Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszcząca folia elektroluminescencyjna w wyświetlaczu

03 Paź 2011 11:59 1454 4
 • Poziom 23  
  Witam.
  Posiadam termometr samochodowy z podświetlanym wyświetlaczem. Podświetlenie realizowane jest za pomocą folii i inwertera. Zauważyłem, że piszczy w nim ta folia. Myślałem, że to inwerter ale wyraźnie pisk pochodzi z wyświetlacza. Dodam, że oryginalna przetwornica padła w nim wcześniej i została zastąpiona inną. Wcześniej ten pisk też występował ale był mniejszy.
  Jeżeli temat jest w nieodpowiednim dziale proszę o przeniesienie do odpowiedniego.
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  I co chciałbyś zrobić? Ta inna przetwornica pewnie ma inną częstotliwość i bardziej to słychać.
  Miałeś kiedyś w ręku tel Motorola V3?
 • Poziom 23  
  Nie, nie miałem motoroli V3. Dałem na zasilaniu przetwornicy (12 V) rezystor 100 ohm i pisk stał się bardzo cichutki, trzeba się wsłuchać żeby go usłyszeć.
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  Trzeba by zmienić częstotliwość przetwornicy, na "mniej słyszalną" co pewnie zrobiłeś włączając rezystor między zasilanie a przetwornicę, ale na pewno też spadło napięcie na folii.
 • Poziom 23  
  Tak, spadło napięcie ale folia i tak wystarczająco jasno świeci. Czy są jakieś inne sposoby na zmianę częstotliwości przetwornicy? A może by dociążyć przetwornicę np: wpinając równolegle z folią jakiś rezystor, bo wydaje mi się, że folia zasilana jest zbyt mała jak na tą przetwornicę (folia ma wymiar 2,4 cm x 6,2 cm). Jaki rezystor tam wsadzić?