Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ULN 2003. Czy ktoś może wytłumaczyć jak działa ten układ?

18 Gru 2004 23:06 3044 14
 • Poziom 16  
  Ponieważ trochę nie rozumiem jak ten ULN pracuje. Rzucie okiem na poniższy schemat i napiszcie czy to w ogóle zadziała.

  A czy może mi ktoś wytłumaczyć jak ten ULN działa bo jakoś jak czytam pdf-a którego tu „czyli na elektrodzie znalazłem” to jeszcze gorsza ciemność mnie ogarnia.


  Pozdrawiam
 • PCBwayPCBway
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Źle zasilasz transoptor! Za pomocą ULN-a podajesz masę, więc opornik przepnij na UCC a drugą nóżkę do scalaka. Zwiększ opornik w zależnośći od UCC. Stabilizator 12V jest raczej zbędny, elektrolit też.
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  To gdy dam +5V na wejście ULN2003 to jego wyjście podąży do zera?
  A jak dam 0V na wejście to będzie na wyjściu +5V ?

  O takie dane mi chodzi. Jeżeli ktoś się orientuje w tym temacie to proszę się podzielić.

  Pozdrawiam.
 • PCBwayPCBway
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Mikolaj_pl napisał:
  A jak dam 0 V na wejście to będzie na wyjściu +5V
  NIE, jak dasz 0 to wyjście będzie "wisieć" w powietrzu.
 • Poziom 16  
  To jak zrezygnuje z tego ULN i podłączę od razu ATMEL-a do MOC3041 oczywiście przez rezystor to za bardzo nie obciążę płocka ?.


  Są może takie układy scalone co bym miały w środku diody prostownicze abym mógł w miejsce tego ULN wstawić. Najlepiej by było jak by były w obudowie 14 lub 16 PIN.


  Pozdrawiam
 • Poziom 15  
  Diody nie są Tobie do niczego potrzebne! I rzeczywiście, możesz transoptor podłączyć bezpośrednio do procka przez opornik 220-330om. Ale pamiętaj, procesor ma większą obciązalność do masy więc transoptor przez opornik podepnij do 5V i załączaj go przez podanie na wyjscie zera!
 • Poziom 16  
  Już mam zrobiony rzeczywisty układ z tym błędem no i teraz szukam rozwiązania aby to jakoś naprawić. Chciał bym uniknąć krojenia płytki drukowanej tylko wstawić coś w miejsce tego ULN2003.

  A sprawa jest taka że w układzie mam 7 transoptorów sterowanych z tego samego ULN „a jak się teraz dowiaduje że jednak się nie sterują” a ten ULN dostaje sygnały z ATMEL-a. Czyli chciałem tym ULN-em odciążyć proca.
  Więc pytanie jest nadal takie czy istnieje coś takiego czym można by było ten ULN zastąpić ?
  Oczywiście drobne zmiany na płytce przewidziane, większe nie bardzo. Chcę jeszcze dodać że najszczęśliwszym rozwiązaniem byłoby zastąpienie w podstawce ULN-a innym scalakiem, który by spełniał założone przeze mnie zdanie.

  Pozdrawiam
 • Poziom 42  
  Mikolaj_pl napisał:
  Chciał bym uniknąć krojenia płytki drukowanej tylko wstawić coś w miejsce tego ULN2003.
  Wstaw tzw "r-packa" o dość małej wartości. Coś takiego jak ten z prawej: http://www.nikomp.com.pl/opisy1/RE11.html ew możesz zawsze wlutować szereg zworek albo małych pojedycznych rezystorów. Na upartego także możesz zamontować dip-switcha, będzie pasować idealnie, a dodatkowo będziesz miał możliwość wyłączania oddzielnie każdego kanału.
 • Poziom 16  
  O właśnie na taki pomysł czekałem, a np. może są w takiej obudowie jak ta http://www.nikomp.com.pl/opisy1/RE11.html tylko że drabinka pozioma diod prostowniczych ????????, jak nie to będę musiał rozważyć pomysł z wlutowaniem zworek.
  Tylko że będę musiał wyrywać podstawkę a to zawsze się może skończyć źle dla przylutowanych do niej ścieżek.


  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  A dlaczego nie drabinka diod ?. Jak by coś się MOC3041 stało a z moimi zdolnościami nie trudno to na proca może pójść wyższe napięcie niż 5V. Z prawej strony MOC-a czyli na PINach 6 i 4 jest podpięty triak, który włącza lub wyłącza żarówkę na 230V, chodzi mi o ten schemat: http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez.html.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Tu masz rozrysowny jeden stopień ULN2003. To jest układ Darlingtona z dodanymi rezystorami polaryzująco-przyspieszającymi.

  Rezystory równoległe do złącz BE tranzystorów zapewniają szybsze wyłączanie tranzystorów (szczególnie wyjściowego).

  Przy liczeniu rezystora szeregowego trzeba pamiętać, że napięcie nasycenia w układzie Darlingtona jest wyższe niz przy pojedyńczym tranzystorze i wynosi ok. 0.9V.

  R=(Ucc-0.9V)/Idiodyświecącej.

  Diody podłączone do nóżki 9 służą do tłumienia przepięć przy sterowaniu przekaźników. Muszą być podłączone tak by przy normalnej pracy nie przewodziły.
 • Poziom 15  
  Pytanko mn do Mikolaj_pl i Paweł Sujko ! W czym rysujecie takie schemaciki??? A teraz do Mikolaj_pl: Myślę, że drabinka rezystorów byłaby najlepsza, z tym że nadal upieram się o zasilanie transoptorków w zerze. No chyba że ten procesor może "wyciągnąć" kilka mA w "jedynce", bo ja używałem AT89c2051 i nie dawały rady. Dioda czy opornik nie pomoże scalakowi, jeśli pojawi się na ich końcówkach 230V nap. zmiennego!
  Sugerowałbym jednak zrobienie nowego prototypu :D
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Witam

  Ja to narysowałem w Paint-cie :-)

  Z tym masz racje nowy projekt będzie po świętach :D , teraz nie mogę tego rozebrać ponieważ to jest sterownik do lampek choinkowych. :D.

  Pozdrawiam
 • Pomocny dla użytkowników
  algebro napisał:
  Pytanko mn do Mikolaj_pl i Paweł Sujko ! W czym rysujecie takie schemaciki???


  Ja w Circuit Makerze. Niestety ma on tę wadę, że praktycznie nie ma bibliotek do układów uP (pamięci EPROM o normalnym rozmiarze też w nim nie uświadczysz). Można w nim jednak robić symulacje logiczne i analogowe.