Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara pralka plami i NOWA plami!

12 Lip 2011 08:28 16881 20
  • Poziom 9  
    Proszę o pomoc, mam 5-letnią pralkę AEG lavamat 48830 otwieraną od góry, która plamiła mi ubrania na kolor szary. Po interwencji w dwóch serwisach dokonałam czyszczenia pralki wszystkimi domowymi sposobami i środkami, ale pralka dalej plamiła. Była nawet dwukrotnie w warsztacie, została całkowicie rozebrana i co tylko było możliwe zostało wyczyszczone. Bez rezultatu, dalej plamiła. Diagnoza brzmiała- wymienić zbiornik, który jest nierozbieralny za ok. 900 zł. Kupiłam zatem nową pralkę Siemens ws10x46APL, która jak się okazało również plami!!! Dodam, że nie używam płynów do płukania, a proszki też już testowałam różne i płyny do prania również.

Jaka jest zatem przyczyna tych plam?!!! Co jeszcze można sprawdzić i wymienić?
  • Poziom 31  
    Proponuje prać osobno rzeczy całkiem białe i osobno białe z elementami innego koloru. Następnym razem w trakcie prania zatrzymaj je i sprawdź kolor wody .......Znam przypadek gdy sznurek z majtek barwił całe pranie ...:D
  • Poziom 9  
    Nie sądzę, aby to mogło być przyczyną, gdyż plamy wyglądają jakby coś kapnęło na ubranie i zostało rozmazane. Są to plamy od kilkumilimetrowych po kilkucentymetrowe.
  • Poziom 31  
    A przypadkiem nie używasz żelu do prania?? Te plamy to na kolorach czy na białych ubraniach widzisz. Są to odbarwienia czy ubrudzenia?? Ja kiedyś wlałem żel firmowy ... do koloru, ale pralkę włączyłem na opóźniony start żeby sąsiadów w nocy nie budzić praniem. Rano wszystkie koszulki na ścierki się nadawały. Teraz robiąc pranie detergent wlewam lub wsypuje do plastikowego pojemnika , takiego co razem z żelami jest sprzedawany, układam na pranie i piorę razem z nim.
  • Poziom 9  
    Plamy to ubrudzenia i występują na ubraniach białych i jasnych (plamy szare ciemne). Na ciemnych typu granatowy czy czarny plam nie stwierdzam. Używam do prania proszku, ale testowałam też płyn do prania i plamy też były. Pralka plami przy każdym praniu, tak mniej więcej od lutego tego roku.
    Zastanawiam się czy coś nie jest tak z wodą czy rurami, ale co?!
  • Poziom 31  
    A sąsiedzi nie mają takich problemów ? Czy piorąc raz za razem bez przerwy też tak się dzieje ? Czy jak robisz np parę dni przerwy ? Może warto zrobić pranie testowe w wodzie ze sklepu ? A pranie ręczne ? Jak wypada ?
  • Poziom 9  
    Z sąsiadami jeszcze nie rozmawiałam, ale mam zamiar popytać. Jeżeli chodzi o pranie raz za razem, to właściwie raczej tak chyba nie prałam. Zanim podjęłam decyzję o zakupie nowej pralki, chciałam mieć 100 % pewności, że plami i wyciągnęłam jakieś stare prześcieradła itp. i wyprałam. Okazało się, że poplamiła tylko pierwszy raz a potem już nie. Też zastanawiałam się czy pranie kilka razy pod rząd nie ma tu znaczenia, że wtedy już nie plamiła czy fakt, że prałam te same rzeczy, które już były czyste. Pranie ręczne wypada OK. A wodą ze sklepu nie próbowałam, bo nawet nie wiem, jak ją tam wlać:). Jutro zanoszę pismo do wodociągów, zobaczymy. Myślałam już też o tym, aby skorzystać z uprzejmości sąsiadów i podłączyć pralkę u nich.
  • Poziom 31  
    Spróbuj przed kolejnym praniem zrobić ze dwa lub trzy płukania na pusto (nabierz wodę i wypompuj), aby do pralki dotarła świeża woda z wodociągu.
  • Poziom 20  
    płyn do płukania !!!! spróbuj bez płynu
  • Poziom 9  
    OK. Spróbuję z tym wypłukaniem pralki przed praniem. A płyn do płukania wyeliminowałam dawno temu jako pierwszy podejrzany:)
  • Poziom 27  
    Witam

Kolega peterwolski ma rację. U mnie był identyczny problem z nową pralką Candy. Dostałem OPR od żony, że pralka plami pranie na szaro bądź nawet czarno. Pojawiały się nieregularne plamy na ubraniach. Wykonałem kilka prań na 90 stopni na pusto, wyczyściłem wąż dolotowy i zbiornik na proszek. Problem ustąpił tylko na chwilę. Za kolejnym praniem znowu się pojawił. Pogooglowałem trochę po sieci i znalazłem jedną notkę, gdzie użytkownik pisał o problemach z plamami i płynem do płukania. Ponowne czyszczenie pralki i tym sprawdzenie bez płynu. Problem zniknął jak ręką odjął.

Zastanawiam się czy nie jest to pokłosie prania w niskich temperaturach (40 stopni), do czego zachęcają nas ekolodzy i producenci wszelakiej chemii i używania płynu do płukania, którego resztki mogą zwyczajnie pleśnieć. Ale to tylko teoria.

Pozdrawiam

Krystian Tokarski
  • Poziom 9  
    Płyn do płukania odstawiłam już parę miesięcy temu. Nowa pralka ma dwa tygodnie i płynu do płukania nie używałam. Piorę przeważnie w 60 stopniach. A co miałoby zapleśnieć w tak krótkim czasie?

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Może masz niedrożny odpływ tzn. zamontowany zawór kulowy?
  • Poziom 9  
    Zwór kulkowy chyba mam, ale co tzn. niedrożny odpływ?
  • Poziom 20  
    tzn. że wina leży po stronie tej kulki która powoduje niedrożności odpływu.Tylko w mojej okolicy miałem 5 takich przypadków, że ten sławny zawór kulowy dosłownie zakitował pralke.Odkręć to zobaczysz co tam jest.Jeden szlam.To zamula całą pralke i to jest przyczyną plam .

Dodano po 1 [minuty]:

Usuń tą kulke ze sprężyną.I będzie ok.Reszta może zostać tylko wyczyść to porządnie i ponownie przegotuj pralke na pusto z niewielką ilością proszku
  • Poziom 9  
    Spróbuję, chociaż ten zawór podobno już był wyjmowany, ale pralka nie była chyba wygotowana i plamiła nadal. Zawór został z powrotem zamontowany.
  • Poziom 20  
    To go wyrzuć całkowicie ,bo dzisiejsze pralki nie mają filtra i wszystkie farfocle lecą razem z wodą i zatrzymują się w tym miejscu.Pozatym pranie tylko w niskich temperaturach też zostawia taki śliski osad.Najlepszy odpływ to jest bez niczego tylko wąż wciśnięty do odpływu w ścianie z białą obejmą gumową ,która nie pamiętam jak się fachowo nazywa ,ale mocuje węża ,że się nie rusza
  • Poziom 2  
    Mam podobny problem z pralką jak ankak10. Najpierw bylo podejrzenie ,że to pralka brudzi i po kilku wizytach serwisanta w ramach gwarancji została zwrócona do sklepu. Kupiłam nową pralkę i ta też po 3 tyg zaczęła plamić. Dostaje obłędu z tymi plamami. Nie wiem co robić?
  • Poziom 1  
    Mam ten sam problem! Pralka Indesit WISL 105 ma 2 lata. Od jakiś trzech miesięcy zostawia tłuste, szare plamy na ubraniach, szczególnie białych. Próbowałam już chyba wszystkiego- zamiana proszku, zmiana płynu do płukania, zmniejszenie ilości proszku i płynu, czyszczenie pralki- płaszcza, podajnika na proszek i płyn, węża, kwasek cytrynowy. NIC NIE POMAGA!!!Czy komuś udało się zlikwidować problem plamienia????
  • Poziom 15  
    Energiczne zamknięcie klapy pokrywy lub zamknięcie szuflady proszku powoduje zassanie płynu co jest powodem skropienia nim bielizny przed pobraniem wody.Przygotuj pranie jak zwykle tylko nie włączaj Po 2-3 min. zobacz co się dzieje z płynem do płukania /Wlejesz za dużo też go zassie/
  • Poziom 1  
    Anak10 Daj mi proszę znać, jak tam z Twoją pralką bo ja mam ten sam problem. Jak się u Ciebie rozwiązało? Jeśli to czytasz błagam odpisz!! Stara pralka zaczęła brudzić po 9 latach a nowa po pól roku od zakupu. Nie używam płynu do płukania, próbowałam proszek i płyn. Pralka czyszczona jest regularnie i nic....plamy ciemno-szare pokapane na kilku rzeczach, różnej wielkości. Nie mam już siły,....