Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie styczników na zmianę

stasw147 09 Cze 2011 08:55 4824 15
  • #1 09 Cze 2011 08:55
    stasw147
    Poziom 15  

Witam, potrzebuję potrzebuje pomocy odnośnie sterowania dwoma stycznikami. Więc tak, zastosowane są dwa wyłączniki pływakowe (jeden dziala jako podtrzymanie zalączenia a drugi załącza) i dwa styczniki ktorych praca polega na zmianę, kiedy rozłączy pł podtrzumujący stycznik nr 1 to przy następnym (podniesieniu się pływaków) załączeniu włączy się stycznik nr2 i tak na zmiannę. Bistabilny odpada. Pomóżcie

0 15
  • Relpol
  • #2 10 Cze 2011 15:30
    jarecki 86
    Specjalista elektryk

A bistabilny ze stykiem przełącznym też odpada?

0
  • #3 10 Cze 2011 17:45
    neo_dc
    Poziom 32  

Weź mi to rozrysuj... potrzebujesz czegoś w rodzaju przerzutnika ?

0
  • #4 10 Cze 2011 18:03
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Proponuję jakiś dowolny przekaźnik programowalny typu Easy, Logo lub podobny wówczas bez problemu da się zastosować dowolne algorytmy
    pozdrawiam
    pm001

0
  • Relpol
  • #5 10 Cze 2011 21:28
    stasw147
    Poziom 15  

Ale kwestia jest, że muszę tym sposobem gdyż sterowanie musi być identyczne jak na innej przepompowni, tylko problem jest taki, że nie mam możliwosci do jej wglądu, raz miałem okazje kilka minut zerknąć to były wyłącznie przekaźniki i na stycznikach styki pomocnicze chyba dwa nc i dwa no ale nie chce wprowadzać w błąd

Dodano po 9 [minuty]:

Inaczej, mamy dwa przyciski sterownicze, zielony PRACA i czerwony STOP, dwie pompy, dwa styczniki, przyciśniecie p PRACA załącza Pompę nr 1 po wyłączeniu jej p STOP i po ponownym przyciśnięciu załączy Pompę nr 2. coś w tym stylu. kwestia aby te pompy załączały się na zmianę.

0
  • #6 11 Cze 2011 03:38
    A-Mail
    Poziom 22  

Nie widzę możliwości zrealizowania tego w/g Twego oposu potrzebnych części
    PS
    1. Musi być coś więcej
    2. Nie jesteśmy w stanie skopiować tej instalacji nie "rzucając nawet okiem".

0
  • #7 11 Cze 2011 08:08
    neo_dc
    Poziom 32  

Musi być coś więcej lub układ działa inaczej niż mówisz..

Jak działają te pływaki - co rozumiesz pod pojęciem podtrzymania ? Jak te pływaki są umiejscowione względem siebie ? Są w osobnych zbiornikach ? W jednym ? Na różnych poziomach ?

Opisz po kolei, co się dzieje gdy pływaki podnoszą się i opadają, co powinno się załączać.

0
  • #9 11 Cze 2011 12:36
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam

Cytat:
    muszę tym sposobem gdyż sterowanie musi być identyczne jak na innej przepompowni, tylko problem jest taki, że nie mam możliwosci do jej wglądu

Chyba coś nie tak z założeniami bo nawet jak kolega opracuje sterowanie przy pomocy klasycznych przekaźników to i tak przy braku możliwości porównawczych nikt nie powie iż jest identyczne. Proponuję też zastanowić się jaki cel przyświecał pierwotnej konstrukcji. Najprawdopodobniej chodziło o równomierne obciążenie maszyn. Dysponując przekaźnikiem programowalnym nie ma potrzeby zastanawiać się nad rotacyjnym przełączaniem napędów gdyż dysponuje się licznikami motogodzin i tym sposobem można zrealizować pierwotne założenia. Ale oczywiście decyzja jak to zrealizować nie jest moja ani też innych kolegów na forum tylko autora tematu.
    pozdrawiam
    pm001

0
  • #10 11 Cze 2011 13:47
    118460
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 11 Cze 2011 14:41
    czesiu
    Poziom 33  

Może coś takiego. Każde wyłączenie pompy powoduje przełączenie przek. bistabilnego, tak że następne uruchomienie spowoduje rozruch drugiej pompy. Jeżeli styki pływaków są w innej konfiguracji to schemat trzeba zmodyfikować. Idea jest taka, żeby przełączyć bistabilny w momencie zadziałania sygnału stop.

0
  • #12 11 Cze 2011 22:06
    A-Mail
    Poziom 22  

stasw147 napisał:
    Bistabilny odpada. Pomóżcie

Każdy próbuje pomóc z zastosowaniem bistabilnego, Ale trzymając się zaółożenia autora, ja nie potrafię pomóc.
    Chociaż kiedys widziałem układ na 2 przekażnikach działających jako układ bistabilny.
    Ale gdzie tu sens?

0
  • Pomocny post
    #13 12 Cze 2011 13:49
    12robert12
    Poziom 28  

Witam,

Dzisiaj bez sterownika to już nie da się nic zrobić :D hehe. Sterowniki to wygodna rzecz, zawsze można coś poprawić i zmodernizować zerowym nakładem kosztów.

Nie mam dziś możliwości sprawdzić tego układu ale ogólny zarys takiego sterowania miałby tak wyglądać:

Oczywiście pomijam sterowanie za pomocą pływaków i sterowanie ręczne, bo mam nadzieję że sam potrafisz go wykonać.
    Sprawdź, zmontuj prowizorycznie ten układ i zobacz czy działa tak jak chcesz.

Co do awaryjności - jak ma to pracować w jakiejś przepompowni należy dodać układ zapezpieczający przed "przelaniem".

Pozdrawiam.

0
  • #14 12 Cze 2011 19:25
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    12robert12 nie musisz sprawdzać układ działa.
    stasw147 napisał:

Cytat:
    Inaczej, mamy dwa przyciski sterownicze, zielony PRACA i czerwony STOP, dwie pompy, dwa styczniki, przyciśniecie p PRACA załącza Pompę nr 1 po wyłączeniu jej p STOP i po ponownym przyciśnięciu załączy Pompę nr 2. coś w tym stylu. kwestia aby te pompy załączały się na zmianę.

12robert12 do Twojego układu można dołączyć styczniki dwóch pomp z blokadą wykluczającą ruch drugiego silnika i układ spełnia wymagania autora.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #15 12 Cze 2011 22:22
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Złożyłem układ według schematu jaki podał 12robert12 na przekaźnikach R15 (takie miałem pod ręką ) i działa.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 27 Cze 2011 09:53
    stasw147
    Poziom 15  

Wszystko fajnie działa i jestem zadowolony, Dziękuję wszystkim

0