Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega328 / Bascom - DS18B20 - 7 x czujnik

maximus22_kr 26 Cze 2013 13:35 2274 10
  • #1 26 Cze 2013 13:35
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Witam
    Chciałem zapytać, czy właściwie obsługuję siedem czujników DS18B20 na jednej linii.

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 10
  • #2 26 Cze 2013 13:44
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Niepotrzebnie wysyłasz &H55 (Match Rom) - 1wverify robi to automatycznie
    2. Po co dwa razy zczytujesz dane z każdego termometru? Połącz raz odczytane dane z zmienną 16 bit.
    3. Nie wiem do czego wykorzystujesz potem zmienne, ale czy na pewno potrzebujesz przechowywać dane aż w 3 miejscach (tablica, zmienne LsbN i MsbN oraz Ds_iN)?
    4. Nie wiem jaka jest struktura reszty programu, ale Waitms750 wygląda nieelegancko - powinieneś zrobić to na maszynie stanów i przerwaniach
    5. Nie liczysz CRC każdej transmisji i tym samym nie wykryjesz błędów

0
  • #3 26 Cze 2013 14:12
    maximus22_kr
    Poziom 18  

piotrva napisał:
    1. Niepotrzebnie wysyłasz &H55 (Match Rom) - 1wverify robi to automatycznie

Czyli w dwóch miejscach ( dla każdego czujnika ) mogę to usunąć ?

piotrva napisał:

2. Po co dwa razy zczytujesz dane z każdego termometru? Połącz raz odczytane dane z zmienną 16 bit.
    3. Nie wiem do czego wykorzystujesz potem zmienne, ale czy na pewno potrzebujesz przechowywać dane aż w 3 miejscach (tablica, zmienne LsbN i MsbN oraz Ds_iN)?

Pierwszy raz to odczytuje dla RFM12, bo wysyła tylko typu Byte, drugi raz dla obliczeń histerezy ( akurat mam już gotowy kod, ale operujący na zmiennej typu Integer ). Chyba, żeby zrobić:
    Ds_i7 =MAKEINT( Lsb7 , Msb7 )
    Odczytanie obydwu typów zmiennych za jednym razem nie udało mi się - zawsze odczytywał tylko te, które były pierwsze w kolejności.
    piotrva napisał:

4. Nie wiem jaka jest struktura reszty programu, ale Waitms750 wygląda nieelegancko - powinieneś zrobić to na maszynie stanów i przerwaniach
    5. Nie liczysz CRC każdej transmisji i tym samym nie wykryjesz błędów

Jak do tej pory nie korzystałem z CRC, może czas zacząć? :) Mam jeszcze 40% wolngo miejsca w Atmaega328

0
  • #4 26 Cze 2013 14:27
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Możesz usunąć

2. 3. Tak, usuń drugi odczyt i dodaj tę komendę - powinno zadziałać. Poza tym skoro zmienne LsbN i MsbN nie są nigdzie wykorzystywane to możesz zamiast tworzyć 7 par zmiennych używać ciągle jednej i tej samej pary

4. Przemyśl ten punkt.

5. Najwyższy czas - bez tego błędne odczyty (spowodowane błędem komunikacji) też polecą w eter.

0
  • #5 26 Cze 2013 16:23
    maximus22_kr
    Poziom 18  

tzn. lepiej będzie tak:

Mam jeszcze dwa pytania.
    Czy nie powinno być tak ?

czy może lepiej byłoby rozłożyć odczyt na podprogramy, osobno dla każdego czujnika

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Czy używając MakeInt( ) nie będzie problemu z ujemnymi temperaturami ?
    Bo przy histerezie to jest istotne

0
  • #7 26 Cze 2013 18:12
    maximus22_kr
    Poziom 18  

piotrva napisał:
    Ale komendy CC i 44 wysyłaj tylko raz - zareagują na nie wszystkie czujniki. I tak samo czekaj tylko raz te 750ms.

Chyba, że każdy czujnik zrobię w oddzielnym podprogramie, to wtedy za każdym razem trzeba.

0
  • #9 27 Cze 2013 11:17
    maximus22_kr
    Poziom 18  

Co do rezygnacji z Waitms 750, to miałem kiedyś taki pomysł:

- przerwanie od Timer0 wywołuje

reset licznika
    reset flagi

reset licznika
    reset flagi

reset licznika
    reset flagi

reset licznika
    reset flagi

Jeśli, jak pisał Kolega wcześniej wystarczy tylko raz wywołać czujniki przez, to chyba raz na początku cyklu wystarczy

przerwanie można dać co 1 sekundę

0
  • #11 28 Cze 2013 11:36
    maximus22_kr
    Poziom 18  

piotrva napisał:
    Tylko nie wywołuj w przerwaniach tak długich bloków instrukcji - lepiej ustaw flagę, która wskaże pętli głównej programu wykonać te instrukcje.
    Ale co tu możemy mówić, jak widać tylko wycinek programu.

Zgadza się, dlatego wklejam nieco więcej

Flaga_wybor jest co 10 sekund, Blokada zatrzymuje odczytywanie czujników na czas odbioru DCF77, zwłaszcza DS18B20 bo tam trzeba blokować przerwania, a bez tego sygnał DCF77 nie będzie odkodowany

Poszedłem nieco na łatwiznę i aby uniknąć kolizji pomiędzy odczytem kolejnych czujników, każdy odczyt ma swój numer - po skończeniu listy kolejka idzie od nowa.
    I tutaj pytanie, czy jeśli za pierwszym razem dam

a później co kilka sekund będę wywoływał po kolei każdy z czujników to ( tak długi czas ) nie będzie to miało wpływ na odczytane wskazania, można przyjąć, że do momentu wystąpienia kolejnego CC i 44 czujniki będą pamiętały ostatnie wyniki pomiarów ?

0