Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Whirlpool ADG 3966 - odłamki szkła w środku, F4

06 Paź 2011 20:48 4668 6
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Posiadam zabudowaną zmywarkę Whirlpool ADG 3966, przynajmniej pięcioletnią (nie znam jej wcześniejszej historii). Przez ostatni rok trzykrotnie zdarzyło jej się "draining failure" (cztery mignięcia błędu), które jakoś rozwiązywałem (nie rozkręcając zmywarki: zazwyczaj po ręcznym odprowadzeniu wody, skasowaniu błędu i puszczeniu testowego programu zmywarka, prędzej czy później, zaskakiwała i był spokój na kilka miesięcy).
    Przy ostatnim zmywaniu talerz z "nietłukącego" szkła eksplodował w środku urządzenia. Oczywiście, skończyło się błędem F4, zaś wewnątrz zmywarki było pełno szklanych drobin (największe resztki po talerzu miały kilka milimetrów, najmniejsze to był już piaseczek). Wysuszyłem wnętrze, usunąłem szkło z odpływu, obydwu węży i różnych zakamarków zmywarki. Sprawdzałem drożność i szczelność węża odpływowego i dopływowego, przeczyściłem okolice odpływu (odkręcając jedynie część zabudowy - do pompy się nie dostałem, i nie wiem gdzie ulokowany jest hydrostat czy filtr). Niestety, cały czas jest błąd, a na dodatek w momencie, gdy powinno zacząć się odprowadzanie wody, zmywarka milknie i tylko słychać ciche buczenie z tyłu (przy jednej z prób odprowadziła większość wody, ale później już się to nie powtórzyło - woda po każdej próbie stoi). Programator świruje - czasem pokazuje cztery mignięcia, czasem pokazuje "end", a czasem po n-tym przekręceniu rozpoczyna nowy cykl, w którym znowu zaciąga nową wodę.
    Generalnie mógłbym spróbować odkręcić więcej obudowy i np. przeczyścić wszystkie elementy pompy, ale nie wiem, od której strony się za to zabrać (od środka zmywarki? od spodu? od tyłu?) i nie chcę niepotrzebnie zdejmować elementów obudowy wyglądających na dodatkowo uszczelniane...

I teraz pytanie: czy powinienem dalej grzebać, czy może jednak wezwać fachowca? ;) Albo oszczędzić te parę groszy za wizytę i po prostu wyrzucić zmywarkę...? Jeśli na tym etapie jeszcze warto pokombinować samemu, to od czego zacząć?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Ta zmywarka może mieć nawet 10 lat. Dostęp do pompy od strony cokołu na dole. Najpierw usuń ile się da wody ze środka. Skoro tak jak mówisz już wcześniej zdarzało się F4 to możesz mieć zarośnięty czujnik membranowy (pod filtrem po prawej) albo przytartą pompę.
  • Poziom 9  
    Dzięki! Przed zdjęciem zabudowy na dole jeszcze raz włączyłem zmywarkę pokrętłem, żeby zobaczyć, czy wyświetli błąd. I doprosiłem się - 2 mignięcia, czyli zalanie (nigdy wcześniej się nie zdarzało)... Centymetr wody na dnie. Suszę wszystko i potem pobawię się z czujnikiem i pompą, ale wszystko wskazuje na to, że talerz zabił mi zmywarkę :(
  • Poziom 9  
    Czujnik membranowy nie był specjalnie zasyfiony - problemem był odłamek talerza w wirniku pompy, blokujący skrzydło. Teraz odsysanie działa, ale zmywarka po kilku minutach cyklu (zarówno zwykłego jak i testowego) sygnalizuje błąd F6. Jakie są kroki w jego przypadku? Dopływ wody wężykiem działa. Przy wyjmowaniu pompy i czujnika obracałem zmywarkę - może resztki wody (albo jeszcze jakieś ostatki szkła) osadziły się w newralgicznych miejscach?
  • Poziom 39  
    knif3 napisał:
    Dopływ wody wężykiem działa.

Czyli pobiera wodę?

Sprawdź jeszcze ten czujnik membranowy - czy przełącza styki przy lekkim naciśnięciu, np. zapałką.
  • Poziom 9  
    Zmywarka już działa. F6 zniknął samoistnie po odpaleniu dłuższego programu, więc możliwe, że po prostu gdzieś robiła się piana po tym, jak obracałem zmywarkę i musiała spłynąć.

Uwaga: jak ktoś będzie rozkręcał obudowę podobnej zmywarki - blachy na dole mają ostre krawędzie i można się nieźle poharatać!
  • Poziom 39  
    knif3 napisał:
    blachy na dole

Wszystkie, nie tylko na dole.