Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena pokojowa - pokój drugopiętrowy - dość trudne warunki odbioru - jaka ant?

05 Wrz 2011 15:12 4719 15
  • Poziom 9  
    Witam.
    Mieszkam w Kołakowie w woj. Mazowieckim (okolice Radzymina).

Antena pokojowa ma zostać umieszczona na drugiem piętrze pod sufitem (na szafce). Do nadajników, z tego co wiem (a jest duże prawdopodobieństwo, że się mylę ;]) mam około 30 km (Warszawa).

W obecnej chwili używam własnej roboty "anteny" zrobionej ze starej lampki biurkowej 12V (z dwoma 'teleskopikami' + wzmacniacz) - odbieram na niej z miejsca docelowego TVP1 (dobrze), TVP2 (dobrze), Polsat (średnio), TV Puls (zwykle dość kiepsko), TVP Info (źle), TVN (słabo), TV4 (bardzo słabo). Nie mam odpowiedniego odbiornika, aby przetestować odbiór DVB-T.

Uważam, że ten odbiór jest zbyt słaby i chciałbym go poprawić.
    Jaką antenę pokojową (wolałbym nie przekuwać ściany i ciągnąć kabel przez kawał ściany na dach, aby podłączyć zewnętrzną kierunkową) proponujecie (na razie będę odbierał analogowo - za jakiś rok przejdę na odbiór cyfrowy)?

Cena: najlepiej do 100-150zł.
    Wymiary: z grubsza byle jakie - byle, żeby wysokość nie była wyższa niż 50cm.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.
    nkp123
  • Poziom 9  
    Ok, przyjrzę się temu i innym zestawom i dam znać ;)
  • Poziom 12  
    http://www.tvantennaplans.com
    To jest dobra antena .Na material do wykonania moga byc wieszaki druciane.

Regulamin p.3.1.13. Proszę poprawić niechlujną pisownię! [Pablo]
  • Poziom 9  
    Matis: dziękuję za odpowiedź :) - mój znajomy mieszkający trochę dalej ma identyczną antenę. Niestety, jak ją od niego pożyczyłem, aby przetestować to okazało się, że odbiór jest tak samo słaby, jak na antenie mojej roboty. Fakt - sygnał musi sie przebijać przez cztery ściany, w tym jedną nośną.

A więc może jednak zdecyduję się na antenę zewnętrzną. Może taka będzie dobra?
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm

Plus do tego symetryzator, albo jeżeli sygnał będzie zbyt słaby jakiś niewielki wzmacniacz (10-20dB)?
  • Poziom 9  
    Aha, dziękuję bardzo wszystkim za porady :)
    Zrobię tak, jak doradza SP5ANJ - antena na dach i symetryzator do niej.
    Z resztą spraw związanych z instalacją antenową powinienem sobie poradzić :)

Jak by co, będę dalej prosić o porady ;)
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    nkp123 napisał:
    A więc może jednak zdecyduję się na antenę zewnętrzną. Może taka będzie dobra? http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm
    Plus do tego symetryzator, albo jeżeli sygnał będzie zbyt słaby jakiś niewielki wzmacniacz (10-20dB)?
    może być, ale zwróć uwagę na dwie kwestie:

antena jest do k60; jednak powinno się zakładać do DVB-T antenę do k69, raz ze względu na to, że mogą być mux-y powyżej k60, a dwa, żeby mieć pewność dobrego działania anteny na wysokich kanałach - mux-1 będzie na k58 w Warszawie.
    antena jest stosunkowo długa i dość kłopotliwa w montażu, bo wymaga solidnego masztu z uwagi, że jest mocowana na końcu (działają duże siły od wiatru). U Ciebie tym ważniejsze, że będziesz odbierać SFN w najgorszym usytuowaniu - a to wymaga bardzo dużej precyzji ustawienia, jaki i stabilności anteny.

Będziesz odbierać SFN z nadajników na PKiN-ie i w Raszynie, ustawionych niemalże w linii prostej - vide Link, wiec faktycznie przydałaby się dobra antena. Ja bym powiedział, żebyś zainteresował się przykładowo takimi:
    Link
    Link

Są to nowoczesne anteny pasywne, projektowane pod odbiór DVB-T, z wyjściami na złączach F - powinny wystarczyć przy twojej lokalizacji i bardzo dobrym profilu terenu, chyba, że przed anteną będzie jakaś przeszkoda lub odbiór będzie z odbicia. Jeśli nie, wtedy trzeba dodać wzmacniacz masztowy lub wewnętrzny.

Do tego koniecznie kabel antenowy do montażu zewnętrznego, czyli w wykonaniu z PE (kolor czarny) i o wysokim ekranowaniu > 90dB. Mogą być przykładowo Triset 113 PE lub Digitsat-113PE. Z kablem warto kupić od razu pasujące do niego złącza F

Jeśli masz okna plastikowe, to sprawdź, czy pomiędzy ramą a murem nie ma przypadkiem wypełnienia piankowego (standard u budowlańców). Jeśli jest, to przejście w murze zrobisz sobie nawet śrubokrętem. A jak masz drewniane futryny - to lepiej przewiercić. Przejściówka okienna jest wygodna, ale jeśli można - lepiej tego unikać.
  • Poziom 9  
    Hmm. Zdecyduję się chyba na antenę Antena Maximum UHF200 (pierwszy link w poście wyżej) - wygląda jakoś tak.. solidniej :)

U mnie montaż anteny będzie trochę inaczej niż napisałeś: Będzie u mnie zrobione gniazdko antenowe (możliwe, że sygnał z anteny będzie rozgałęziony na dwa telewizory), potem kabel z gniazdka idzie na strych (poddasze), skąd potem pójdzie na dach i zamontowaną na nim antenę.

Dziękuję wszystkim za porady! :)

P.S. Jak to jest ze sprawnością takiej anteny na kanałach niższych niż deklarowane dla tej anteny. Np.: Czy miałbym szansę na takiej antenie odbierać analogowo (teoretycznie, bo będę i tak korzystał z techniki cyfrowej) TVP1 na częstotliwości 186MHz?
  • Poziom 39  
    nkp123 napisał:
    Czy miałbym szansę na takiej antenie odbierać analogowo (teoretycznie, bo będę i tak korzystał z techniki cyfrowej) TVP1 na częstotliwości 186MHz?
    coś na pewno będzie widać, ale jak, to już kwestia konkretnej lokalizacji. Zobaczysz po zamontowaniu... :D

I jeszcze jedno - pamiętaj o dobrej złącza F przy antenie. Połączenie MUSI być wodoszczelne.
  • Poziom 9  
    Zdecydowałem się na antenę Maximum UHF200:
    http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1614-antena-maximum-uhf200

Teren i warunki odbioru u mnie (na zewnątrz) są przeciętne - widok na nadajniki po części załaniają mi drzewa.

Czy jeżeli sygnał z anteny wraz z symetryzatorem będzie za słaby, to czy będzie można do tej anteny włożyć wzmacniacz (zwykły dopuszkowy typu LNA-105)?
  • Poziom 39  
    nkp123 napisał:
    Czy jeżeli sygnał z anteny wraz z symetryzatorem będzie za słaby, to czy będzie można do tej anteny włożyć wzmacniacz (zwykły dopuszkowy typu LNA-105)?

nie, standardowych dopuszkowych (jak LNA-177) nie. Teoretycznie można jej własny firmowy - ale jest dość kosztowny. Lepiej dodać zwykły masztowy, rurkowy lub wewnętrzny, w zależności od sposobu montażu i możliwości.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź.
    Antena jeszcze nie została w sklepie internetowym spakowana, więc mogę anulować zamówienie.
    Chcę to zrobić, gdyż znajomy z miasta proponuje mi sprzedanie praktycznie nowej anteny ATX-91, o której czytałem, że poza pewną partią wadliwych anten (a konkretniej ich elementów plastikowych), ma całkiem dobre osiągi.
    Czytałem również, że z powodu ptaków siedzących na antenie i ich wagi ta antena potrafi z typu X zrobić się typu I, jednak w mojej okolicy jest bardzo mało wiekszego ptactwa (jedynie wróble, sikorki) :D
    Jej długość i skomplikowanie w montażu nie będzie problemem, gdyż mam już gotowy całkiem solidny maszt.

Cena: 40zł

Opłaca się? Wiem też, że do tej anteny mozna włożyć standardowy symetryzator lub wzmacniacz.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    wygląda, że za za 40 zł to może być, a co będzie, to życie pokaże. Masz dylemat... :)

Co do mechaniki ATX-ów - to po prostu zależy jaki producent i jaka partia. Pamiętaj, że ATX 'lubi' dużo wolnej przestrzeni wokół siebie i solidne mocowanie.
  • Poziom 9  
    _cheetah_ napisał:
    wygląda, że za za 40 zł to może być, a co będzie, to życie pokaże. Masz dylemat... :)

Co do mechaniki ATX-ów - to po prostu zależy jaki producent i jaka partia. Pamiętaj, że ATX 'lubi' dużo wolnej przestrzeni wokół siebie i solidne mocowanie.

Czyli chyba zdecyduję się na ATX'a ;) - Antena będzie na maszcie na samym szczycie dachu domku jednorodzinnego.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam!

PS. Kiedy kupię tę antenę i ją podłączą oraz poustawiam, dam znać jak działa ;)
  • Poziom 9  
    No i kupiłem od kolegi tę antenę - ATX91.

Pierwsze wrażenie: Elementy X nie są wcale takie tragiczne - nie są wyjątkowo wytrzymałe, ale kilka lat na pewno przetrwają.

Odbiór: Teren przeciętny (30km od nadajnika w linii prostej, trochę lasów [widoczności z nadajnikiem brak]):
    ANALOG:
    - TVP1 - średnio [5/10] (obraz średnio zaszumiony, dźwięk zaszumiony) - jednak jako, że ta antena jest na zupełnie inny kanał, nie przejmuję się, gdyż i tak analog odbieram tylko tymczasowo.
    - TVP2 - wzorowo [10/10] (obraz całkowicie czysty, dźwięk wzorowy)
    - Polsat - bardzo dobrze [9/10] (praktycznie niewidoczne smużenie, dźwięk wzorowy)
    - TVP Info - dobrze- [7/10] (pewne przebarwienia kolorów, dźwięk wzorowy)
    - TV4 - bardzo dobrze [8/10] (ledwo widoczne przebarwienia kolorów, dźwięk wzorowy)
    - TVN - wzorowo- [9.5/10] (obraz prawie czysty, dźwięk wzorowy)
    - TV puls - OK [7/10] (obraz lekko zaszumiony, dźwięk od czasu do czasu potrafi zaszumieć)
    Wszystkie kanały analogowe odbieram z Raszyna
    CYFROWA:
    - DVB-T MUX2 [Oferta TVP, nadajnik Raszyn] - Sygnał 75%, Jakość 75% = odbiór prawidłowy
    - DVB-T MUX3 [Oferta innych kanałów prywatnych, nadajnik Raszyn] - Sygnał 81%, Jakość 79% = odbiór prawidłowy
    - DVB-T Polsat HD Test [Nadajnik z PKiN] - Sygnał 70%, Jakość 65% = odbiór prawidłowy

Antena z Symetryzatorem na kanały IV-V umieszczona na dachu.
    Sygnał rozdzielam na telewizor LCD z MPEG4 oraz Elemisa z tunerem analogowym jakimś tymczasowym tandetnym rozgałęziaczem (tłumienie We-Wy 3,2-4,5dB)

Dziękuję jeszcze raz wszystkim za pomoc w doborze anteny!
    Temat oznaczam jako Rozwiązany.