Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak Wyregulowac Piec Vaillant eco TEC plus z calorMATIC 430 + pogodówka

07 Sty 2012 11:51 8798 15
  • Poziom 8  
    Witam prześledziłem sporo wywodów związanych z podobnymi instalacjami ale mimo to potrzebuje dorady.
    Może krótki opis Piec jednofunkcyjny Vaillant eco TEC plus VC PL 186/3-5
    o mocy 14 KW zmniejszonej przez serwisanta do 9 KW, sterowanie w pomieszczeniu gdzie się przebywa najczęściej sterownik to CalorMATIC 430 + czujnik na zewnątrz.
    Osprzęt ze sprzęgłem oryginalny. Zbiornik na wodę VAillant 150 litr.

Instalacja c.o składa się z ok 100-110 m2 podłogówki (cały dół + łazienka u góry)
    oraz 6 grzejników góra (przewymiarowane).
    Na dole mam dwa grzejniki ręcznikowe ale nie mają one wymuszenia wiec głowice otwarte full. Na górze też głowice z tym że ustawione na 17 stopni.

Serwisant ustawił krzywą na poziomie 1.0 jako podłączenie korekta.Piec zużywa średniodobowo ok 10 m2 (z kuchenką i podgrzewaniem wody) nie mało i nie dużo z tego co czytałem na forach z tym ze zimy jeszcze nie ma.
    Więc za radą Dariusa67 zabrałem się za szukanie krzywej i co noc przechodziłem na ręczne od 0,4 szukanie (oczywiście brak podłączenia pomieszczenia) tyle ze z ta krzywa coś nie bardzo idzie raz 0,6 za dyżo, drugi raz 0,55 za mało
    stąd pytanie Głowice u góry maja być odkręcone do szukania krzywej czy nie ? może lepiej dokupić sterownik radiowy i wtedy zrobić obwód HK2 góry bo teraz wszystko jest jednym obwodem HK1 na Calormaticu.
    Drugie pytanie przy podłogówce co jest korzystniejsze termostat czy korekta po znalezieniu krzywej uwzględniając bezwładność podłogi na dole .

Jak zoptymalizować ustawienia żeby wykorzystać izolacje domu i co by nie było dobry piec.
    Z góry dzięki za pomoc
  • Poziom 36  
    Na podstawie wypowiedzi uważam, że nie rozumiesz zasad ogrzewania i w związku z tym nie wyregulujesz nic dobrze.
    Jak sobie w ogóle wyobrażasz obecnie (przy ustabilizowanej temperaturze) ustawić najlepszą krzywą grzewczą ?.
    1) Krzywa grzewcza to ...... prosta (już to tłumaczyłem wystarczy poszukać) ;
    2) Przy ustabilizowanej temperaturze (jeśli jest dokonywany tylko pomiar temperatur) można wyznaczyć ...... jeden i tylko jeden punkt (to jest chyba oczywiste) ;
    3) Ze szkoły podstawowej (matematyka-geometria) wiadomo, że przez jeden punkt można poprowadzić ........ nieskończenie wiele prostych (krzywych grzewczych) ;
    4) Dla danych temperatur (wewnętrznej i zewnętrznej) możesz wybrać różną temperaturę czynnika co (jeden z elementów wpływających na sprawność układu). Powiedzmy że zmienisz temperaturę z 40°C na 60°C i obniżysz sprawność kotła (tylko kotła nie układu) o 4%. Jak zmierzysz czy układ zużył mniej energii czy więcej ?
    4% (max) z 10m³ to 0,4 m³.
  • Poziom 8  
    Gdybym znał się na ogrzewaniu więcej jak statystyczny zjadacz chleba pewnie bym nie musiał prosić o pomoc.. ale faktycznie : 0.
    W zasadzie po pierwszych trzech punktach odpowiedzi zostało mi jedno pytanie jak najlepiej wyznaczyć ów jeden punkt dla układu grzewczego.
  • Poziom 36  
    Do zaadoptowania krzywej grzewczej potrzebne są dwa punkty.
    W którymś z tematów niedawno napisałem jak i dlaczego.
  • Poziom 8  
    Doszukałem się pana wpisów o krzywych, tylko teraz całkowicie jestem skołowany. Bo to ze mam powiedzmy nastawioną stałą temperaturę 19 stopni auto bez podłączenia a na wyświetlaczu jest 21.5 stopnia z wahaniami +/- 0.5 st. wynika nie z krzywej ale ze złej lokalizacji czujnika czy jak ?
  • Poziom 36  
    Powodów innych wskazań czujników może być kilka i w tej chwili jest to ...... całkowicie nieistotne.
    Masz otrzymać w pomieszczeniu temperaturę komfortową. Daną komfortową temperaturę (dla Ciebie) odczuwasz ....... czyli nie jest Ci w niej ani za zimno ani za gorąco. To ile wskaże termometr ..... nie spowoduje że od jego wskazania (jak wskaże źle) zmarzniesz lub zaczniesz się pocić.
    Czujnik temperatury musisz umieścić tak aby wskazywał średnią stabilną temperaturę w pomieszczeniu (nie tam gdzie są przeciągi), nie na nasłonecznionej ścianie i mniej więcej w połowie wysokości pomieszczenia (największa cyrkulacja następuje przy podłodze, suficie i ścianach zewnętrznej i naprzeciwległej ściany zewnętrznej. Bardzo trudno powiedzieć gdzie dokładnie .... bez pomiarów. O ile nauczyłem się doświadczalnie przewidywać gdzie mogę umieścić czujnik przy zastosowaniu grzejników o tyle przy ogrzewaniu podłogowym sytuacja jest ....... diametralnie inna. Jest zaburzona cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu i w większości ...... nieprzewidywalna przy użytkowaniu pomieszczenia (jeśli ktoś ma czas i chęci to może sobie rozrysować bądź zbadać te cyrkulacje.
    O tym w którym pomieszczeniu i dlaczego umieścić czujnik sterujący kotła też gdzieś napisałem.
  • Poziom 8  
    Przy krzywej grzewczej 0.4 mam i nastawionej stałej temp 20 stopni. bez podłączenia osiągnąłem stabilna temp 20 stopni na wyświetlaczu regulatora ale o 3 w nocy przestawiłem na 21 stopni chcąc sprawdzić czy dogrzeje i zawód do teraz stała temp 20 stopni proszę o poradę bo bladze dalej w ramach szukania punktu równowagi między nastawioną temp a osiągnięta dodam ze po nastawieniu 21 stopni palnik grzał z ta sama temp co temp zasilania o ile to ważne
  • Poziom 9  
    Witam
    Podepnę się bo mam dokładnie takie samo wyposażenie.
    Wg rady tutaj kogoś z forum obniżałem krzywą grzewczą codziennie o 1 próg ( kaloryfery i podłogówka ).
    Temperaturę mam ustawioną ręcznie na dwadzieścia stopni i ... i chyba mam jakiś dziwny dom :D
    Pryz ustawieniu 0,8 i 0,4 temp. na wyświetlaczu była 22,5 st., w następnym dniu obniżyłem krzywe i miałem na wyświetlaczu 23 st. Dzisiaj obniżając podłogówkę do 0,2 ( niżej się już nie da ) kaloryfery na 0,5 to wskazania były 23,5 stopnia !!!
    Na dole kaloryfery odkręcone na maksa, bez podłączenia pomieszczenia, odczyty robione były po 24 godzinach.
    Czy ktoś coś wie co jest grane ? :?: :?: :?:
  • Poziom 36  
    Dopóki nie napiszesz :
    1) Gdzie jest czujnik temperatury urządzenia gdzie ustawiłeś temperaturę ;
    2) Gdzie jest termometr który wskazuję Ci coraz wyższą temperaturę (jeśli są w jednym pomieszczeniu jak daleko od siebie i jak umieszczone) ;
    3) Jak ogrzewasz oba pomieszczenia .
    Nikt nie może zinterpretować tych odczytów prawidłowo.
  • Poziom 9  
    Grzegorz Siemienowicz napisał:
    Dopóki nie napiszesz :
    1) Gdzie jest czujnik temperatury urządzenia gdzie ustawiłeś temperaturę ;
    2) Gdzie jest termometr który wskazuję Ci coraz wyższą temperaturę (jeśli są w jednym pomieszczeniu jak daleko od siebie i jak umieszczone) ;
    3) Jak ogrzewasz oba pomieszczenia .
    Nikt nie może zinterpretować tych odczytów prawidłowo.

witam
    Ad.1 cm 430 oraz inny termometr ustawione są w hollu , temp. 20 stopni ustawiłem na cm tryb ręczny zarówno podłogówka jak i kaloryfery. Na cm może mieć wpływ podłogówka po jest nad nią.
    Ad. 2 tę temp. wskazuje mi color matic 430
    Ad.3 cały dół mam otwarty - salon + kuchnia + jadalnia+holl ok 60 m2 - ogrzewanie w połowie podłogówką ( kuchnia+jadalnia+ hol ) a salon kaloryferami.
    Już tracę cierpliwość do tego sterowania!!!
    A czy taka temp na zewnątrz może mieć wpływ na niesterowalność układu ?
  • Poziom 36  
    Po kolei :
    1) Otwórz instrukcję na stronie 17-tej (tam są krzywe grzewcze). Jak widać dla jednej temperatury zewnętrznej (oś X) zmieniając krzywą zmieniasz temperaturę czynnika CO (oś Y) ;
    2) Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużą bezwładność ;
    3) Program sterownika powinien "uczyć się" przez kilka dni. Jest to co prawda prosty układ i mała pamięć (zwykły mikrokontroler) ale program powinien archiwizować "przestrzelenie" czyli wyjście poza histerezę i przy kolejnym załączeniu "o krok wcześniej" zamknąć dogrzewanie. Cykli może być kilka lub kilkanaście w zależności od kroku .
    4) Prawie każdy czujnik rejestruje sumę oddziaływań ciepła przez konwekcję, radiację i ewentualnie przewodzenie. Niestety nie mam na tyle wiedzy aby nawet po zdjęciu pomieszczenia przewidzieć jak wpływają poszczególne czynniki na czujnik ale to też Ciebie nie powinno obchodzić. Po tygodniu urządzenie musi się dobrze skalibrować i nie "przestrzelać".
  • Poziom 9  
    Po kolei :
    1) Otwórz instrukcję na stronie 17-tej (tam są krzywe grzewcze). Jak widać dla jednej temperatury zewnętrznej (oś X) zmieniając krzywą zmieniasz temperaturę czynnika CO (oś Y) ;
    2) Ogrzewanie podłogowe ma bardzo dużą bezwładność ;
    3) Program sterownika powinien "uczyć się" przez kilka dni. Jest to co prawda prosty układ i mała pamięć (zwykły mikrokontroler) ale program powinien archiwizować "przestrzelenie" czyli wyjście poza histerezę i przy kolejnym załączeniu "o krok wcześniej" zamknąć dogrzewanie. Cykli może być kilka lub kilkanaście w zależności od kroku .
    4) Prawie każdy czujnik rejestruje sumę oddziaływań ciepła przez konwekcję, radiację i ewentualnie przewodzenie. Niestety nie mam na tyle wiedzy aby nawet po zdjęciu pomieszczenia przewidzieć jak wpływają poszczególne czynniki na czujnik ale to też Ciebie nie powinno obchodzić. Po tygodniu urządzenie musi się dobrze skalibrować i nie "przestrzelać".

witam Cię ponownie
    Tylko po co mam wiedzieć temp. czynnika skoro nas interesuje temp. w środku pomieszczenia ?
    Może za krótki czas ( 1 doba ) dawałem do ustabilizowania się temperatury ?
    A czy brak sprzęgła hydraulicznego może mieć wpływ na sterowanie ?
    Co do rozchodzenia się ciepła to nie wnikam , bo się nie znam ale chyba ustawienie cm było jedyne możliwe .
    I tak dla ciekawość mam jeszcze jeden termometr ok. 3 m od cm430 postawiony pół metra nad podłogą drewnianą i tam wskazania są ok 1 stopień niższe niż na cm430 :|
  • Poziom 36  
    Oczywiście Ciebie nie ma obchodzić temperatura czynnika ale ...... sam przestawiasz krzywą która .... też w zasadzie Ciebie nie powinna obchodzić.
    Jest możliwe, że 24 godziny to za krótko. Nie znam dokładnie kroków układu.
    Czy bezpośrednio pomoże sprzęgło ...... nie wiem.
    To że niżej jest chłodniej to normalne (ciepłe powietrze się unosi).
  • Poziom 36  
    mirrzo napisał:

Pomoże :)

Sprzęgło hydrauliczne
    W niektórych wypadkach niemożliwa jest rezygnacja z rozdzielacza, działającego bez różnicy ciśnień lub ze sprzęgła hydraulicznego (rys. 34). Kiedyś powodem stosowania sprzęgieł hydraulicznych było zagwarantowanie minimalnego przepływu przez wytwornicę ciepła. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych nie jest to już potrzebne.

Żeby nie było żadnych wątpliwości jest to napisane tu : Link

• Moderator na urlopie...
    kukiz82 napisał:
    Instalacja c.o składa się z ok 100-110 m2 podłogówki (cały dół + łazienka u góry)
    oraz 6 grzejników góra (przewymiarowane).

mirrzo napisał:

Pomoże :)

Sprzęgło hydrauliczne
    W niektórych wypadkach niemożliwa jest rezygnacja z rozdzielacza, działającego bez różnicy ciśnień lub ze sprzęgła hydraulicznego (rys. 34). Kiedyś powodem stosowania sprzęgieł hydraulicznych było zagwarantowanie minimalnego przepływu przez wytwornicę ciepła. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych nie jest to już potrzebne.

Żeby nie było żadnych wątpliwości jest to napisane tu : Link

i dalej cytując:
    Jak Wyregulowac Piec Vaillant eco TEC plus z calorMATIC 430 + pogodówka
    Żeby nie było żadnych wątpliwości jest to napisane właśnie tam, gdzie odsyłasz.

Dodano po 11 [minuty]:

kukiz82 napisał:
    ... teraz całkowicie jestem skołowany...

Ostateczne dokładne ustawienie i tak możesz (musisz) zrobić sam, bo żaden serwisant, czy podpowiadacz na forum tego nie zrobi. To żmudna praca. Po ustawieniu, zapisz wszystko, żeby nie uciekło w razie...
    Tu dostajesz tylko ogólniki, na które i tak nikt nie da gwarancji.

Dodano po 2 [minuty]:

Temat zbacza, zatem zamykam.