Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270

szymon189 24 May 2011 18:33 6182 23
    szymon189
    Level 24  
    Poszukuję programów do wykonania testów diagnostycznych sprzętu od znajomego. Posiada on komputer, który używał rok temu w Anglii. Niestety ostatno go postanowił uruchomić i sam start Windowsa XP trwa ponad 5 minut. Format mu nic nie pomógł. W dodatku nie można wejść na żadną stronę www, bo jak mają się np. wyświetlić obrazki od razu przeglądarka się zawiesza. Według mnie winną jest wadliwy sprzęt. Jakimi programami wykonać testy?
    Kodi14
    Level 23  
    Najpierw po prostu rozkręć go i przeczyść, wydaje mi się, że się przegrzewa i dlatego tak chodzi, żadnych blue screenów albo restartów czasami nie było? Przeczyśc radiator od procesora, wiatraczek, nałóż nowe pasty na procka czy chipset, zobacz czy zasilacz też nie zarósł brudem, poza tym podaj pełną specyfikacje tego komputera wraz z zasilaczem.
    szymon189
    Level 24  
    DriverMSG wrote:
    HDTune ma więcej niż dwie zakładki - gdzie są pozostałe?
    Dałem tylko te, ponieważ o nich wspomniał Kasek21

DriverMSG wrote:
    OCCT trzeba włączyć [zielony przycisk] odczekać z 10-15 minut i kliknąć w czerwony.

Leciało 25 minut. Daje na czerwony i niema żadnych wykresów. Sprawdzałem również w katalogu z programem.
    szymon189
    Level 24  
    Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270

Zasilacz:
    DELL
    MODEL NO: PS-5161-1D1S DC OUTPUT: 160W
    INPUT: 100-120V ~/5A 50-60 Hz
    200-240V ~/3A 50-60 Hz

DYSK
    BARACUDA 7200.7
    40GB

PAMIECC
    PROMOS 256MB DDR - 333MHz - CL2.5
    PC2700U - 2533 - 0 - A0

Na szybko to bo idę do pracy.
    Jutro wrzucę resztę. Niema w moich dokumentach również.
    kodd
    Level 32  
    Częstą przypadłością tych płyt są uszkodzone kondensatory elektrolityczne głównie te (grube) wokół gniazd pamięci. Nie można wykluczyć również tych pod radiatorem.
    szymon189
    Level 24  
    Na kondensatorach nie widać żadnych wypukleń.

Jakieś inne propozycje?
    DriverMSG
    Admin of Computers group
    Przydałby się ten raport z OCCT, ale mam wrażenie, że program nie widzi ani jednego czujnika na płycie gł. - podobnie jak Everest/Aida i dlatego nie generuje wykresów.

Jak dobrze pamiętam, w tych obudowach było nietypowe chłodzenie.
    Rozkręć, wyczyść, wymień pastę na procesorze.
    Wykonaj testy pamięci programem Memtest.
    szymon189
    Level 24  
    Mam problem ze zdjęciem chłodzenia z procesora.
    Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270

Może ktoś wie jak to zdjąć?

Zaraz wykonam test Memtestem.

Dodano po 48 [minuty]:

Chciałem uruchomić tego memtesta, ale nie potrafie bootować z CD. Gdy jestem już w Windowsie to nie wykrywa mi myszy pod USB oraz kalwiatury.

Taki coś się pojawia podczas uruchamiania komputera.

Tak wygląda BIOS:
    Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270
    Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270 Wolny komputer oraz częste zawieszanie Dell OptiPlex GX270
    fiend_
    Level 43  
    Secondary drive not found- ustawiony w biosie jest pewnie drugi dysk- wyłącz jego wykrywanie w biosie- to odnośnie pierwszego ekranu. Przydałby się reset biosu/cmos zworką i baterią na płycie głównej, jeśli problem będzie się powtarzać. Nie wiem, jak wymontować ten cooler- ale ma on jakieś plastikowe "wajchy"- próbuj je podnieść, oczywiście delikatnie- żeby ich nie ułamać.
    szymon189
    Level 24  
    DriverMSG wrote:
    Zdjęcie bios nr 2 - co to jest Unknown device? Co masz podłączone do drugiej taśmy ATA?

Zdjęcie bios nr 4 - wygląda na to, że nie masz podłączonego napędu CD.

Wyjaśnij powyższe.

Zdjęcie 2. Jak wyłączyłem Secondary to nie pokazuje się ten napis przy starcie.
    Do drugiej taśmy jest podłączone USB z przodu.

Zdjęcie 4. Wyjąłem CD-ROM i jest ma on jakieś dziwne wejście. W ogóle nie jest podłączony poprzez ATA. Tylko jakaś dziwną taśmę. Tak smao jest z FDD.
    szymon189
    Level 24  
    Reset BIOSU pomógł. System się uruchamia bez problemów, napęd CD-ROM jest wykrywany. USB również działa.

Memtest:
    szymon189
    Level 24  
    Niestety nadal działa jak działał. Wszystko wyłączone z autostartu. Przeczyszczony CCleanerem.

Firefox się za każdym razem zawiesza, odinstalowałem. IE 8, jeszcze jakoś działa albo bardzo wolno.

Podsumowując dokładać się do komputera nie opłaca? Korzysta z niego starsza osoba do rozmów przez Skype, wiadomości w internecie i czasem ogląda wiadomości wideo. Co byście jej polecili bardzo taniego? Jaka konfiguracja?
    endii63
    Level 13  
    Witam .
    Możesz ściągnąć "diagnostykę do della" ze strony producenta - sprawdza wszystko . Cooler z procesora zdejmiesz wyciągając zielone spinki , poruszaj na boki wentylatorem , żeby odkleił się procesor od radiatora . Odciągnij jedną ze stron koszyka , gdzie jest zaczep i pociągnij za wentylator do góry . Wybór botowania przez klawisz F12 . Sprawdź czy działają wentylatory : cooler i zasilacz . Dołuż więcej ramu bo te 256 MB to trchę przy mało , grafika zintegrowana trochę zabiera w zależności od ustawień biosu .
    szymon189
    Level 24  
    Udało się zdjąć wentylator i radiator. Wyczyściłem i nałożyłem nową pastę. Ale nie wiem dlaczego nie chce się teraz komputer wlączyć, jest ładowanie XP i się restartuje. W trybie awaryjnym działa. Co robić? Przywracanie systemu nie pomogło.
    szymon189
    Level 24  
    Dzięki, narazi zmieniłem grafik na 64MB. A później dokupi 1 GB