Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stara pralka plami i NOWA plami!

ankak10 12 Jul 2011 08:28 19449 22
 • #1
  ankak10
  Level 9  
  Proszę o pomoc, mam 5-letnią pralkę AEG lavamat 48830 otwieraną od góry, która plamiła mi ubrania na kolor szary. Po interwencji w dwóch serwisach dokonałam czyszczenia pralki wszystkimi domowymi sposobami i środkami, ale pralka dalej plamiła. Była nawet dwukrotnie w warsztacie, została całkowicie rozebrana i co tylko było możliwe zostało wyczyszczone. Bez rezultatu, dalej plamiła. Diagnoza brzmiała- wymienić zbiornik, który jest nierozbieralny za ok. 900 zł. Kupiłam zatem nową pralkę Siemens ws10x46APL, która jak się okazało również plami!!! Dodam, że nie używam płynów do płukania, a proszki też już testowałam różne i płyny do prania również.

  Jaka jest zatem przyczyna tych plam?!!! Co jeszcze można sprawdzić i wymienić?
 • #2
  telbod
  Level 31  
  Proponuje prać osobno rzeczy całkiem białe i osobno białe z elementami innego koloru. Następnym razem w trakcie prania zatrzymaj je i sprawdź kolor wody .......Znam przypadek gdy sznurek z majtek barwił całe pranie ...:D
 • #3
  ankak10
  Level 9  
  Nie sądzę, aby to mogło być przyczyną, gdyż plamy wyglądają jakby coś kapnęło na ubranie i zostało rozmazane. Są to plamy od kilkumilimetrowych po kilkucentymetrowe.
 • #4
  telbod
  Level 31  
  A przypadkiem nie używasz żelu do prania?? Te plamy to na kolorach czy na białych ubraniach widzisz. Są to odbarwienia czy ubrudzenia?? Ja kiedyś wlałem żel firmowy ... do koloru, ale pralkę włączyłem na opóźniony start żeby sąsiadów w nocy nie budzić praniem. Rano wszystkie koszulki na ścierki się nadawały. Teraz robiąc pranie detergent wlewam lub wsypuje do plastikowego pojemnika , takiego co razem z żelami jest sprzedawany, układam na pranie i piorę razem z nim.
 • #5
  ankak10
  Level 9  
  Plamy to ubrudzenia i występują na ubraniach białych i jasnych (plamy szare ciemne). Na ciemnych typu granatowy czy czarny plam nie stwierdzam. Używam do prania proszku, ale testowałam też płyn do prania i plamy też były. Pralka plami przy każdym praniu, tak mniej więcej od lutego tego roku.
  Zastanawiam się czy coś nie jest tak z wodą czy rurami, ale co?!
 • #6
  Pittt
  Level 32  
  A sąsiedzi nie mają takich problemów ? Czy piorąc raz za razem bez przerwy też tak się dzieje ? Czy jak robisz np parę dni przerwy ? Może warto zrobić pranie testowe w wodzie ze sklepu ? A pranie ręczne ? Jak wypada ?
 • #7
  ankak10
  Level 9  
  Z sąsiadami jeszcze nie rozmawiałam, ale mam zamiar popytać. Jeżeli chodzi o pranie raz za razem, to właściwie raczej tak chyba nie prałam. Zanim podjęłam decyzję o zakupie nowej pralki, chciałam mieć 100 % pewności, że plami i wyciągnęłam jakieś stare prześcieradła itp. i wyprałam. Okazało się, że poplamiła tylko pierwszy raz a potem już nie. Też zastanawiałam się czy pranie kilka razy pod rząd nie ma tu znaczenia, że wtedy już nie plamiła czy fakt, że prałam te same rzeczy, które już były czyste. Pranie ręczne wypada OK. A wodą ze sklepu nie próbowałam, bo nawet nie wiem, jak ją tam wlać:). Jutro zanoszę pismo do wodociągów, zobaczymy. Myślałam już też o tym, aby skorzystać z uprzejmości sąsiadów i podłączyć pralkę u nich.
 • #8
  Pittt
  Level 32  
  Spróbuj przed kolejnym praniem zrobić ze dwa lub trzy płukania na pusto (nabierz wodę i wypompuj), aby do pralki dotarła świeża woda z wodociągu.
 • #9
  peterwolski
  Level 20  
  płyn do płukania !!!! spróbuj bez płynu
 • #10
  ankak10
  Level 9  
  OK. Spróbuję z tym wypłukaniem pralki przed praniem. A płyn do płukania wyeliminowałam dawno temu jako pierwszy podejrzany:)
 • #11
  krisxxl
  Level 28  
  Witam

  Kolega peterwolski ma rację. U mnie był identyczny problem z nową pralką Candy. Dostałem OPR od żony, że pralka plami pranie na szaro bądź nawet czarno. Pojawiały się nieregularne plamy na ubraniach. Wykonałem kilka prań na 90 stopni na pusto, wyczyściłem wąż dolotowy i zbiornik na proszek. Problem ustąpił tylko na chwilę. Za kolejnym praniem znowu się pojawił. Pogooglowałem trochę po sieci i znalazłem jedną notkę, gdzie użytkownik pisał o problemach z plamami i płynem do płukania. Ponowne czyszczenie pralki i tym sprawdzenie bez płynu. Problem zniknął jak ręką odjął.

  Zastanawiam się czy nie jest to pokłosie prania w niskich temperaturach (40 stopni), do czego zachęcają nas ekolodzy i producenci wszelakiej chemii i używania płynu do płukania, którego resztki mogą zwyczajnie pleśnieć. Ale to tylko teoria.

  Pozdrawiam

  Krystian Tokarski
 • #12
  ankak10
  Level 9  
  Płyn do płukania odstawiłam już parę miesięcy temu. Nowa pralka ma dwa tygodnie i płynu do płukania nie używałam. Piorę przeważnie w 60 stopniach. A co miałoby zapleśnieć w tak krótkim czasie?

  Pozdrawiam
 • #13
  ~wac
  Level 20  
  Może masz niedrożny odpływ tzn. zamontowany zawór kulowy?
 • #14
  ankak10
  Level 9  
  Zwór kulkowy chyba mam, ale co tzn. niedrożny odpływ?
 • #15
  ~wac
  Level 20  
  tzn. że wina leży po stronie tej kulki która powoduje niedrożności odpływu.Tylko w mojej okolicy miałem 5 takich przypadków, że ten sławny zawór kulowy dosłownie zakitował pralke.Odkręć to zobaczysz co tam jest.Jeden szlam.To zamula całą pralke i to jest przyczyną plam .

  Dodano po 1 [minuty]:

  Usuń tą kulke ze sprężyną.I będzie ok.Reszta może zostać tylko wyczyść to porządnie i ponownie przegotuj pralke na pusto z niewielką ilością proszku
 • #16
  ankak10
  Level 9  
  Spróbuję, chociaż ten zawór podobno już był wyjmowany, ale pralka nie była chyba wygotowana i plamiła nadal. Zawór został z powrotem zamontowany.
 • #17
  ~wac
  Level 20  
  To go wyrzuć całkowicie ,bo dzisiejsze pralki nie mają filtra i wszystkie farfocle lecą razem z wodą i zatrzymują się w tym miejscu.Pozatym pranie tylko w niskich temperaturach też zostawia taki śliski osad.Najlepszy odpływ to jest bez niczego tylko wąż wciśnięty do odpływu w ścianie z białą obejmą gumową ,która nie pamiętam jak się fachowo nazywa ,ale mocuje węża ,że się nie rusza
 • #18
  anuśkab
  Level 2  
  Mam podobny problem z pralką jak ankak10. Najpierw bylo podejrzenie ,że to pralka brudzi i po kilku wizytach serwisanta w ramach gwarancji została zwrócona do sklepu. Kupiłam nową pralkę i ta też po 3 tyg zaczęła plamić. Dostaje obłędu z tymi plamami. Nie wiem co robić?
 • #19
  k_o_c_i_a_k
  Level 1  
  Mam ten sam problem! Pralka Indesit WISL 105 ma 2 lata. Od jakiś trzech miesięcy zostawia tłuste, szare plamy na ubraniach, szczególnie białych. Próbowałam już chyba wszystkiego- zamiana proszku, zmiana płynu do płukania, zmniejszenie ilości proszku i płynu, czyszczenie pralki- płaszcza, podajnika na proszek i płyn, węża, kwasek cytrynowy. NIC NIE POMAGA!!!Czy komuś udało się zlikwidować problem plamienia????
 • #20
  Irekjak
  Level 15  
  Energiczne zamknięcie klapy pokrywy lub zamknięcie szuflady proszku powoduje zassanie płynu co jest powodem skropienia nim bielizny przed pobraniem wody.Przygotuj pranie jak zwykle tylko nie włączaj Po 2-3 min. zobacz co się dzieje z płynem do płukania /Wlejesz za dużo też go zassie/
 • #21
  ewq21
  Level 1  
  Anak10 Daj mi proszę znać, jak tam z Twoją pralką bo ja mam ten sam problem. Jak się u Ciebie rozwiązało? Jeśli to czytasz błagam odpisz!! Stara pralka zaczęła brudzić po 9 latach a nowa po pól roku od zakupu. Nie używam płynu do płukania, próbowałam proszek i płyn. Pralka czyszczona jest regularnie i nic....plamy ciemno-szare pokapane na kilku rzeczach, różnej wielkości. Nie mam już siły,....
 • #22
  Czarnylopez
  Level 1  
  Witam pralka nie plami tylko takie plamy zostawia płyn do baniek dla dzieci.pozdrawiam
 • #23
  Magda_mich
  Level 5  
  Anka, Ewq czy ktoras z Was znalazla na opisany problem rozwiązanie? Stosowalam wszystko poza tym zaworem kulkowym i nic, a nowa pralka ma 2 tyg :( identyczna sytuacja jak u Anki, proszwo wskazówkę.