Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[AVR][C] 7* DS18B20 na osobnych pinach.Jak?

adambehnke 24 Jan 2012 14:20 2914 16
Computer Controls
 • #1
  adambehnke
  Level 24  
  Witam
  Jako że niedawno dopiero rozpoczęłem naukę C to proszę mi wybaczyć to pytanie.
  Otóż mam urządzenie (już pracujące ale program pisany w Bascom) , które posiada 7 układów DS18B20 i odczytując temperaturę z nich , steruje odpowiednio przekaźnikami i przepustnicą .Dodatkowo komunikuje się poprzez RS485 i innymi modułami (pracuje jako SLEAVE) . Master cyklicznie wysyła komendy , moduły po rozpoznaniu że master mówi do niego zdają "raport" w postaci wysłanego string-a.

  Kiedy projektowałem owe urządzenie przyświecał mi jeden podstawowy cel jakim jest pominięcie seriali czujników. Chodzi o to że każdy DS mam podpięte do osobnego pinu procesora. Zależało mi na tym żeby w urządzeniu mieć podpisane wejścia czujników (jak np. kominek,bojler,przepustnica itd.) , i w razie awarii czujnika po prostu odpinam stary i wpinam w to miejsce nowy który zacznie pracować natychmiastowo po resecie urządzenia i nie bedę musiał znowu kombinować z odczytem seriala i dopasowywania go w programie.

  Zatem pytanie brzmi:

  W jaki sposób (możliwie najprostszy) mogę zrealizować odczyt tych DS-ów.
  Wiem że są gotowe odpowiednie biblioteki w C ale albo służą do odczytu pojedyńczego układu albo wielu sztuk ale na jednej linii.
  Owszem mogę pokombinować i przerobić którąś z bibliotek ale zapewne jest prostszy sposób. A jako że dopiero raczkuję w C to problem jest w tym momencie "zaporowy".

  Nie chodzi mi o gotowca lecz o drobne wskazówki umożliwiające mi wybrnięcie w tego problemu.
 • Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  kozak_sc
  Level 23  
  Tak na prawdę sprawa jest prosta. Użyj gotowej biblioteki jedno-pinowej i dopisz dodatkowy argument typu char (np nr_czujnika). Podłącz wszystkie czujniki do jednego portu. W przypadku zerowania pinu daj PORT&=~(1<<nr_czujnika) a w przypadku ustawiania jedynki PORT|=1<<nr_czujnika i po sprawie.
 • Helpful post
  #3
  piti___
  Level 23  
  Możesz również zrobić tak:

  Code:

  void select_bus(unsigned char bus_nr)
  {
     if(bus_nr == 1)
     {
        ddr_reg  = (unsigned char *)0x31;          // DDRD
        bus_pin  = (1<<5);
        port_reg = (unsigned char *)0x32;          // PORTD   
        pin_reg  = (unsigned char *)0x30;          // PIND
     }                   
     else
     {
        ddr_reg  = (unsigned char *)0x34;          // DDRC         
        bus_pin  = (1<<0);
        port_reg = (unsigned char *)0x35;          // PORTC   
        pin_reg  = (unsigned char *)0x33;          // PINC
     }
  }

  #define DDR_DQ_OUT       *ddr_reg |= (bus_pin);
  #define DDR_DQ_IN        *ddr_reg &=~(bus_pin);

  #define DQ_OUT_1         *port_reg |= (bus_pin);
  #define DQ_OUT_0         *port_reg &=~(bus_pin);
  #define DQ_IN            ((*pin_reg) & (bus_pin))


  Zaletą tego rozwiązania jest to że procesor nie musi każdorazowo przesuwać 1 na odpowiednią pozycję. Nie wiem ile ta operacja może zająć ale na wolniej pędzonych procesorach 1wire rozjedzie się przy tych przesunięciach. Gdy timingi robione są pojedynczymi "nop'ami".
 • Computer Controls
 • #4
  gaskoin
  Level 38  
  Lini ow nie ustawia się pullupem tylko rezystorem który jest podciągnięty do 5 V !
 • Helpful post
  #5
  Electix
  Level 21  
  Twoja koncepcja może być trudna w realizacji. Czy ten program który napisałeś w bascomie obsługiwał 7 niezależnych czujników 1-W na 7 niezależnych pinach µkontrolera? Czy teraz taką koncepcję sobie wymyśliłeś?

  Jest na pewno układ który umożliwiłby Ci taką realizację, dodatkowo odciążając µikrokontroler od żonglowania serialami czujników i generacji zależności czasowych, które w przypadku 1-W są stosunkowo restrykcyjne.
  DS2482-800

  W wypadku - n czujników 1-W na n niezależnych liniach, w zasadzie bez sensu jest korzystanie z 1-W. Podłącz 8 czujników analogowych do wejścia ADC i w o wiele prostszy sposób rozwiążesz swoją koncepcję, jeżeli na takową się upierasz.

  Albo zastosuj jedną magistralę 1-W, ale dopisz sobie jakąś funkcję, która w łatwy sposób będzie rozpoznawać serial nowo podłączonego czujnika i będzie pozwalała na przypisanie go do konkretnego pomieszczenia...
 • #6
  adambehnke
  Level 24  
  O to chodzi że w bascomie to działa bez problemu. Przed każdym rozkazem konwersji konfiguruję na nowo pin do którego podpięty jest DS , a potem po ~750ms go odczytuję.
  I tak kolejno 7 sztuk.
  Ale w C to już takie proste się nie wydaje.
  Urządzenie jak pisałem jest już wykonane i pracuje. Ale dodaję do sieci RS485 kolejne moduły i muszę zmienić oprogramowanie w tym sterowniku na napisane w C gdyż ja osobiście mam duże problemy w Bascomie z sieciąRS485... Zapewne problemem są timingi.

  W zasadzie jest opcja aby wszystkie DS-y pracowały na jednej linii(mała prosta przeróbka na PCB przy gniazdach czujników) , ale muszę się pozbyć identyfikacji seriali .
  I tu już klapa. Nie mogę sobie pozwolić na to aby w przypadku awarii czujnika ponownie grzebać w programie.
  To musi działać tak że odpinam uszkodzony czujnik i wpinam nowy. Potem restart modułu i wszystko działa.

  Układzik DS2482-800 wygląda obiecująco ale w tym module już nie ma możliwości aby go zastosować.
 • Helpful post
  #7
  Electix
  Level 21  
  Jeżeli zbyt często nie odczytujesz czujników, to można w sumie pobawić się w przełączanie magistrali 1-W pomiędzy pinami µkontrolera. Ale to jest moim skromnym zdaniem straszna strata czasu i mocy obliczeniowej. Bo w przypadku jednej magistrali, wysyłasz raz komendę konwersji do wszystkich czujników i potem po 750ms po kolei z każdego odczytujesz temperaturę.

  Gdy rozbijesz to na kilka niezależnych magistral z pojedynczymi czujnikami, musisz siedem razy wydać polecenie konwersji i siedem razy odczytywać. To zajmuje czas mikrokontrolera, a Ty chcesz jeszcze obsługiwać transmisję tych danych.

  Ja Ci powiem, że kiedyś zrobiłem sterownik do grzejników na 8 DS'ach do tego przekaźniki wykonawcze sterowałem też przez 1-W korzystając z układów DS2413 (adresowalny przełącznik). ATmega8 obsługiwała też RTC i klawiaturę i LCD, wszystko napisałem w bascomie i działało... Jedyny mankament to taki że zajęło całą pamięć. Ale była procedura konfiguracyjna, która uruchamiała się przy pierwszym starcie systemu i po kolei podłączało się układy 1-W, wykrywała ona ich adres, po czym można był przypisać urządzenie do konkretnego pomieszczenia...
 • #8
  adambehnke
  Level 24  
  Wydaje mi się że trzeba będzie dorobić w menu modułu opcję do przypisywania czujników. To będzie chyba najprostsze. Nie dość że wszystkie DS-y będą pracować na jednej magistrali to dodatkowo będę mógł użyć gotowych bibliotek i cały program się uprości. No może poza menu.
 • #9
  Electix
  Level 21  
  Jak sobie to dobrze zaplanujesz, to naprawdę uprości Ci to sprawę. Pisząc w C będziesz miał więcej narzędzi ku temu, żeby fajnie sobie takie menu zbudować. Ja pamiętam że ten projekt porzuciłem, bo wkurzyły mnie strasznie ograniczenia bascoma. No i ten kod wynikowy po kompilacji, to była masakra...

  Dla przykładu, to co opisałem wyżej w bascomie zajęło mi cały FLASH w medze8. Teraz pracuję nad programem na ARM (język C), który obsługuje 8 kanałów ADC, robi pomiar częstotliwości na 4 kanałach, steruje dwoma silnikami krokowymi, wyświetlaczem graficznym 240x128 z panelem dotykowym i mierzy czas i przeprowadza na bieżąco obliczenia DSP na danych z ADC. I program ten po kompilacji zajmuje uwaga! niecałe 4k :)
 • #11
  Electix
  Level 21  
  Nie ma się czego bać. A C, choć na pierwszy rzut oka dziwny w składni, okazuje się bardzo wdzięcznym i elastycznym językiem programowania. Jeżeli zaopatrzysz się w dobrą książkę, to myślę że bez trudu osiągniesz cel.

  Na pewno będziesz musiał zapoznać się z tablicami i wskaźnikami. Brzmi strasznie i wielu straszy ich zawiłością i trudnością w zrozumieniu. Ale uwierz mi, tak nie jest. Bascoma, to fakt, nauczyłem się w jeden dzień. Ale jak przyszło mi rozwiązać poważniejsze algorytmy, to strasznie wyklinałem na ten język. I zabrałem się za C, który wyglądał strasznie w tych swoich skrótowych zapisach. Ale jak zacząłem go poznawać, to się zauroczyłem. Bo w końcu mogłem pisać programy tak jak chciałem, a nie tak jak mi to narzucał język... Nagrodą za cierpliwość w nauce C, jest zdecydowanie efektywniejszy i mniejszy kod wynikowy. I większa wiedza o procesorze. Bo programując w C, niestety nie obejdziesz się bez manualu do procka.

  polecam książki:
  Język C. Nowoczesne programowanie
  Język C. Szkoła programowania

  A w tej pozycji nawet znajdziesz przykład, jak skonstruować menu w C na AVR :)
  Język C dla mikrokontrolerów AVR. Od podstaw do zaawansowanych aplikacji
 • Helpful post
  #12
  mirekk36
  Level 42  
  adambehnke wrote:

  I tu już klapa. Nie mogę sobie pozwolić na to aby w przypadku awarii czujnika ponownie grzebać w programie.
  To musi działać tak że odpinam uszkodzony czujnik i wpinam nowy. Potem restart modułu i wszystko działa..


  Nie chcę się upierać, że odczyty wszystkich czujników na jednej magistrali to najlepszy sposób ale kurka wodna ;) .... dla mnie większym problemem, i wcale nie z uwagi na programowanie, byłaby właśnie zabawa z dawaniem czujników na oddzielnych pinach. Toż pomija się podstawową zaletę magistrali 1wire w ten sposób.

  A poza tym kto powiedział, że jeśli wszystkie są na jednej magistrali to w przypadku awarii czujnika trzeba grzebać w programie ???????? ;) To to już mnie zadziwiło na maxa. Zrobiłem już wiele urządzeń tego typu, w tym np ostatnimi czasy sieć modułów pracujących w magistrali RS485 z których każdy ma podpięte 4 czujniki DS18B20 albo DS18S20. I gdyby tak trzeba było jak piszesz - to wolałbym sobie w głowę strzelić niż używać tych czujników ;)

  Co za problem? przecież wystarczy przypisać numery wykrytych czujników na magistrali i zapisać je sobie w EEPROM procka i po zawodach. A w przypadku awarii czujnika i konieczności wymiany nie ma najmniejszego problemu. No owszem - trzeba wejść sobie w jakieś Menu na wyświetlaczu LCD albo jeszcze lepiej podłączyć się komputerem do modułu i to jeszcze np przez Bluetooth i już pięknie z programu na PC podmienić numerek czujnika tzn uszkodzony na nowy....

  Fakt, nie ma tego, że tak jak napisałeś podmieniam czujnik, restart i działa - no ale czy takie urządzenie nie ma innych rzeczy do skonfigurowania. Można to nawet centralnie przez RS485 zrobić.

  Proszę bardzo poniżej przykład mojego jakiegoś tam projektu z elektrody, gdzie widać jak na Menu na wyświetlaczu LCD 2x16 robię swobodną żonglerkę pomiędzy czujnikami , podmianami i to obojętnie jakiego typu czy DS18B20 czy DS1820 czy DS18S20 !!!

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1430008.html

  na dole postu masz filmik - zobacz jak to rozwiązałem - oczywiście programowane w C

  Ale czy to oznaczać by miało, że zrobienie w C obsługi takich czujników na oddzielnych pinach to miałby być większy problem ??? Skąd ?

  Tyle że ja w bibliotece, którą opisywałem w książce ale także mocno ją zmodyfikowałem, wręcz wyciąłem taką możliwość uznając, że ja nigdy z niej nie skorzystam. Masz jednak podanego autora tej biblioteki i jak ją sobie zassiesz z netu w oryginale to - masz w niej także możliwości do wyboru czy chcesz korzystać z jednej magistrali czy z wielu magistral. Przypomnę autora:

  Author: Peter Dannegger

  Dodano po 1 [minuty]:

  adambehnke wrote:
  Electix wrote:
  Pisząc w C będziesz miał więcej narzędzi ku temu, żeby fajnie sobie takie menu zbudować


  Właśnie tego się boje gdyż w C jestem jeszcze cienki jak "d... węża" :D


  No ale spokojnie, bo najgorzej to się wychodzi jak się chce wszystko od razu ;) ... spokojnie i powoli - a będziesz robił Menu jakie ci się wymarzy.
 • #13
  adambehnke
  Level 24  
  Dziękuję za wypowiedzi. Zdecydowałem że podepnę wszystkie czujniki pod jedną magistralę a skojarzenia czujników z funkcjami za jakie mają odpowiadać zrobię w menu ale także poprzez rs485.
  Zrobię tak jak należy. Fakt że moja koncepcja miała być prosta ale zawsze będę miał możliwość dołożenia czujnika bez rozbudowy PCB. Wystarczy mała przeróbka kodu i po sprawie.
  Co prawda dla mnie teraz "mała przeróbka" jest całkiem gigantyczna ale krok po kroku dojdę do tego.

  Co do książki : to czy przeoczyłem czy nie ma w niej wzmianki o Watchdog-u ?
 • Helpful post
  #14
  mirekk36
  Level 42  
  adambehnke wrote:

  Co do książki : to czy przeoczyłem czy nie ma w niej wzmianki o Watchdog-u ?


  Jest ale tylko bardzo króciutka i teoretyczna wzmianka, na stronie 53. Jest to dość prosty moduł mikrokontrolera - taki jakby timer, który jak wystartuje i doliczy do końca to BUM czyli reset procka. A jak nie chcemy resetu to wciąż musimy w programie resetować ten timer żeby nie doliczył do końca ;) ... Oczywiście czas można regulować w zakresie - no właśnie w takim zakresie jaki podaje PDF dla konkretnego procka. Trza zajrzeć.... jak coś ci sprawia problem to ew dopytaj .
 • #15
  piti___
  Level 23  
  gaskoin wrote:
  Lini ow nie ustawia się pullupem tylko rezystorem który jest podciągnięty do 5 V !


  Dzięki przeładowaniu linii "jedynką" z portu można uzyskać magistralę kilkuset metrową. Nawet przy slocie odczytu ow pomagam podciągnąć linię jedynką z portu przez us i dopiero ustawiam port na wejście.
 • Helpful post
  #16
  mmacura
  Level 18  
  Przeglądnij sobie notę aplikacyjną
  "AVR318: Dallas 1-Wire master on tinyAVR and megaAVR devices"
  na stronie Atmela.
  Obsługuje do 8 linii 1-Wire na jednym porcie.

  Marek