Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przebudowa zwrotnic do Tonsil ZG-15C 4 Ohm na wersje 8 Ohm

kjungst 28 Nov 2011 16:26 5982 8
    kjungst
    Level 10  
    Witam. Jako posiadacz poczciwych kolumienek tonsil ZG-15C zapragnąłem je ulepszyć i zakupić do nich zwrotnice. Jakiś dłuższy czas nadarzyła się na allegro okazja i zakupiłem okazyjnie zwrotnice pokazane na załączonym obrazku. Potem czekały na półce na odrobię wolego czasu. Niestety gdy zacząłem szukać informacji w sieci jak je podłączyć okazało się iż wersja którą posiadam przeznaczona jest dla głośników 4 Ohm (co notabene dziwne bo nie widziałem jeszcze GDNów 16/15 4 Ohm ;d ale widać za młody jestem). Po drodze natrafiłem też a ten wątek Unitra Tonsil ZG 15 C - zwrotnica który wskazuje że zwrotnicą dla wersji 8 Ohm jest tylko kondensator do gwizdka. Jednak na allegro(archiwum) widziałem zwrotnice do ZG15c 8Ohm (posiadały tylko jedną cewkę.)

Tu robi się zasadnicze pytanie: Czy da się przerobić tą zwrotnice a wersje 8 Ohm? Kondensator 2,2 µF mógłbym wziąć z oryginalnych kolumn. Cewki ewentualnie przewinąć. Da się ?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    DJ_Pawlak
    Level 15  
    wszystko się da zrobić nie wiem czy dobrze widzę ale tam dla basowego jest cewka kondensator z rezystorem dla wyrównania tak z pamięci to dla głośnika 8 ohm rezystor musi być 8R2 / 2W chyba takie były montowane. Wysoko tonowy możesz dać tylko przez kondensator ale musi mieć odpowiednią wartość.

Nie zrozumiałem dokładnie Twojej wypowiedzi jakie głośniki masz w tych kolumnach ?? i czym je napędzasz.

Chodzi Ci o porządną zwrotnice ?? można prosto dopasować w zależności jakie dokładnie masz głośniki....
    waszka2512
    Level 10  
    Z tego co pamiętam to w modelu zg 15 c siedziały głośniki gdn 16/15 8ohm i gdw 9/15 również 8 ohm, z innymi bynajmniej się nie spotkałem. Zwrotnica choć trudno nią nazwać jeden kondensator o pojemności 2,2uF w tym zestawie moim zdaniem spełniała swoje zadanie-cięła pasmo dla wysoko tonowego od około 9kHz-można by więc pokusić się o dodanie cewki dla głośnika niskotonowego o indukcyjności około 0.142mH co da cięcie częstotliwości tak że głośnik nie zagra powyżej 9kHz tylko czy warto??? Po pierwsze moim zdaniem nie ma to sensu gdyż ten głośnik jak wynika z jego charakterystyki ma dużo węższe pasmo i nie zagra powyżej 9kHz choćby nie wiem co. Te kolumny moim zdaniem grają naprawdę dobrze w oryginale i nie ma sensu wprowadzać zmian. Sam kiedyś miałem taki zestaw z tym że z dodatkowym subwooferem ALTUS 80A jako zestaw 3.1 i byłem bardzo zadowolony. uważam ze zg 15 c są dużo lepszą konstrukcją niż zg30c114 zg40c115 zgc 40-8-580 czy zgc 30-4-56, a głośnik gdn 16/15 jest lepszy niż gdn 20/30 czy 20/40. Proponował bym dać sobie spokój z wprowadzaniem zmian do w/w zestawu. Pozdrawiam
    telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    DJ_Pawlak wrote:
    nie wiem czy dobrze widzę ale tam dla basowego jest cewka kondensator z rezystorem
    Rezystor dla GDNa ? Kolega myśli zanim pisze ?
    waszka2512 wrote:
    można by więc pokusić się o dodanie cewki dla głośnika niskotonowego o indukcyjności około 0.142mH co da cięcie częstotliwości tak że głośnik nie zagra powyżej 9kHz tylko czy warto???
    Nie warto. Głośnik powyżej i tak wyżej nie zagra, więc po co dodawać cewkę i opóźniać fazę GDNa ?
    waszka2512 wrote:
    uważam ze zg 15 c są dużo lepszą konstrukcją niż zg30c114
    Tu bym polemizował. Zg30c114 to kolumny Hi-Fi, które dostały znak jakości Q. Grają dużo lepiej niż Zg15c, nie mniej jednak małe "piętnastki" są całkiem niezłe i nie warto ich przerabiać.
    Z tego co pamiętam, była wersja ze zwrotnicą, lecz dźwiękowo się nie różniły, gdyż jak już wspominałem, GDN ma takie pasmo, że nie wymaga filtracji.
    DJ_Pawlak
    Level 15  
    DJ_Pawlak wrote:
    nie wiem czy dobrze widzę ale tam dla basowego jest cewka kondensator z rezystorem

Tak kolego było tak robione i Tonsil to stosował. To dla wyrównania nie pamiętam dokładnie o co chodziło.

telecaster1951
    Moderator of Acoustics
    DJ_Pawlak wrote:

Tak kolego było tak robione i Tonsil to stosował. To dla wyrównania nie pamiętam dokładnie o co chodziło.
    Raczej dla poprawienia zgrania fazowego. Być może, faktycznie było to stosowane, zwracam honor.
    Nie mniej jednak, tutaj jest to absolutnie zbędne.
    waszka2512
    Level 10  
    Którekolwiek z w/w niemalże identycznych wizualnie kolumn bliźniaczych zg30c114 jakie bym słuchał nie grały tak jak bym tego oczekiwał. Dopiero po wymianie gdn'a na gdn 20/60/3 w wersji 8 ochmowej czyli w zg30c115 lub zgc 40-8-580 grało to w miarę możliwie. Oczywiście jednak jest to moje prywatne odczucie a ponadto jestem absolutnie przeciwny ingerencjom w oryginalność zestawów, no chyba że sytuacja do tego zmusza ale taki zestaw moim zdaniem traci sporo na wartości. Wracając do tematu uważam że zg15c są jednymi z bardziej udanych z pośród popularnych zestawów tamtych czasów a w wersji oryginalnej powinny zadowolić jeszcze szerokie grono słuchaczy.
    kjungst
    Level 10  
    Witam ponownie. Naturalnie jest to popularna wersja ZG-15c z GDN 16/15 i GDW 15/9. Na razie grają pod mikrowieżą Soniaka CMT-EH10 wspomagane aktywnym subwooferem Tonsil Fenix I ale docelowo mają grać z (jak w końcu się zmobilizuje i naprawię) ZRK-AT9100.
    Quote:

DJ_Pawlak napisał:

Jest rezystor a na nim oznaczenie k5W 07.70

No to chyba pozostaje mi sprzedać zwrotnice albo zostawić sobie na poczet przyszłych zabaw z zestawami głośnikowymi :) Dziękuję za opinie i pozdrawiam.
    DJ_Pawlak
    Level 15  
    no i właśnie to jest ten rezystor szeregowo z kondensatorem już za cewką dla GDN. Rezystor ma prawie 8Ohm czyli taki głośnik powinien być podłączony.

Lepiej sobie zostaw te zwrotnice ponieważ na pewno Ci się przydadzą ja sprzedałem od Space'86 i żałuje ponieważ robiłem kolumny z użyciem takich głośników które nie miały zwrotnic i musiałem kupować cewki itd. a one są na prawdę drogie.