logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Student przeżył wybuch odkurzacza...

Dawid90u 25 Sty 2012 22:33 2257 13
REKLAMA
  • #1 10448743
    Dawid90u
    Poziom 23  
    Posty: 755
    Pomógł: 38
    Ocena: 86
    Z Gazety Wrocławskiej:

    "Wrocławski student może mówić o wielkim szczęściu. O włos uniknął poważnych obrażeń spowodowanych... wybuchem odkurzacza.
    Z relacji poszkodowanego wynika, że w środę wieczorem postanowił wyczyścić swój komputer. Zamiast klasycznej metody, użył aparatu ze sprężonym powietrzem. Tumany kurzu, które wzbiły się z wnętrza komputera zmusiły biednego żaka do użycia odkurzacza. Lecz tuż po podłączeniu sprzętu do prądu nastąpił wybuch.

    Zdezorientowany student udał się o własnych siłach na pogotowie. Na miejscu okazało się, że nie odniósł poważniejszych obrażeń. Na miejsce przyjechała straż pożarna i pracownicy nadzoru budowlanego. Po dokładnych oględzinach, stwierdzono, że ściany mieszkania są uszkodzone, ale konstrukcji nie zagraża niebezpieczeństwo. Pechowy wrocławianin wrócił już do swojego domu. Strażacy wezwani na miejsce mówią, że nie spotkali się nigdy z tak dziwną sytuacją i nie są w stanie podać przyczyny wybuchu."

    Nasuwa się pytanie. Co było przyczyną wybuchu odkurzacza? :)
  • REKLAMA
  • #2 10448786
    Hucul
    Poziom 39  
    Posty: 4710
    Pomógł: 382
    Ocena: 470
    Propan użyty w puszce ze sprężonym powietrzem. Gdyby nadal używano freonu, taka sytuacja nie miałaby miejsca :D
  • #3 10448878
    McMonster
    Poziom 32  
    Posty: 1942
    Pomógł: 182
    Ocena: 57
    Absolutnie fake.

    Student nie tylko posiadający odkurzacz, ale i próbujący go użyć? Bo jeszcze uwierzę. :P
  • REKLAMA
  • #4 10448984
    Madrik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 12515
    Pomógł: 623
    Ocena: 1181
    Hucul napisał:
    Propan użyty w puszce ze sprężonym powietrzem. Gdyby nadal używano freonu, taka sytuacja nie miałaby miejsca :D


    Podobnie, gdyby "powietrze" w butli było zwykłym powietrzem, a nie odpadem z produkcji rafinerii. ;)
  • REKLAMA
  • #5 10449400
    gabik001
    Poziom 37  
    Posty: 4269
    Pomógł: 305
    Ocena: 418
    Tumany kurzu wymieszane z preparatem z butli wybuchły w skutek powstania iskry na komutatorze w odkurzaczu...

    U mojego sąsiada cyklinowali schody na klatce schodowej. W tym samym czasie robili coś w prądem i zaraz po cyklinowaniu wyłączyli prąd na klatce. Jeden z fachowców , namiętny palacz , postanowił się wrócić bo czapki sobie nie wziął a szedł na dwór na papieroska. Jako że tumany kurzu na klatce jeszcze nie opadły a światła nie było postanowił wspomóc się zapalniczką.... Dobrze że nie zginął. Sąsiad oprócz cyklinowania jeszcze musiał okno wymienić...
  • #6 10450415
    Tommy82
    Poziom 41  
    Posty: 12141
    Pomógł: 455
    Ocena: 1073
    gabik001 to racja dobrze rozdrobnione i rozpylone substancje palą się nieźle nawet jak to jest ciało stałe ;).
    Nawet sadza czy mąka może być wybucha w określonych warunkach.
    Tu jednak mam wrażenie ze się udało uzyskać wybuchowe stężenie gazu w pomieszczeniu a eksplozje zainicjował wspomniany komutator.
    Powietrze w sprayu to propan czy tam butan czy mieszanka w kazdym razie chodzi o to ze da się go w prosty sposób w stanie skroplonym przechowywać.
    Tu wybuch pyłu węglowego
    http://www.youtube.com/watch?v=iG8FbSNj-9A

    Natomiast student, odkurzacz, sprzątanie no nie wiem to może być jakiś prima aprilis czy coś ja bym był ostrożny ;)
  • #7 10450542
    bmserwis
    Poziom 36  
    Posty: 4259
    Pomógł: 262
    Ocena: 200
    Wątpie, aby udało się uzyskać takie stężęnie, aby powstała mieszanka piorunująca w pomieszczeniu.
  • REKLAMA
  • #10 10450872
    c4r0
    Poziom 36  
    Posty: 4346
    Pomógł: 155
    Ocena: 565
    Madrik napisał:
    Hucul napisał:
    Propan użyty w puszce ze sprężonym powietrzem. Gdyby nadal używano freonu, taka sytuacja nie miałaby miejsca :D


    Podobnie, gdyby "powietrze" w butli było zwykłym powietrzem, a nie odpadem z produkcji rafinerii. ;)
    A zwykłego powietrza dałoby się do puszki tyle wcisnąć? Propan jest pewnie skroplony, więc więcej go wejdzie niż powietrza które w takiej puszeczce od spraya pewnie nie byłoby łatwo skroplić.
  • #11 10450927
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #12 10450941
    bmserwis
    Poziom 36  
    Posty: 4259
    Pomógł: 262
    Ocena: 200
    Dlatego właśnie na potrzeby serwisu mam mały kompresor, czyste powietrze i święty spokój (a szczerze mówiąc to względy ekonomiczne :) ).
  • #13 10451036
    c4r0
    Poziom 36  
    Posty: 4346
    Pomógł: 155
    Ocena: 565
    krzysztofer5 napisał:
    c4r0 napisał:
    A zwykłego powietrza dałoby się do puszki tyle wcisnąć? Propan jest pewnie skroplony, więc więcej go wejdzie niż powietrza które w takiej puszeczce od spraya pewnie nie byłoby łatwo skroplić.
    No chyba jasne że to 'pseudo' powietrze jest skroplone, inaczej zmieściło by się go tyle co iloczyn ciśnienia w barach i objętości puszki :D

    Co do skroplenia zwykłego powietrza, to wrze ono w temperaturze -192*C... Jak by to miało być przechowywane w domowych warunkach...
    No właśnie, więc nie wydaje mi się żeby była to kwestia pokątnej utylizacji odpadów z rafinerii tak jak to Madrik napisał...
  • #14 10451612
    bestboy21
    Poziom 40  
    Posty: 7116
    Pomógł: 566
    Ocena: 781
    gabik001 napisał:
    Tumany kurzu wymieszane z preparatem z butli wybuchły w skutek powstania iskry na komutatorze w odkurzaczu...

    U mojego sąsiada cyklinowali schody na klatce schodowej. W tym samym czasie robili coś w prądem i zaraz po cyklinowaniu wyłączyli prąd na klatce. Jeden z fachowców , namiętny palacz , postanowił się wrócić bo czapki sobie nie wziął a szedł na dwór na papieroska. Jako że tumany kurzu na klatce jeszcze nie opadły a światła nie było postanowił wspomóc się zapalniczką.... Dobrze że nie zginął. Sąsiad oprócz cyklinowania jeszcze musiał okno wymienić...


    Nawet dzieci wiedzą że odpowiednio stężone w powietrzu drobne cząsteczki "zapylenie" (mąki, drewna, węgla i pewnie wielu innych) są wybuchowe nie mniej od gazu . Kto wie co się stanie jak w takim odkurzaczu komutator będzie wyglądał jak po spotkaniu ze szczotką drucianą i pęknie sobie felerny worek w odkurzaczu ;)

Podsumowanie tematu

✨ Wrocławski student doświadczył wybuchu odkurzacza podczas czyszczenia komputera, co mogło być spowodowane użyciem sprężonego powietrza z puszki, zawierającego propan lub butan. Użytkownicy forum spekulują, że wybuch mógł być wynikiem iskry z komutatora odkurzacza, która zapaliła tumany kurzu wymieszane z łatwopalnymi substancjami. Wiele osób podkreśla, że w odpowiednich warunkach drobne cząsteczki pyłu mogą być wybuchowe, a także zwraca uwagę na niebezpieczeństwo związane z używaniem nieodpowiednich materiałów do czyszczenia.
REKLAMA