Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz SE na 6c33c - opinia o schemacie.

wojtekkom 18 Paź 2011 09:37 2972 1
 • #1 18 Paź 2011 09:37
  wojtekkom
  Poziom 8  

  Witam. Od dłuższgo czasu projektuję i wykonuję wzmacniacz na triodzie 6c33c, bazując na innych rozwiązaniach opracowałem taki oto schemat proszęo opinię na jego temat, o podzielenie się waszymi doświadczeniami na temat lampy 6E5P i źródeł prądowych.

  Wzmacniacz SE na 6c33c - opinia o schemacie.

  0 1
 • #2 18 Paź 2011 11:30
  Tomek Janiszewski
  Poziom 31  

  wojtekkom napisał:
  Witam. Od dłuższgo czasu projektuję i wykonuję wzmacniacz na triodzie 6c33c]

  Dlaczego mnie to nie dziwi? :P :oops: :lol:
  Cytat:
  bazując na innych rozwiązaniach

  Których daleko szukać nie trzeba:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ght=6e5p&sid=7828fcf48e535d9397e44f5c6fa8f602
  Cytat:
  proszę o opinię na jego temat, o podzielenie się waszymi doświadczeniami na temat lampy 6E5P i źródeł prądowych.

  Ano właśnie: czemu ma służyć zaśmiecanie układów jak to głosi sam tytuł działu RETRO jakimiś MOSFETami, a jak nie MOSFETami to stablizatorami napięcia LM317 itd? Przecież w czasach gdy te lampy były normalnie stosowane - nie było do dyspozycji elementów półprzewodnikowych, a jeśli dopuścimy ich wykorzystanie - to po kiego grzdyla stosować lampy? Ani to nie ma nic wspólnego z historią, ani przyzwoitych parametrów mieć nie będzie, nawet jeśli użyjemy jeszcze mikrokontrolera do sekwencyjnego załączania napięć anodowych i żarzenia. I koniecznie jeszcze parę niebieskich LEDów poutykanych tu i ówdzie w chassis. Za to mamy klasyczną już audiofilską profanację tetrody 6E5P przez połączenie jej (jak zawsze w podobnych przypadkach, z obowiązkowym rezystorem w siatce drugiej, który tu jest absolutnie do niczego niepotrzebny! :lol: ) w układ triodowy. Przez to maleje wzmocnienie oraz amplituda napięcia wyjściowego, co z kolei zmusza do stosowania MOSFETowych protez. I oczywiście mowy być nie może o zastosowaniu jakiegokolwiek sprzężenia zwrotnego: wyznawcy pseudotechniki Hi-End czegoś takiego nawet nie dopuszczają, oczekując nie wiadomo jakich parametrów po bacie ukręconym z gu...ana.
  Lepiej już wykorzystać triody 6C33C (skoro ich diabli wygląd niektórym się podoba) w transformatorowym układzie PP pracującym przy możliwie wysokim napięciu anodowym, bez prądów siatek i przy znacznym Raa. Uzyska się wówczas stosunkowo wysoką sprawność i moc wyjściową, parzyste harmoniczne się skompensują, zaś nieparzystych będzie bardzo niewiele, w przeciwieństwie do pentod wysterowanych do zakresu prądu powrotnego (poniżej napięcia "kolana"). No ale burzyłoby to pewien system wartości misternie wybudowany na potrzeby naiwnych...

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo