Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grafika MSI N450GTS - pulsujący obraz/niekiedy krzaki na starcie systemu

hardtmuth 21 Maj 2011 15:51 2434 14
  • #1 21 Maj 2011 15:51
    hardtmuth
    Poziom 20  

Posiadam wyzej wymieniona karte grafiki geforce.

Wpieta w pci-e x16 (wg manuala plyty), lecz niektore zrodla w internecie mowia, ze ta plyta ma wydajnosc pci-e tylko x8, standard PCI-E 1.0, nie 2.0, niestety.

MOBO: M2N8-VMX
    PSU: FEEL III-400ATX
    3,3 V - 22 A,
    5 V - 15 A,
    12V1 - 14 A,
    12V2 - 16 A,
    (3,3 + 5) max 135 W

PROC: athlon x2 ~2GHz
    Ramy: 2x1GB jakies najzwyklejsze

Do zasilacza mam jeszcze podlaczone 2 dyski jeden PATA drugi SATA (3,5 cala, 7200 obr/min oba) + dysk zewnetrzny na usb (po jego odlaczeniu problem z grafika nadal pozostaje).

Karta graficzna ma dodatkowe gniazdo zasilania, podlaczylem do niego dwa molexy z osobnych wiazek z zasilacza, na jednej z wiazek jest TYLKO grafika, a na drugiej z wiazek jest grafika + 1 z dyskow. Mieszanie w przewodach nic nie daje, dolaczanie zeby grafika byla jedynie na przewodzie, zmiana przewodow nic nie pomaga, nadal grafika wariuje. Ulozenie przewodow w roznych miejscach w obudowie tez nie pomoglo (na jednym forum takie ktos porady dawal).

OBJAWY:
    Czy windows czy linux w obu przypadkach obraz na monitorze jest pulsujacy, nie pulsuje ciagle, zdarza mu sie to cyklicznie co jakis czas, nie ma to raczej zwiazku z obciazeniem kompa, bo miganie widze jedynie w czasie pracy w systemie, a nie w grach. Pulsowanie najbardziej widac kiedy siedze na www,, mam biale lub inne jasne tlo. Widac lekka zmiane jasnosci - pulsowanie, kilka razy pomiga i przestaje na jakis czas (kilka sekund do kilkunastu minut). Niekiedy przez kilka dni jest cisza. Dodatkowo obraz nie jest idealnie czysty, na zintegrowanej jak z bliska spojrze to obraz jest zyleta, tutaj widac lekkie drzenie obrazu.

Dodatkowo co jakis czas raz na tydzien/dwa w czasie startu systemu w momencie kiedy juz prawie ma sie wlaczyc GRUB (bootloader linuxa, gdzie wybieram winda/linux) potrafi wywalic krzaki, tj zamiast liter jest chinszczyzna, gdzieniegdzie przebijaja sie wlasciwe napisy, ale ciezko cokolwiek mimo to rozczytac. Jesli przeczekam do konca ladowania systemu to przewaznie w linuxie mam choinke kolorow na oknie logowania i nie idzie nic zrobic, bo nic nie widze.

POMIARY/WNIOSKI:
    Grafika jest zimna, nie pamietam ile, ale ponizej 45 stopni ma caly czas. Po odpaleniu wymagajacej gierki (np. crysis 2) wszystko chodzi pieknie, zero problemow szarpniec, czy artefaktow, temp chyba nie przekracza 60 stopni (okolo, bo nie pamietam juz dokladnie).

Karta zaczela wariowac dopiero po okolo 2-4 tygodniach po zakupie.

Miernikiem mierzylem wszystkie napiecia zasilacza, sa w normie, tj:
    5 V -> 4,9 V,
    12 -> 12,3 V,
    3,3 V -> 3,29 V.

Ogolnie jest dobrze, zeby bylo smieszniej, wzialem oscyloskop i mierzylem napiecia:
    12 V - perfekt zero szpilek i czy wolnozmiennego falowania
    5 V - to samo, idealnie
    3,3 V - idealnie gladkie z szpilkami, male piki okolo 0.1-0.3V trwajace ... gdybym to ja pamietal, dopiero przy podstawie czasu rzedu ~us byly widoczne nieznacznie.

Pomiary miernikiem i oscylem robilem kiedy komp byl mocno obciazany gierka - tj. obciazenie crysisem, wentylatory pracowaly dosc szybko i temp w okolicy 55-60 stopni - pobor z gniazdka byl ok. 200 W

Moc pobierana przez kompa w takim stanie kiedy sobie mruga ekran - ponizej 130 W (mierzone po stronie 230 V miernikiem mocy).

W czasie grania pobor mocy utrzymuje sie ponizej 200 W, ze skokami do max 230 W.

Przyznam, ze kiedy mierzylem napiecia oscylem to niestety, ale migania nie bylo, wiec ciezko mi powiedziec, moze za kilka dni znowu bede go mial to sprawdze.

Zmienialem przejsciowke DVI-RGB, tez nic nie pomoglo. Podlaczylem monitor pod zintegrowana grafike w kompie - wszystko pieknie chodzi nic nie mruga, podlaczylem monitor pod wyjscie rgb z laptopa tez wszystko pieknie. Podlaczylem pod karte grafiki tv przez HDMI - tez wszystko pieknie - brak pulsowania obrazu.

W tej chwili mam monitor, ktory nie ma DVI, dlatego jestem przywiazany do analoga.

Czy z tego wynika, ze RAMDAC jest taki kiepski i slabo zaprojektowany? Mam reklamowac grafike?

Co do zasilacza tak, wiem powinien byc 2000 W i najlepiej za 1000 zl. Niestety jestem zwolennikiem nie przeplacania i jak widac zasilacz sprawuje sie dobrze. Na pudle napisali, zeby zasilacz mial przynajmniej 400 W i 22 A na 12 V, wiec spelniam to (dla nich na dodatek zalozenie - komp core i7 3.2 GHz, wiec chyba wiecej mocy pobiera niz moja maszyna). Dodatkowo nie wymagaja koniecznie 2.0 PCI-E, moze byc starsze.

EDIT: Przed chwila zwolnilem shader, pamiec i core do minimum ile umozliwia msi afterburner i nadal miganie mam.

EDIT2: Z tego co pamietam probowalem na obu wyjsciach DVI podlaczyc monitor przez przejsciowke - bylo to samo.

0 14
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Maj 2011 15:53
    fiend_
    Poziom 43  

hardtmuth napisał:

PSU: FEEL III-400ATX

Tu jest problem. Ten zasilacz pewnie powoli zarzyna kartę. Wymień go na inny na jakiś czas i zobacz, czy to się powtarza. Jeśli tak, to karta została już uszkodzona, jeśli nie- zasilacz do natychmiastowej wymiany! Najlepiej coś markowego, z solidną linią 12v. Zapoznaj się z czarną listą zasilaczy na tym forum przed zakupem.

0
  • #3 21 Maj 2011 16:00
    hardtmuth
    Poziom 20  

Co ma w tym przypadku zasilacz do tego jak napiecia i ich przebiegi sa bardzo dobre, no moze procz tego 3,3 V sa szpilki, ale obstawiam, ze przetwornica na mobo moze tak siac.

Teraz po spowolnieniu i grafiki i i procek na 1GHz leci nadal to samo. Czy uwazasz, ze jesli komp pobiera < 100 W to zasilacz 400 W nie pociagnie? Bez przesady. Zasilacz na podmianke bede mial dopiero za miesiac, tez chce to sprawdzic, bo chyba jedynie to mi zostalo.

O pulsujacych analogach (rgb) czytalem troche..., aa i powiedz mi co moglo sie uszkodzic na karcie od mojego zasilacza, bo jakos nienadazam? ;)

0
  • Sklep HeluKabel
  • #4 21 Maj 2011 16:05
    fiend_
    Poziom 43  

12 -> 12,3 V
    Z tego jest zasilana karta i to MOCNO odbiega od normy ATX - 10%~ +/- (czy tam mniej, nie pamiętam- kto wie, niech poprawi)
    Otwórz oczy i poczytaj, ile tych "świetnych" feeli zarżneło nieraz słabsze sprzęty. To chyba wystarczający powód? Zbyt duże/małe napięcie 12v może trwale uszkodzić sprzęt. To chyba ty szukasz pomocy? Ale jak uparcie będziesz szukał innej przyczyny... "plujesz im w oczy, a oni powiedzą, że deszcz pada", czy jak to tam szło...

0
  • #5 21 Maj 2011 16:09
    hardtmuth
    Poziom 20  

Nie mam komputera od 5 lat. Widzialem komputery doszczetnie zjarane majace w srodku chiefteci za 500zl. To nie jest zasada.

Poza tym 12 V -> rzeczywiste 12,3 V to jest grubo ponizej teolerancji 10 %, ktora podajesz.

0
  • #7 21 Maj 2011 16:25
    tronic1
    Spec od komputerów

Próbowałeś zmieniać odświeżanie dla monitora CRT ? Jaką masz ustawioną rozdzielczość ? Może celowym by było podłączenie innego monitora ? Jeżeli jak napisałeś pulsowanie występuje przy jasnym tle to winny może być właśnie monitor. To że na laptopie i zintegrowanej działa dobrze o niczym nie świadczy. Z każdego źródła w sumie masz inny sygnał. To pompowanie może mieć przyczynę w wyschniętych elektrolitach w monitorze. Krzaki to na razie trudno zdiagnozować. Tak czy inaczej na próbę inny monitor by się przydał, najlepiej LCD w wejściem cyfrowym.

0
  • #8 21 Maj 2011 16:33
    faraway.pl
    Poziom 16  

Miałem taki problem .
    Niestety kolego masz na 100% uszkodzoną grafikę jest to problem z rdzeniem jej procesora,opowieść na osobny bardzo obszerny post.
    Mówiąc krótko i na temat: grafika jest zepsuta i nie do naprawy.
    Jeśli jest na gwarancji to ją odeślij to ci ją wymienią.

0
  • #9 21 Maj 2011 23:09
    hardtmuth
    Poziom 20  

fiend_ napisał:
    Widzę, że to daremne. Przeczytaj temat: czarna lista zasilaczy na tym forum, i powiedz mi, ile jest tam Chiefteców za 500zł.

Daremne, bo nie powtarzam sloganow, od lat utarlo sie przekonanie, ze sa gorsze i sa lepsze firmy. Wiem, ze Feel to nic dobrego, jestem tego w 100% swiadom. Niestety dla onanistow sprzetowych mam kiepskie wiesci, na oscyloskopie nawet przy obciazeniu ponad 60-70% mocy zasilacz napiecia NIE PLYWAJA - powiedz mi, gdzie jest problem. Przewod, rezystancja, prad i napiecie, skoro napiecie nie faluje to znaczy, ze prad jest z zapasem dostarczany z zasilacza. Jesli kontrole robie na 100 MHz oscyloskopie, a nie 20 kHz zabawce tzn. ze tak jest. Upierasz sie, ze 12,3 V to wiecej jak 10% z 12 V? Prosze bardzo, koniec tematu.

tronic1 napisał:
    Próbowałeś zmieniać odświeżanie dla monitora CRT ? Jaką masz ustawioną rozdzielczość ? Może celowym by było podłączenie innego monitora ? Jeżeli jak napisałeś pulsowanie występuje przy jasnym tle to winny może być właśnie monitor. To że na laptopie i zintegrowanej działa dobrze o niczym nie świadczy. Z każdego źródła w sumie masz inny sygnał. To pompowanie może mieć przyczynę w wyschniętych elektrolitach w monitorze. Krzaki to na razie trudno zdiagnozować. Tak czy inaczej na próbę inny monitor by się przydał, najlepiej LCD w wejściem cyfrowym.

Mam cyfrowa iiyamke, chyba 22 cale. Raczej tutaj te zalecenia nie pomoga. Wszystkie testy jedynie w natywnej rozdzielczosci i 60 Hz.

faraway.pl napisał:
    Miałem taki problem .
    Niestety kolego masz na 100% uszkodzoną grafikę jest to problem z rdzeniem jej procesora,opowieść na osobny bardzo obszerny post.
    Mówiąc krótko i na temat: grafika jest zepsuta i nie do naprawy.
    Jeśli jest na gwarancji to ją odeślij to ci ją wymienią.

Zmartwiles mnie i pocieszyles, ale jesli powiedziales A to powiedz B. Jakies zrodla prosilbym. Jest na gwarancji mam ja od 2-3 miesiecy okolo. Potrzebuje jakichs zrodel, bo w sklepie tez beda mi pitolic, ze mam slaby zasilacz..., im tak samo ciezko bedzie wytlumaczyc, ze zrobilem mozliwe pomiary.

0
  • #10 21 Maj 2011 23:26
    fiend_
    Poziom 43  

Nie masz innej karty pci-e, żeby sprawdzić? Skoro zintegrowana karta działa, to najprawdopodobniej z gts'em jest coś nie tak. Mimo wszystko, warto byłoby spróbować podmianę zasilacza, jak tylko to będzie możliwe.
    Dziwi mnie tylko jedno- chwalisz się tym drogim oscyloskopem, a zasilacz (nawet sam jesteś tego świadom, jak pisałeś) kupiłeś jeden z tańszych możliwych.
    Nie mówię, że to zasilacz pada, i zwracam honor, bo ta norma to jakieś 5% (będzie od 11.4-12.6) tylko po prostu tak już się przyjęło, że to zasilacz najczęściej do takich "wariacji" doprowadza. Czy się do sugestii zastosujesz, czy znowu spróbujesz obrazić mnie, czy innych (bo to chyba aluzja do mojej sygnatury) podobnym, epitetem- twoja sprawa ;)

0
  • #11 22 Maj 2011 00:08
    hardtmuth
    Poziom 20  

Innej karty nie mam, jesli juz to moglbym miec w okolicach konca czerwca, podobnie jak inny zasilacz na podmiane (gwarancja nadal bedzie, mozna poczekac). Co do oscyloskopu - nie dorobilem sie jeszcze swojego :) pozyczony.

Wlasnie najgorsze jest to "tak juz sie przyjelo", ile to razy czytalem (nie w stosunku do mnie) na forach, ze zmien zasilacz, za slaby jest do tego. W swoim zyciu z rodzina x86 siedze juz jakies ponad 15 lat moze i nawet. Nigdy, ale to nigdy nie kupilem super firmowego zasilacza, patrzylem na duzy zapas mocy jedynie. Z tego co pamiecia siegam tylko jeden zasilacz u mnie w domu padl, zamiast 5 V albo 3,3 V dawal 1-2 V mniej (dokladnie juz nie pamietam). Komp sie zawieszal przy ladowaniu systemu, w biosie dalo sie napiecia sprawdzic no i miernikiem bylo jak na dloni.

Gdybym moze nie przeczytal calkiem obszernego artykulu nt. tego, ze ludzie prowadza specjalnie przewody do zasilania karty graficznej z dala od np. dyskow twardych czy przetwornic tak, by nie wprowadzac zaklocen, bo wlasnie drzy lub pulsuje obraz to bym od razu powiedzial tez, ze zasilacz nie wyrabia. Zrobilem pomiary oscyloskopem, miernikiem mocy. I wyszlo. Jesli zasilacz jest obciazany na 1/4 - 1/3 mocy to jaki by on nie byl - bedzie pracowal stabilnie. Idac tokiem myslenia, ze kazdy zasilacz z czarnej listy to badziew to w tych czasach 60-70% komputerow powinno dawno pojsc z dymem. Chcialbym dodac, ze nie zmieniam rowniez kompa co 1-2 lata, a tymbardziej zasilacza, ktory niekiedy ciagnie po 3-5 lat nawet w jednym zestawie.

Bede dalej testowal calosc, drugi raz oscyloskop pozycze, pomierze napiecia. Nie kryje ciekawosci co mi odpisze faraway.pl. Moze cos ciekawego sie dowiem, bede tez sprawdzal zasilacze inne no i inna grafike, dobre jest to, ze moze bede mial dostep do identycznego modelu grafiki tylko troche inny producent.

PS: Nawet nie zwrocilem uwagi na Twoja sygnature, nie mam na to czasu przegladajac forum, by czytac jeszcze sygnatury. Nie chcialem tez obrazac nikogo. Znam jakosc zasilaczy i wiem co mam. Bardzo rzadko patrze na marke przy zakupie sprzetu. Licza sie parametry i to co moge sprawdzic.

Ten chieftec o ktorym wspominalem kosztowal z tego co pamietam w tamtych oczywiscie czasach, bo nie bylo to 1 czy 2 lata temu, cos blizej 550 zl. Na moje byl to niezly sprzet, szczegolnie po fajerwerkach. A moje codegeny, i-feel, boxy, felle, modecom i inne ktore przekrecilem lub nie pamietam fajerwerkow nie zrobily dotychczas, ha!:). Koniec offtopu.

Czekam na odpowiedz kolegi wyzej. Jak bede mial jakies wyniki chetnie sie podziele.

EDIT: Widze, ze kolega potrafil jedynie gadac, a jak doszlo co do czego to ucichl i nie potrafi podac szczegolow...
    Z drugiej strony, od tygodnia ani razu ekran nie zamrugal. Zasilacz sprzet, caly czas tez sam. Merdalem jedynie przewodami w srodku pudla, nie pierwszy raz...

Nie zamykam, bo jak cos sie zacznie znow to opisze tutaj problem i postepy.

0
  • #12 11 Cze 2011 20:01
    hardtmuth
    Poziom 20  

Zrobiłem dalsze testy, wprawdzie nie podlaczylem ekstra wypasionego zasilacza, ale zawsze to cos wiecej.

Dalem po prostu zasilacz 500 W Feel z linii profesjonalnej (cokolwiek to znaczy). Zasilacz ma prawie 3-krotny zapas mocy wzgledem tego ile moj komp pobiera. Zasilanie do karty graficznej zostalo podlaczone przez dedykowana wtyczke dla PCI-E prosto z zasilacza.

Po 20-30 minutach obraz znowu zaczal wariowac, a wentylator zmieniac predkosc obrotowa na karcie graficznej, obraz stal sie niestabilny, by po parunastu minutach znowu sie uspokoic. Niestety bylem wtedy na linuxie, wiec nie moglem zobaczyc jaka ma temperature rdzen, czy co sie dzieje z shader clock i reszta wskazow.

Dodatkowo, ostatnio (kilka dni temu) na starcie znowu sie pojawily krzaki, jeszce zanim system zaczal sie bootowac.

Teraz odpalilem od rana kompa na zintegrowanej grafice (geforce caly czas wlozony w pci-e), obraz jest w porzadku, brakuje jedynie wydajnosci ;). Nic nie faluje, nie pompuje, potestuje na zintegrowanej kompa przez kilka dni. Jesli nic sie nie pojawi na ekranie dziwnego to idzie do reklamacji, mam dosyc tego sprzetu juz. Tylko ciekaw jestem kto bedzie sleczal nad karta tydzien i sprawdzal czy jest sypnieta, bo przeciez potrafila mi przez tydzien zadnego numeru nie wywinac.

Ktos przerabial takie cos w serwisie?

0
  • #13 10 Lip 2011 10:56
    hardtmuth
    Poziom 20  

Karta graficzna wyladowala w serwisie. Po naprawie w papierach napisali: naprawiono, przetestowano (lub cos podobnego). Widac, ze z karta cos robili, bo nawet nie zostala dokladnie domyta z topnika lub innego badziewiu.

Od ponad tygodnia nie ma plywania obrazu, jest zyleta. Zobaczymy co bedzie za 1-2 miesiace.

0
  • #14 10 Lip 2011 11:23
    Pultan
    Poziom 30  

Ile karta podziała to zależy od serwisu, jeśli pod GPU poszły znowu te kochane unijne luty to zbyt długiego życia i tak jej nie wróżę.

0
  • #15 10 Lip 2011 12:11
    hardtmuth
    Poziom 20  

1,5 roku gwarancji pozostalo mi jeszcze, albo i wiecej. Jesli sie cos pojawi to wyladuje znowu.

EDIT: Minelo juz troche czasu i karta smiga az milo. Nic niepokojacego sie nie pojawilo.

0