Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica od Irka- spadek napięcia

Bartec 03 Gru 2004 00:04 2538 9
  • #1 03 Gru 2004 00:04
    Bartec
    Poziom 14  

Witam wszystkich!!!
    Powodem napisania tego postu jest (znowu) "przetwornica Irka" ukazana we wrześniowym EDW. Napisze najpierw moze jak i co. A więc tranzystory to IRFZ44N , diody z zasilacza z kompa - FR302 (innych nie miałem) , trafo ETD44. Uzwojenie wtóne 2x16 zwojów DNE 1,15 , uzwojenie pierwotne 2x4 zwoje 4xDNE 1,15. Napięcie wyniosło , przy zasilaniu z akumulatora 55 Ah ok +-50V. I problem jaki mnie trapi to spadek napięcia. Jak podłącze żarówke 40W wynosi on ok 10V. Ale jak obciąże przetworke rezystorem 16 ohm to napięcie ze 100 spada do 38V, a IRF-y cholernie sie grzeją. Prąd bez obciążenia wynosi 0,1A przy żarówce niecały 1 A a przy rezystorze jakieś 8 A. Co źle zrobiłem ??Może to wina tych diod ?? Próbowałem różnymi drutami nawijać i różne ilości zwojów ale efekt podobny. Dodam ze chodzi ona przy 50kHz (wg opisu). Szukałem na Elektrodzie lecz nie znalazłem.
    Z góry dzieki za odp.
    Bartec

• #2 06 Gru 2004 19:11
    kalasz20
    Poziom 25  

Witam.
    W tym dziale był niedawno post o tej przetwornicy , przejrzyj parę stron dalej. Sprawdź czy masz prawidłowe elementy bo w spisie elementów są
    błędy , dobre wartości są na schemacie. Przetwornica jest bez stabilizacji i napięcie pod obciążeniem na pewno będzie spadać a jak bardzo zależy to od poprawności wykonania rdzenia , od diod prostowniczych , tranzystorów kluczujących. Spróbuj zwiększyć częstotliwość pracy przetwornicy np. do 100kHz poprzez zmianę kondensatora , jest w opisie.
    Zresztą ...
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic187293.html
    Pozdrawiam.

• #3 07 Gru 2004 22:10
    Bartec
    Poziom 14  

Przeczytałem wszystkie chyba posty dotyczące tej przetwornicy. Próbowałem z różnymi częstotliwościami dając kondziory :
    470pF, 750pF, 1nF, 1.5nF, 2.3nF oraz 3nF i spadek napięcia był nadal duży bo ponad 15 V. Próbowałem nawijać różne ilości zwojów ale efekt był podobny (przez te nawijanie raz zapomniałem założyć rdzeń i z IRFów poszedł dymek hehe).Co do tych diod na wyjściu mają być one szybkie, tak jak w opisie BY500 200ns.
    Te które ja dałem mają 500ns. Czy to one mogą być przyczyną spadku napięcia?? ===>Kalasz20 Napisałeś w jednym z postów że uzwojenia należy nawijać obydwa naraz. Ja nawijałem osobno oddzielając je między sobą taśmą. Czy to źle??

• #4 08 Gru 2004 17:23
    kalasz20
    Poziom 25  

Witam.
    Diody 500ns nie są superszybkie , lepsze będą BYT12P które mają ok 150ns lub jeszcze szybsze BYW29 35ns. Jak diody będą zbyt wolne to energia z transformatora będzie marnowana w prostowniku , diody się nie będą "wyrabiały" z przekazywaniem energi do obciążenia. Im wyższa czętotliwość pracy przetwornicy tym szybsze powinny być diody. Jak już pisałem wcześniej napięcie na wyjściu przetwornicy będzie spadać ze względu na brak jego stabilizacji , im większe obciążenie (rezystancyjne, to
    im mniejszy opór -> większy prąd pobierany) tym bardziej będzie siadać , trzeba także zauważyć że na diodach w prostowniku też jest spadek napięcia (w zależności od diody od 0,5 do 3V na diodę , nie mówimy tu o zwykłych diodach tylko o szybkich). Nawijanie obu uzwojeń naraz ma na celu zachowanie symetrii uzwojeń , nawijąjąc osobno tego nie uzyskasz , gdyż Twoje pierwsze uzwojenie będzie miało mniejszą średnicę od drugiego. Stosowanie izolacji nie jest konieczne przy takich napięciach, jeżeli emalia na przewodzie nie jest uszkodzona .
    Znasz pewnie prawo Ohma R=U/I , wzory na moc : P=U*I , P= U*U/R ,
    P=R*I*I (podwójne U/I -> do kwadratu) z tych wzorów policzysz jaką moc osiągasz przy danym obciążeniu. Przy dwóch tranzystorach IRFZ44 trudno będzie początkującym uzyskać moc powyżej 200W , samemu mi się to jeszcze nie udaje gdyż także jestem w temacie od niedawna. W grę wchodzi tu min. rezystancja otwartego tranzystora. Aby ją zmniejszyć stosuje się łączenie tranzystoprów równoległe ale nie da się tego zrobić bezpośrednio z tym sterownikiem. Spróbuj eksperymentować a na początku proponuję wymianę diod na szybsze , póżniej może lepsze tranzystory o mniejszej rezystancji Ron np. IRF1010 , jakie masz zasilanie
    przetwornicy? 12V z akumulatora? zobacz czy na nim podczas obciążenia przetwornicy także nie spada napięcie. Jakby co to pytaj i choć nie jestem specem postaram się odpowiedzieć.
    Pozdrawiam.

• #5 09 Gru 2004 21:36
    Bartec
    Poziom 14  

Tą przetworke chcem dołączyć do wzmaka 250 W(sin) z NE oto ona ftp://ftp.elektroda.net/download/Audio/Projekty/Wzmacniacz%20HiFi%20250W.pdf i zależy mi na tym ażeby była ona złożona dobrze. Zasilanie tego wzmaka wynosi +-55V. Jak spadnie do +-40 to efekt nie będzie chyba ciekawy. Co do tych uzwojeń...... Mam nawinąć dwa naraz uzwojenia wtórne i dwa naraz uzwojenia pierwotne ?? Szukałem u mnie w mieście w sklepach i nigdzie nie można kupić szybszych diod od 300ns. Zobacz czy nadają sie te http://allegro.pl/show_item.php?item=36742917 Jak chciałem zamówić u kolesia IRF1010 to zaśpiewał mi 20 zeta za sztuke a nie chce żeby wzmak ten wyniósł mnie zbyt drogo. Zobacze jakie rezultaty bedą z szybkimi diodami (o ile je dostane ) i z nawiniętym "prawidłowo " trafokiem.

• #6 09 Gru 2004 23:22
    kalasz20
    Poziom 25  

Witam.
    Te diody z Allegro są już dużo szybsze , pytanie tylko czy nie będą szybko siadać , ja miałem podobne w obudowach osiowych z plastiku 6A i się fajczyły przy 3A , najlepsze byłyby diody w obudowach jak tranzystory które można chłodzić na radiatorze , zajrzyj na www.tme.pl i wpisz tą EGP50G do Szukaj , obok niej będzie odnośnik do INFO , wpisz także BY500 również będzie INFO a tam różne rodzaje szybkich diod krzemowych. Jak chcesz to spróbuj z tymi EGP ale uważam że do wzmaka mogą być za delikatne. Co do uzwojeń : to tak , potem je łączysz odpowiednio tzn. koniec jednej z początkiem drugiej (jakby po przekątnej)
    tak jak na schemacie w Edw. Zmontowałeś już ten wzmacniacz? Czytałem o nim na Forum niezbyt pochlebne opinie , że jest niestabilny i pali tranzystory mocy , ale sam go nie składałem , poszukaj o nim na tym Forum. IRF1010 na TME kosztują ok 11 zeta , może u nich zamawiaj ? Ale to już zależy od Ciebie
    Na stronie głównej elektroda.pl w dziale Samochód pod numerem 17 jest artykuł z Praktycznego Elektr. pt. Przetwornica 12V na +/-30V 80W
    jest tam opisane nawijanie uzwojeń na rdzeniu co prawda pierścieniowym ale podobnie się robi na ETD , była to pierwsza przetwornica jaką zrobiłem.
    BUZ11 są gorsze od IRFZ44 , nie stosujemy w mostku diod Schotkyego tylko krzemowe szybkie no i sterownik na SG3525 - to uwagi odnośnie tego artykułu , warto się z nim zapoznać .
    Pozdrawiam.

• #7 11 Gru 2004 14:52
    powgreg
    Poziom 17  

Cytat:
    Ale jak obciąże przetworke rezystorem 16 ohm to napięcie ze 100 spada do 38V, a IRF-y cholernie się grzeją

Co to znaczy "cholernie się grzeją" czy masz je na radiatorze w praktyce w większości przypadków tranzystory się mniej grzeją od diod prostowniczych (wszysto zależy od pradu wyjściowego).
    Jeżeli się grzeją to oznacza że są słabo "wysterowywane" np sterownik ma za małą wydajność prądową i nie nadąża przeładować pojemności bramki, sprawdź na oscyloskopie przebieg przed i po obciążenu na pierwotnej stronie trafa.
    Diody muszą mieć <50ns jeżeli będą za wolne będą się bardzo nagrzewać
    i spadek napięcia na nich będzie duży, powyżej 100W diody muszą być przykręcane do radiatora.

• #8 11 Gru 2004 23:21
    czarek18
    Poziom 24  

siemka użyj elektrolitów LOW EST to powinno dużo pomuc

• #9 11 Gru 2004 23:42
    Bartec
    Poziom 14  

No właśnie , nie wiem czemu IRFy sie tak nagrzewaja. Na radiatorze troche mniej ale i tak temperatura jest według mnie za wysoka a diody zimne mimo ze 500ns. Nie mam oscyloskopu ale w szkole może udostępnią. Jak ma wyglądać taki przbieg?? Na razie nie będe dawał diod w odudowach jak tranzystory bo musiałbym projektować od nowa płytke a czasu na to zbytnio nie mam. Najpierw obadam jak będzie chodzić na osiowych. Te diody EGP50G prądowo są takie same jak dał konstruktor tej przetwornicy i są szybsze bo 50ns więc nie rozumiem dlaczego nie można by było ich dać. On zasilał swoją przetworką 2 x TDA 7294 i co prawda diody sie grzały jak wspomniał , ale działało. A diody w obudowach tranzystorowych jakie byście polecili, do zasilania np dwóch wzmaków takich jakie chcę dać ?

• #10 27 Lut 2009 10:51
    Adrian_sekowski
    Warunkowo odblokowany

Szukam pomocy w moim problemie - raczej dość prostym

Jak dodać dodatkowe IRFZ44 do przetwornicy aby ją wzmocnić trochę? Równolegle tylko IRFZ44 do tych co już mam?

A może równolegle z rezystorem bramkowym 33 Ohm tak jak na schemacie i pod tranzystor bc327? Czy te rezystory bramkowe nie powinny mieć innych wartości skoro będą dwie pary IRFZ44??

Szukaj w 5mln produktów