Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy - jakie zużycie gazu?

Isk 20 Lis 2011 11:46 34486 16
  • #1 20 Lis 2011 11:46
    Isk
    Poziom 16  

Obecnie domek jest grzany z sieci miejskiej.
    co roku rachunki rosną, ostatnio nawet 800zł, a nie było aż tak zimno, a co będzie dopiero jak będzie -10 lub -20 :/ temperatura w domu ok 21 stopni.

Dom ma ok 200m2 - szczytowy.

Zastanawiam się nad odcięciem i postawienia własnego pieca gazowego.

Zanim to zrobię, chciałbym się dowiedzieć jak wyglądają obecnie koszty, ile wciąga gazu przy takiej temperaturze w środku i na zewnątrz dany piec.

Proszę o jakieś dane w tym temacie, aby mieć chociaż jakieś pojęcie...

0 16
  • #2 24 Lis 2011 14:28
    bolszy188
    Poziom 16  

Witam, sam nie używam gdyż nie mam gazu ale informacja pewna od mojego ojca. Piec Imergaza ze sterownikiem pokojowym dom około 260m2 za ubiegły sezon 6 miesięcy grzania i c.w.u. koszt miesięczny około 470 zł. Temperatura w dzień tj. 6 - 21 22stopnie później 19. Dom stary ocieplony styropianem 5 cm bez frezu. Podpiwniczony (a to ma w brew pozorom znaczenie). Dodatkowo zasobnik na c.w.u 100L. Ale piec kosztował rok temu tylko 9 tys. Wszystko zależy od pieca o ile pamiętam w krytycznych temperaturach -22 do -30 zużycie dobowe na poziomie 11-13 m3 (chyba metrów). Wiem że ojciec to kontrolował bo spodziewał się rachunków około 1000 zł a tu taka miła niespodzianka.

5
  • #3 24 Lis 2011 14:31
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

bolszy188 napisał:
    Wszystko zależy od pieca

Nie. Bynajmniej.

0
  • #4 24 Lis 2011 20:43
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 25 Lis 2011 09:51
    berga
    Poziom 18  

Witam.

Isk napisał:
    Obecnie domek jest grzany z sieci miejskiej.
    co roku rachunki rosną, ostatnio nawet 800zł, a nie było aż tak zimno, ...
    ...Dom ma ok 200m2 - szczytowy...
    ... aby mieć chociaż jakieś pojęcie...

Aby mieć jakieś pojęcie, musisz przeczytać dokładniej ten swój rachunek, a dowiesz się wtedy, za co płacisz, ile ciepło kosztuje: czyli jaka jest cena 1GJ albo 1kWh. A najlepiej policzyć ile energii bierzesz z sieci w ciągu całego roku, oraz ile ona w całości kosztuje.
    Prostsze może być odczytanie stanu licznika ciepła przed sezonem i po sezonie grzewczym, oraz zsumowanie opłat wszystkich rachunków z danego roku.
    Wiedząc, ile teraz kosztuje Cię 1GJ i ile ciepła ciepła zużywasz, będzie można oszacować zużycie gazu i czy cała ta operacja będzie się opłacać.
    Na koniec dodam, że mój dosyć stary i nieszczególny dom, też ogrzewam z sieci i nie widzę powodów, aby kupować jakikolwiek kocioł.

0
  • #6 26 Lis 2011 06:55
    arturccc
    Poziom 14  

bolszy188, niestety jest dokładnie odwrotnie niż piszesz. Najmniej zależy właśnie od pieca, a najwięcej od ocieplenia, a ty piszesz o jakiś śmiesznych 5cm i piwnicy. Obawiam się, że ojciec chciał cię urobić, bo rachunki miesięczne miał pewnie najmniej dwa razy wyższe lub w domu najwyżej 19. Niestety z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu.

1
  • #7 26 Lis 2011 11:30
    miron_60
    Poziom 10  

Trochę tu "masła maślanego". Ale do rzeczy:
    1. zabudowa szeregowa - segnent środkowy wspólne ściany boczne parteru
    2. mury gazobeton 1,5 pustaka plus dycha styropianu
    3. podpiwniczony w całości
    4 okna plastiki
    5.ogrzewane parter 12m x 5,6m wys. 2,6m plus pomieszczenie adoptowane z garażu 16 m2 / w tym 46 m2 podłogówka trzy pętle mieszacz sterowany pogodówką zewnętrzną.
    6 piętro ten sam wymiar czyli 70m2 w tym 7 metrów podłogówki RTL w łazience i cztery grzejniki płytowe purmo w czterech pokoikach
    7 strych użytkowy pow. 67 m2 dach spadzisty czyli połowa kubatury tj pomiesczenie ok 33 m2 dwa grzejniki płytowe
    8 trzy pomieszczenia piwniczne kotłownia i pralnia i pomieszczenie z wymiennikiem płytowym tj ok 20 m2
    ŁĄCZNIE GRZANE OK 200 M
    PIEC - dwufunkcyjny Junkers eurostar ok 10 lat
    Sterowanie pieca czujnik pokojowy
    Głowice regulowane średnio trzy pokoje skręcone do 14 stopni /40 m2/
    temperatura w pomieszczeniach średnio 21 stopni.
    Zużycie dobowe gazu przy temperaturze w dzień 5 stopni w nocy 0 stopni 13 m3
    minus średnio 3 metry na dobę na mycie kąpanie i gary
    Wychodzi 10 m3 na dobę /wiem że szkłem d..y się nie wytrze i żeby mieć trzeba dać/
    Czy to dużo ???

0
  • #9 09 Gru 2011 13:52
    bolszy188
    Poziom 16  

@arturccc nie musiał byłem na miejscu widziałem rachunki więc nie wiem "po kiego" grzyba się czepiasz. Być może ty na swoim czajniku z nalepką JUNKERS palisz miesięcznie koło 1000 zł. Czy gdzieś napisałem że izolacja nie ma znaczenia ? Opisałem jaką izolację ma mój ojciec a nie że nie ma znaczenia, proponuję naukę czytania ze zrozumieniem. A odnośnie izolacji czy piwnica nie jest izolacją dla domu według ciebie ? Wiesz w ogóle co to strefa przemarzania jak wpływa na straty ciepła ? Proponuje poszukać 2 domków w okolicy jednego z piwnicą 2-giego bez i stanąć na parkiecie (panelu) bez podłogówki zobaczymy czy ci stópki nie zmarzną na tym bez piwnicy bo coś mi się wydaje że długo byś tam nie postał. Zanim zaczniesz coś pisać zastanów się odrobinę. A jeśli macie zamiar walić głupa że piec nie ma znaczenia (bo po co przepłacać) to pozakładajcie sobie jakieś made in china zobaczymy czy rachunek się zamknie w 1500 zł miesięcznie. Żarcie też dla ciebie nie ma znaczenia czy jesz pseudo masło czy masło nie czujesz różnicy ? Wielcy znawcy tematu się znaleźli strach się bać. Jeśli marka nie ma znaczenia powiedz kolego czemu mój Japończyk z silnikiem 2.4 pali średnio 7L a polonez z silnikiem 1.6 pali 12L. Herezje na temat marek i wpływu pieca na rachunek zachowajcie dla siebie.

2
  • #10 09 Gru 2011 14:09
    Samuraj
    Poziom 35  

Parter 70m2 za cały ubiegły rok rachunki ok. 2000 zł z małym haczykiem, w tym roku widzę że trochę więcej ale to raczej związane z podniesieniem opłaty za gaz. Budynek podpiwniczony ocieplony styropianem 10, piwnica tak samo lecz nie ogrzewana a mimo to temperatura nie spada poniżej 15 stopni w największe mrozy. Opłata za CO + grzanie CWU.
    Jak dla mnie to mało i chyba raczej rodzaj kotła ma tutaj coś do znaczenia, na piętrze mają tę samą powierzchnię a rachunki są dwu krotnie większe jak u mnie. Tyle tylko że tam okna jak i kocioł made in china oraz co chyba ma największe znaczenie brak ocieplenia.
    Znaczenie też ma sposób grzania. 2 sezon grzewczy tłumaczę iż całkowite wyłączanie CO na noc na nie wiele się zdaje i działa wręcz odwrotnie od zamierzonego celu. U mnie jest ustawione na 19 w godzinach gdy nikt nie przebywa w mieszkaniu i 20 w ciągu dnia, wieczorem 21. Kocioł chodzi wtedy gdy potrzeba i wcale tego nie kontroluje. Na piętrze w ramach oszczędności wyłączają na noc i rano temperatura 15 stopni. Podgrzanie z 15 do 20 zużywa więcej gazu jak by kocioł ustawiony był na optymalną temperaturę w nocy np. 19 stopni.

Proszę nie pisać iż mam tak małe rachunki gdyż Ci na górze mnie grzeją, wręcz przeciwnie - ciepło uchodzi do góry a mimo to temperatura sufitu jest mniejsza jak podłogi choć nie mam podłogówki.
    Gdy robiłem remont i 2 lata temu to dopiero była wojna że Ci na górze maja zimno gdyż ja nie grzeje. U mnie ciepło wywiewa zarówno w dół grzeje mimo woli piwnice przez strop jak i do góry do sąsiada.

2
  • #11 09 Gru 2011 15:03
    vihajster
    Poziom 12  

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że to będzie bardzo trudno przewidzieć.
    Jedyne sensowne dane, to przykłady z innych domów, porównasz je ze swoim
    i trochę się zorientujesz w sytuacji.
    Oto moje dane:
    Domek wolno stojący, podpiwniczony, parterowy z poddaszem użytkowym.
    Według projektu Wawrzyn pracowni Archeton z Krakowa.
    Można sobie sprawdzić szczegóły.
    łączna powierzchnia grzana ok. 190 m2.
    ściany: pustak ceramiczny 30cm+styropian 18cm,
    ściany piwniczne: 1,5 cegły czerwonej + styropian 12cm,
    poddasze i strych: dachówka ceramiczna +18cm wełny mineralnej.
    Piec Valiant Eco Plus (kondensacyjny z zamkniętą komorą grzejną)
    ogrzewania kaloryferami i podłogówka w łazienkach.
    Na grzejnikach zawory termostatyczne. Czujnik pogody i wewnętrzny.
    średnio wszystko ustawione na 19-20 stopni, w łazienkach 23,
    wiatrołap, hole 18st, garaż 16st. W piecu ustawione programy czasowe
    z obniżaniem temperatury w nocy i w godzinach pracy. Tak samo
    programy czasowe na przygotowanie c.w.u. Pompa obiegowa c.w.u.
    sterowana również programem czasowym.
    Dodatkowe grzanie kominkiem, wypalamy rocznie ok. 4m3 drewna,
    głównie dla przyjemność i w większe mrozy.
    System solarny Dietrich z 3 panelami do c.w.o., zasobnik wodny 400l.
    zamieszkały przez 4 osoby i kota (kot gromadzi dużo ciepła :D ).
    Gaz jest tylko na potrzeby c.o. i c.w.u.
    W kuchni płyta elektryczna.
    Zużycie gazu:
    w lecie od 0,1m3/dobę do 0,5m3/dobę, ciepła woda praktycznie
    jest od słońca, ale piec ma funkcję zabijania bakterii raz w tygodniu,
    no i nie zawsze świeci słońce. O ekonomicznej opłacalności systemu
    solarnego nie piszę, bo to inna bajka.
    W lecie średnie zużycie gazu 0,37m3/dobę
    średnio w lecie rachunek wynosi: 19zł za gaz+64zł opłaty stałe=83zł razem
    w tym roku lato u mnie trwało od 23 kwietnia do 16 października (183 dni) -
    w tym czasie c.o. było wyłączone.
    W zimie zużycie jest od 2m3/dobę (+6st zew./+20st wew.)
    do 11,5m3 (-12st zew. 22.02.2011)
    największe zużycie jakie zanotowałem: 17m3 (-19st zew. 25.01.2010)
    Dużo, a może i najwięcej zależy od siły wiatru i wilgotności,
    silny wiatr i opady śniegu znaczenie zwiększają zużycie.
    Rachunki w zimie za sezon 2010/2011:
    średnie zużycie gazu: 8,23m3/dobę
    rachunek miesięcznie średnio: 344zł za gaz+64zł stałe opłaty=408zł
    sezon trwał 7 miesięcy od 05.10.2010 do 24.04.2011 (202 dni).
    Za ostanie 12 miesięcy łącznie zapłaciłem za gaz 3700zł,
    czyli średnio 308 zł miesięcznie.
    Wypada to ok. 1,62zł/m2 miesięcznie.
    Cena gazu z dostawą ok.1,66 /m3
    opłaty stałe 64zł/miesiąc
    (to są ceny w Lublinie, chyba nie są jednakowe w całej Polsce).
    Drewna do kominka kupiłem 4m3 za 800zł, pocięte z transportem i wyładunkiem.
    Jeśli oceniasz swój domek jako lepiej ocieplony, bardziej energooszczędny,
    to zapewne zapłacisz mnie, i odwrotnie.
    Sam jestem ciekaw, czy płacę (zużywam) dużo, czy mało?
    Chętnie poczytam, ile zużywają podobne domki?
    Dla porównania, za mieszkanie 63m2 w S.M Czuby w Lublinie
    płacę 1,72zł/m2 za c.o. i 3,60zł/m3 podgrzania c.w.u.
    miesięcznie to daje razem ok. 160zł za ciepło na potrzeby c.o. i c.w.u
    Gdyby to mieszkanie miało 190m2 to płaciłbym za ciepło ok. 384zł/mieś.
    Ten budynek mieszkalny ma ocieplenie styropianem 12cm na zewnątrz
    i 5cm styropianu wewnątrz ściany. Jak by nie patrzeć, wydaje się że
    ciepło z sieci miejskiej jednak wychodzi drożej. Nie wspomnę o przyjemności
    mieszkania poza spółdzielnią mieszkaniową.

1
  • #12 11 Lut 2012 17:21
    jerry323
    Poziom 2  

Witam ja mam dom Irma2 parterowy 130m/kw ogrzewanie podłogowe 10 pętli i jedna drabinka w łazience ,suporeks 24 ocieplony styropianem grafitowym 15 cm brak jeszcze podbitki piec Junkers CERAPUR SMART 22kw + rekuperator BRINK 400 z GWC 50m.Piec ustawienie 3,5 a na głowicy rozdzielacza TECE ustawiłem 6 , sterowanie euroster 2006tx ustawiłem na 23 stopnie rano i 22,4 stopnie wieczór.Przy temp -19 rano i -8 w południe uzyskałem spalenie 9m/sześciennych gazu

4
  • #13 06 Lis 2012 13:28
    BetonHouse
    Poziom 1  

Vitodens 200W + pakiet solarny Vitosol 3 sztuki +Vitocell 400l.
    Sterowanie Vitotrol 300 x 2 ( dwa obiegi z mieszaczami - parter / piętro ) sprzęgło hydrauliczne.
    Całość na podłogówce Rehau wg ich projektu.
    Powierzchnia domu ok 500 m2 projekt własny.
    Gaz od 7 do 14 m3 średnia 8 m3 przy nastawach 20st c dzien (od 6:00-do 21:00) 17st nocą.
    Kominek 25kW - odpalam dla klimatu.
    Ogrzewaniem wody w lecie się kompletnie nie przejmuję - solary robią swoje.

1
  • #14 06 Lis 2012 14:40
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

BetonHouse masz strasznie duża spalanie.
    Na innym forum przeczytałem, że użytkownik ma co prawda dom 130 mkw pow. mieszkalnej (3x mniejszy) ale też dla klimatu przepala kominek i rocznie zużywa 250 m³ gazu ziemnego (jest w taryfie W1).
    Ty masz 3x większy dom ale 6x większe zużycie gazu. Może warto zamykać okna w sezonie grzewczym :D ?

0
  • #15 06 Lis 2012 18:23
    lolson28
    Poziom 14  

bolszy188 napisał:
    Piec Imergaza ze sterownikiem pokojowym dom około 260m2 za ubiegły sezon 6 miesięcy grzania i c.w.u. koszt miesięczny około 470 zł. Temperatura w dzień tj. 6 - 21 22stopnie później 19.

buhahahahahaha chyba Ci się coś przyśniło :D

Dodano po 1 [minuty]:

bolszy188 napisał:
    . Jeśli marka nie ma znaczenia powiedz kolego czemu mój Japończyk z silnikiem 2.4 pali średnio 7L a polonez z silnikiem 1.6 pali 12L.

o tu też miałeś ciekawy sen :D

Dużo ludzi czyta takie rzeczy i później opowiada dalej i tworzą się "polskie" mity :D

pozdrawiam

1
  • #16 06 Lis 2012 18:31
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 06 Lis 2012 19:07
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Walker29 napisał:
    Cytat:
    rocznie zużywa 250 m gazu ziemnego

Nie obraź się Grzegorzu, ale w Św. Mikołaja też wierzysz?

Przecie on dla klimatu codzień w tym kominku pali.

Właśnie staram się pokazać jak niektórzy "dla klimatu" palą w kominku kilka lub kilkanaście metrów przestrzennych drewna. :D i lepszy klimat daje kominek w płaszczyku.
    Ja nie ukrywam i nie ukrywałem , że mam także kociołek stałopalny obok gazowego. Ale zamontowałem go po to aby obniżyć rachunek za ogrzewanie.
    Jak będę chciał kominek dla klimatu postawić sobie to kupię elektryczny albo gazowy odpalany i gaszony z pilota. Nie potrzebuję w salonie robić kotłowni. :D

0