logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Laptop 486: 10 piknięć, żółty ekran, brak pamięci czy procesora?

Gresus 28 Lis 2004 18:24 4245 51
Najlepsze odpowiedzi

Czy laptop 486 z 10 piknięciami i żółtym ekranem ma uszkodzoną pamięć CMOS, brak procesora czy tylko problem z matrycą?

To nie wygląda na brak procesora ani samej pamięci — bez procesora laptop raczej w ogóle by się nie uruchomił, a napis AMD na układzie wskazuje, że to właśnie procesor 486 [#1021718][#1025866] Dziesięć piknięć oznacza błąd CMOS Shutdown Register Read/Write, najpewniej padniętą baterię pamięci CMOS [#1026212][#1027283] Żółty ekran mógł wynikać z trybu bursztynowego w matrycy monochromatycznej, ale w tym przypadku okazało się, że były przerwane kabelki od matrycy i po ich przylutowaniu wszystko zaczęło działać [#1025891][#1037862]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • #1 1020312
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Przyznam sie bez bicia ze na laptopach nic sie nie znam ! ostatnio wpadl mi w rece jakis zabytek i tak z ciekawosci sie niem zajelem !
    problem polega na tym ze po odpaleniu slychac 10 razy pikniecie i obraz robi sie zółty !!! napewno brakuje pamięci bo tak wylukałem w instrukcji ! jest to chyba jakis laptop 486 lub starszy w ksiażece nic nie znalazlem na temat procesora moje pytanie polega na tym czy bez procesora laptop wogole by sie uruchamial bo na plycie jest wolny taki duzy kwadracik ale w ksiazece tez jest pusty no a obok sa jeszcze jakies 2 male microprocesorki na jedny pisze AMD czy to moze byc procesor ?????
    bo nie wiem czego szukac czy tylko pamieci czy procesora tez ?
    Z góry dziex za pomoc!!!!!
  • REKLAMA
  • #2 1021718
    Tolo1
    Poziom 14  
    Posty: 112
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    Bez procesora raczej nic ci sie nie uruchomi.napis AMD sugeruje,ze jest to wlasnie procek.Sczytaj z plyty typ i najlepiej wpisz go w wyszukiwarce np. google wtedy masz szanse znalezc jakiegos manuala do tej plyty.
  • #3 1022455
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    oki poszukam dziex tylko gdzie na płycie znajde jej nazwe ja tu nic nie widze uuuuuu
  • #4 1022569
    Tolo1
    Poziom 14  
    Posty: 112
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    To nie musi byc nazwa - wystarczy symbol - jakies cyfry,literki najczesciej w ktoryms rogu plyty lub w poblizu srodka, jesli sa - powinienes znalezc, jesli nie ma moze sam laptop ma jakas nazwe i typ wtedy trzeba szukac w ten sposob.
  • #5 1023534
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    znalazlem jakas nazwe DD600 w prawym górnym rogu bo sam laptop nie nowi zadnej nazwy przynajmniej na obudowie nic nie pisze i w ksiazece!
  • #6 1023677
    Tolo1
    Poziom 14  
    Posty: 112
    Pomógł: 4
    Ocena: 29
    Znalazlem jakies strony o laptpach jednak sa tam same nowe modele.Zrob jeszcze takie cos - odczytaj z tej kosci na ktorej jest napis AMD wszystkie dane i podaj mi je tutaj z dokladna pisownia lub jesli masz mozliwosc wrzuc fotke tego ustrojstwa.Moze byc na priva.
  • #7 1025866
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Z tego co mi sie wydaje to procek ma takie oznaczenie
    Am 270512-150 JC
    252ZPDO
    1986 AMD

    no i chyba jest ez pamiec bo wyczytalem cos ze jest na plycie i mozna dolancac pisze na niej cos takiego
    CIRRUS LOGIC

    no i bios
    AMIBIOS
    486 SXISA

    a procek to chyba 486 jest!!! jak wkladam jakas dyskietke to ja czyta ale obraz jest caly czas jakis zółty moze matryca jest siadnieta ???
  • REKLAMA
  • #8 1025891
    tarnowski
    Poziom 22  
    Posty: 633
    Pomógł: 25
    Ocena: 66
    Jeżeli to 486 to może być monochromatyczny. Z tego co pamiętam te matryce miały opcje bursztynu. Przełączenie jest w biosie lub którymś z klawiszy funkcyjnych

    Pozdrawiam.D
  • #9 1025956
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    nie za bardzo rozumiem ale jak ja mam cokolwiek przełaczyc jak na ekranie widze tylko burszty i nic wiecej :( no i jak nim ruszam to sie zmieni na czanr i zaraz spowrotem ale nic nie widac zadnego napisu ani nic a jak sie zmienia to na klawirce i jak wejsc do biosu bo to niestety niemiecka klawirka :(
  • #10 1026013
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Poszukaj na obudowie napisu w rodzaju FCC-ID XXXXXXXX <-tu jakiś numer i to wpisz w googlu powinieneś w ten sposób znaleźć więcej informacji na jego temat. Podłącz zewnętrzny monitor i zobacz co wyświetla.
  • #11 1026212
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Master - na obudowie jest numer FCC ID: GP9NP-600 to cos poszukam :)
    podlanczalem monitor zewnetrzny lcd i nic na nim nie wyswietla wogole jakby nic sie ni odpalalo na nim bo clay czas mruga lampka
    przypomne ze laptop pika 10 razy wyczytalem cos w ksiazece ze 10 pikniec to : CMOS Shoutdown Register Read/Write Error tylko co to oznacza ??
  • REKLAMA
  • #12 1027283
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Ten błąd może oznaczać padniętą baterię pamięci CMOS. A wyjście na zewnętrzny monitor może nie być aktywne. Na klawiaturze poszukaj klawisza do przełączania sygnału na matrycę lub zewnętrzne wyjście. Naogół na którymś z F-ów jest na niebisko narysowana ikonka monitora lub coś podobnego. Uruchamiasz tą funkcję trzymając klawisz Fn i wciskając odpowiedni Fx (u mnie akurat F7).
  • #13 1027682
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    Niestety posiadma niemiecka klawire ale naciskam klawisz Fn (naryswoany na czerwono w lewym dolnym rogu) i pokolei wszystki F bo nie mam narysowanego monitora:( i nic :( ale jeszcze bede probowal
    a jesli chodzi o ta baterie to mozna ja jakos wymienic ?????? i dlaczego nic mi sie nie wyswietla na ekranie tylko kolor bursztynowy ???
  • #14 1028249
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Bateria pamięci pewnie jest gdzieś w środku w formie niewielkiego pakietu akumulatorków. Musisz poprostu wymienić na identyczny lub inny z tym samym napięciem i pojemnością. A co do monitora to niestety nie wiem co jest nietak.
  • #15 1028484
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    nie znalazlem na plycie nic co by przypominalo jakies akumulatarki :(
    mam pytanie bo jak wyciagne dysk to nic nie pika o co chodzi czy to moze byc ze nic nie ma na dysku albo uszkodzony dysk???
  • #16 1030727
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Dysk może być uszkodzony, jak wyjmiesz go to nadal jest zółty ekran czy poprostu milczy?
    Bateria pamięci może jeszcze być zintegrowana z zegarem czasu rzeczywistego będzie to taki spory układ z napisem DALLAS. Kiedyś na elektrodzie ktoś pisał, że można z niego zdjąć obudowę i wymienić samą baterię ale to dość trudne.
  • #17 1030813
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    obraz robi sie zółty po paru sekundach i słychac lekki pisk czy jest dysk czy go nie ma!!!!
    jedyna róznica polega na tym ze gdzy jest dysk to pika 10 razy a jak go nie ma to nie pika wogóle !
  • #18 1037862
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    okazało sie ze były przerwane kabelki od matrycy po przylutowaniu wszystko chodzi no moze pozatym ze klawiatura nie zawsze łapie !!!
    jest to laptop 486 tylko nie wiem jaki zegar i 4mb pamieci
    mozna na taki sprzet wgrac win 95 i jak to bedzie ze sterownikami bo nigdy nie wgrywalem systemu na laptopie ?????
  • #19 1037987
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    System na laptopa wgrywa się tak jak na każdy inny komputer, można na nim uruchomić Win95 ale musisz znaleźć wersję dyskietkową bo wersja z CD nie zainstaluje się z powodu małej ilości pamięci. Wiem to z doświadczenia bo instalowałem na kilku 486-stkach z 4 Mb RAMu w tym na laptopie Siemensa. O sterowniki się nie martw bo windows ma prawdopodobnie do wszystkiego, może tylko IrDy nie zainstalować. A klawiaturę rozkręć na części pierwsze i dokładnie wyczyść powinno pomóc.
  • #20 1039563
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    oki to szukam dyskietkowej wersji win95 tylko gdzie :)
    dziexxx za pomoc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • REKLAMA
  • #21 1047152
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    wiek ktos moze jak zrobic zeby automatycznie wlanczal sie win 3.1 wiem ze gdzies sie cos wpisuje w config albo autoexe ale nie pamietam wiec prosba o pomoc
    pozdro
  • #22 1047427
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    W autoexec.bat wpisz na końcu "win" (bez cudzysłowa).
  • #23 1047809
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    a jak otworzyc autoexe.bat w win 3.1???
  • #24 1047899
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    wpisz "edit c:\autoexec.bat"
  • #25 1047979
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    oki zroblem troszke inaczej ale mniejsza o to dziex
    a teraz z innej beczki czy 486 powinien miec kolorowa matryce czy czarno biala bo nie wiem czy cos zle zlutowalem bo nie mam kolorow a karte graficzna mam VGA ma to jakies znaczenie????
  • #26 1048003
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    W zasadzie to powinien już mieć kolorowy wyświetlacz ale nie koniecznie. Możesz dla pewności przejżeć jeszcze raz tasiemkę ale raczej masz czarno-białą matrycę.
  • #27 1048044
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    no tez mi sie tak wydaje bo tam tylko 4 kabelki byly naderwane
    a jak w 3.1 przegladac zdjecia?????
    oj chyba cos zepsulem bo przywlanczaniu pokazuje sie tabelka z biosu i dalej sie nic nie laduje :(
  • #28 1048198
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    W załączniku świetna przeglądarka dla DOSa (SEA).
    Ewentualnie mogę Ci polecić inną Quick View (QV) tą znajdziesz na necie. Ale SEA mi się bardziej podoba mimo, że nie potrafi odtważać MP3 i filmów.


    Może tylko system nie chce wystartować? Jakieś komunikaty o błędach?
    Załączniki:
    • Sea.rar (1.04 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #29 1048228
    Gresus
    Poziom 18  
    Posty: 359
    Pomógł: 2
    Ocena: 14
    no wlase nic tylko wskaznik miga to po wgraniu bmp i ustwieniu go na tapete jakie bledy zaczely wyskakiwac odnosnie drukarki to zrobilem reset i juz kaplica :(
  • #30 1048255
    Masster
    Poziom 32  
    Posty: 1908
    Pomógł: 156
    Ocena: 46
    Może się coś w środku rozłączyło, dysk albo coś. Sprawdź czy BIOS widzi poprawnie dysk ewentualnie wgraj ustawienia domyślne. Można wystartować z dyskietki? Jeżeli tak to zrób to i obejżyj co z dyskiem.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy starego laptopa z procesorem AMD 486, który po uruchomieniu wydaje 10 piknięć i wyświetla żółty ekran. Przyczyną może być brak lub uszkodzenie pamięci RAM, procesora lub baterii CMOS, która odpowiada za pamięć ustawień BIOS-u. Laptop posiada oznaczenie DD600, a procesor ma oznaczenie AM 270512-150 JC 252ZPDO 1986 AMD, co wskazuje na model 486. Żółty ekran może wynikać z charakterystyki matrycy monochromatycznej lub uszkodzenia kabla matrycy, które po naprawie poprawiło wyświetlanie, choć klawiatura działa niestabilnie. Dysk twardy jest sprawny, lecz brak piknięć po jego wyjęciu wskazuje na jego rolę w sygnalizacji błędów. System Windows 95 można zainstalować na tym sprzęcie, najlepiej z wersji dyskietkowej ze względu na ograniczoną pamięć (4 MB RAM). Problemy z uruchomieniem systemu wynikają z uszkodzonych lub nieprawidłowych dyskietek startowych DOS, błędów w konfiguracji BIOS-u oraz niestabilnych połączeń taśm i klawiatury. Zalecane jest użycie dyskietek startowych DOS 6.22 lub Windows 95 w wersji dyskietkowej, naprawa połączeń taśmowych oraz wymiana baterii CMOS, która może być zintegrowana z układem Dallas. Automatyczne uruchamianie Windows 3.1 można uzyskać przez dopisanie komendy "win" w pliku autoexec.bat.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA