Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka sygnalizacyjna Legrand L303 bardzo słabo świeci

29 Maj 2011 20:07 4537 5
  • Poziom 9  
    Więc jedna z tych trzech lampek - wskaźnik faz świeci bardzo słabo. Co to może oznaczać?
    L1 i L2 świecą mocna,
    l3 prawie wcale, ale własnym światłem.

No i zmierzyłem napięcie na 5 żyłowym kablu.
    Jest tak:
    niebieski-czarny =240V
    niebieski-szary = 240V
    niebieski-brązowy = 240V,
    podobne napięcia względem żółto-zielonego.

Miedzy-fazowgo jeszcze nie zmierzyłem :-).

Ukłąd pracy instalacji jest :
    TN-S 230/400V, 50HZ

Zastosowano wyłącznik różnicowo-prądowy P304 na wszystkie obwody gniazdowe plus różnicówkę P302 na obwód oświetlenia.

Z do P304 podłączone są węzły l1,l2, l3 z obwodami gniazd 230V w kuchni (l1+l2) i dwóch pokojach (l2 +l3).

No się denerwuje bo podłączyłem piec Amica do kabla 400V i wywala mi te zabezpieczenie P304. Pytałem elektryków i mówią że przy połączeniu elementu grzejnego do instalacji wielofazowej kolejność faz jest nie istotna

Przyłącze na piecu jest (koljność kolorów jak na przeciążęniu nadprądowym w rozdzielni)

pkt1) l1 - dałem kabel fazowy koloru szarego/srebrnego
    pkt2) l2 - dałem kabel fazowy czarny
    pkt3) l3 - dałem kabel fazowy brązowy

pkt) 4 i 5 są zmostkowane mosiężną spinką i tam poszedł kabel niebieski - neutralny

pkt) 6 kabel uziemiający.

No i ten piec nie działa.. instalacja nowa, piec nowy, i wszystko wyłącza się na p304. Jak jest 5 kabli w gniazdku od pieca,

nie jestem elektrykiem ,

A wyłączniki róznicowo prądowe są sprawne (jak nacisnę przycisk test 30mA to się wyłączają)
    Jakieś pomysły?

Dodam że instalacja jest w mieszkaniu od dewelopera i licznik energii został podłączony po odebraniu mieszkania.

Jakiś 4 żyłowy kable jest na oświetleniu w pierwszym pokoju, a jest zbędny bo przełącznik jest jeden na jedną żarówkę. A na drugiej linii jak przykręcę tą żarówke to tęż wywala różnicowy od oświetlenia.

Wzywać fachowca żeby sprawdził całą instalację.
    Hyba nikt się nie wiercił w kable podczas remontu. Bo wiercono listwy przypodłogowe a cała instalacje elektryczna idzie z góry na dół.

Z góry dzięki za porady.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Należało by przemierzyć piec czy nie ma upływu do masy (między fazami a PE (obudową)). Zobacz, czy czasem tylna obudowa nie jest odkształcona.
    Co do oświetlenia, to przystosowana jest do podwójnego wyłącznika (jak zechcesz mieć np. 3 żarówkową lampę i mieć możliwość zaświecenia 1 lub 2 lub 3 żarówek). Są cztery przewody, bo 1 i 2 to fazy załączane załącznikiem, 3 to neutralny, a 4 to ochronny (łączysz do metalowej obudowy). Jak ochronny wepniesz w obwód (np. przez żarówkę do fazy, to różnicówka się wyłączy (wykryje nieprawidłowy stan).

Czasem nawet nowe kontrolki są, a mają różną jasność świecenia.
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    Wezwij fachowca jak sam pisałeś, On zrobi szybko, dobrze i nie powinien dużo skasować za usługę. Sam nic nie mierz i nie sprawdzaj.
    Poza tym aby gwarancja do płyty była ważna podłączenia musi dokonać elektryk z UPRAWNIENIAMI, próbując podłączyć ją we własnym zakresie narażasz się na utratę gwarancji, a także uszkodzenie płyty - przy nieprawidłowym podłączeniu.
    Co do kontrolki, może to być po prostu wada fabryczna (ewentualnie słaby styk - możesz poprosić elektryka, aby przy okazji podłączania płyty sprawdził połączenie kontrolki), jeżeli jest to dla Ciebie uciążliwe, to za nieduże pieniądze można kupić nową.
  • Poziom 9  
    Dzięki Miniax,
    wszystkie śrubki w rozdzielni (prócz wył głównego) dokręciłem śruborkętm z czerwoną osłąną. Trzymały wszystkie, więc kontrolka jest do bani (znaczy się słabo świeci).

A wspomnę że stałem na drewnianiej drabinie i śruborkęt był izolowany na 400V czy 1000V.

Najlepiej byłoby zmierzyć testerm faz i ten upływ to raczej jakimś miernikiem cengowym.
    sprawa by się wyjasniła.
    Znajomy piszę że te 30mA na różnicówce to będzie ciężko zmieżyć zwykłym multimetrem. (Odepne żółto-zielony dam Amperomierz w szereg i zobacze czy coś sie pojawi miedzy obudową a tym kablem PE)

A już napwno nie wepne Amrperomierza miedzy fazę a PE, bo nie chcę sprawidzć
    ile prądu daje elektrownia.

Dziki Bogu że jeszcze miernictwo pamiętam, ale praktyka by się przydała.

Niestaty podjeżenie pada na to że jest upływ na piecu.

Trzebe bedzie wezwać elektryka aby pdobił gwarancje i po upewninieniu się żę piec jest nie sprawmy odesłąć go na gwarancji.

Proszę poprawić pisownię [kkas12]
  • Poziom 43  
    Człowieku, zamiast pisać androny o mierniku ,,cengowym", odłącz ten piec od sieci, - upływ (jeżeli to jest rzeczywiście utrata izolacji tego nieszczęsnego pieca) możesz sprawdzić omomierzem, bo jeżeli gdzieś została ukruszona izolacja ceramiczna, a pisałeś sam, że obudowa ma wgniecenie, to omomierz to natychmiast wykryje. Jeżeli piec jest zawilgocony, to przydał by się megaomomierz 500VDC do sprawdzenia, ale to już wyższy poziom miernictwa :D . Lampki to mało istotna sprawa. Z resztą Koledzy Ci już dobrze doradzili - wezwij Elektryka przez duże E.
    Powodzenia.