Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka automatyczna Polar SLS 348/ zepsute otwieranie drzwi

zuzka4440 28 Nov 2011 13:17 5266 18
 • #1
  zuzka4440
  Level 2  
  Witam.
  Mam problem związany z pokrętłem otwierania drzwi.
  Pranie wyprałam, wyłączam pralkę przyciskiem ON/OFF żeby wyjąć pranie a pokrętło do otwierania drzwi okazała się luźne.
  Co mogę zrobić żeby wyjąć pranie i czy możliwa jest samodzielna naprawa?
  Gdy przekręcam słychać kulający się plastik. Podejrzewam, że podczas wirowania (dziś wyjątkowo mocno hałasowała) coś się urwało.
  Czy części do tej pralki są jeszcze dostępne?
  Nie kupowałam jej jako nowej ale używaną i wygląda na to, że ma już sporo lat ale bardzo nie odpowiada mi myśl kupowania nowej i wydawania 1000zł.
  Bardzo proszę o jakąś poradę.

  POMOCY. W środku mam pościel i zależy mi na jej odzyskaniu.
 • #3
  zuzka4440
  Level 2  
  odpowiedz była trafna, jednak mimo zanurkowania do środka nie mam pojęcia jak to otworzyć. Jakaś plastikowa część spadła na dół, ale nie wiem co mogło to być gdy dotykam mechanizm otwierający to nie mam pojęcia za co złapać.
 • #4
  Paw_el

  Home appliances specialist
  Witam.
  Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia blokady drzwi, trzeba wymacać w niej bolec drzwiczek i go wypchnąć.
 • #5
  Bronia Autonomiczna
  Level 7  
  Paw_el wrote:
  Witam.
  Prawdopodobnie doszło do uszkodzenia blokady drzwi, trzeba wymacać w niej bolec drzwiczek i go wypchnąć.


  Mam taki sam problem z pralką Polar SLS 348: pranie w środku, blokada nie otwiera drzwi. Udało mi się zdjąć blat pralki.
  Czy możliwe jest wypchnięcie tego bolca od środka?

  Jak to zrobić: wypychać go z tej kwadratowej dziury*? Widziałam również porady, żeby rozpołowić śrubokrętem mechanizm blokady - czy to coś da?
  Bardzo prosze o radę - musze coś zdecydować, czy uszkodzić jeszcze więcej pralkę czy poświęcić ubrania, które są w srodku i gniją od wczoraj.

  *zdjęcie takiej samej blokady jest przy poście: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13823338#13823338
 • #7
  Bronia Autonomiczna
  Level 7  
  Bardzo dziekuję - znakomity filmik. Problem z pralką Polar SLS 348 polega na tym, że w środku jest b. mało miejsca pomiędzy bębnem a blokadą drzwi (to drugie "s" w nazwie chyba pochodzi od "slim", bo pralka ma 32 cm głębokości). Prawie nic nie widać od góry, ręka ledwie sie mieści, użycie śrubokręta niemozliwe. Trzeba działąć po omacku, przy ostrych krawędziach bębna. Zapadka od drzwi pralki nie wystaje, tak jak w pralce z filmiku, tylko jest w środku blokady. Nie udało mi się odgiąć palcem zapadki, chociaż dzrwi się trochę poruszyły. Będę jeszcze próbować. NB. po przyjrzeniu się blokadom na stronach internetowych - mam wrażenie, ze w tej pralce trzeba przesuwać raczej w prawo (patrząc od góry), a nie w lewo, jak na filmiku z linku.
 • #9
  Bronia Autonomiczna
  Level 7  
  Kolejna próba nie przyniosła rezultatu, nie wiem, czy w ogóle wypchnięcie zapadki od środka w tej pralce jest wykonalne. Mam tylko jeszcze bardziej podrapaną rękę (mimo zaklejenia taśmą). Jeszcze spóbuje podważyc drzwi od zewnątrz (do wymiany byłaby oprócz blokady również zapadka, a może nawet całe drzwi). Już się domyślam, skąd oferty: "częściowo sprawna pralka (polar) bez szyby w drzwiczkach".
 • #10
  Kenworth 18
  Level 43  
  Witam.
  Na tym filmie pokazany jest sposób jak otworzyć drzwi przy pomocy żyłki do kosiarki: https://youtu.be/J7vzWGMvfOM
  W Pani przypadku można by spróbować ową żyłkę lub kawałek drutu wprowadzić za zaczep drzwi po ich odchyleniu na tyle by powstała szczelina przez którą przejdzie drut lub żyłka.
  Gdyby to się udało to teoretycznie wystarczy pociągnąć w przeciwną stronę niż na filmie.
  Myślę, że to jedyna metoda by ocalić drzwi pralki przed destrukcją skoro inne metody zawiodły.
 • #11
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Kenworth 18 wrote:
  W Pani przypadku można by spróbować ową żyłkę lub kawałek drutu wprowadzić za zaczep drzwi po ich odchyleniu na tyle by powstała szczelina przez którą przejdzie drut lub żyłka.
  Bajki Panie piszesz. Pod żadnym pozorem przy tej pralce. Skończy się co najwyżej połamaniem zaczepu drzwi.
  Kenworth 18 wrote:
  Jeżeli nadal nie udało się otworzyć drzwi to proszę zlokalizować tą dźwignię i za jej pomocą próbować: https://north.pl/karta/dzwignia-zamka-do-pralki-polar-sl348xw,2UK-EQ-CMMP-1DP.html
  Szkoda czasu, nic z tego nie będzie.
  Bronia Autonomiczna wrote:
  Kolejna próba nie przyniosła rezultatu, nie wiem, czy w ogóle wypchnięcie zapadki od środka w tej pralce jest wykonalne.
  Jak najbardziej wykonalne, ale nie łatwe zadanie. Ręce będą obdarte do krwi. Warunek jest tylko taki, że urwało się mocowanie cięgna otwierającego przy blokadzie. Jesli blokada bedzie zablokowana mechanicznie to czasem tylko jej łamanie wchodzi w grę.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  Bronia Autonomiczna
  Level 7  
  mrice wrote:
  Jak najbardziej wykonalne, ale nie łatwe zadanie. Ręce będą obdarte do krwi. Warunek jest tylko taki, że urwało się mocowanie cięgna otwierającego przy blokadzie. Jesli blokada bedzie zablokowana mechanicznie to czasem tylko jej łamanie wchodzi w grę.


  Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i rady. Drzwi dalej zamknięte. Nie udaje mi się wystarczająco silnie nacisnąć na zapadkę, siedzi ona głeboko w blokadzie, a otworek jest taki mały, że wchodzi tylko czubek palca. Dzwoniłam na 'naprawy pralek" - pan też potwierdził, ze otwarcie jest możliwe, poradził rękawiczki (nie może dojechać, bo zepsuty samochód).

  W związku z tym mam pytanie - jak stwierdzić, że to jest tylko awaria "cięgna" - zgaduję, że chodzi o tę czarną część blokady - została mi w ręce przy pierwszym rozpoznaniu, bo wisiała tylko na druciku od pokrętła - na dole zaczepik jest ułamany. Może oprócz tego coś zacięło się również w zapadce i dlatego nie mogę jej ruszyć? Jak można wyłamać tę blokadę?
 • #14
  mrice
  Moderator of Home appliances
  2w1 raczej to nie będzie, to czarne plastikowe lubiło pękać, tak więc na 95% do otwarcia. W kacie desperacji można łamać blokadę, ale zawsze jest małe ryzyku uszkodzenia zaczepu drzwi. Blokada i tak i tak jest do wymiany.

  Jesli desperacko chcesz się do tego dobrać, to kij od miotły, zaprzeć o blokadę z prawej strony i siła od góry pchać w dół, aż się złamie. Wtedy łatwiej odepchnąć zaczep drzwi, bo mamy z głowy sprężynę blokady.
 • #15
  Bronia Autonomiczna
  Level 7  
  Rozbicie blokady jest konieczne - w mojej pralce była 'mocna sprężyna' (tak, jak opisane w https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic975753.html ; ja też przekrecałam kombinerkami pokretło - chyba nawet tamten post mnie zainspirował). Ta sprężyna łatwo nie ustąpi, zapomniałam o tym.
  Spróbowałam przyłożyć od góry długi srubokręt, potem kij od szczotki i postukać młotkiem - bez rezultatu. Po obejrzeniu róznych zdjęć blokady zauważyłam, że od dołu jest dziura w tej niebieskiej części. Spróbowałam odgiąć ją małym śrubokrętem od dołu i niebieska część puściła 1 śrubkę z boku (wyszły 2 kable, które pewnie były podłączone od dołu), ale blokada caly czas jest cała tj. sprężyna trzyma.
  W której części niebieskiej puszki jest ta sprężyna? to tam bym się skupiła, byle tylko ją ruszyć.
 • #16
  mrice
  Moderator of Home appliances
  Sprężyna w blokadzie jest pod niebieską puszką, jej zdjęcie nie usuwa sprężyny. Poza tym druga sprężyna jest jeszcze w bolcu na drzwiach. Nie mniej po wywaleniu niebieskiej puszki jest dostęp do elementu który się przesuwa w blokadzie i jest odpowiedzialny za otwieranie drzwi z pokrętła.
 • #17
  january wietrzyk
  Level 19  
  Witam.
  Udało mi się otwierać te pralki przez delikatne zdjęcie pierścienia zewnętrznego drzwi, który jest tylko na zatrzask.
 • #18
  Bronia Autonomiczna
  Level 7  
  Niebieska puszka już oddzielona, ale powierzchnia pod nią jest gładka - nie czuć nic, co by sie dało chociaż trochę przesuwać. Na filmiku o ryglu :arrow: Link widzę, przesuwający się element (sek. 5:45 - 5:50), ale (pomijając, że to jest zamek do innej pralki polar) - ten ruchomy element chyba jest niedostępny, kiedy blokada jest zamontowana na pralce.

  Po przeczytaniu poprzedniego postu o manewrach z drzwiami - dziękuję - wieczorem będę próbować (albo tego albo wrócę do prób urwania tej blokady, chociaż bez niebieskiej puszki dalej mocno trzyma). Czy pierścień zewnętrzny - to ten plastik dookoła szyby? Czy trzeba go podważyć i z której strony najlepiej zacząć - od strony zapadki, czy od strony, gdzie drzwi są przykręcone do pralki?
 • #19
  january wietrzyk
  Level 19  
  Pierścień zew. to plastik w koło szyby, podważyć gdzie wygodniej mi się wydaje, ze lepiej od zamknięcia tylko ostrożnie żeby nie połamać.