logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

sterowanie 3-PIN wentylatorem przez złącze 4-PIN (obroty sterowane pzez PWM)

taith 30 Maj 2011 00:15 16291 10
REKLAMA
  • #1 9558217
    taith
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 7
    Jak wiadomo nowe proce są sterowane poprzez 4 pinowe złącze z PWM
    stare typy wentylatorów (3-PIN) sterowane są poprzez zmianę napięcia
    w jaki sposób podłączyć te wentylatory aby płyta główna sterowała obrotami wentylatora w zależności od temperatury, dzięki temu w spoczynku będzie odrobinę ciszej (jest możliwość podpięcia 3 pinowego wentylatora pod 4 piny, ale traci się możliwość kontroli - 100% cały czas)

    PS nie znalazłem w jakim zakresie pracuje linia PWM, ale prawdopodobnie 0-5V, w najlepszym przypadku można by zbudować układ zmieniający rezystancję linii 12V w zależności od napięcia PWM
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 9559349
    taith
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 7
    hmm widziałem ten układ na anglojęzycznej stronie, miał służyć do podłączania 4 pinowego wentyla, a tu potrzeba rezystora sterowanego napięciem
  • REKLAMA
  • #4 9559828
    Karaczan
    Poziom 42  
    Posty: 6716
    Pomógł: 868
    Ocena: 1117
    Sam jestes rezystor sterowany napieciem :P
    Chodzi dokladnie o to co na schemacie, W zaleznosci od tego co dostanie z PWM zmienia napiecie zasilajace dla 3pinowego wentylatora.

    Jak widac uklad ten steruje niestety masa a nie plusem. Moze tu tkwi jego niekompatybilnosc z niektorymi plytami/wentylatorami...

    Znajdz lepszy a chetnie wykonam. Niestety wiekszosc "hi-endowych" wentylatorow jest 3pin. A znow posiadanie wentylatora sterowanego softem to straszna wygoda :D
  • REKLAMA
  • #5 9559891
    leven
    Poziom 37  
    Posty: 2767
    Pomógł: 353
    Ocena: 94
    Widzę, że autor tematu chce, aby wentylator był sterowany poprzez wzrost temperatury chłodzonego podzespołu.
    Da się to zrobić w prosty sposób, mianowicie:

    sterowanie 3-PIN wentylatorem przez złącze 4-PIN (obroty sterowane pzez PWM)

    Termistor na grzejący się element i ustawić sobie potencjometrem, zakres obrotów do temperatury.
  • #6 9560092
    taith
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 7
    plyta glowna sama okresla obroty w zaleznosci od temperatury, moge sam ustawiac obroty przy pomocy oprogramowania bez grzebania w obudowie jesli ma sie wentyl 4 pinowy
    czy ktos moze podrzucic rysunek sciezek? nie mam pod reka programu do ich tworzenia
  • #7 9561988
    Karaczan
    Poziom 42  
    Posty: 6716
    Pomógł: 868
    Ocena: 1117
    Sa to tak proste uklady ze z powodzeniem mozna je wykonac na "pajaka" ;)
  • #8 9563159
    taith
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 7
    Po krótkim zastanowieniu: czy stabilizator LM78L05 jest konieczny?
  • #9 9575480
    Karaczan
    Poziom 42  
    Posty: 6716
    Pomógł: 868
    Ocena: 1117
    Ja zrobilem dokladnie jak na schemacie, czyli z LM'em.
    Choc patrzac po datasheetach nie wydaje sie byc potrzebny. Dopuszczalne napiecia dla tego tranzystora to 20V.
    Jednak dla ozdoby to on tam chyba jednak nie jest, ale nie znam sie na tyle na elektronice by powiedziec w jakim celu jest ;)
  • #10 9576941
    taith
    Poziom 11  
    Posty: 73
    Ocena: 7
    Karaczan napisał:


    problem polega na tym że tranzystor jest podłączony pod GND co uniemożliwia odczytanie obrotów płycie głównej, dlatego część z nich może wariować i nie regulować obrotów

    wymodziłem coś takiego, tylko proszę nie bić, bo jestem kompletnym laikiem, jeśli coś sknociłem poinformować mnie dopóki nie wpiąłem tego w płytę

    sterowanie 3-PIN wentylatorem przez złącze 4-PIN (obroty sterowane pzez PWM)

    niestety dopiero później doczytałem, że Imax dla linii PWM to 5mA więc baza nigdy nie osiągnie 100%, ponieważ wzmocnienie za małe, a Imax na linii 12V może nawet osiągnąć 1A
  • #11 10336484
    robur
    Poziom 13  
    Posty: 152
    Ocena: 6
    Czy tu stabilizator LM7805 służy tylko do spolaryzowania tranzystora? Czy w takim razie zamiats stabilizatora można wykorzystać po prostu napięcie 5V np. z zsilacza w komputerze?

    Dodano po 4 [godziny] 48 [minuty]:

    Albo w ogóle spolaryzować tranzystor napięciem u=12V i po co ten stabilizator?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownicy dyskutują o sposobach podłączenia wentylatorów 3-PIN do złącza 4-PIN na płycie głównej, aby umożliwić regulację obrotów za pomocą sygnału PWM. Wskazują na problemy związane z brakiem możliwości odczytu obrotów przez płytę główną, gdy wentylator jest podłączony w sposób niekompatybilny. Proponowane są różne rozwiązania, w tym użycie termistora do regulacji obrotów w zależności od temperatury oraz schematy z tranzystorami i stabilizatorami napięcia, takimi jak LM7805. Użytkownicy podkreślają, że niektóre wentylatory hi-end są 3-PIN, co ogranicza ich funkcjonalność w systemach z PWM.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA