Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Likwidacja kaloryfera - jak spuścić wodę z instalacji CO

byrrt 09 Sep 2011 21:52 31043 4
 • #1
  byrrt
  Level 21  
  Witam!

  W mieszkaniu które nie dawno zostało kupione i w którym mieszkam zainstalowany jest piec 2u funkcyjny gazowy Junkers Euroline. Zasila on w wodę użytkową wszystkie krany (nie ma zasobnika - działa jako przepływowy) oraz kaloryfery. Problem jest tego typu, że jeden z kaloryferów jest umiejscowiony w korytarzu, który łączy mieszkanie z dodatkowym pokojem (należącym do tego mieszkania). Korytarz jednak od jakiegoś czasu nie jest częścią mieszkania i muszę pozbyć z niego kaloryfera. Same odcięcie i zalutowanie korków na rurkach miedzianych nie jest problemem natomiast trzeba spuścić wodę z części instalacji c.o. a tego nigdy nie robiłem i nie chciałbym narobić bałaganu.  Piec zamontowany jest na ścianie, wszystkie kaloryfery w mieszkaniu oraz instalacja od nich jest poniżej poziomu pieca. Z mieszkania wychodzą 2 rury i są prowadzone do/przy suficie; te zaś w korytarzu się rozdzielają na kaloryfer w korytarzu i ten dodatkowy pokój. Kaloryfery są na wysokości jak reszta w mieszkaniu. Trzeba spuścić wodę z fragmentu rur położonych powyżej pieca. W najniższym punkcie instalacji, blisko pieca zamontowane są jak domniemam zawory spustowy i napełniający (na foto), ale wydaje mi się, że wodę można spuścić przy kaloryferach w korytarzu i ew. tym dodatkowym pokoju. Proszę o pomoc i poradę jak do sprawy się zabrać. Gdzie spuszczać wodę, czy zamknąć zawory przy piecu, jak potem napełniać instalację i ją odpowietrzyć (w najwyższym punkcie instalacji przy suficie w korytarzu jest odpowietrznik, w każdym kaloryferze oczywiście również, zdaje się zawór odpowietrzający ma też kocioł w piecu). Przy piecu jest zawór do uzupełniania wody w instalacji c.o. - czy tym zaworem można napełniać całą instalację czy wodę uzupełnia się poprzez zawory widoczne na zdjęciu?

  Dorzucam fotki - nie wiele one może dadzą ale może komuś coś zobrazują.
  Likwidacja kaloryfera - jak spuścić wodę z instalacji CO Likwidacja kaloryfera - jak spuścić wodę z instalacji CO Likwidacja kaloryfera - jak spuścić wodę z instalacji CO Likwidacja kaloryfera - jak spuścić wodę z instalacji CO
  Najpierw piec, zawory spustowy i odpowietrzający (ciężki dostęp), niechciany kaloryfer, podłączenie do niego wraz z odpowietrznikiem.

  Będę wdzięczny za pomoc bo o ile w sprawach elektroniki jestem biegły to ta rurkologia jest dla mnie skomplikowana ;).
  Pozdrawiam
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  101pawel
  Level 27  
  byrrt wrote:
  Witam!

  Gdzie spuszczać wodę, czy zamknąć zawory przy piecu, jak potem napełniać instalację i ją odpowietrzyć ...

  Instalacja CO to system naczyń połączonych, więc wodę możesz spuszczać w dowolnym jej miejscu. Skoro masz odkręcić ten grzejnik, to spuszczaj wodę (np.) odkręcając jego dolny korek (zaślepkę) - nie widzę na zdjęciu, ale powinien coś takiego mieć. Po spuszczeniu wody, jak już przestanie lecieć odkręć wszystkie odpowietrzniki. Jak po ich odkręceniu już też nic nie poleci, to dopiero bierz się za grzejnik. Instalacja może być napełniana "od dołu" jak i "od góry", najważniejsze, by napełniać ją bardzo wolno i przy odkręconych wszystkich odpowietrznikach. Pilnuj zawsze odpowietrznika leżącego najniżej, jak zacznie z niego lecieć woda to go zakręć, potem to samo z położonym wyżej i tak do końca.

  Pozdrawiam
 • #3
  byrrt
  Level 21  
  Mowa o odpowietrznikach na wszystkich kaloryferach? Wodę muszę spuścić z poziomu gdzieś powiedzmy z 10cm od sufitu tak aby nie było wody w rurkach które będę lutował (bo mi się para wodna zrobi i będzie problem z lutowaniem. Czyli jak rozumiem spuszczam wodę z całego kaloryfera w korytarzu (zejdzie też z rurek) oraz chociaż trochę z kaloryfera w pokoju za korytarzem? To pozwoli mi obniżyć poziom wody w rurkach przy suficie od strony korytarza a od strony mieszkania? Też trochę upuszczę np. na jednym z kaloryferów? Pytania być może banalne ale tak jak wspomniałem - to nie moja specjalizacja ;)
 • #4
  tc
  Level 19  
  Jeśli są zamontowane zawory na zasilaniu i powrocie na pozostałych kaloryferach to pozakręcaj je, a otwórz zawór bezpieczeństwa w kotle celem wpuszczenia powietrza, jeśli to konieczne możesz dodatkowo przedmuchać sprężarką aby nie było później problemów z lutowaniem. Dzięki temu wypuścisz wodę tylko z rur i grzejnika który chcesz zlikwidować.
 • #5
  byrrt
  Level 21  
  Poradziłem sobie odkręcając zawór na powrocie kaloryfera i spuszczając z niego wodę. To samo zrobiłem w kaloryferze podpiętym w pokoju aby poziom wody w instalacji opadł te parę centymetrów. Lutowało się dobrze. Wodę napuściłem poprzez zawór na piecu do uzupełniania CO. Na koniec odpowietrzyłem wszystkie kaloryfery (właściwie to wymagał tego tylko kaloryfer wieszany na wysokości pieca w łazience. Dziękuję, temat zamykam.