logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Piekarnik do zabudowy Ariston przestał działać, szukam części

whitebox 12 Lip 2011 08:17 3899 2
REKLAMA
  • #1 9708137
    whitebox
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Ocena: 1
    Witam

    Jakiś czas temu przestał działać całkowicie, serwis Aristona stwierdził uszkodzoną płytę główną.
    Koszt naprawy - 700 pln.
    Przeszedłem się po kilku serwisach i nikt nie podjął się naprawy płyty głównej.
    Troszeczkę interesuję się elektroniką więc zacząłem sam grzebać.

    Przy sprawdzaniu elementów znalazłem uszkodzoną diodę UG2B - wydaje mi się,
    że w układzie zasilacza. Nie znalazłem niczego podobnego w swoich częściach,
    więc wlutowałem na próbę diodę prostowniczą.
    Piekarnik ożył, ale dioda wydaje dziwne "dźwięki" i przy próbie załączenia grzałek piekarnik resetuje się.
    Po resecie dalej działa.

    Znalazłem w sieci opis diody:

    Link do opisu diody

    Fotki płyty głównej i miejsca gdzie znalazłem uszkodzoną diodę (miała przejście w obie strony).
    Dioda znajduje się na dodatkowej płytce wlutowanej w płytę główną.
    Na zdjęciu po prawej zbliżenie miejsca po diodzie (jest wylutowana).

    Piekarnik do zabudowy Ariston przestał działać, szukam części Piekarnik do zabudowy Ariston przestał działać, szukam części

    Jaki mogę zastosować odpowiednik dostępny w ogólnej sprzedaży?
    Niestety w Legnicy wybór części jest znikomy - jeden mały sklepik z częściami.

    No i mam pytanie do serwisantów : wymiana samej diody pomoże?, czy można spodziewać się następnych uszkodzonych elementów.
  • REKLAMA
  • #2 9708214
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #3 9716769
    whitebox
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Ocena: 1
    Niestety nie mam ani zasilacza ani takiej wiedzy :-)
    Jedyna dioda jaką dostałem w Legnicy to UF4007 - za mały prąd (1A a była 2A)
    i za wolna (poniżej 70ns - oryginał 25 ns)).
    Po wlutowaniu i podłączeniu płyty głównej piekarnik zadziałał.
    Ustawiłem program i temperaturę 180 °C. Po 30 minutach pracy sprawdziłem
    temperaturę diody - 38 °C.
    Czy może tak zostać czy szukać dokładnego zamiennika ?
REKLAMA