Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zadziałanie Airbag'u i napinacza a fakt zapięcia lub nie pasa bezpieczeństwa

harnasx 11 Jan 2012 20:32 14611 15
Wago
 • #1
  harnasx
  Level 22  
  Witajcie!

  Panowie chciałem zapytać Was jakie macie doświadczenia w tym temacie:

  Czyli czy występuje bezpośredni związek pomiedzy zadziałaniem (wyzwoleniem, wystrzeleniem ...) napinaczy pasów bezpiecz. i/lub poduszek powietrznych z faktem czy kierowca bądz pasażer miał/mieli zapięte pasy. (czy ogólnie lub w zależności od marki/modelu)

  Pisze małe opracowanie tematu i wszelkie opinie będą pomocne.

  Dodatkowo gdyby Ktoś posiadał jakieś konkretne informacje o sposobie działania systemów bezpieczeństwa (napinacze, airbagi ) w konkretnych markach to za wskazanie/udostępnienie będę niezmiernie wdzięczny!

  z góry dziękuję!
 • Wago
 • #2
  kamil907
  Level 28  
  Nie wiem jak w nowszych autach ale wiem tyle, że na przykład w starszych oplach napinacze pasów działają niezależnie od tego czy pasy są zapięte czy nie. Domyślam się, że poduchy w tych samych modelach również wystrzelą niezależnie od pasów.
 • #3
  cassius17
  Level 17  
  Astra classic F nie ma połączenia między napinaczami a poduszkami, Astra G już to raczej ma, sprawdzę po południu.
 • Wago
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  harnasx
  Level 22  
  z mojego doświadczenia wynika iż jeżeli mamy czujnik obecności pasażera to gdy pasażera nie ma - poduszka pasażera nie odpala - spotkaliście inny przypadek (tzn pasażera nie było a pomimo tego że pojazd miał czujniki obecności poduszka pasazera odpaliła?)

  Ale to inna sprawa.

  Głównie chodzi mi jak pisałem wczesniej o pasy - czy jeśli są zapięte/niezapiete jest różnica w zadziałaniu napinaczy/airbagu?
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  harnasx
  Level 22  
  Motronic wrote:
  Przeciez posałem-zależy czy są czujniki w zamkach, a jak są, to czy sterownik SRS bierze je pod uwagę.


  No a konkrety jakieś ?
  Bo czy są czujniki w zamkach to w mniarę prosto sprawdzić
  Podaj proszę jakieś konkrety -nie wiem marki/albo lata produkcji albo coś kiedy te 5% można zidentyfikować (bo tak to wielkie nic)
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  Michal2002
  Level 23  
  Jako,że forum to ostatnio schodzi na psy jeśli chodzi o przekazywanie merytorycznej wiedzy (może akurat nie w tym poście) postanowiłem się wypowiedzieć by koledze pomóc.

  Po pierwsze wpływ na wystrzał poduszki ma siła uderzenia.
  Przy małym uderzeniu odpala tylko pas, przy większym pas i poduszka.
  Dodatkowo na wystrzał poduszki pasażera ma wpływ czujnik zajęcia fotela.
  Biorąc pod uwagę ,że mamy też dwa sensory na podłużnicach lub w ich okolicach może być taki przypadek ,że wystrzeli tylko poduszka tej strony pojazdu , która została uszkodzona w wypadku. Trzeba też pamiętać,że poduszki wystrzelają tylko wtedy gdy są aktywne (nie są wyłączone programowo).
  Są też samochody , które mają różną siłę napięcia pasa w zależności od siły uderzenia, podobna sytuacja jest z poduszkami.
  Algorytm otwarcia poduszek zależy też od regionu na który samochód został wyprodukowany.

  Pozdr :)
 • #11
  Bzzz
  Level 17  
  Ja osobiście posiadam Fiata punto 2Fl ,mam 2 poduszki dla pasażera i kierowcy i nie zależnie czy ktoś tam siedzi czy nie i tak obie powinny zadziałać bo żadnych dodatkowych czujników nie posiada.
  Michal2002 napisał "Algorytm otwarcia poduszek zależy też od regionu na który samochód został wyprodukowany"
  I tak właśnie wszystko zależy też od producenta na jaki kraj jest produkowany samochód jakie poduszki posiada,czujniki i jaki program jest wgrany.Temat rzeka.
  Taka ciekawostka auta na rynek amerykański maja większe poduszki W sensie objętościowo niż na rynek europejski a to z tego względu że nie mają konieczności zapinania pasów. I tu znów można przytoczyć czujniki czy auto posiada czujnik zapięcia pasa, czujnik zajęcia fotela, w lepszych autach są kamery wychwytujące pozycję osoby w momencie wypadku i zależnie od niej którą poduszkę aktywować. A poduszek jest tak wiele i różnych modeli że powinno się czuć naprawdę bezpiecznie. Są na przykład poduszki które posiadają 2 ładunki
  i zależnie od siły uderzenia mogą zostać oba aktywowane, przyspieszy to jej otwarcie. Podsumowując wszystko zależy od producenta, modelu, wyposażenia a przede wszystkim programu jaki jest w sterowniku.
 • #12
  harnasx
  Level 22  
  Nasuwa się z dotychczasowych wypowiedzi wniosek że w ~ 95% pojazdów nie ma znaczenia czy kierowca/pasażer siedzi z zapiętymi pasami czy nie napinacze i poduszki zadziałają (odpalą)

  Czy ktokolwiek mogłby podać przykład samochodu z tej ~5% (czy nawet 1%) puli gdzie w sytuacji niezapięcia pasów (ale obecnosci na fotelu) napinacze czy też poduszki nie zostaną wyzwolone ?
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  harnasx
  Level 22  
  Motronic wrote:
  harnasx wrote:

  Czy ktokolwiek mogłby podać przykład samochodu z tej ~5% (czy nawet 1%) puli

  Machalas.


  Kto jak kto ale Ty powinieneś przestrzegać zasad obowiązujących na tym forum!
  Czy Ciebie one nie dotyczą?
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  centurion.gmbh
  Level 8  
  Generalnie BMW po 2003r posiada maty w fotelach które pełnia role czujnika zajętości fotela oraz "ważą" pasażera, dodatkowo posiadają dwu nabojowe AIRBAGi, strzelają zależnie od uderzenia jak i wagi pasażera, zależnie od wyposażenia oraz wgranego oprogramowania są tez czujniki zapięcia pasa i dopiero on "zamyka obieg" i pozwala uruchomić AIRBAG. W autach z mata w fotelu pasażera można przewozić dziecko w foteliku 0-9mcy tyłem do kierunku jazdy gdyż mata znając wagę bodajże do 30kg nie uruchomi AIRBAG w "zamkniętym obiegu" z czujnikiem zapiętości pasa.
  Temat przerabiany w BMW E60, E46 LCI, X3 E83 LCI zasada działania sprawdzona :)