Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ustawienia calormatic 430

sheepi 22 Jan 2011 18:37 16604 14
e-mierniki
 • #1
  sheepi
  Level 10  
  Witam,

  mam ogrzewanie składające się z dwóch obiegów: podłogówka na parterze i grzejniki na piętrze. Układ zasilany jest piecem vaillant ecotec VC plus 186/3-5 i sterowany poprzez CalorMatic 430.
  CalorMatic został zamontowany na piętrze (w holu). Jak powinienem ustawić opcje znajdującą się w zakładce C8 i C10 "podłączenie pomieszczenia" dla podłogówki a jak dla grzejników? (termostat, korekta czy brak)

  Czym różni się opcja termostat od korekta? Po wielokrotnym przeczytaniu instrukcji mam wrażenie że to jest to samo tylko opisane różnymi słowami.

  W tej chwili na obu obiegach mam ustawione "termostat" i mam wrażenie, że podłogówka grzeje jak szalona a grzejniki są zupełnie wyłączone. Wnioskuje tak na podstawie wskazań temperatury na termometrach zainstalowanych na grupach pompowych. Odczyt podłogówki - zasilanie 32 st, powrót 23
  Odczyt dla grzejników - zasilanie 20 st, powrót 23 !? - czy to nie dziwne?
 • e-mierniki
 • #2
  DARIUS67
  Level 24  
  Temat wałkowany na okrągło. Dużo opisów by trzeba i już się nie chce ciągle ten sam temat opisywać. Po prostu poczytaj na forum zamiast zakładać nowy temat.
  Ostatnio opisywałem w poście "vaillant vks ecovit plus - regulacja" Wystarczy poszukać , wpisz krzywa grzewcza albo vaillant pogodówka, coś znajdziesz. Powodzenia.
  Na razie postępujesz nielogicznie - w nastawach regulatora. Regulator jest w jednym miejscu, to jak ma sterować dwoma. Po znalezieniu krzywej możesz ustawić wpływ w danej strefie w której jest sterownik.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Na wszystkie Twe pytania znajdziesz odpowiedź, w razie czego pisz, ale najpierw poczytaj = przekonasz się,że to długie i trafne opisy.
 • e-mierniki
 • #3
  sheepi
  Level 10  
  Przejrzałem forum pod kątem swojego problemu nie mniej jednak w dalszym ciągu mam wątpliwości.
  Wydaje mi się że rozumiem w jaki sposób mam szukać krzywych grzewczych ale co dalej? Powiedzmy że znalazłem swoje krzywe dla których zadana temperatura powoduje utrzymanie takiej właśnie temperatury w domu i co dalej? Co wybrać w opcji podłączenia pomieszczenia? Jaka jest różnica między termostatem a korektą - w instrukcji jakoś mętnie to opisano.

  Jeśli to nie będzie zbytni problem to byłbym wdzięczny za zerknięcie na moje ustawienia krytycznym okiem serwisanta czy czegoś przypadkowo nie poprzestawiałem. Zdjęcia poniżej prezentują punkt wyjściowy do poszukiwania odpowiednich krzywych grzewczych.

  ustawienia calormatic 430

  a tak wygląda instalacja w kotłowni
  ustawienia calormatic 430
 • #4
  andregol
  Level 10  
  Quote:
  Jak powinienem ustawić opcje znajdującą się w zakładce C8 i C10 "podłączenie pomieszczenia" dla podłogówki a jak dla grzejników? (termostat, korekta czy brak)

  W tej chwili na obu obiegach mam ustawione "termostat" i mam wrażenie, że podłogówka grzeje jak szalona a grzejniki są zupełnie wyłączone.


  To znaczy, że system działa. Na poddaszu masz grzejniki oraz regulator. Dla HK1 (grzejniki) podłączyłeś termostat, to znaczy, że regulator bierze pod uwagę temp. pomieszczenia, w którym się znajduje i decyduje, czy dogrzewac, czy nie. Na obieg HK1 masz ustawioną temp. zadaną na 16,0C, wiec skoro temp. mierzona jest tam wyższa niż te zadane 16,0C stopni, to uklad HK1 nie dogrzewa, bo nie ma takiej potrzeby. A że tak jest, pokazuje pierwsze zdjęcie (temp. mierzona 17,0C). Dlatego masz zimne grzejniki.

  Podłączenie pomieszczenia ustaw na 'brak' dla obydwu obwodów i szukaj krzywej grzewczej. Tylko spiesz się, bo sezon grzewczy to jeszcze ok 2 miesiące (mrozy), a tylko w takie dni najlepiej znaleźc właściwą krzywą.

  Poza tym, czy ty mieszkasz w tym domu? Chyba nie, bo przy 16C jako temp. zadana to musiałbyś siedziec w kurtce w domu. Do tego widze, że cwu masz wyłączone. Te 60C na zasobnik wody sobie daruj i ustaw mniej, jak już zamieszkasz. Krzywe grzewcze ustawione pewnie z automatu przy pierwszym uruchomieniu kotła. Jak bedziesz musiał przy nich zostac, to znaczy, że budynek za słabo docieplony lub masz sporo mostków termicznych.

  Poczytaj więcej wątków na tym forum.
 • #5
  sheepi
  Level 10  
  W budynku nie mieszkam co w pewien sposób utrudnia obserwacje poczynań całej instalacji.
  Kiedy przestawiłem Podłączenie pomieszczenia na brak dla obu obiegów piec wciąż pracował bez przerwy dogrzewając wodę w obiegu w przedziale 37-39 st.
  Kiedy sprawdziłem pod kodem d.9 temp. jaką wyliczył z krzywych wyświetliło się 38 st. czemu się więc nie wyłączył? Pół godziny pracy pieca zrodziło we mnie spore wątpliwości więc w akcie desperacji zrobiłem zdjęcia wszystkich ustawień na calormaticu i zamieściłem tu z prośbą o weryfikacje.
  Twój wątek czytam już n-ty raz i niby wszystko jest w miarę proste ale w praktyce jakoś słabo to wychodzi.
 • #6
  andregol
  Level 10  
  Quote:
  Kiedy przestawiłem Podłączenie pomieszczenia na brak dla obu obiegów piec wciąż pracował bez przerwy dogrzewając wodę w obiegu w przedziale 37-39 st.


  Ja dotąd mam również problem z pojęciem, że "kocioł pracuje". Ale chodzi tu raczej o modulowanie. Kocioł moduluje pracą utrzymując w instalacji wyliczoną temp. zasilania. Kiedy ta spadnie o daną wartośc, wówczas kocioł rozpoczyna spalanie gazu i dogrzewa (ikona płomienia na wyświetlaczu). To co słyszysz to może byc jeszcze praca pompy. Tak więc "buczenia" w kotłowni nie unikniesz.
  38C temp. zasilania dla twojej zadnej 16C i 0C na zewnątrz, to sporo. Podejrzewam, że wynika to z wysokiej krzywej grzewczej. U mnie dla HK1 mam zadaną temp. 21C i obecnie przy -1C na zewnątrz temp. zasilania to 36C. A dla HK2 (podłogówka) mam temp. zadaną 22C i obliczona temp. zasilania to 31C.
 • #7
  sheepi
  Level 10  
  Wszystko było by ok gdyby to "modulowanie" jak to nazwałeś nie trwało pół godziny (dłużej nie czekałem) i zmieniłem ustawienie podłączenie pomieszczenia na ponownie na termostat dla grzejników - piec natychmiast się wyłączył. Temp na grzejnikach powoli spadała aż do 20 st. na zasilaniu i ok 22 na powrocie (to nie pomyłka). Podłogówka spadła do 22 na zasilaniu i 20 na powrocie. Temp. na piecu w okolicach 26-27 st. Taki stan trwał jakiś czas po czym piec się uruchomił dogrzał wodę - temp na podłogówce wzrosła a na grzejnikach dalej cisza. Na CM 16.5 st. więc rozumiem że nie było sygnału do ich ogrzewania ale po co w takim razie zaczęła pracować podłogówka? Co wywołało start pieca skoro CM pokazywał 16.5 st. przy zadanych 16?
 • #8
  DARIUS67
  Level 24  
  Kolego coś ty czytał,że nic nie zrobiłeś z tego o czym się stale pisze. Wytłumaczę jak "koniowi" załóż klapki na oczy abyś swój wzrok skierował tylko na termometr w pomieszczeniu, jakiś przenośny. Zakryj czymś uszy abyś nie słyszał szumu i ustaw wpływy temp. na brak. Sterowanie pogodowe steruje temp. wody płynącą po obiegach, tak aby odpowiednia temp. wody ogrzała pomieszczenia do zadanej temp. Na wpływ, jaka to ma być temp. ma ustawiana krzywa grzewcza. Jeżeli w pomieszczeniu jest zbyt ciepło niż nastawiłeś, to zmniejsz wartość krzywej grzewczej i odwrotnie. Obecne ustawienia to nastawy dla bardzo zimnego obiektu, a dla obiegu podłogowego jesteś poza zakresem pracy podłogi.
  Nazywam się Dariusz Wachowski prowadzę serwis gwarancyjny Vaillant w Bydgoszczy dla województwa kujawsko-pomorskiego (jeżeli jesteś z mego terenu to zapraszam - nr tel. 602 45 77 66 chciałbym mieć pod opieką "taką" instalację) i nie wiem jak to jest, że Ty nic nie wiesz o regulatorze po pierwszym uruchomieniu kotła. Obowiązkiem osoby dokonującej uruchomienia jest przeszkolenie użytkownika. Ja na forum udzielam się, bo mogę odesłać tu użytkowników którzy mają wątpliwości co do prawidłowych nastaw, i innych serwisantów z mego rejonu aby poczytali a nie zatruwali mi czasu na słuchawce, więc po części Cię rozumiem. Przy Twoim sterowniku serwisanta nie było, widać to po adresie 21 - przestaw z ECO na obniżenie i poluj na krzywą.
  Sory za sformułowanie jak koniowi, ale to że kocioł pracuje pół godziny, to co w tym złego jeżeli pracuje min. mocą tak aby utrzymać zadaną temp. Jeżeli dogrzał by do wyższej temp większą mocą to po co taki kocioł który nie wykorzystuje kondensacji. Producenci i ja też chciałbym mieć taki kocioł który się nigdy nie wyłącza, tylko stale dopasowuje swą moc do zapotrzebowania budynku.
  W ogromnym skrócie.
  Korekta - to przy przewymiarowaniu lub niedowymiarowaniu przestawienie obliczonej wartości temp. o ok 10 %.
  Np. temp wyznaczona wody to 50 stop. w pomieszczeniu wzrasta powyżej zadanej to regulator obniży temp. wody o 5 stop. O ile nadal to będzie za dużo to może oznaczać zbyt wysoko ustawioną krzywą lub np. dużo gości, kominek, nasłonecznienie. Korekta to korekta, to nie jest zatrzymanie sterowania. Regulator nadal pracuje choć przegrzewa.
  Termostat - to prawie to samo co korekta, z tą różnicą, że po przekroczeniu temp. o stopień nastąpi wyłączenie pompy.
  Regulator pogodowy na ścianie w pomieszczeniu to nie jest prosty sterownik załącz wyłącz, jest to zdalne sterowanie które umożliwia lepsze dopasowanie - komfort użytkowania sterowania pogodowego.
  Zdalnego sterowania w blokach ze sterowaniem pogodowym nie ma, a jest odpowiednia temp. w dzień i obniżka w nocy. Wszystko zależy od prawidłowo ustawionej krzywej grzewczej, w ślad za tym niskie rachunki za ogrzewanie - niższe niż bez pogodówki. To regulator wyznacza odpowiednią temp. wody aby osiągnąć zadana temp. pomieszczenia w zależności od temp. zewnętrznej i odpowiednio upolowanej KRZYWEJ GRZEWCZEJ. Polowanie czas zacząć.
 • #9
  sheepi
  Level 10  
  Quote:
  Sory za sformułowanie jak koniowi


  Tego konia jakoś przełknę ;). A tak poważnie to nie dziw się, że jeśli czegoś się nie rozumie, działa trochę po omacku i coś nie do końca wychodzi to zaczyna brakować determinacji aby ślepo podążać w dalej nieznanym kierunku.

  Quote:
  prowadzę serwis gwarancyjny Vaillant w Bydgoszczy dla województwa kujawsko-pomorskiego (jeżeli jesteś z mego terenu to zapraszam - nr tel. 602 45 77 66 chciałbym mieć pod opieką "taką" instalację)


  Niestety mieszkam pod Warszawą, więc to raczej nie wchodzi w grę. Co miałeś na myśli pisząc "taką" instalację? - coś z nią nie tak? Może jesteś w stanie

  Quote:
  jak to jest, że Ty nic nie wiesz o regulatorze po pierwszym uruchomieniu kotła


  A no tak to jest jak piszesz nieco dalej - serwisant nawet nie stał przez chwilę przy regulatorze. Wpadł kiedy instalator jeszcze kończył swoją pracę. Poklikał coś na piecu, wsadził jakiś miernik w rurę spalinową (mówił ze to analizator spalin), powiedział że wszystko jest cacy, podstęplował gwarancje i tyle z jego pracy.
  Kilka słów powiedział mi instalator choć podkreślał, że to co mówi to tylko jego praktyczne doświadczenia a po resztę odesłał mnie do instrukcji.

  Dziś wieczorem jeszcze raz od początku spróbuje powoli twoją metodą szukać krzywych:
  podłączenie pomieszczenia ustawię na brak dla obu obiegów
  zadam jakieś krzywe grzewcze
  temp. zadaną zostawię taką jak jest 16 st.
  i zobaczę rano jakie będą efekty (rano porównam wskazania termometrów pokojowych z moimi 16 stopniami.

  Jeśli mogę jeszcze spytać to co to za czujnik ten VF1 którego wskazania można odczytać na stronie C3?
 • #10
  DARIUS67
  Level 24  
  Pisząc taką miałem na myśli, fajną czytelną prawie bezobsługową - drogą. Trochę kasy wyłożyłeś, więc na serwisie raczej nie będziesz oszczędzał, no chyba, że trafisz po pierwszym przeglądzie na partacza - wtedy szukaj dalej. Jak to powinno wyglądać opisałem ostatnio w poście coś o kotle podwójnie kondensującym.
  VF1 to czujnik który powinien być zamontowany do pomiaru temp. w sprzęgle. Na twoim foto go nie widać, powinien być wsunięty obok odpowietrznika na wartowniku - jest tam taka tulejka. Drugi koniec powinien być podłączony do kostki pogodówki na zaciski OT i RF - obok czujnika zewnętrznego. Ten czujnik to VR10 służy on do przekazania info kotłowi, co się dzieje na obiegach. Inaczej jeżeli nie ma tego czujnika to pompy mogą mielić zimną wodę, bo kocioł nie wie że w domu jest zimno, że obiegi chcą ciepła a kocioł milczy i czeka aż kocioł zadziała. Obecnie przy braku tego czujnika, VR1 to czujnik w kotle - to czujnik zasilania. Gdybyś miał jeden obieg bezpośredni to tak było by dobrze, ale przy dwóch obiegach powinieneś mieć czujnik wyniesiony w sprzęgło. Może on jest ale na foto go nie widać.
  Poluj na krzywą, daj sobie trochę czasu i zapomnij o tym że kocioł pracuje. Polowanie przy obecnie równomiernych temp. nie powinno stwarzać problemów. Jeżeli nawet przesadzisz to zbyt wiele nie stracisz na gaz. Jakieś koszty muszą być, a w przyszłości może jak wyschnie odparuje obiekt może będziesz mógł skorygować nastawy krzywej, jeszcze w dół.
 • #11
  sheepi
  Level 10  
  Zacząłem szukać tego czujnika VF1 bo z tego co piszesz to chyba go jednak nie mam. W każdym razie z pewnością nie ma go w sprzęgle (rozumiem że tulejka o której piszesz to ten element na zdjęciu wyglądający na nakrętkę - sprawdzałem i można wsunąć coś do środka tak mniej więcej na 5 może 6 cm)

  ustawienia calormatic 430

  Z tego co mi się zdaje to czujniki mam tylko dwa. Jeden jest w zasobniku CWU, wsunięty w rurkę na jego środku a drugi przypięty do zasilania podłogówki jak na poniższym zdjęciu (pomijam czujnik na zewnątrz budynku oraz calormatica).

  ustawienia calormatic 430

  Wydaje mi się że czujniki są wpięte do modułu VR61 - jeden do złącza BUS (razem z czujnikiem pogodowym) drugi do złącza VF2. Zaciski OT i RF z tego co udało mi się ustalić są w środku pieca a tam raczej nie chce zaglądać z obawy że coś porozłączam. Czy to możliwe aby instalator zapomniał o tym czujniku? A może rozwiązał to jakoś inaczej?
  Poniżej moduł VR61
  ustawienia calormatic 430
 • #12
  DARIUS67
  Level 24  
  Czujnik VR10 musisz dokupić. W sprzedawanych sprzęgłach -Vaillant te czujniki są wraz ze sprzęgłem, bo to czujnik sprzęgła. W innych sprzęgłach, trzeba dokupić.
 • #13
  denis7575
  Level 2  
  Witam.Moy colormatic vrc 430 pracował idealne.A teraz zamiast czasu est napis "konserv.",proszę mi powiedzieć, сo z nim może być nie tak? Dziękuję.
 • #14
  DonRomano
  Level 34  
  Serwis wpisał datę przeglądu pewnie gwarancyjnego.
  Należy wezwać serwis i takiego przeglądu dokonać lub nie, twoja sprawa.
 • #15
  denis7575
  Level 2  
  bardzo dziękuję!zrobiłem reset po fabrycznemu - stalo całe ок!
  pozdrawiam z Bialorusi. Denis.