Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie mieszkania 38 m2 piec elektryczny.

23 Gru 2011 21:05 3903 14
  • Poziom 20  
    Witam. Jak w tytule mam mieszkanko 38m2 to jest 2 pokoje, kuchnia i łazienka. Tak więc mam tylko 3 grzejniki i bojler. Problem w tym że w łazience mam piec CO na węgiel. Chciałbym za miast tego pieca zamontować jakiś piec elektryczny ze względu na brud i mało miejsca w łazience. Dodam tylko że jest to środkowe mieszkanie i jedną ścianę mam od nadworza i budynek jest do cieplony styropianem 15 cm, okna PCV. Nie ukrywam że nie chciałbym wydawać dużych pieniędzy. Chciałbym za miast pieca na węgiel zamontować jakiś elektryczny. Założyłem temat gdyż nie mam doświadczenia w temacie grzania elektrycznego. Czy koledzy mogliby coś doradzić co by tu można było zastosować? I czy elektryka ma sens?
  • Poziom 12  
    Jak jesteś bardzo bogaty to zakładaj, w innych przypadkach nie polecam bo może Cię zrujnować. Ogrzewanie elektryczne jest chyba najdroższym ogrzewaniem.
  • Poziom 34  
    A czy nie ma warunków zainstalowania kotła gazowego (są teraz takie, że moga wisieć na ścianie, niewiele większe od Junkersa)? Ogrzewanie elektryczne jest zawsze droższe. Poza tym, wiązałoby się ono z likwidacją grzejników C.O. (gdyż byłyby zbędne) a jak już jest w lokalu instalacja C.O., lepiej ją wykorzystać. Czy ten bojler w łazience jest elektryczny? Zastosowanie dwufinkcyjnego kotła gazowego umozliwiłoby też likwidację bojlera, który zabiera dużo miejsca (to przecież duży zbiornik). Grzanie elektryczne jest przynajmniej 2-krotnie droższe niż gazowe. W ogóle to nie wiem, czy istnieją elektryczne kotły C.O. Raczej w to wątpię. Ogrzewanie elektryczne to musiałoby być za pomocą grzejników elektrycznych, np. pieców akumulacyjnych (możliwa jest wtedy taryfa nocna, ale zużycie prądu niemałe a same piece też są drogie), albo innych, np. konwektorów lub olejaków (to wyklucza zasilanie dwutaryfowe, ale np. olejak używa mniej prądu niż piec akumulacyjny w przeliczeniu na ilość wytworzonego ciepła).
  • Poziom 20  
    Niestety Panie Zbigniewie nie ma tu gazu bo to mała wioska jest. Nawet w planach tego nie ma. Dla tego pytam mam 2-kę małych dzieci i nie chciałbym ich zatruwać bo średnio raz w roku trzeba malować łazienkę.
  • Poziom 39  
    Akurat to konkretne mieszkanie nie będzie zbyt energożerne, ceny gazu bedą równie szybko wędrowały w górę.
    Na dzień dzisiejszy powinieneś zmieścić sie w okresie zimowym poniżej 500 zł/mieś.
    Całkowite zużycie -woda, grzanie, gotowanie.
    Piece akumulacyjne i taryfa nocna, jeszcze mniej.
  • Poziom 20  
    Właśnie jest to malutkie mieszkanie i dla tego myślę o elektryce i bardzo dobrze docieplone. A jaki piec można by zastosować? Dodam że mam zasilanie 3 fazowe.
  • Poziom 13  
    Kiedyś miałem podobny problem i zastosowałem grzejniki olejowe (własnej konstrukcji) z grzałkami 300W i 600W.
    Nie wiem czy to ogrzewanie nie pracuje do dziś (zamontowane jeszcze w latach 90) i zdawało bardzo dobrze egzamin. Łazienka była całkowicie pomieszczeniem środkowym i wystarczyło tylko podgrzać przed kąpaniem dzieci .
  • Poziom 20  
    Też myślałem o olejakach ale szkoda psuć instalację miedzianą.
  • Poziom 39  
    Ale jaki piec?
    Chcesz grzać wodę i wykorzystywać istniejące CO?
  • Poziom 39  
    Nie praktykuje się takich rozwiazań, ale jest to możliwe.
    Myślę że bojler 50l. z odpowiednimi grzałkami (6kW) i pompka obiegowa załatwiła, by sprawę.
    Ale czy takie są produkowane?
    Skup się jednak na piecach akumulacyjnych+2 taryfa.
  • Poziom 20  
    Chodzi mi o piec. Nie wiem czy się dobrze zrozumieliśmy Cała instalacja już jest. Myślałem nad wymianą pieca. Chyba że bojler wyrzucę i kupię piec na co i wodę użytkową. czy mogą koledzy podać jakiś model pieca albo jakiej mocy powinien być?
  • Poziom 39  
    Piec CO ogrzewany prądem

Wykorzystuje istniejącą instalację z wodnymi grzejnikami centralnego ogrzewania. Całkowicie bezobsługowy system nie wymaga dostarczania paliwa (jak ropa czy węgiel) i jest bezpieczny (gdy boisz się gazu). Nie wymaga komina.

System zalecany dla dobrze izolowanych budynków, gdzie zużycie energii nie jest bardzo duże.

Piece akumulacyjne CO mają duże izolowane zbiorniki na wodę, które podgrzewane są tylko w nocy (taryfa nocna).

Piece przepływowe CO mają grzałki dużej mocy, które bezpośrednio podgrzewają wodę przepływającą w obiegu centralnego ogrzewania. Są zasilane bez przerwy na zwykłej taryfie.

I to by miało sens, ale też wymiary.

A tu masz taki. http://www.elmix.wroclaw.pl/?code=piece-elektryczne-co
    Sądzę, że 6kW wystarczy.

Obowiazkowo zamontować głowice termostatyczne przy grzejnikach.
  • Poziom 27  
    Mam kolegę w pracy który kupił mieszkanie 35m2 z identycznym rozwiązaniem jakie Ty planujesz, czyli piec elektryczny 4kW (samoróbka dwie grzałki 2kW+pompa obiegowa) dmuchało to w 3 grzejniki i bojler 80L. Zasilanie mieszkania wyłącznie z jednej fazy, rachunki w okresie zimowym na poziomie 500zł za miesiąc. Elektryka jest najdroższym źródłem do wytwarzania ciepła. Jeśli już to ja bym decydował się jedynie na konwektorki lub grzejniki olejowe z termostatami w każdym z pomieszczeń.
    Kolega oczywiście dołożył wszelkich starań i uzyskał pozwolenie na montaż kociołka na węgiel w piwnicy i teraz jest mega zadowolony po rachunku jaki zapłacił za grzanie się w poprzedniej zimie.
  • Poziom 20  
    Dziękuję wszystkim kolegom za pomoc. Rozmawiałem z małżonką i kupimy lepszy piec na węgiel. Zważywszy na niedługie podwyżki energii elektrycznej rezygnuję z tej metody ogrzewania mieszkania. Jeszcze raz dziękuję i życzę wszystkim Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Temat zamykam.