Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniwersytet Queen`s: koszty energii słonecznej niższe niż kiedykolwiek

exti 11 Gru 2011 23:20 2741 7
 • Uniwersytet Queen`s: koszty energii słonecznej niższe niż kiedykolwiekWielu analityków twierdzi, że masowe zastosowanie energii słonecznej jest po prostu nieopłacalne i co za tym idzie, nie jest realistycznym rozwiązaniem dla większości zapotrzebowań na energię. W niedawnym opracowaniu wykonanym na Uniwersytecie Queen`s skonkludowano jednak, że opinia publiczna nie jest właściwie informowana o opłacalności energii fotowoltaicznej.

  Joshua Pearce, adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Materiałowej Queen`s mówi, że wielu analityków przy określaniu kosztów pozyskiwania energii ze Słońca nie bierze pod uwagę ostatnich postępów technologicznych i obniżek cen. Pearce twierdzi, że postęp w systemach fotowoltaicznych doszedł już do takiego momentu, że praktycznie są one w stanie wytwarzać energię za ten sam koszt, co w przypadku tradycyjnych źródeł energii.

  Oczywiście jest wiele czynników determinujących koszty systemu fotowoltaicznego dla klientów, włączając koszty instalacji i obsługi, cenę samego systemu, jego żywotność i ilość energii przezeń generowanej. Według Pearce`a problem tkwi jednak w tym, że w większości analiz nie uwzględnia się imponującego, 70-procentowego spadku cen paneli słonecznych od 2009 roku. Dodatkowo, obecne badania pokazują, że efektywność najbardziej zaawansowanych paneli spada rocznie o 0,1 - 0,2 procenta, o wiele mniej, niż się najczęściej zakłada.

  Koszt sprzętu jest wyrażony w dolarach na wat wytworzonej energii. Badanie z 2010 roku szacowało ten koszt na 7,61 $, podczas gdy badanie z 2003 na 4,16 $. Jak mówi Pearce, rzeczywisty koszt paneli kupowanych hurtowo w 2011 jest na poziomie 1 $/wat, choć przyznaje, że koszty instalacji mocno się wahają.

  Dr Pearce stworzył kalkulator w formie arkusza Excela, za pomocą którego można obliczyć rzeczywiste koszty energii słonecznej.

  Źródło:
  http://www.queensu.ca/news/articles/solar-power-much-cheaper-produce-most-analysts-realize-study-finds

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 115, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  seba_x
  Poziom 31  
  Akumulatory i przetwornice podnoszą koszt , szkoda że sprzęt elektro-agd nie ma możliwości pracy na prądzie stałym :-( .
 • #3
  Paraclitus
  Poziom 15  
  Każde urządzenie, które ma zasilacz impulsowy może działać na prąd stały np. komputer czy tv.
  A wracając do tematu ogniw to najtańsze elektrownie słoneczne to te tradycyjne gdzie kocioł jest ogrzewany słońcem przy pomocy luster, a nie węglem. Także ogniwa słoneczne są dobre tam gdzie nie ma gniazdka np. w kosmosie czy na pustyni.
 • #4
  seba_x
  Poziom 31  
  Paraclitus napisał:
  to te tradycyjne gdzie kocioł jest ogrzewany słońcem przy pomocy luster,


  XXI wiek a ludzkość dalej korzysta z pomysłów z przed dwóch wieków .
 • #5
  pan_kotek
  Poziom 20  
  seba_x napisał:
  Paraclitus napisał:
  to te tradycyjne gdzie kocioł jest ogrzewany słońcem przy pomocy luster,


  XXI wiek a ludzkość dalej korzysta z pomysłów z przed dwóch wieków .  ...i będzie korzystać dopóki słońce będzie świecić
 • #6
  Paraclitus
  Poziom 15  
  Powinno się korzystać z najlepszych, a nie modnych!
 • #7
  Maticool
  Poziom 20  
  seba_x napisał:
  szkoda że sprzęt elektro-agd nie ma możliwości pracy na prądzie stałym
  Paraclitus napisał:
  Każde urządzenie, które ma zasilacz impulsowy może działać na prąd stały np. komputer czy tv.
  Sprzęt AGD który ma silniki szeregowe również "od biedy" będzie pracował na prądzie stałym. Pytanie tylko jeżeli (podkreślam jeżeli) ogniwa będą się upowszechniać, czy będziemy dostosowywać zasilanie do sprzętu czy sprzęt do zasilania.
 • #8
  seba_x
  Poziom 31  
  Ludzie z "branży" wiedzą co i jak przerobić żeby sprzęt chodził na stałym prądzie , zwykły Kowalski tego nie wie i nie będzie pchał się w panele , przetwornice i akumulatory .
  Dopóki ogniwa nie potanieją nie ma sensu inwestować w to .