Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Woofer Magnat vs Infinity. Który warto na LM3886?

gdL 14 Dec 2004 21:45 3229 22
    gdL
    Level 27  
    Siemka. Chciałbym zrobić nowy subek. Poprzedni zaczął mi prykać na którejś z imprez. BYł to głośnik marki 888, moc 500 WATT :D:D, obudowa zamknięta 60L. Teraz już wiem, że kupno głośnika marki 888 to był błąd.
    Teraz porywam się na coś większego. Czytałem wiele o subwooferach, jednak ze stron producentów i postów tu na forum, bez Waszej bezpośredniej pomocy ciężko cokolwiek wybrać, zwłaszcza jeśli chce się wybrać dobrze.

Może wpierw opiszę wzmacniacz jakiego używam. Jest to układ wzmacniacza LM3886 marki National Semiconductors, pracuje on w aplikacji polecanej przez producenta, moc oddawana to max 100W THD<10%. Nie jest to wiele, jeśli chodzi o duże prądy niskich częstotliwości. Wzmak IMO ma bardzo dobry basik, czasem troszkę brakuje mu kontroli. Subek będzie wspomagał miniwieżę reprodukującą całe pasmo słyszalne. Nie zależy mi aż tak na kontroli niskich rejestrów, głównie o moc. Tak więc waham się pomiędzy :
    http://www.magnat.de/car/car.php?serie=Xecutor&detail=115112&area=2&lang=en
    albo ten mniejszy, czyli 10'...

I teraz pytanie do Was ile takie coś może u nas w Polsce kosztować ? Przy efektywności 92dB/W/m powinno zagrać głośno. Chcę jeszcze podbić pasmo efektywne obudową BassReflex o pojemności do 70L. To się odbije na precyzyjności na minus, prawda ?. Czy uważacie, że można to tak wykonać ? Jeśli coś piszę nie tak, to prosiłbym, żeby mi sprostować.

No i teraz mój drugi typ, a mianowicie gotowy układ subka, który zmałpowałbym z djbola, link dla przypomnienia :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic195149.html

A może macie jeszcze inny TYP na oku. Sam myślałem jeszcze nad Hertzem ES250, ale to ma IMO za małą efektywność jak na pracę ze 100w wzmacniaczem...

Czy głośnik infinity będzie w tandemie z LM3886 grał lepiej albo głośniej od Magnata ? Którą z tych konstrukcji lepiej wykonać ?

________
    Przenioslem z AUDIO - reg.
    tom
    Tomekmały
    Level 17  
    Manat ciekawie sie prezentue ale jezeli jeste poczatujacy to powolaj sie na gotowy, sprawdzony juz projekt djbola (pachnie fachowcem ;) ) Moim zdaniem BR raczej na dobre wyjdzie przy takim glosniku
    wowka
    Level 28  
    ciekawe czy te parametry magnata sa prawdziwe, szczegolnie efektywnosc
    gdL
    Level 27  
    No właśnie ciekawi mnie czy ktoś miał do czynienia z tymi wooferami Magnata. Parametry ma kuszące, zwłaszcza ta efektywność.
    Deamon :)
    Level 21  
    mam starszy model magnata M10 ktory jezdzi u mojego brata w autku (passat kombi) i spisuje sie naprawde niezle. Jest to glosnik 2 cewkowy o mocy lacznej 470W czyli okolo 235W na cewke, podloczony jest pod wzmacniacz Blaupunkt GTA4100 ktory w mostku ma 2*320W (2*160W rms) i gra to naprawde glosno. Z uwagi na fakt ze nie mam do niego parametrow to zrobilem skrzynie "na oko" ma ona okolo 70L i ma 2 BR. Ogólnie glosniki magnata sa dobre, oprocz seri Xpress ktora jest kiepska (ale i tak lepsza niz alfred)
    djbolo
    Level 31  
    :arrow: gdL - jesli masz mozliwosc na obudowe okolo 90 litrow to bardziej polecam model Reference 1230w. Przy tym 1030w jak nie dasz rury 100x600mm to moga byc problemy w okolicach fb. A tak ogolnie to bas jest typowo "car-audiowy" :) Bardzo miekki, troszeńke przeciagajacy, ale jak dla mnie do domu jest OK :) Poza tym te obydwa Infinity maja nizsze Qts od tego Magnata co daje lepsze odtwarzanie w BR...

Dodam jeszcze ze ten Magnat majac Qts 0,58, powinien miec Qes w okolicach 0,63, jesli dobrze intuicja podpowiada :) W takim razie jego SPL wynosiloby juz nie 92, a okolo 85,5dB... :( Czyli porownywalnie z Infinity. A to jest charakterystyczne dla subwooferow z sekcji car-audio, ze maja niskie SPL... A niskie fs i dobre Qts bardzo im sprzyja z niskim zejsciem.

Pozdrawiam
    gdL
    Level 27  
    Zastanowiło mnie to, co napisałeś o współczynniku Qts, djbolo. Wpadłem na ciut droższy pomysł zakupu głośnika z niższym Qts :
    http://www.magnat.de/english/car/subwoofer/xtc.php#300

To jest ten z serii XTC, model 300. Charakteryzują go parametry:

Sound pressure level 92 dB
    Fs 30 Hz
    Qms 8,0
    Qes 0,33
    Qts 0.31
    Vas 81 L
    Xmax 16 mm

Załączam analizę obudowy zrobioną na podstawie w/w danych w programie WinISD 0.44 beta.

----
    ----

Z idealnie płaską charakterystyką długość BR to 37 cm... Dlatego
    parametry są ciut "wykrzywione", celem zwiększenia skrzyni do 50L i częstostliwości strojenia do 40Hz. Wtedy wymiary rury BR są następujące : 10 cm średnicy i 22 cm długości.

Czy to dobra konstrukcja ?
    djbolo
    Level 31  
    Tego typu glosniki basowe z sekcji car-audio maja to do tego, ze sa bardzo "mocozerne", np. do tego mojego Infinity to podejrzewam, ze mostek TDA by byl zbyt slaby. Ja go zasilam z 1 TDA, poniewaz wiecej w domu od niego nie wymagam. Na pewno PA300 by sie nim dobrze zaopiekowal :wink:
    gdL
    Level 27  
    Generalnie mało co miałem do czynienia z subwooferami pokroju tego zrobionego na Infinity, Topowym subem jaki słyszałem jest mój zrobiony na głośniku 888, 20 cm, niebieska membrana z plastiku. :D Czyli mało słyszałem. Ciekawe czy wystarczy mi ten XTC Magnata :))
    djbolo
    Level 31  
    Jezeli wszystkie parametry tego Magnata XTC 300 sa autentyczne, a tak na pewno jest, to bedzie to dobry wybor. Jednak nie do konca zrozumialem zastosowanie tego glosnika, to ma byc do samochodu czy do domu? Bo na imprezy to powiedzmy, ze tak troche z przymrozeniem oka widze glosniki car-audio, no... moze z wyjatkiem tych o wysokim SPL, np. seria Ravemaster, lub ten Magnacik :wink: Takie glosniki wspaniale odkrywaja swoj potencjal przy mocnym wzmacniaczu w samochodzie... co nie znaczy ze w domu jest zle :)
    gdL
    Level 27  
    Tak subek ten będzie miał zastosowanie u mnie w pokoju głównie :) mam mniej niż 10m^2, sądzę, że da się tym dobrze nagłośnić. A skoro ma te 92dB/W SPL...

Teraz już widzę pierwsze problemy. Tunel bassreflex 10cm średnicy, ciężko u mnie w małym mieście kupić taki jaki się chce, czyli 22 cm długości. Myślę, coby skleić jakąś mufkę nałożyć na środku 2 takie po 11 cm , wtenczas powstanie jeden 22 cm. Albo kupić rurę pcv i z niej zrobić tunel. Ciekawi mnie czy mi nie wywalą jakieś rezonanse albo interferencje.
  • Helpful post
    djbolo
    Level 31  
    Kup 2 rurki profilowane, sklej je koncami, jak nie starczy na dlugosci, to wtedy wstaw miedzy nie PCV. Tylko pamietaj - nie moze byc w wylocie ani najdrobniejszego zadzioru, wszystko idealnie gladkie :)
    ar2rek.w
    Level 18  
    daj sobie spokoj z magnatem, dla mnie to kolejna wiejska firma po alphardzie. slyszalem kolegi kolumny (zaplacil za nie ponad 2tysiace), napedzal ampli Yamaha. szczerze mowiac nie zrobily na mnie wrazenia-tez moze dlatego ze sluchalem tylko kilka godzin(najlepszy byl opis na stronie producenta-"pasmo przenoszenia od 20Hz do 20kHz"). kolejna znajoma osoba wozi w bagazniku subwoofer,glosnik Magnat Shockwave. nic poza dudnieniem nie wydobywa sie z samochodu. duze jest rowniez prawdopodobienstwo ze obudowa zostala zrobiona do niego na oko i stad taki efekt. odczucia sa negatywne, ale mnie niczym ta firma jeszcze nie zaskoczyla.

popatrz sobie na oferte Ravemastera http://www.ravixaudio.4web.pl
    zbudowalem dla siebie subwoofer na bsw104, skrzynka 33l netto-potrafi pozadnie lupnac basem.
    ten lm3886 nie zrobi burzy na jakimkolwiek glosniku.
    djbolo
    Level 31  
    ar2rek.w wrote:
    kolejna znajoma osoba wozi w bagazniku subwoofer,glosnik Magnat Shockwave. nic poza dudnieniem nie wydobywa się z samochodu. duze jest rowniez prawdopodobienstwo ze obudowa zostala zrobiona do niego na oko i stad taki efekt.

Nie obraz sie, ale zrobila tak prawdopodobnie osoba, ktora weszla na allegro (albo ta wersja "na oko") i kupila pierwsza, lepsza obudowe do niego, jak tam widzialem to sa same krotkie rurki, wiec mamy na pewno piekna podbitke na 60-80Hz. Obudowy z allegro, ktore idealnie pasuja do ktoregos glosnika to czesto rzadka sytuacja. Reszta glosnikow ktore sa zle zaaplikowane w "ladne kasty" to po prostu "buczaca zenada", i tak moglo byc z tym Magnatem, z ktorym miales stycznosc...

"Ja tak to wlasnie widze, moze Ty widzisz roznice?" :wink:

A my tutaj forumowicze, wiemy troche wiecej, dlatego mozemy z dobrego glosnika zrobic dobra konstrukcje :) Przynajmniej taka mam nadzieje :wink:

A Ravemaster? :) Jak najbardziej... :)

Pozdrawiam
    gdL
    Level 27  
    Też mi się wydaje, że Magnat to firma, która nie ryzykowałaby wypuszczenia na rynek głośników z nieprawdziwymi parametrami. Co prawda wersja ALPHA nowego WinISD, po wprowadzeniu parametrów przetwornika wywala mi, żeby sprawdzić parametry T-S, ale błąd jest w granicach 0.05, można wnioskować, że dane tego XTC były przez firmę mierzone, a nie sztucznie wpisywane, żeby "pasowało".

A tu macie wykres, co o mojej konstrukcji myśli program BOXPLOT :
    ----
    zielona linia - wytrzymałość mocowa [W]
    czewona linia - max ciśnienie akustyczne z obudową [dB]
    czarna linia - amplituda [dB]
    ----
    Prezentuje się to nieźle. Z tunelem sobie poradziłem. Kupiłem drugi [ 5zł ], połączyć je można klejem, założyć mufke, żeby było sztywno, w środku wygładzić nawet nie trzeba.
    ----
    Moje następne pytanie dotyczy obudowy:
    1 litr [ 1L ] to 1 dm^3, czyli...
    40x40x40 to 64 L [ 4dm x 4dm x 4dm = 64 dm^3 ]

od tego trzeba odjąć to co do środka wnosi głośnik, tunel i wytłumienie, a, że B-R nie trzeba dużo tłumić, to będzie tak z 55L skutecznej ?
    Deamon :)
    Level 21  
    Jedna poprawka do odlicznia tego co siedzi w obudowie, wytłumienie właśnie zwieksza objętość obudowy jaką "widzi" głośnik.
    Ps. i nie badza az taki dokladny +/- 3L nie zrobi wiekszej roznicy.
    Pozdrawiam
    ar2rek.w
    Level 18  
    magnat i ravemaster maja jedna wpolna ceche charakterystyczna: niezbyt orginalne logo firmy! z tym ze akurat ravemaster tu na forum ma wiele pozytywnych opinii, o magnacie tyle poztywow nie przeczytalem.

nie napisalem ze magnat ma nie prawdziwe paramerty, chodzi mi o to ze one lipnie graja i za takie pieniadze mozna znalezc cos ciekawszego.
    djbolo
    Level 31  
    Nie bardzo rozumiem... To ze Ci sie logo nie podoba, to znaczy ze od razu maja grac zle? Mamy kupowac to co markowe, czy to co dobre? Moze akurat slyszales zle zestrojonego Magnata pod lipnym wzmakiem...
    ar2rek.w
    Level 18  
    jest duze prawdopodobienstwo ze bylo tak jak napisales djbolo(byl zle dostrojony) nie zmienia to faktu ze firma mi sie nie podoba.

zreszta kiedys chcialem kupic sobie glosniki do kolumn.znalazlem calkiem ladnie prezentujacego (paramerty sa priorytetowa sprawa,ale wyglad rowniez ma dla mnie znaczenie-lubie jak cos ladnie wyglada i rownie dobrze gra-efekt jest wtedy podwojnie zadowalajacy :) ) sie magnata, sek w tym ze oprocz mocy i srednicy nic wiecej sie o nim nie dowiedzialem, mimo usilnych poszukiwan w internecie! takich przypadkow z magnatem mialem juz kilka. dla mnie to wiejska firma z wiejskim logo, ravemaster dobra firma takze z wiejskim logo :)
    igod
    Level 24  
    Panowie, ten Magnat Xecutor 1200 ma efektywność rzędu 75-80dB, jeden LM3886 tego nawet nie poruszy. Do tego ta miniaturowa ceweczka 50mm.

Tego typu głośniki są bardzo wolne i mają niską efektywność. Ja zawsze starałem się unikać. Lepiej kupić HS250 i zasilić go np. wspomnianym PA300.
    djbolo
    Level 31  
    :arrow: igod - byla mowa o XTC 300, a nie o Xecutor 1200... Co do "niskosci" SPL w car-audio to jestem zgodny, poza tym ta duza masa membrany (okolice 100-170g)... Tego typu glosniki po czesci rekompensuja to bardzo duza moca.
    gdL
    Level 27  
    Okazało się, że jednak kwoty 700 zł nie będzie. Nie będzie więc XTC Magnata. Z tańszych, a mam nadzieję w miarę dobrych do pokoju 15m^2 wybrałem :

http://www.akustyk.com.pl/vifa/M25WO-49-08.html

Głośnik Vify, 25 cm, 8 ohm, SPL : 91 dB. Z dalerka wygląda nieźle.
    Co myślicie o tym pomyśle za 290 zł ?
    ar2rek.w
    Level 18  
    po raz kolejny - kup Ravemastera bsw104II, albo 124 www.mivoc.pl
    wszystkie pramtery sa na stronie- jestem pewien ze zagra lepiej niz ta vifa.