logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaką zwrotnicę zastosować do kolumn Tonsil z głośnikami GD 16/20 i SDW 5/15/1?

brat76 29 Cze 2006 19:50 1161 4
REKLAMA
  • #1 2775512
    brat76
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Ocena: 8
    Witam
    Dostałem ostatnio starsze kolumny Tonsil wraz z amplitunerem. Gdy je otworzyłem okazało sie że nie ma zwrotnicy tylko jakiś kondensator. Mam prośbę jaką zwrotnicę tu zastosować jaki podział.
    Jeśli chodzi o głośniki jakie sa w środku to nie jestem pewien, ale z tego co wyczytałem sa to Tonsile o symbolach:

    gd 16/20 - 20 wat
    sdw 5/15/1 - 15 wat
    Obudowa 15l

    Nie znalazłem do nich żadnych danych nie wiem jaką dobrać zwrotkę.
    Może jest jakaś gotowa byle nie za droga.

    Proszę o pomoc i z góry dziękuję.
  • REKLAMA
  • #2 2776164
    mirro1234
    Poziom 23  
    Posty: 634
    Pomógł: 43
    Ocena: 10
    Kondensator na wysokotonowym to już jest "zwrotnica" :)
    Kond ten robi jako filtr górnoprzepustowy 6 dB/okt.
    Do tych głośników nic nie dorabiaj, bo zwrotnica będzie kosztować więcej niż cała ta kolumna. Jeżeli chcesz to możesz przerobić ten "filtr" na wysokotonówce na 12 dB/okt dodając równolegle z głośnikiem (za kondensatorem) cewkę. Ale żeby wiedzieć jaką cewke to musisz najpierw podać pojemność tego kondensatora.
  • REKLAMA
  • #3 2776186
    flytm
    Poziom 16  
    Posty: 244
    Pomógł: 5
    Ocena: 17
    Ten jaki kondensator to jest właśnie zwrotka( oczywiście najprostsza ) Miałem kiedyś kolumny Sony które też miały tylko kondensator. GD ( lub GDS) to głośnik szerokopasmowy i jak oryginalnie konstruktor nie zdecydował się na żadne jego cięcie to tak zostaw, no chyba że nie podoba Ci się jego brzmienie.
  • REKLAMA
  • #4 2778116
    brat76
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Ocena: 8
    Co do tego kondensatora to jest na nim napisane ELWA BPE 2.2µf 63V . Czy jest on odpowiedni w każdym razie głośnik nie gra zbyt czysto. Co można zrobic ?
  • #5 2779021
    mirro1234
    Poziom 23  
    Posty: 634
    Pomógł: 43
    Ocena: 10
    Głośnik nie gra zbyt czysto ze starości. A jak chcesz to wymień kondensator na taki sam czyli właśnie 2,2uF/63V (oczywiście foliowy kondesator). Choć można dać na większe napięcie 100 - 400V.
REKLAMA