Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant EcoTEC- sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach

17 Lis 2011 11:25 5441 2
  • Poziom 8  
    Mam u siebie w domu ogrzewanie zrobione na kotle Vaillanta EcoTEC VC Plus. Są dwa obiegi grzewcze - jeden dla tradycyjnych grzejników drugi w połączeniu z VR61 dla ogrzewania podłogowego. Kocioł podłączony do obiegów grzewczych jest przez sprzęgło hydrauliczne. Każdy z obiegów ma swoją pompe podpięta do VR61. Steruje tym CalorMatic 430f + VR81. Oba obiegi w trybie termostat przy czym VR81 jest na parterze tam gdzie podłogówka a 430f w jednym z pomieszczeń z grzejnikami.
    Wszystko działa dobrze po za jedną łazienką (jest tam i grzejnik i podłogówka) w której temperatura jest zbyt niska w stosunku do oczekiwanej.
    Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest przerzucenie 430f do tej łazienki, a na pozostałych grzejnikach założenie głowic termostatycznych ale mimo wszystko chciałbym aby również podłoga grzała. Można by podpiąć ten obwód podłogówki poprzez zawór RTL do obwodu grzejnikowego ale na obecnym etapie jest to nie wykonalne. Inna sprawa ze względu na komfort cieplny chciałbym móc sterować temperaturą w pomieszczeniach indywidualnie co obecnie jest możliwe tylko w ograniczonym zakresie i tylko na obwodzie grzejnikowym (poprzez głowice termostatyczne).
    Do rozwiązania pozostaje problem sterowania podłogówku i tutaj planuje wykrozystać jakieś elektroniczne termostaty pokojowe które sterować będą elektrozaworami na rozdzielaczu.
    Natomiast zupelnie nie mam pomysłu jak sterować źródłem ciepła. Chciałbym aby sterownik kotla decydował o zadanej temperaturze zasilania tak jak dotychczas natomiast nie wiem jak "blokować" obieg podłogówki. Moduł wykonawczy termostatów ma dodatkowe wyjście sterujące które zmienia stan w przypadku gdy wszystkie zawory są zamknięte - czyli nie ma zapotrzebowania na ciepło.
    Zastanawiam się czy da się w jakiś sposób przekazać do kotłą informacje o braku zapotrzebowania na ciepło tylko z jednego obiegu. Teoretycznie mozna przez przekaźnik wyłączyć pompe ale nie jestem pewien co automatyka wtedy zrobi, bo temperatura zasilania nie osiągnie temperatury zadanej, mieszacz pewnie sie otworzy na 100%.

Druga opcja (znacznie droższa niestety) to termostaty elektroniczne również na grzejnikach. Wtedy teoretycznie jak wszystkie się zamkną można by przez przekaźnik rozewrzeć odpowiednie styki w kotle (od termostatu na 230V) i powinien on się wyłączyć. Natomiast tutaj nie dają mi spokoju dwa przypadki:

1. Podłogówka zamknięta, grzeją tylko kaloryfery. Termostaty blokują pompe od podłogówki, ale automat kotła nadal chce utrzymać zadaną temperature zasilania co oczywiście powoduje otwarcie mieszcza na 100% - bez efektu. Zastanawiam sie czy wywali błąd na kotle czy nie..

2. Grzejniki zamknięte - ma grzać tylko podłogówka, ale piec nadal chce utrzymać temperature zasilania grzejników na zadanym poziomie i w sumie nie potrzebnie grzeje wode do wyższej temperatury redukując potem mieszaczem co oczywiście w jakimś stopniu wpływa na zużycie gazu. Chodź ten przypadek wydaje mi się można rozwiązać umieszczając sterownik 430f w łazience - teoretycznie najzimniejszym pomieszczeniu.

Przez chwile nie miałem VR81 i wszystko chodziło na 430f i niestety podłogówka na dole przegrzewała (ale w łazience było ciepło).

Czy temperatura zmierzona przez VR81 ma jakis wpływ na prace systemu w trybie "korekta"?

A może da się ogarnąć ten temat jakos inaczej?

Krawiec
  • Relpol
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Czy masz podłączony czujnik sprzęgła? OT-RF. Jeżeli masz takie potrzeby, żeby przy odpowiednio dobranych nastawach krzywej grzewczej rozłączać pracę kotła, to możesz to zrobić poprzez dwa przekaźniki- rozłączając mostek 3-4.
  • Relpol
  • Poziom 8  
    Nie. Czujnika temperatury na sprzęgle zainstalowanego nie ma. Chodź znalazłem go całkiem przypadkiem jak już sam podłączałem VR81 w środku w kotle!!!! razem zresztą z paroma innymi drobiazgami we worku.. Nawet byłem skłonny go podłączyć tyle że nie bardzo wiem gdzie..
    Wczoraj troche poeksperymentowałem i zauważyłem że przy rozłączonych stykach 3 i 4 i mimo wszystko zapotrzebowaniu na ciepło z regulatora (temperatura niższa niż nastawiona) pracują pompy podpięte pod VR61. Nie miałem czasu poobserwować tego dłużej ale jeżeli faktycznie jest tak że załączenie pomp jest jednoznaczne z zapotrzebowaniem na ciepło to rozwiązuje mi się problem z obiegiem grzejnikowym bo wystarczą zwykłe zawory termostatyczne i regulator w najzimniejszym pomieszczeniu.

Krawiec