • #4 21 Maj 2011 12:52
    MIT42
    Poziom 2  

Podałem 15 Led dla przykładu jak są podłączone
    wrzucę fotkę jak to wygląda [img]

Chodzi mi o to żeby nie ciągać akumulatora żelowego bo taki posiadam
    12 V 7.2Ah
    więc sobie wymyśliłem lampkę montowaną na kamerkę małą zgrabną itp.
    na diodach
    to co możecie doradzić wobec tego,jak zmniejszę ilość diod to będzie słabe światło
    -testowałem-
    troszkę poczytałem tu na forum o diodach o zasilaniu i to mnie zmotywowało do zrobienia takiej lampki
    Z góry dziękuję za pomoc[/img]

Dodano po 17 [minuty]:

A jeśli nawet użyję akumulatora 12 v 7.2 Ah
    to jakie elementy zastosować.

0
  • Pomocny post
    #5 21 Maj 2011 14:58
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

MIT42 napisał:
    Zrobiłem lampkę do kamery wideo na diodach Led 52 szt. 9V nawet działa tylko że czas świecenia,to makabra około 5/8 min. do zera bateria pada.
    Zwykła latarka na diodach jest zasilana 2/4 paluszkami i długo świeci a tu 9V i klapa
    proszę doradzicie co zrobić żeby wydłużyć czas świecenia.
    Dzięki wielkie za pomoc
    Opis:
    Diody 5 mm białe
    20000-23000 mcd
    3.0-3.4 V
    20 mA

Akumulator:jako 9V bateria
    NiMH 170 mAh 8,4 V
    Diody są podzielone na dwie grupy po 26 szt.użyłem wyłącznika 2 pozycyjnego, jak potrzebuję mniej światła to zapalam 26 szt. a jak więcej to 52 szt.
    Schemat

Schemat niestety jest patoligiczny - diody bez rezystorów podłaczasz prosto do akumulatorka.

Radzę użyć kompletu 10 akumulatorków NiMH albo żelowego akumulatora 12V/4Ah. Diody połączyć po 3 szeregowo, a nadmiarowe 3V stracić na rezystorze 150 omów. Można też połączyć po kilka takich trójdiodowych grup rownolegle i zastosować wspólny rezystor o proporcjonalnie mniejszej rezystancji (ale wiekszej mocy...).

Lampa z 51 diodami wykonana w ten sposób będzie pobierała prąd około 340mA, akumulator 4Ah powinien starczyć na ponad 10 godzin świecenia...

0
  • #6 21 Maj 2011 15:12
    MIT42
    Poziom 2  

:D
    Będę kombinował -
    faktycznie nie obliczyłem mA wszystkich Led 1A to kosmos przyznaję się baz bicia wielki błąd z mojej strony.
    A morze ktoś poleci jakich diod użyć w mniejszej ilości ale o intensywnym świeceniu i małym poborze prądu,własnie 9V
    światło dla kamerki z lampki musi być białe zimne tak jak ze świetlówki i rozproszone.
    Ja mam specjalnie zmatowane szkło do rozproszenia światła
    atak na marginesie,
    to te diody które użyłem w zestawie kupiłem okazyjnie i tak powstał pomysł na lampkę.

Dzięki za podpowiedzi i pomoc i poświęcony czas przed kompem.

0
  • #7 21 Maj 2011 15:50
    Artur k.
    Admin grupy audio

Nie da się przeskoczyć praw fizyki. Dioda standardowo pobiera te 20mA i koniec, nic nie wskórasz. Są diody większej mocy, ale automatycznie biorą więcej prądu.
    Bateria 9V nie nadaje się do tego celu, po prostu. Lepiej użyć 7, czy 8 akumulatorów AA, czy nawet AAA (i tak mają 3x większą pojemność niż 6F22) + rezystor ograniczający prąd.

0
  • #8 21 Maj 2011 15:58
    MIT42
    Poziom 2  

Ok.
    To podziałam w takim razie z akumulatorem większej mocy
    Ale w razie jakiś wątpliwości to zajrzę na forum bo widzę ze jest miło i pełna PROFESKA
    Dzięki za porady

0