Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Motorola GM360 sama się włącza.

nanostar 16 Paź 2011 16:20 2012 4
  • #1 16 Paź 2011 16:20
    nanostar
    Poziom 10  

Witam wszystkich. Szukałem na forum ale nie znalazłem podobnego tematu. Mam problem z GM360. Radio zamontowane w samochodzie osobowym, podpięte bezpośrednio pod akumulator, bez podłączenia złącza "ignition", przy wyłączonym zapłonie samochodu, samo się włącza. Po prostu przychodzę po paru godzinach a radio włączone. Wszystkie funkcje działają ok. Po podpięciu radia na biurku do zasilacza stacjonarnego dzieje się to samo. Włącznik radia w potencjometrze siły głosu sprawny na 100 procent (żadnych przypadkowych zwarć czy rezystancji).
    Co zauważyłem - radio włącza się również samo po podpięciu zasilania.
    Czy ktoś spotkał się z takim problemem?

0 4
  • #2 17 Paź 2011 21:38
    radio-service
    Poziom 35  

Prześledź co się dzieje na pinie 10 (ignition) , czy jest na nim napięcie ? Jeśli jest , to miernik w rękę i sprawdź czy nie jest uszkodzony któryś ze współpracujących ze złączem akcesoriów tranzystorów (chodzi głównie o linię ignition) . Nie mam schematu przed oczami i nie pamiętam jaki on ma symbol .

0
  • #3 27 Paź 2011 21:03
    nanostar
    Poziom 10  

Po chorobie wracam do tematu. Na pinie ignition i w okolicy wszystko wydaje sie być ok. Sprawdzałem z serwisówką w ręku. Ale podczas prób trafiłem na coś dziwnego. Otuż po odłączeniu panelu przedniego od reszty, nie odłączając taśmy połaczeniowej, radio zaczęło pracować ok. Tzn. po włączeniu zasilania radio nie włączyło się samoczynnie. Po wciśnięciu ON/OFF radio włącza sie prawidłowo i takowoż prawidłowo się wyłącza. Po gilkunastogodzinnym pobycie pod zasilaczem radio nie włączyło się samoczynnie. A teraz najlepsze. Po złożeniu całości nastąpiły ceregiele jak opisane w pierwszym poście. Po ponownym rozłożeniu jest ok. Podejrzewam jakieś naprężenia mechaniczne w płycie panela, które występują po złożeniu radia w całość i powodują nieprawidłową pracę włącznika ON/OFF, tranzystorów kluczujących napięcia przełączające lub samego mikrokontrolera. Ewentualnie wadliwa taśma. Testuję dalej. Czy któryś z Kolegów ma jakieś sugestie?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Paź 2011 21:05
    radio-service
    Poziom 35  

Całkiem możliwe że do wymiany jest tasiemka łącząca panel z resztą .

0
  • #5 01 Lis 2011 17:33
    nanostar
    Poziom 10  

Temat opanowany. Po wymianie taśmy łączącej panel przedni z płytą główną radia wszystko wróciło do normy. Podejrzewam błędy w komunikacji procesora płyty głównej z procesorem kontrolującym ON/OFF radia przy podłączaniu radia do zasilania właśnie przez wadliwą taśmę połączeniową.
    Dziękuję Koledze Radio-Service za podpowiedzi.
    Proponuję zamknąć temat.

0